PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Είστε ηγέτης ή ακόλουθος; Το ωροσκόπιό σας μπορεί να σας πει



masak
14-03-2011, 12:59 PM
Έχετε ακούσει ποτέ κανέναν να σχολιάζει « Έχουμε πάρα πολλούς αρχηγούς αλλά όχι αρκετούς Ινδιάνους εδώ γύρω»; Τι σημαίνει; Υπονοεί ότι υπάρχουν πάρα πολλοί που δίνουν εντολές και πάρα πολύ λίγοι για να τις εκτελέσουν. Μία κατάσταση στην οποία γίνεται λίγη ή καθόλου πρόοδος, ένας τυπικός Πύργος της Βαβέλ. Από πάρα πολλές απόψεις, η κοινωνία μας τώρα δεν απέχει πολύ από μία τέτοια κατάσταση.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: [Μεταφράσεις] Είστε ηγέτης ή ακόλουθος; Το ωροσκόπιό σας μπορεί να σας πει (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%AC%CF%83%C E%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%C E%B9%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-152/%CE%B5%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B5-%CE%B7%CE%B3%CE%AD%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%AE-%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%B8%CE%BF%C F%82;-%CF%84%CE%BF-%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BA%CF%8C%CF%80%CE%B9%C F%8C-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF-%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CF%80%CE%B5%CE%B9-13384/)

astrotrella
14-03-2011, 09:06 PM
Γιατι αναφερετε μονο για το αριστερο και το δυτικο ημισφαιριο και οχι και για το Νοτιο και το βορειο?Και αν καποιος εχει εμφαση στο πανω μερος του Χαρτη του αλλα και με κλιση και απο ανατολικα κ δυτικα δηλ πλανητες απο το 8ο μεχρι το 12ο τοτε τι συμβαινει?Πως μπορει να βρει ακρη?

μυσπ
14-03-2011, 11:19 PM
σιγουρα πολυ ενδιαφερον το αρθο..με 7 πλανητες στα θηλυκα ζωδια με εκφραζει!

ΤΑΚΜΑΝ
15-03-2011, 12:11 AM
Για να καταλάβω, το αριστερό μισό του γεννέθλιου χάρτη είναι από το IC μέχρι το MC ή αντίστροφα; Και επιπλέον ήθελα να ρωτήσω, για να καταλάβουμε αν μας αρέσει να ηγούμαστε ή να ακολουθούμε/συνεργαζόμαστε λαμβάνουμε υπόψη μόνο τους 9 πλανήτες ή λαμβάνουμε υπόψη επιπλέον και τον ωροσκόπο;

brenta
15-03-2011, 02:24 PM
Δηλαδη απο τον 8ο ως το 12ο οι οικοι δεν παιζουν κανενα ρολο??Οι δυτικοι οικοι ειναι 4 5 6 7 8 9 και οι ανατολικοι οι 1 2 3 10 11 12?

psipsaki
16-03-2011, 12:03 AM
Πολύ ενδιαφέρον άρθρο...

Για στατιστικούς λόγους παραθέτω τις εξής πληροφορίες:

1. Εχω όλους τους πλανήτες από Σκορπιό μέχρι Υδροχόο και μεσουράνημα στο Ζυγό. Αρα τέρμα ηγεσία.
2. Εχω ισοκατανομή μεταξύ θετικών και αρσενικών ποιοτήτων.

Παρόλα αυτά λόγω ενισχυμένου 12ου μου αρέσει να κάνω αυτό που λέει το άρθρο:

"εσείς κάντε όλο τον απαραίτητο προγραμματισμό και φυτέψτε τους «σπόρους» της προόδου που επιθυμείτε. Μετά καθίστε και απολαύστε καθώς παρακολουθείτε τους άλλους να οργώνουν, να ποτίζουν και να σας φέρνουν τη «σοδειά» σας".

Βέβαια, επειδή τυγχάνει να είμαι τρελό control freak τη σύνθεση και τις τελευταίες πινελιές τις θέλω για την πάρτη μου. Αρα, αρχή και τέλος μου ταιριάζουν.

