PDA

View Full Version : Claudia Cardinale. "Η άλλη πλευρά ενός αστεριού"



katiakiss
15-04-2011, 01:01 PM
Σαν σήμερα, 15 Απριλίου του 1938, μια φλογερή Ιταλίδα γεννιέται στην Τυνησία, και το όνομα αυτής… Κλόντ! Ναι, αυτό το σέξι θηλυκό, ξεκίνησε την ζωή του με αντρικό όνομα, όπως η ίδια εξομολογείται στην αυτοβιογραφία της. Και να σκεφτεί κανείς, ότι το όνομα Κλαούντια Καρντινάλε, πέρασε στο πάνθεον της καταγεγραμμένης γοητείας του μεσογειακού ταπεραμέντου.

Ένας ωροσκόπος στον Ταύρο με μια Αφροδίτη (κυβερνήτης ωροσκόπου), σε θέση κυριαρχίας, και έναν μαγνητικό Ουρανό να κάνουν την σύνοδο της επιτυχίας και της εξωτερικής ομορφιάς. Από κοντά και ο ¶ρης, να πυροδοτεί και να απογειώνει το περίσσευμα της γήινης θηλυκότητας. Η Κλαούντια Καρντινάλε, την εποχή που μεσουρανούσε, δεν ήταν η πιο όμορφη της σειράς της, αλλά η διαφορά της ομορφιά της ήταν όμοια με εκείνη των διακοσμητικών φρούτων με εκείνα που τρώγονται.

Ένα ελαφρύ ξεσκόνισμα στην χρυσόσκονη της αστραφτερής επιφάνειας και το θερμό Κριάρι μας αποκαλύπτει μία μελαγχολική πλευρά που κανείς δεν θα φανταζόταν με μια πρώτη ματιά....



http://i904.photobucket.com/albums/ac244/hryssa-p/astro-charts/CC1.png


…Κι όμως, ο Κριός βυθίζεται, αύτανδρος, στην φοβισμένη απόκρυψη του υδάτινου Ποσειδώνα. Εμπεριεχόμενος στον 12ο καταδικάζει το ηλιακό ζώδιο σε κάποιου είδους δυστυχία, γεγονός που ενισχύεται από τις δυσμενείς όψεις του Ήλιου, με τον Πλούτωνα και την Σελήνη. Ένα εξάγωνο με τον Δία θα μπορούσε να σώσει την κατάσταση; Για μα δούμε…

http://i904.photobucket.com/albums/ac244/hryssa-p/selebrities/CC200.jpgΟ κυβερνήτης του Κριού (¶ρης) Βρίσκεται στον Ταύρο, στον φυσικό του 1ο οίκο, αλλά σε αρκετά στενή σύνοδο με τον Νότιο Δεσμό και σε τετράγωνο με τον Δία, που εδώ είναι κυβερνήτης του 8ου και βρίσκεται στον Υδροχόο. Όλα αυτά δεν θα ήταν τόσο σοβαρά, αν δεν υπήρχαν κάποια ισχυρά δεδομένα.

Οι δεσμοί της σελήνης βρίσκονται στον άξονα Σκορπιού\Ταύρου φυσικά ζώδια του άξονα 2ου\8ου. Ο Δίας που εδώ κυβερνά 8ο, έρχεται να τονίσει ξανά την σπουδαιότητα κάποιου μηνύματος. Το τετράγωνό του με τον ¶ρη που με τη σειρά του είναι σε σύνοδο με τον Νότιο Δεσμό στον 1ο (οίκο του Κριού), δηλαδή ένα τετράγωνο ανάμεσα στον κυβερνήτη του 8ου (Δία από χάρτη) και στον παραδοσιακό κυβερνήτη του Σκορπιού (¶ρη), πριν την ανακάλυψη του Πλούτωνα. Η Σελήνη, βρίσκεται και αυτή στον Σκορπιό.

Ο 8ος \ Σκορπιός και όλες οι γνωστές σημασίες σου σεξ\θάνατος\βάθος\έλεγχος, κάνει την παρουσία του αισθητή με όσους τρόπους θα ήταν δυνατό να την κάνει. Το ίδιο και ο ¶ρης. Το αρσενικό στοιχείο στη ζωή της και η σεξουαλική ορμή, θα έπαιζαν κάποιο καθοριστικό ρόλο. Καθόλου περίεργο για το χάρτη μιας γυναίκας που κυοφόρησε τον καρπό ενός βιασμού (αγόρι).

Το παιδί αυτό ήρθε στον κόσμο και παρουσιάστηκε ως ο μικρός αδελφός της διάσημης ηθοποιού, καθώς το συμβόλαιο της κινηματογραφικής εταιρίας που υποστήριζε την καριέρα της, δεν την ήθελε με παιδιά. Ο Δίας είναι κυβερνήτης του 8ου αλλά και φυσικός κυβερνήτης του 9ου\νόμος\νομικές υποθέσεις και βρίσκεται στον Υδροχόο\11ο που είναι τα παιδιά νομικής υπόστασης.

