PDA

View Full Version : Θεόδωρος Πάγκαλος. Ο Dr Jekyll and Mr Hyde της πολιτικής μας ζωής!



Ζωή και Ζώδια
11-03-2011, 01:33 PM
Δεν νομίζω να υπάρχει κάτοικος αυτής της χώρας που να μην έχει σχολιάσει πάνω από τουλάχιστον 10 φορές κάποια δήλωση του Θεόδωρου Πάγκαλου. Εάν σε μια οποιαδήποτε εγκυκλοπαίδεια δίπλα στο λήμμα «πρόκληση» βρισκόταν η φωτογραφία του βουλευτή του υπολοίπου Αττικής, δεν θα χρειαζόταν οποιαδήποτε επεξηγηματική αναφορά! Είναι σαν να απολαμβάνει αέναα τον μετεωρισμό του μεταξύ «σφύρας και άκμονος».


Από τον Βίκτωρα Γεράρδο

Ο Πάγκαλος κατά σχεδόν «αξιοθαύμαστο» τρόπο έχει έρθει σε ρήξη –εκ περιτροπής– περίπου με το σύνολο του πολιτικού κόσμου, είτε αυτός ανήκει στη Νέα Δημοκρατία, είτε στο ΚΚΕ, είτε στον ΣΥΡΙΖΑ, είτε στο ίδιο το κόμμα του, το ΠΑΣΟΚ. Η γκάμα του δε δεν περιορίζεται στα ελληνικά πλαίσια, έχει προ πολλού σπάσει το φράγμα της εγχώριας πολιτικής. Παροιμιώδεις έμειναν οι καβγάδες του με την κυρία Θάτσερ και με τον καγκελάριο της Γερμανίας. Εξίσου παροιμιώδεις έχουν μείνει και οι υπαναχωρήσεις του, όπως η συγγνώμη που ζήτησε από τη Γερμανία, την οποία πρωτύτερα είχε αποκαλέσει «γίγαντα με μυαλό νάνου».

Κάπου εκεί μάλλον τοποθετείται και η απώλεια εκ μέρους του κάποιου ευρύτερου πολιτικού ρόλου, π.χ. πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ. Διότι η εγγενής αντιφατικότητα της παγκάλειας συμπεριφοράς –για άλλους ακατανόητη, για άλλους καιροσκοπική ή απλώς αμετροεπής– δεν συνάδει απόλυτα με την εικόνα ενός σταθερού πολιτικού. Είτε έτσι είτε αλλιώς, η αλήθεια είναι ότι ένα απάνθισμα των όσων έχει πει κατά καιρούς ο κύριος Πάγκαλος θα γέμιζε χώρο όσο και μια Ανθολογία της Ελληνικής Ποίησης!

Τι όμως κάνει τον ευφυή πολιτικό να θυμίζει τον ήρωα του Ρόμπερτ Λούις Στίβενσον τον Δόκτορα Τζέκιλ, που ήταν συνώνυμος της καλοσύνης και της ευγένειας και μεταλλασσόταν σε κύριο Χάιντ, δηλαδή στο αντίθετό του;

Μην ανησυχείτε, δεν πρόκειται για διχασμένη προσωπικότητα, απλώς ο Θεόδωρος Πάγκαλος προσφέρει ένα εξαιρετικό αστρολογικό παράδειγμα για το τι ακριβώς εννοούμε όταν αναφερόμαστε σε κάποιον με τον προσδιορισμό «Ουράνιος» τύπος, ήτοι απρόβλεπτος, εκρηκτικός, ακραίος ή πρωτοπόρος, ριζοσπαστικός καινοτόμος. Επειδή δε οι περισσότερες όψεις του Ουρανού είναι δυσαρμονικές στο ωροσκόπιο του κυρίου Πάγκαλου, η έντασή τους είναι στη διαπασών!



http://i904.photobucket.com/albums/ac244/hryssa-p/astro-charts/pagalos1copy.png


Ας δούμε λοιπόν αναλυτικά το του Πάγκαλου Ωροσκόπιο:

Τίποτα να μην ξέραμε για τον φορέα αυτού του ωροσκοπίου, δύο πράγματα θα βγαίνανε αβίαστα:
α) Υπερανεπτυγμένο «εγώ»,
β) απρόβλεπτος.