Παρεπιμπτόντως, αν τα έχω βγάλει λάθος σας παρακαλώ ενημερώστε με γιατί λιγάκι μπερδεύτηκα με τις απορίες. Ουσιαστικά χωρίζουμε στη μέση τον κύκλο με βάση τον άξονα μεσουράνημα - ναδίρ. Επειτα εξετάζουμε τα ακόλουθα:

Αριστερή συγκέντρωση πλανητών =ηγετική προσωπικότητα

Δεξιά = ακολουθητική

Σε συνδυασμό πάντα με τις ποιότητες.

Σωστά;;;;;;

Lemonia9
16-03-2011, 02:55 AM
Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον το άρθρο! Όσα λέει ταιριάζουν απόλυτα με το ωροσκόπιό μου-10 στα 10 θηλυκό!!! :embarrest
Ευχαριστούμε!!!!!!!!!!! :bigsmile:

KRIOS19
16-03-2011, 03:51 PM
9 Θηλυκα και 1 αρσενικο οπου ειναι το ζωδιο μου...!!! :wacko:

kassy
17-03-2011, 03:50 PM
Έχω 5 πλανήτες σε θηλυκά ζώδια και 7 πλανήτες στο δεξί μέρος. Γιατί επιμένω πάντοτε να είμαι το αφεντικό; Μάλλον πρέπει να λέω "παρακαλώ περάστε. Εγώ θα σας ακολουθώ" χιχιχιχιχιχιιιιVerneigung

doukas
17-03-2011, 08:27 PM
ηγεσία και ακολουθία ... έστω και αστρολογικά . Θεωρώ ότι η πραγματικότητα οι ηγέτες είναι οι ακόλουθοι, αφού βάσει αυτών οι ηγέτες μένουν ηγέτες. Κανείς δεν μπορεί μόνος του. Δύσκολο άρθρο.

Mercutio
15-05-2011, 08:57 PM
Κακο αρθρο.
Με τη λογικη του ο Αρης στον Αιγοκερο δηλωνει τασεις ακολουθου.
Ξανα στη λογικη του ενας Αρης στο Ζυγο δηλωνει κυριαρχες τασεις

SAGIVI
15-05-2011, 09:07 PM
Κακο αρθρο.
Με τη λογικη του ο Αρης στον Αιγοκερο δηλωνει τασεις ακολουθου.
Ξανα στη λογικη του ενας Αρης στο Ζυγο δηλωνει κυριαρχες τασεις
Ενας σκετος Αρης στον Ζυγο, ακομη κι αν ειναι αριστερα, δεν σημαινει κατι τετοιο . Προυποθεση ειναι, να υπαρχουν τουλαχιστον 6 πλανητες σε αρσενικα ζωδια για να <αισθανεται> αρχηγικες τασεις και να βρισκονται αριστερα για να διαθετει τις ικανοτητες αυτες.:bigsmile:

astrotrella
23-05-2011, 05:02 AM
Εμενα ως προς την ποιοτητα οι περισσοτεροι πλανητες ειναι σε θυλυκα ζωδια αλλα υπαρχει προβλημα ως προς την Κατανομη των ημισφαιριων... Εχω 5 πλανητες δεξια και 5 αριστερα, και μαλιστα ανατολικα ειναι οι περισσοτεροι προσωπικοι απ τον 10ο μεχρι τον 2ο οικο ειναι ο Αρης στους Ιχθυεις ,η Αφροδιτη στον Κριο ,ο ηλιος και ο Ερμης στον Ταυρο και ο Διας στον Καρκινο.Απο δυτικα στον 5ο η Σεληνη στον Ζυγο στον 6ο ο Πλουτωνας στον Σκορπιο,ο Ουρανος ,ο Ποσειδωνας,και ο Κρονος στον Αιγοκερω σε 8ο κ 9ο οικο αντιστοιχα.
Δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου αλλα επικρατει μια συγχηση στο ωροσκοπιο μου (επειδη δεν υπαρχει καποιο στελιουμ δεν υπαρχει συσωρευμενη ενεργεια σε καποιο οικο η ημισφαιριο)αλλα οπως ειπα και σε ενα αλλο σχολιο μου στην αρχη στο θεμα αυτο, το πανω ημισφαιριο ειναι τονισμενο καθαρα στο ωροσκοπιο μου αλλα δεν ξερω γιατι δεν παιζει τοσο ρολο για ηγετικες τασεις το πανω ημισφαιριο που εχει να κανει περισσοτερο με τις μαζες και την συλλογικοτητα