Κυβερνήτης του 5ου της (τα παιδιά) είναι ο Ήλιος, που βρίσκεται θαμμένος στον εμπεριεχόμενο Κριό στον 12ο των κρυφών\μυστικών και σχηματίζει τετράγωνο με τον Πλούτωνα\Σκορπιός\8ο\σεξ αλλά και αντίθεση με την Σελήνη που κυβερνά τις εγκυμοσύνες.

http://i904.photobucket.com/albums/ac244/hryssa-p/selebrities/CC2002.jpgΝαι αλλά η Κλαούντια Καρντινάλε έζησε και ζει μια ζωή που λίγοι είχαν και θα έχουν την ευλογία να ζήσουν. Μία ζωή γεμάτη μοναδικές εμπειρίες και δόξα. Είναι να απορεί κανείς πως μετά από όλα όσα πέρασε, μπόρεσε να σταθεί στα πόδια της και να κάνει καριέρα… Ζωή… Οικογένεια… Είναι! Αν αξιολογήσει κανείς σωστά την όψη εξαγώνου μεταξύ Πλούτωνα και ¶ρη, είναι ήδη αρκετό να καταλάβει από ποιο πηγάδι τραβάει το νερό της ζωής η Κλαούντια Καρντινάλε.

Οι δύο αυτοί πλανήτες, είναι ο παραδοσιακός και ο μεταγενέστερος κυβερνήτης του Σκορπιού και η ενέργεια τους είναι παρόμοια, ως και συμπληρωματική. Ο ¶ρης, είναι ταυτόχρονα και κυβερνήτης του ζωδίου της και στην φυσική γωνιακή του θέση, ενώ ο Πλούτωνας βρίσκεται επίσης στον γωνιακό 4ο, κάνοντας την όψη ακόμα πιο δυνατή.

..Και ενώ το ζώδιο που κυβερνά ο ¶ρης (Κριός) , βρίσκεται θαμμένο στον 12ο, ο κυβερνήτης του 12ου (Ποσειδώνας) τοποθετείται σαν θείο δώρο στον 5ο του θεάματος και των παιδιών, κάνοντας ένα θεαματικό τρίγωνο με τον υπό την ομηρία του κυβερνήτη, ¶ρη. Με αυτόν τον τρόπο η θλίψη μπορεί να μετατραπεί σε καλλιτεχνική έκφραση και η εμπειρία σε έμπνευση.

Στις σελίδες τις αυτοβιογραφίας της, λένε πως συναντά κανείς μεγάλα ξεσπάσματα λυρισμού και πόνου. Δεν με εκπλήσσει καθόλου με τόσο 8ο\Σκορπιό… Τόσο 12ο\Ιχθύ… Με ένα τόσο ενδιαφέρον καρμικό μονοπάτι… ¶λλωστε, η ίδια δηλώνει ότι σέβεται και πιστεύει στο πεπρωμένο που στην χώρα που γεννήθηκε το αποκαλούν «μαγκτούμπ».

Χρόνια σου πολλά Κλαούντια… Εσύ ξέρεις περισσότερο από τον καθένα ότι… «μαγκτούμπ», φυγείν αδύνατον!

maria76
15-04-2011, 01:47 PM
Πανέμορφη,τότε που δεν υπήρχαν αισθητικές επεμβάσεις.Τελείως αληθινή.
Ωραίο ωροσκόπιο,μπράβο Κάτια!

Atrapos
15-04-2011, 03:34 PM
Ευχαριστούμε Κάτια,

Νομίζω υπάρχει ένα δακτυλογραφικό λάθος στο κείμενο, εκεί που γράφεις
«Ο Δίας είναι κυβερνήτης του 8ου αλλά και φυσικός κυβερνήτης του 9ου\νόμος\νομικές υποθέσεις και βρίσκεται στον Υδροχόο\11ο που είναι τα παιδιά νομικής υπόστασης.»
Μήπως εννοείς «πεδία νομικής υπόστασης»;

Πέρα από αυτό όμως, με τα ωροσκόπια των διασημοτήτων, έχει πιστεύω σημασία να εξετάζουμε λίγο περισσότερο τι είναι αυτό που τους έκανε να ξεχωρίσουν. Θέλω να πω, βλέπουμε ένα ωροσκόπιο που θα μπορούσε να το έχει ο καθένας, με εύκολα και δύσκολα σημεία. Ένας Ποσειδώνας στον 5ο οίκο και κάποια τρίγωνα & εξάγωνα του ¶ρη με Πλούτωνα - Ποσειδώνα και του Δία με τον Ήλιο, είναι αρκετά για να δημιουργήσουν μία τέτοια star. Δεν νομίζω.