Η σύνοδος Ήλιου ¶ρη στο ζώδιο του Λέοντα σε αντίθεση με τον Δία και σε τρίγωνο με τον Κρόνο φανερώνει την πληθωρικότητα (έως επιπολαιότητα) του χαρακτήρα, σε συνδυασμό με μια εξωστρεφή ριζοσπαστική φύση που έχει ανάγκη να εκφραστεί με δυναμικό και πολλές φορές ακραίο τρόπο, ενώ παράλληλα ο εγγενής παρορμητισμός την σπρώχνει πρώτα να δρα και μετά να σκέπτεται τις συνέπειες της δράσης. Δεν είναι βέβαια τυχαίο ότι στα νιάτα του ο κύριος Πάγκαλος ήταν στέλεχος της Κ.Ε του ΚΚΕ και στην ωριμότητά του στέλεχος και υπουργός των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ. Θέλω να πω ότι ο συγκεκριμένος χαρακτήρας δύσκολα θα εκφραζότανε πολιτικά από αυτό που αποκαλούμε συντηρητικό χώρο.

Οι όψεις του Κρόνου μάς πληροφορούν για την αποτελεσματικότητα που έχουν οι πράξεις του Πάγκαλου όταν αναλάβει ένα συγκεκριμένο έργο. Δεν είναι τυχαίο ότι οτιδήποτε και εάν του καταλογίζουνε κανείς δεν αρνείται την διοικητική και δημιουργική του ικανότητα. Η αλήθεια είναι ότι ο έντονος Ουρανός πολλές φορές προϊδεάζει για μεγάλες ανατροπές στη ζωή ενός ανθρώπου και εάν αυτός ανήκει στην εκτελεστική εξουσία οι αλλαγές επηρεάζουν ενίοτε και τη χώρα του. Αυτό επαληθεύτηκε στην περίπτωση του δυναμικού υπουργού όταν οι χειρισμοί στην υπόθεση Οτσαλάν τον έθεσαν εκτός κυβερνήσεως, ενώ και οι κλυδωνισμοί που υπέστη το πολιτικό μας σύστημα ήταν σοβαρό.

Βέβαια το τι ακριβώς συνέβη τότε ακόμα παραμένει σκοτεινό και αμφιλεγόμενο. Αυτό που εμείς μπορούμε ωστόσο να επισημάνουμε είναι ότι αιφνιδίως ήρθανε τα πάνω-κάτω στη ζωή και στην καριέρα του συγκεκριμένου ανθρώπου.
Που όμως, συνεπής προς το ωροσκόπιό του, κατόρθωσε σχετικά σύντομα –εκμεταλλευόμενος τις όψεις του Δία του, θα έλεγε κάποιος– να ξαναβγεί στην επιφάνεια.

Βέβαια ένας παράγοντας που συντελεί στην γοητεία που ασκεί ο Πάγκαλος σε μεγάλο τμήμα της κοινής γνώμης έχει να κάνει με το χιούμορ του και με την ευρυμάθειά του. Δεν πλεονάζουν, εδώ που τα λέμε, στο ελληνικό κοινοβούλιο οι πραγματικά καλλιεργημένοι άνθρωποι και έτσι όταν κανείς συναντά τις εξαιρέσεις του κανόνα στέκεται σε αυτές με ενδιαφέρον. Και είναι πολλές φορές απολαυστικές οι συνεντεύξεις που δίνει ο πρώην υπουργός, ιδιαίτερα δε όταν είναι μόνος του με τον δημοσιογράφο και έτσι η πνευματώδης φύση του δεν εξαντλείται σε λεκτικές κονταρομαχίες, αλλά ξεδιπλώνει αβίαστα την κουλτούρα και την παιγνιώδη διάθεσή του.