Atrapos
23-05-2011, 10:35 AM
το πανω ημισφαιριο ειναι τονισμενο καθαρα στο ωροσκοπιο μου αλλα δεν ξερω γιατι δεν παιζει τοσο ρολο για ηγετικες τασεις το πανω ημισφαιριο που εχει να κανει περισσοτερο με τις μαζες και την συλλογικοτητα

Δεν νομίζω ότι υπάρχει σύγχυση στο ωροσκόπιο σου. Η σύγχυση δημιουργείται όταν προσπαθούμε να εφαρμόσουμε γενικούς κανόνες σε εξειδικευμένες περιπτώσεις. Αν καταλαβαίνω καλά, απορείς γιατί δεν έχεις ηγετικές ικανότητες.

Εκτός από την γενικότερη έμφαση στα θηλυκά ζώδια, ο ¶ρης στους Ιχθείς δεν είναι σε ιδιαίτερα ευνοϊκή θέση, η Αφροδίτη είναι σε αδυναμία και κυβερνάει Σελήνη, Ήλιο και Ερμή, οι δύο τελευταίοι βρίσκονται μάλλον στον 12ο οίκο όπως τα περιγράφεις. Μπορεί να ισχύει γενικά ότι οι πλανήτες στο πάνω ημισφαίριο δίνουν μια εξωστρέφεια που χρειάζονται οι «ηγέτες» αλλά ωστόσο πρέπει να είναι κατανοητό ότι πλανήτες στον 12ο και 8ο οίκο καταρχήν δεν βοηθάνε στο να εκδηλωθεί μια τέτοια τάση.

Επίσης η παρουσία μόνο του ¶ρη σε γωνιακό οίκο (κι αυτός αδύναμος κάτω από την κυριαρχία του Ποσειδώνα στον Αιγόκερο / 8ο οίκο και ίσως ανάδρομος) σε δυσκολεύει να πάρεις πρωτοβουλίες.

Έχοντας στο ωροσκόπιο σου ισχυρούς του Δία, Κρόνο και Πλούτωνα μάλλον σου αρέσει να χάνεσαι μέσα στο συλλογικό. Αν ενδιαφέρεσαι να αναπτύξεις ηγετικές ικανότητες νομίζω ότι έχεις απόλυτη ανάγκη να χτίσεις πρώτα την προσωπική σου αυτοπεποίθηση.

astrotrella
24-05-2011, 04:12 AM
Δηλ στην ουσια κανενα απ τ δυο ημισφαιρια δεν ειναι ενισχυμενο?Η ακομα κ αν οπως ειπες οι πλανητες ειναι απ τ ανατολικα δεν μετρανε γιατι οι περισσοτεροι πλανητες ειναι θυλυκοι κκαι ο δωδεκατος δεν βοηθα?

Atrapos
24-05-2011, 10:58 AM
Δηλ στην ουσια κανενα απ τ δυο ημισφαιρια δεν ειναι ενισχυμενο?Η ακομα κ αν οπως ειπες οι πλανητες ειναι απ τ ανατολικα δεν μετρανε γιατι οι περισσοτεροι πλανητες ειναι θυλυκοι κκαι ο δωδεκατος δεν βοηθα?