Γι’ αυτό θα άξιζε να ασχοληθούμε με κάποιες σημαντικές διελεύσεις, προόδους, ηλιακά τόξα ή ό,τι άλλη μέθοδο προτιμάει ο καθένας για να δούμε τη δυναμική κάποιων σημαντικών περιόδων και πως αντέδρασε το συγκεκριμένο άτομο. Για παράδειγμα μήπως όταν έγινε το περιστατικό με το βιασμό και την εγκυμοσύνη ο Πλούτωνας ήταν σε τετράγωνο με το γενέθλιο ¶ρη; Όταν ξεκίνησε η καριέρα της μήπως ο ανάδρομος γενέθλιος Ερμής γύρισε σε ορθόδρομη κίνηση στο προοδευτικό; Η πρώτη προοδευμένη Νέα Σελήνη της ζωής της πρέπει να σχηματίστηκε κοντά στο γενέθλιο Ωροσκόπο σε μια ηλικία 13-14 χρονών εγκαινιάζοντας μια 30ετία θριάμβων. Τη δεκαετία του ’60 όταν απογειώθηκε η καριέρα της Πλούτωνας και Ουρανός από τη Παρθένο τριγώνιζαν τους πλανήτες στον Ταύρο. Όταν ο Πλούτωνας πέρασε από το Σκορπιό, σε αντίθεση με τους πλανήτες στον Ταύρο, είναι πολύ πιθανό να ανέτρεψε πολλά πράγματα στη προσωπική της ζωής.

Όλα αυτά είναι πράγματα που όλοι βιώνουμε στη ζωή μας. Κάποιους μας παίρνουν από κάτω τα δύσκολα και δεν παίρνουμε χαμπάρι στα εύκολα. ¶λλοι καταφέρνουν να αντισταθούν στα πρώτα και να εκμεταλλευτούν τα δεύτερα. Αυτό νομίζω είναι που κάνει τη διαφορά ανάμεσα στους ανθρώπους.

Σε παρακαλώ μη τα πάρεις σαν παρατήρηση όλα τα παραπάνω. Τα έγραψα πιο πολύ σαν προσωπικό προβληματισμό.

Και πάλι ευχαριστούμε για το άρθρο.

katiakiss
15-04-2011, 04:04 PM
Ευχαριστούμε Κάτια,

Νομίζω υπάρχει ένα δακτυλογραφικό λάθος στο κείμενο, εκεί που γράφεις
«Ο Δίας είναι κυβερνήτης του 8ου αλλά και φυσικός κυβερνήτης του 9ου\νόμος\νομικές υποθέσεις και βρίσκεται στον Υδροχόο\11ο που είναι τα παιδιά νομικής υπόστασης.»
Μήπως εννοείς «πεδία νομικής υπόστασης»;

Πέρα από αυτό όμως, με τα ωροσκόπια των διασημοτήτων, έχει πιστεύω σημασία να εξετάζουμε λίγο περισσότερο τι είναι αυτό που τους έκανε να ξεχωρίσουν. Θέλω να πω, βλέπουμε ένα ωροσκόπιο που θα μπορούσε να το έχει ο καθένας, με εύκολα και δύσκολα σημεία. Ένας Ποσειδώνας στον 5ο οίκο και κάποια τρίγωνα & εξάγωνα του ¶ρη με Πλούτωνα - Ποσειδώνα και του Δία με τον Ήλιο, είναι αρκετά για να δημιουργήσουν μία τέτοια star. Δεν νομίζω.

Γι’ αυτό θα άξιζε να ασχοληθούμε με κάποιες σημαντικές διελεύσεις, προόδους, ηλιακά τόξα ή ό,τι άλλη μέθοδο προτιμάει ο καθένας για να δούμε τη δυναμική κάποιων σημαντικών περιόδων και πως αντέδρασε το συγκεκριμένο άτομο. Για παράδειγμα μήπως όταν έγινε το περιστατικό με το βιασμό και την εγκυμοσύνη ο Πλούτωνας ήταν σε τετράγωνο με το γενέθλιο ¶ρη; Όταν ξεκίνησε η καριέρα της μήπως ο ανάδρομος γενέθλιος Ερμής γύρισε σε ορθόδρομη κίνηση στο προοδευτικό; Η πρώτη προοδευμένη Νέα Σελήνη της ζωής της πρέπει να σχηματίστηκε κοντά στο γενέθλιο Ωροσκόπο σε μια ηλικία 13-14 χρονών εγκαινιάζοντας μια 30ετία θριάμβων. Τη δεκαετία του ’60 όταν απογειώθηκε η καριέρα της Πλούτωνας και Ουρανός από τη Παρθένο τριγώνιζαν τους πλανήτες στον Ταύρο. Όταν ο Πλούτωνας πέρασε από το Σκορπιό, σε αντίθεση με τους πλανήτες στον Ταύρο, είναι πολύ πιθανό να ανέτρεψε πολλά πράγματα στη προσωπική της ζωής.