Η ψυχανάλυση επιμένει πως οι περισσότεροι άνθρωποι σε κάποια στιγμή της ζωής τους θα αμφισβητήσουνε το πατρικό τους –ή το μητρικό– πρότυπο. Δεν ξέρω εάν αυτή η ερμηνεία είναι επαρκής για να εξηγήσει τις ταραγμένες σχέσεις του Πάγκαλου με την Αριστερά, ωστόσο δίνει αφορμή για προβληματισμούς. Είναι συχνές και πυκνές οι αναφορές του στο ΚΚΕ και στον Συνασπισμό με απαξιωτικό τρόπο. Βέβαια μπορεί η τελευταία του επίθεση στο Συνασπισμό να έγινε με τη λεπτότητα ενός οδοστρωτήρα, πλην όμως από τη στιγμή που βρίσκει ευήκοα ώτα σε πολλούς εκ των συντρόφων του κυρίου Πάγκαλου και επιπλέον δεν καταδικάζεται απερίφραστα, λογικό είναι να υποθέσουμε ότι θα συνεχιστεί. Εξάλλου το μόνο σίγουρο είναι ότι ακόμα και εάν επιχειρηθεί να χαλιναγωγηθεί από εντεταλμένους κομματικούς παιδονόμους μάλλον το αποτέλεσμα θα είναι ατυχές.

Στα 73 του χρόνια ο Θεόδωρος Πάγκαλος δεν νομίζω να μπαίνει σε πλαίσια. Εάν θέλετε, αυτό ακριβώς το γεγονός είναι που τον καθιστά και αποτελεσματικό, όταν η αντιπαράθεση στον πολιτικό στίβο φτάνει σε κρεσέντο. Εδώ μπαίνουμε σε μια άλλη ενδιαφέρουσα περιοχή του παγκάλιου ωροσκοπίου, Γιατί «απασφαλίστηκε» την τρέχουσα περίοδο με τέτοιους καταιγιστικούς ρυθμούς και τι μέλλει γενέσθαι;

Η απάντηση μου είναι διότι ο διελαύνων Ποσειδώνας, ο οποίος βρίσκεται σε σύνοδο με τον Δία του κυρίου Πάγκαλου στην 27η μοίρα του Υδροχόου, ενεργοποιεί την αντίθεση Ήλιου-Δία και το τετράγωνο Δία-Ουρανού στο γενέθλιο ωροσκόπιό του, με αποτέλεσμα η αμετροέπεια του Δία να συνδυάζεται δυσαρμονικά με την εκρηκτικότητα του Ουρανού, γεγονός που πάει να πει πως το «θωρηκτό Παγκάλιν» έχει οπλίσει τα κανόνια του και θα βομβαρδίζει τους επόμενους μήνες. Εξού και οι δηλώσεις όπου χαρακτήρισε «κοπρίτες» τους δημ. υπαλλήλους, «ζώα» τους αναγνώστες καθημερινής και ευρείας κυκλοφορίας έγκριτης εφημερίδας και άλλα συναφή. Δηλώσεις που δεν τον κολακεύουν ιδιαίτερα, αδικούν την ευφυΐα του και που στην συνέχεια εν μέρει τις ανακάλεσε.

Παρεμπιπτόντως, επειδή αυτές οι αστρολογικές όψεις εκτός των άλλων μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα υγείας, καλό είναι να φροντίσει λίγο τον εαυτό του ο πληθωρικός βουλευτής, ιδιαιτέρως δε σε ό,τι έχει σχέση με αυξημένη πίεση, καρδιαγγειακά και εγκεφαλικά προβλήματα.