Δεν θα χρησιμοποιούσα την έκφραση «δεν μετράνε» αφού το καθετί έχει τη δική του βαρύτητα. Απλά έχει σημασία το πως εφαρμόζονται οι γενικοί κανόνες σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Έτσι πιστεύω ότι από τη στιγμή που
1. Οι περισσότεροι πλανήτες σου βρίσκονται σε θηλυκά ζώδια
2. Οι προσωπικοί πλανήτες σου είναι σε άβολες θέσεις
3. Υπάρχει σχεδόν πλήρης απουσία πλανητών σε γωνιακούς οίκους

είναι κάπως δύσκολο να αναπτύξεις ηγετική συμπεριφορά. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.

Αν σε απασχολεί τόσο πολύ αυτήν την περίοδο το θέμα της θέσης και του ρόλου σου στην κοινωνία, θα πρέπει να ασχοληθείς με το Μεσουράνημα σου, που νομίζω είναι Ιχθείς, με τον Ποσειδώνα στον Αιγόκερο / 8ο οίκο, ίσως σε αντίθεση με Δία / τετράγωνο με Αφροδίτη.

Αν ισχύουν τα παραπάνω είναι σημαντικό είναι να μην έχεις αυταπάτες και να μην υιοθετήσεις εύκολα το ρόλο του θύματος. Γι’ αυτό σου έγραψα να φροντίσεις να χτίσεις την αυτοπεποίθησή σου, κάτι που λίγο – πολύ όλοι χρειαζόμαστε.

astrotrella
25-05-2011, 12:44 AM
Δεν θα χρησιμοποιούσα την έκφραση «δεν μετράνε» αφού το καθετί έχει τη δική του βαρύτητα. Απλά έχει σημασία το πως εφαρμόζονται οι γενικοί κανόνες σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Έτσι πιστεύω ότι από τη στιγμή που
1. Οι περισσότεροι πλανήτες σου βρίσκονται σε θηλυκά ζώδια
2. Οι προσωπικοί πλανήτες σου είναι σε άβολες θέσεις
3. Υπάρχει σχεδόν πλήρης απουσία πλανητών σε γωνιακούς οίκους

είναι κάπως δύσκολο να αναπτύξεις ηγετική συμπεριφορά. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.

Αν σε απασχολεί τόσο πολύ αυτήν την περίοδο το θέμα της θέσης και του ρόλου σου στην κοινωνία, θα πρέπει να ασχοληθείς με το Μεσουράνημα σου, που νομίζω είναι Ιχθείς, με τον Ποσειδώνα στον Αιγόκερο / 8ο οίκο, ίσως σε αντίθεση με Δία / τετράγωνο με Αφροδίτη.

Αν ισχύουν τα παραπάνω είναι σημαντικό είναι να μην έχεις αυταπάτες και να μην υιοθετήσεις εύκολα το ρόλο του θύματος. Γι’ αυτό σου έγραψα να φροντίσεις να χτίσεις την αυτοπεποίθησή σου, κάτι που λίγο – πολύ όλοι χρειαζόμαστε.

Οχι το μεσουρανημα μου ειναι στον υδροχοο με τον Ουρανο στον 8ο σε αντιθεση με τον Δια ,τετραγωνο με την Αφροδιτη,τριγωνο με Ηλιο και Ερμη και εξαγωνο με Αρη!

Atrapos
25-05-2011, 11:20 AM
Οχι το μεσουρανημα μου ειναι στον υδροχοο με τον Ουρανο στον 8ο σε αντιθεση με τον Δια ,τετραγωνο με την Αφροδιτη,τριγωνο με Ηλιο και Ερμη και εξαγωνο με Αρη!

….και μια σύνοδο με τον Ποσειδώνα.