Όλα αυτά είναι πράγματα που όλοι βιώνουμε στη ζωή μας. Κάποιους μας παίρνουν από κάτω τα δύσκολα και δεν παίρνουμε χαμπάρι στα εύκολα. ¶λλοι καταφέρνουν να αντισταθούν στα πρώτα και να εκμεταλλευτούν τα δεύτερα. Αυτό νομίζω είναι που κάνει τη διαφορά ανάμεσα στους ανθρώπους.

Σε παρακαλώ μη τα πάρεις σαν παρατήρηση όλα τα παραπάνω. Τα έγραψα πιο πολύ σαν προσωπικό προβληματισμό.

Και πάλι ευχαριστούμε για το άρθρο.Καμία παρεξήγηση! Αντίθετα!

Δεν θα διαφωνήσω με όσα γράφεις, αλλά εξετάζοντας τον χάρτη ενός διάσημου, το πιο εύκολο και το αναμενόμενο, είναι να βρεις τα σημεία που τον έκαναν διάσημο.
Εμένα με ενδιαφέρει να τονίζω πλευρές και πτυχές της ζωής των ανθρώπων αυτών, που συνήθως κανείς δεν στέκεται σε αυτές.

Σε δεύτερο επίπεδο θα πρέπει να σου κάνω γνωστό ότι η μίνι ανάλυση της Κλαούντια Καρντινάλε, ανήμερα των γενεθλίων της, όπως και εκείνη της Λιζ Τέϊλορ, ανήμερα της ημερομηνίας θανάτου της, έγιναν πάνω σε μία παρόρμηση της στιγμής και βασίστηκαν σε όσα μέσα στους χάρτες εγώ τα βρήκα ενδιαφέροντα.
Γράφω μόνο όταν κάτι μου κάνει κλικ και ικανοποιεί την αστρολογική μου περιέργεια να το δω.

Η αλήθεια είναι ότι η Κλαούντια Καρντινάλε δεν είναι η πρώτη μου καλλιτεχνική επιλογή και δεν έχω δει στην ζωή μου ούτε μία της ταινία, λόγω του είδους τους. Δεν υπήρχε κάτι που να με ιντριγκάρει, εκτός από αυτή την σκοτεινή ιστορία της προσωπικής της ζωής που πληροφορήθηκα εντελώς τυχαία, με αφορμή την πρόσφατη επίσκεψή της στην χώρα μας. Έτσι, χθες που ανακάλυψα ότι σήμερα θα είχε τα γενέθλιά της, κατέθεσα αυτό που εγώ βρήκα ενδιαφέρον.

Σε σχέση με το δακτυλογραφικό λάθος, όχι, δεν υπάρχει κανένα λάθος! Αυτό που περιγράφω, είναι την ύπαρξη του Δία(νόμος) στον Υδροχόο και 11ο οίκο της , ο οίκος των παιδιών των άλλων ως προς τον 5ο που είναι τα δικά μας παιδιά. Στην περίπτωσή της υπήρχε μία νομική εμπλοκή (Δίας) και ο γιος της παρουσιάστηκε σαν παιδί άλλων (11ος).

Ίσως αν χρησιμοποιούσα μερικούς αστεροειδείς να έριχνα μια ευχάριστη στάχτη στα μάτια των αναγνωστών και να δημιουργούσα μια πιο μυστηριακή υπόσταση, μια και τα μετρημένα κουκιά στην αστρολογία, έχουν γίνει μπανάλ. Η εκ των υστέρων πρόβλεψη και μάλιστα χωρίς ώρα γέννησης, είναι μερικά από τα κουσούρια που μας άφησε το πέρασμα του Ποσειδώνα από τον 11ο \Υδροχόο της αστρολογίας.

Είμαι σίγουρη ότι κατάλαβες το πνεύμα μου και ότι συμφωνήσαμε!

Atrapos
15-04-2011, 04:55 PM
Εγώ πάλι γιατί νοιώθω να μην έχουμε συμφωνήσει; Ας το ρίξουμε κι αυτό στον ανάδρομο Ερμή....Ωστόσο μιας και το forum είναι σχετικά ήσυχο ας κρατήσουμε λίγο την συζήτηση.

Κάτια, δεν σχολίασα καθόλου το γιατί διάλεξες το συγκεκριμένο πρόσωπο ή τι ήταν αυτό που σου έκανε κλικ ή αν σου αρέσουν οι ταινίες της. Δεν χρειαζόταν να μου κάνεις γνωστό τίποτα απ’ όλα αυτά. Ούτε φυσικά ζήτησα να ασχοληθείς με αστεροειδείς. Θα διαφωνήσω και με το κατά πόσο έχουν γίνει μπανάλ τα «μετρημένα κουκιά» της αστρολογίας. Μακάρι να τα γνωρίζαμε όσο πιστεύουμε ότι τα γνωρίζουμε.

Απλά προβληματίστηκα πως το ωροσκόπιο της εξελίχθηκε στη διάρκεια της μέχρι τώρα ζωής της και πως μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα «γυρίσματα της τύχης» ώστε να φτάσει εκεί που έφτασε. Αν εσένα δεν σε ενδιαφέρει αυτό το θέμα, είμαστε ΟΚ. Πάντως δεν νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο και αναμενόμενο.