Σε κάθε περίπτωση το τι μουσική αρέσει στον καθένα ή στην κάθε μια είναι καθαρά υποκειμενική υπόθεση και δεν ξέρουμε ποιο είδος αγαπάει ο άνθρωπος που μας απασχολεί σε αυτές τις γραμμές. Αυτό που ξέρουμε όμως σαν αντικειμενική παρατήρηση είναι ότι, όσον αφορά την μουσική υπόκρουση της πολιτικής ζωής, ο Θεόδωρος Πάγκαλος είναι ένας αυτόκλητος ρόκερ! Και όπως συμβαίνει με τη ροκ μουσική, είτε σου αρέσει είτε όχι, αποκλείεται να την ακούσεις αδιάφορα.

taurine
14-03-2011, 01:04 AM
Πολύ καλό άρθρο.
Κυρίως επειδή ο συντάξας κρατά ισορροπίες στην τόσο ακριβή ανάλυσή του....
Χαρά στο κουράγιο του. ¶ξιος !!!

hattie23
14-03-2011, 06:25 PM
Ευφυης πολιτικος ο Παγκαλος ?¨Και εσυ γλυκια μου απο πανω λες οτι το αρθρο κρατα ισορροπιες.

Ναι..Κατα την γνωμη δεν θα επρεπε καν να δινουμε σημασια τι λεει ο Παγκαλος γιατι πλεον αυτα τα οποια λεει ειναι τοσο ψευτο-μαγκικα που σε αλλες εποχες οχι απλα γιαουρτια αλλα δεν θα επρεπε καν να βγαινει απο το σπιτι απο το κοινωνικο γιουχαρισμα που επρεπε να τρωει οπου και αν βρισκεται.

Ποτε δεν μ αρεσε η ψευτο-μαγκια που πουλουσε το ΠΑΣΟΚ ανεκαθεν.Μας εμαθε μια νοοτροπια της φθηνιας και του "ξερεις ποιος ειμαι εγω ?" ,του βολευματος και της ρεμουλας .Και αφου μας τα εμαθε τωρα τετοιοι τυποι εχουν τα μουτρα να λενε " μαζι τα φαγαμε " η "σας πληρωναμε για να μας ψηφιζατε" η "ειστε ηλιθιοι".

Καποιοι μπορει να πουν οτι "οντως ειναι ετσι " ομως η αληθεια ειναι οτι τετοιο πολιτικοι και το σιναφι τους που εφαγαν πραγματικα οχι μονο δεν θα πληρωσουν τιποτα ,οχι μονο δεν τους κοβονται οι μισθοι αλλα ζητανε να πληρωσουν αυτοι ΚΑΙ που δεν εφαγαν ΚΑΙ εκεινοι που αναγκαστηκαν να περασουν απο τα πολιτικα τους γραφεια γιατι το συστημα ηταν τετοιο ωστε αν δεν "πουλιοσουν" δεν εβρισκες ποτε θεση στο δημοσιο η ακοαμ -ακομα και "καλη " θεση στο ιδιωτικο τομεα (δειτε ποσοι επιλαχοντες του ΑΣΕΠ εμεναν αδιοριστοι για χρονια επειδη καποιοι εμπαιναν απο την πισω πορτα μεχρι που καποιοι αναγκαζονταν να ριξουν τα μουτρα τους και να "ζητιανευσουν " δουλειες απο τετοιους τυπους σαν το εν λογω κυριο.Και ποσα αλισβερισια ακοαμ και μεσα στα πανεπιστημια μεταξυ φοιτητων -καθηγητων για προωθηση στα μεταπτυχιακα ,ποσοι νεοι και νεες πουλουσαν ακομα και την φοιτητικη τους ψηφο )

Και τωρα βγαζει και γλωσσα ο εγγονος του δικτατορα

hattie23
14-03-2011, 06:27 PM
Δημιουργικη και διοικητικη ικανοτητα ....Οπως στην υποθεση του Οτσαλαν η στην υποθεση "την σημαια την πηρε ο αερας "????

ScP
14-03-2011, 07:34 PM
Έχσυμε ξαναπαρακαλέσει. Σχολιάζουμε τον χάρτη. Τον συμπληρώνουμε εάν γνωρίζουμε κάτι παραπάνω και όλοι κερδίζουμε.