Απ’ ό,τι καταλαβαίνω γεννήθηκες Μάιο του 1990 λίγο πριν τη σύνοδο Ουρανού – Ποσειδώνα στον Αιγόκερο και έχοντας 5 στους 8 πλανήτες ανάδρομους. Η παρουσία του Υδροχόου στο Μεσουράνημα και του Βόρειου Δεσμού στο ίδιο ζώδιο είναι μια πρόκληση για να λειτουργήσεις σαν μέρος του συνόλου διατηρώντας τη δική σου ταυτότητα. Το ζήτημα δεν είναι να ηγηθείς αλλά να ξεχωρίσεις χωρίς να απομονωθείς. Έχοντας Ήλιο και Ερμή ανάδρομο στον 12ο οίκο είναι αρκετά πιθανός ο κίνδυνος της απομόνωσης. Αλλά η παρουσία του κυβερνήτη του Μεσουρανήματος στον 8ο οίκο δείχνει το δρόμο για συνεργασίες, αρκεί να μη φτάσεις να εξαρτιέσαι από τους άλλους.

Νομίζω ο πιο ισχυρός πλανήτης στο χάρτη σου είναι ο Κρόνος. Μπορείς να το εκμεταλλευτείς και να μην περιορίσεις τις φιλοδοξίες σου. Έχεις άλλωστε και Δία στον Καρκίνο / 2ο οίκο. Οπότε θα έλεγα μη ψάχνεις ούτε για ηγέτες, ούτε για ακόλουθους. Ψάξε μέσα σου και χτίσε το δικό σου σύστημα αξιών ώστε μετά να το μοιραστείς με τους άλλους. Έτσι θα είσαι και εσύ χαρούμενη και θα δώσεις χαρά σε πολλούς ακόμα γύρω σου.

astrotrella
25-05-2011, 04:21 PM
….και μια σύνοδο με τον Ποσειδώνα.

Απ’ ό,τι καταλαβαίνω γεννήθηκες Μάιο του 1990 λίγο πριν τη σύνοδο Ουρανού – Ποσειδώνα στον Αιγόκερο και έχοντας 5 στους 8 πλανήτες ανάδρομους. Η παρουσία του Υδροχόου στο Μεσουράνημα και του Βόρειου Δεσμού στο ίδιο ζώδιο είναι μια πρόκληση για να λειτουργήσεις σαν μέρος του συνόλου διατηρώντας τη δική σου ταυτότητα. Το ζήτημα δεν είναι να ηγηθείς αλλά να ξεχωρίσεις χωρίς να απομονωθείς. Έχοντας Ήλιο και Ερμή ανάδρομο στον 12ο οίκο είναι αρκετά πιθανός ο κίνδυνος της απομόνωσης. Αλλά η παρουσία του κυβερνήτη του Μεσουρανήματος στον 8ο οίκο δείχνει το δρόμο για συνεργασίες, αρκεί να μη φτάσεις να εξαρτιέσαι από τους άλλους.

Νομίζω ο πιο ισχυρός πλανήτης στο χάρτη σου είναι ο Κρόνος. Μπορείς να το εκμεταλλευτείς και να μην περιορίσεις τις φιλοδοξίες σου. Έχεις άλλωστε και Δία στον Καρκίνο / 2ο οίκο. Οπότε θα έλεγα μη ψάχνεις ούτε για ηγέτες, ούτε για ακόλουθους. Ψάξε μέσα σου και χτίσε το δικό σου σύστημα αξιών ώστε μετά να το μοιραστείς με τους άλλους. Έτσι θα είσαι και εσύ χαρούμενη και θα δώσεις χαρά σε πολλούς ακόμα γύρω σου.


O ναι ακριβως οπως τα λες με ενδιαφερει πιο πολυ η καινοτομια ,να κανω κατι στο οποιο θα ειμαι μοναδικη,η αυθεντικοτητα , να ειμαι πολυ μπροστα απ την εποχη ( οντως Μεσουρανημα Β δεσμος σε συνοδο στον υδροχοο)
επισης εχω σπουδασει δημοσιογραφια και με ωροσκοπο στους Διδυμους και μεσουρανημα στον υδροχοο με ελκυει η ερευνα, η εντυπη κ ηλεκτρονικη δημοσιογραφια κ η τηλεοραση.Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και τις συμβουλες που μου εδωσες!