Επίσης εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τα «παιδιά νομικής υπόστασης». Αν πάρουμε τον 11ο οίκο σαν τον 7ο από τον 5ο, τότε είναι ίσως οι σύντροφοι των παιδιών μας. Αν πάλι πάρουμε τον 11ο σαν τον 5ο από τον 7ο, τότε ίσως είναι τα παιδιά των συντρόφων μας (που ίσως δεν είναι και δικά μας παιδιά). Τώρα το «παιδιά νομικής υπόστασης» πρώτη φορά το ακούω αλλά βέβαια όσο ζω μαθαίνω.

Μια τελευταία απορία είναι η αναφορά σου για το κουσούρι της πρόβλεψης χωρίς γνωστή ώρα γέννησης. Νόμιζα ότι η ώρα γέννησης που έχεις είναι γνωστή κι έτσι στηρίζεις όλη την οικοθεσία. Ή πάλι δεν κατάλαβα καλά;

taurine
15-04-2011, 05:45 PM
Μπράβο Κάτια!
Ευχαριστούμε!

katiakiss
15-04-2011, 06:12 PM
Εγώ πάλι γιατί νοιώθω να μην έχουμε συμφωνήσει; Ας το ρίξουμε κι αυτό στον ανάδρομο Ερμή....Ωστόσο μιας και το forum είναι σχετικά ήσυχο ας κρατήσουμε λίγο την συζήτηση.

Κάτια, δεν σχολίασα καθόλου το γιατί διάλεξες το συγκεκριμένο πρόσωπο ή τι ήταν αυτό που σου έκανε κλικ ή αν σου αρέσουν οι ταινίες της. Δεν χρειαζόταν να μου κάνεις γνωστό τίποτα απ’ όλα αυτά. Ούτε φυσικά ζήτησα να ασχοληθείς με αστεροειδείς. Θα διαφωνήσω και με το κατά πόσο έχουν γίνει μπανάλ τα «μετρημένα κουκιά» της αστρολογίας. Μακάρι να τα γνωρίζαμε όσο πιστεύουμε ότι τα γνωρίζουμε.

Απλά προβληματίστηκα πως το ωροσκόπιο της εξελίχθηκε στη διάρκεια της μέχρι τώρα ζωής της και πως μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα «γυρίσματα της τύχης» ώστε να φτάσει εκεί που έφτασε. Αν εσένα δεν σε ενδιαφέρει αυτό το θέμα, είμαστε ΟΚ. Πάντως δεν νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο και αναμενόμενο.

Επίσης εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τα «παιδιά νομικής υπόστασης». Αν πάρουμε τον 11ο οίκο σαν τον 7ο από τον 5ο, τότε είναι ίσως οι σύντροφοι των παιδιών μας. Αν πάλι πάρουμε τον 11ο σαν τον 5ο από τον 7ο, τότε ίσως είναι τα παιδιά των συντρόφων μας (που ίσως δεν είναι και δικά μας παιδιά). Τώρα το «παιδιά νομικής υπόστασης» πρώτη φορά το ακούω αλλά βέβαια όσο ζω μαθαίνω.

Μια τελευταία απορία είναι η αναφορά σου για το κουσούρι της πρόβλεψης χωρίς γνωστή ώρα γέννησης. Νόμιζα ότι η ώρα γέννησης που έχεις είναι γνωστή κι έτσι στηρίζεις όλη την οικοθεσία. Ή πάλι δεν κατάλαβα καλά;
Νομίζω το ότι στον 11ο βλέπουμε τα παιδιά του συντρόφου, είναι γνωστό σε όλους, με την λογική του 7ου που ναι, είναι και τα παιδιά των άλλων. «Παιδί νομικής υπόστασης» είναι αυτό που δεν είναι εξ αίματος αλλά από νομικές διαδικασίες. Δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις… Το αντιπαρέρχομαι.

Πέρα από τους δωρικού ρυθμού κανόνες της αστρολογίας, υπάρχει μια συμβολική γλώσσα που την αντιλαμβάνεται κανείς, όσο παρατηρεί οπτικά έναν χάρτη. Η στείρα ερμηνεία των κλασικών κανόνων είναι αυτή που δημιουργεί την ανάγκη ύπαρξης πολλαπλών μεθόδων και προσεγγίσεων.

Για παράδειγμα, αυτό που λες: « Για παράδειγμα μήπως όταν έγινε το περιστατικό με το βιασμό και την εγκυμοσύνη ο Πλούτωνας ήταν σε τετράγωνο με το γενέθλιο ¶ρη; Όταν ξεκίνησε η καριέρα της μήπως ο ανάδρομος γενέθλιος Ερμής γύρισε σε ορθόδρομη κίνηση στο προοδευτικό;»… Δεν θα είχε κανένα αντίκτυπο αν στον γενέθλιο χάρτη της ηθοποιού, δεν υπήρχαν όλα αυτά τα στοιχεία που αναφέρω. Μια δυσανάλογη συσσώρευση δυνάμεων στα ζώδια του άξονα 2ος\8ος , με έναν κυβερνήτη του ζωδίου της σε σύνοδο με τον Ν.δεσμό… Το ζώδιο του Κριού εμπεριεχόμενο στον 12ο … Δίας κυβερνήτης 8ου σε τετράγωνο με βόρειο\νότιο δεσμό και ¶ρη… (ο ¶ρης στον Νότιο μας μιλά γι καρμικά υπόλοιπα εμπειριών που κάτω από συνθήκες μπορεί να σημαίνουν σεξουαλική βία)

Σαφώς και κάποιο διέλευση ενεργοποίησε αυτού του είδους την δυναμική, αλλά η δυναμική από μόνη της είναι εκείνη που έχει το ενδιαφέρον και όχι η διέλευση.
Μπαίνοντας στην θέση του αναγνώστη, αυτό που θέλω, είναι να δω τον τρόπο που μπορώ να δω κάτι σε ένα χάρτη και όχι απαραίτητα την διέλευση που το ενεργοποιεί.


Η ώρα γένεσης της εν λόγω ηθοποιού είναι γνωστή. Μιλώ για τις δεκάδες των αναλύσεων που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο και δεν έχουν καν ώρα γέννησης. Χωρίς ώρα γέννησης δεν κάνω καν συζήτηση! Αν κάποιος με ξεγελάσει, κακό δικό του.

Όσο για το…."Απλά προβληματίστηκα πως το ωροσκόπιο της εξελίχθηκε στη διάρκεια της μέχρι τώρα ζωής της και πως μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα «γυρίσματα της τύχης» ώστε να φτάσει εκεί που έφτασε. Αν εσένα δεν σε ενδιαφέρει αυτό το θέμα, είμαστε ΟΚ. Πάντως δεν νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο και αναμενόμενο.» …. Έχω να σου πω ότι αν κοιτάξεις καλά τον χάρτη, θα συμφωνήσεις ότι είναι εντελώς αναμενόμενο με ένα υπέροχο Λέοντα στην ακμή του 5ου (των θεαμάτων) να φιλοξενεί τον Ποσειδώνα του κινηματογράφου και εκείνος με την σειρά του να κάνει ένα καλό τρίγωνο με τον ¶ρη (κυβερνήτη του ζωδίου της) στον 1ο που παράδοξα είναι ο Ταύρος (κανονικά για να βρίσκεται ο Λέοντας στον 5ο θα έπρεπε να έχει ωροσκόπο Κριό) και ο κυβερνήτης του ωροσκόπου στον Ταύρο (Αφροδίτη) βρίσκεται στο ζώδιο της κυριαρχίας της και σε στενή σύνοδο με τον Ουρανό και τον ωροσκόπο.

Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας… η Καρντινάλε ξεκίνησε την καριέρα της κερδίζοντας ένα διαγωνισμό ομορφιάς και γνωστή έγινε για την ομορφιά της και όχι για το υποκριτικό της ταλέντο.
Η τύχη Σελήνη (το κοινό) τρίγωνο Δίας(επέκταση, αισιοδοξία) , σίγουρα ήταν με το μέρος της, γιατί είχε και έχει πάντα το κουράγιο να βλέπει την ζωή θετικά.

Ωστόσο, η Κλαούντια Καρντινάλε είναι περισσότερο ένα γνωστό όνομα, παρά μία μορφή. Ο Ποσειδώνας και ο έντονος 12ος της, κατάφεραν να συντηρήσουν τον απόηχο του μύθου της, αλλά αντικειμενικά, η φήμη υπερβαίνει την πραγματικότητα.

Το δυστύχημα είναι ότι η ίδια δηλώνει ότι δεν έζησε όπως θα ήθελε να ζήσει την καλλιτεχνική της πλευρά, άρα δεν εκφράστηκε όπως ακριβώς θα επιθυμούσε. Μόνο σε ώριμη πια ηλικία (κυβερνήτης 10ου Κρόνος) κατάφερε να ασχοληθεί με όσα πραγματικά λαχταρούσε η ψυχή της.

Χρόνια τώρα ασχολείται με το θέατρο… Στηρίζει ανεξάρτητες κινηματογραφικές παραγωγές και ασχολείται με τα κοινά. (Δίας στον Υδροχόο και Ουρανός στον ωροσκόπο και σε σύνοδο με την Αφροδίτη)

Βλέπεις, αν αρχίσω δεν θα τελειώσω ούτε μέχρι το βράδυ, και αυτό που εγώ ήθελα να δούμε, ήταν άλλο. Ήταν αυτό το τραγικό συμβάν που καθόρισε την ζωή της για δεκαετίες, κουβαλώντας έναν βαρύ σταυρό μέσα της, σύμφωνα πάντα με δικές της μαρτυρίες.

Αν κάποιος άλλος θέλει να βρει από τον χάρτη στοιχεία για τα δικά του συμπεράσματα και σκέψεις… Με μεγάλη μου χαρά!

Atrapos
15-04-2011, 10:26 PM
Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε την κουβέντα. Διακρίνω μια προσπάθεια να υπεραμυνθείς του άρθρου και της οπτικής σου, και δεν βλέπω το λόγο που το κάνεις αφού δεν τα κατηγόρησε κανείς.

Ανοίγεις βέβαια ένα τεράστιο θέμα: το κατά πόσο ένα γενέθλιο ωροσκόπιο εξασφαλίζει μια ζωή «εντελώς αναμενόμενη». Αλλά δεν έχω διάθεση να το συζητήσω. ¶λλωστε η συζήτηση θα τραβήξει μακριά αδικώντας το άρθρο σου. Κάτι που είναι κρίμα να συμβεί.

Όσο για τα «παιδιά νομικής υπόστασης» απλά παραιτούμε δηλώνοντας τη πλήρη σύγχυσή μου. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τίποτα για τη ζωή της Καρντινάλε. Στο άρθρο σου διάβασα ότι είχε ένα παιδί από βιασμό που παρουσιάσθηκε σαν αδερφάκι της. Μετά ανάφερες για ένα γιο της που παρουσιάστηκε σαν παιδί άλλων. Ποιο είναι το παιδί που «δεν είναι εξ αίματος αλλά από νομικές διαδικασίες»;;;;;;;
Μήπως ήταν καλύτερα να μιλάγαμε για «αδερφάκι νομικής υπόστασης» μιας και ο 11ος οίκος είναι ο 3ος από τον 9ο;:bigsmile:

Να πω την καληνύχτα μου από εδώ μιας και το «Μεσάνυχτα και κάτι» μου πέφτει κάπως αργά.

astrotrella
16-04-2011, 12:09 AM
Βασικα εγω εχω την εξης απορια πως μπορει ενας ανθρωπος με ενισχυμενο 12 κ εντονες οψεις πλουτωνα (οπως στο συγγεκριμενο ωροσκοπιο)να γυρισει την τυχη προς το μερος του και να χρησιμοποιησει προς ωφελος του αυτα τα στοιχεια που μονο δυστυχια φερνουν στην ζωη καποιου?

katiakiss
16-04-2011, 04:05 AM
Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε την κουβέντα. Διακρίνω μια προσπάθεια να υπεραμυνθείς του άρθρου και της οπτικής σου, και δεν βλέπω το λόγο που το κάνεις αφού δεν τα κατηγόρησε κανείς.

Ανοίγεις βέβαια ένα τεράστιο θέμα: το κατά πόσο ένα γενέθλιο ωροσκόπιο εξασφαλίζει μια ζωή «εντελώς αναμενόμενη». Αλλά δεν έχω διάθεση να το συζητήσω. ¶λλωστε η συζήτηση θα τραβήξει μακριά αδικώντας το άρθρο σου. Κάτι που είναι κρίμα να συμβεί.

Όσο για τα «παιδιά νομικής υπόστασης» απλά παραιτούμε δηλώνοντας τη πλήρη σύγχυσή μου. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τίποτα για τη ζωή της Καρντινάλε. Στο άρθρο σου διάβασα ότι είχε ένα παιδί από βιασμό που παρουσιάσθηκε σαν αδερφάκι της. Μετά ανάφερες για ένα γιο της που παρουσιάστηκε σαν παιδί άλλων. Ποιο είναι το παιδί που «δεν είναι εξ αίματος αλλά από νομικές διαδικασίες»;;;;;;;
Μήπως ήταν καλύτερα να μιλάγαμε για «αδερφάκι νομικής υπόστασης» μιας και ο 11ος οίκος είναι ο 3ος από τον 9ο;:bigsmile:

Να πω την καληνύχτα μου από εδώ μιας και το «Μεσάνυχτα και κάτι» μου πέφτει κάπως αργά.Δεν υπεραμύνομαι για τίποτα! Υποστηρίζω μία λογική, γιατί βάζει τη σκέψη μου σε μία προοπτική και μου εξηγεί πολλά πράγματα που οι υπόλοιπες προσεγγίσεις δεν μου τα καλύπτουν.
Τον αδόκιμο όρο «παιδί νομικής υπόστασης» , τον διάλεξα προκειμένου να χρησιμοποιήσω συνθετικά λέξεων που βοηθάνε όσους δεν ξέρουν βασικά στοιχεία στην αστρολογία, ώστε να παραπέμπονται σε αντιστοιχήσεις οίκων και ιδιοτήτων πιο εύκολα.
Ένα σημαντικό δεδομένο της ζωής ενός ατόμου φαίνεται στον χάρτη του από μία σειρά συνδυασμών δυνάμεων που βγάζουν μάτι, αλλά και ένα σωρό άλλες που αποτελούν ένα πολύπλοκο παζλ του οποίου τον συνειρμό, ίσα που προλαβαίνεις να τον διαφυλάξεις, ώστε να σου δώσει εκείνη την στιγμιαία σύλληψη που θα σου φωτίσει την κατανόηση μιας κωδικοποιημένης πληροφορίας. Στον ειρμό της καταγραφής, κωδικοποιείς ακόμα και τα γραφόμενα προκειμένου να χάσεις το ουσιώδες για σένα ζητούμενο.

Όχι, δεν ήθελα να τον 3ο από τον 9ο που είναι ο 11ος , και δεν έψαχνα για κανένα αδελφάκι. Για μένα ο Δίας στον 11ο οίκο της, συμβολίζει την νομική εμπλοκή, λόγω των όψεων που κάνει από εκείνη την θέση. Είναι δε ένας Δίας που κυβερνάει τον 8ο και είναι σε όψη με ¶ρη και Πλούτωνα και εμπλοκή δεσμών σελήνης. Το πράγμα μιλάει μόνο του. Αν σκεφτείς ότι στην άλλη πλευρά ρου άξονα 11ου\5ου υπάρχει ένας Ποσειδώνας και ο κυβερνήτης 5ου (Ήλιος) κάνει τις όψεις που κάνει…
Ο βιασμός της και η απόκτηση ενός γιου από βιασμό, ένα ψέμα που το κουβαλούσε επί δεκαετίες, επέτρεψέ μου να σου πω ότι θα το ψάξω ως σφραγίδα στον γενέθλιο χάρτη της και όχι σε διελεύσεις.

Αν το θες, τι σημασία έχει πόσα θα πούμε πάνω από τα δεδομένα ενός χάρτη; Η τόση φαιά ουσία για το πώς εκφράζεται μια όψη με 2 τρόπους πάνω ή δύο τρόπους κάτω, αφού τον ίδιο χάρτη μπορεί να τον έχουν δεκάδες κορίτσι που γεννήθηκαν κάτω από τις ίδιες συντεταγμένες;
Αν πραγματικά θέλουμε να μάθουμε πως η εν λόγω ηθοποιός έγινε αυτό που έγινε και γιατί το κοριτσάκι στο διπλανό δωμάτιο του μαιευτηρίου, έγινε κάτι άλλο στη ζωή του και όχι ηθοποιός, τότε θα πρέπει να δούμε τους χάρτες των γονιών και να μελετήσουμε πως και ποιους τομείς τις ζωής του κοριτσιού, επηρέασαν και ενεργοποίησαν διαφορετικά οι πλανήτες των γονιών του.
Καλά κάνεις και δεν ανοίγεις άλλα θέματα. Θα μας πάρουν μέρες, και δεν το θέλω καθόλου. Επιθυμώ να απαντήσω λόγω του παρορμητικού μου Κριού στον ωροσκόπο, αλλά είμαι Ιχθύς και βαριέμαι αφόρητα να γράφω όταν δεν υπάρχει μαγεία!

Δεν είμαι επαγγελματίας αστρολόγος και δεν ενδιαφέρομαι να κρατάω ένα προφίλ αλώβητο. Μη φοβάσαι λοιπόν ότι υπεραμύνομαι. Δεν υπήρξε και δεν θα υπάρξει ποτέ ένας κεντρικός νους. ¶λλωστε, το φυσιολογικό είναι να υπερασπίζεται κανείς τις θέσεις του. Δεν ξέρω γιατί το ενοχοποιούμε και αυτό.
Το κόκκινο ταμπελάκι είναι μία «σαρδέλα» με την οποία «παρασημοφορήθηκα» , αλλά εγώ κάνω αυτό που θα έκανα ως Κάτια , με ή χωρίς ταμπελάκια. Εκφράζομαι…

Καληνύχτα...:cheesy:

katiakiss
16-04-2011, 04:12 AM
Βασικα εγω εχω την εξης απορια πως μπορει ενας ανθρωπος με ενισχυμενο 12 κ εντονες οψεις πλουτωνα (οπως στο συγγεκριμενο ωροσκοπιο)να γυρισει την τυχη προς το μερος του και να χρησιμοποιησει προς ωφελος του αυτα τα στοιχεια που μονο δυστυχια φερνουν στην ζωη καποιου?Ο χάρτης αυτός δεν υπόσχεται μόνο δεινά. Στην πραγματικότητα κανένα ς χάρτης δεν μπορεί να έχει μόνο θετικά ή μόνο αρνητικά στοιχεία, και τα θετικά θα εξισορροπήσουν τις αρνητικές δυνάμεις, στον βαθμό που αυτό γίνεται.
Σαφώς και όψεις δυστυχίας μπορούν να γίνουν πηγή δημιουργίας. Μόλις περιγράψαμε ένα τρόπο να μαζέψει το υλικό του ένας ποιητής ή ένας συγγραφέας, και να μετατρέψει την θλίψη σε καλλιτεχνικό αριστούργημα. Και αυτό, είναι ένα μόνο από τα παραδείγματα.