Κοινωνικά σχόλια είναι εκτός θέματος εκτός εάν στηρίζονται σε αστρολογικά δεδομένα.

Ευχαριστώ για την κατανόηση!

melodia
15-03-2011, 02:29 PM
"Η σύνοδος Ήλιου ¶ρη στο ζώδιο του Λέοντα σε αντίθεση με τον Δία και σε τετράγωνο με τον Κρόνο φανερώνει την πληθωρικότητα (έως επιπολαιότητα) του χαρακτήρα, σε συνδυασμό με μια εξωστρεφή ριζοσπαστική φύση που έχει ανάγκη να εκφραστεί με δυναμικό και πολλές φορές ακραίο τρόπο, ενώ παράλληλα ο εγγενής παρορμητισμός την σπρώχνει πρώτα να δρα και μετά να σκέπτεται τις συνέπειες της δράσης. Δεν είναι βέβαια τυχαίο ότι στα νιάτα του ο κύριος Πάγκαλος ήταν στέλεχος της Κ.Ε του ΚΚΕ και στην ωριμότητά του στέλεχος και υπουργός των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ. Θέλω να πω ότι ο συγκεκριμένος χαρακτήρας δύσκολα θα εκφραζότανε πολιτικά από αυτό που αποκαλούμε συντηρητικό χώρο.

Οι όψεις του Κρόνου μάς πληροφορούν για την αποτελεσματικότητα που έχουν οι πράξεις του Πάγκαλου όταν αναλάβει ένα συγκεκριμένο έργο. Δεν είναι τυχαίο ότι οτιδήποτε και εάν του καταλογίζουνε κανείς δεν αρνείται την διοικητική και δημιουργική του ικανότητα. "

Μάλλον εννοειται οι οψεις με τον Ουρανό και οχι με Κρόνο...
Γιατι στον χαρτη που βλεπω ο Κρόνος τριγωνίζει την συνοδο Αρη-Ηλιου εκτός και αν ειναι λαθος ο χαρτης.

taurine
15-03-2011, 05:33 PM
[QUOTE=hattie23;123493]Ευφυης πολιτικος ο Παγκαλος ?¨Και εσυ γλυκια μου απο πανω λες οτι το αρθρο κρατα ισορροπιες.

Συνεχίζω να πιστεύω πως το άρθρο, πραγματικά κρατά ισορροπίες.
Ο συγγραφέας προσπάθησε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ (για μένα) να περιοριστεί στην τυπική και συνοπτική ανάγνωση ενός γενέθλιου χάρτη, (και τα κατάφερε πιστεύω) με κάποιες σποραδικές αναφορές-αναδρομές στην πολιτική του καριέρα.
Και εννοώ "μπράβο" στο συγγραφέα, γιατί θα μπορούσε (αν πχ ήμουν έγώ),να είχε προσθέσει πολλά πολλά "σχόλια"...

Μητσάκος
15-03-2011, 05:35 PM
"Η σύνοδος Ήλιου ¶ρη στο ζώδιο του Λέοντα σε αντίθεση με τον Δία και σε τετράγωνο με τον Κρόνο φανερώνει την πληθωρικότητα (έως επιπολαιότητα) του χαρακτήρα, σε συνδυασμό με μια εξωστρεφή ριζοσπαστική φύση που έχει ανάγκη να εκφραστεί με δυναμικό και πολλές φορές ακραίο τρόπο, ενώ παράλληλα ο εγγενής παρορμητισμός την σπρώχνει πρώτα να δρα και μετά να σκέπτεται τις συνέπειες της δράσης. Δεν είναι βέβαια τυχαίο ότι στα νιάτα του ο κύριος Πάγκαλος ήταν στέλεχος της Κ.Ε του ΚΚΕ και στην ωριμότητά του στέλεχος και υπουργός των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ. Θέλω να πω ότι ο συγκεκριμένος χαρακτήρας δύσκολα θα εκφραζότανε πολιτικά από αυτό που αποκαλούμε συντηρητικό χώρο.

Οι όψεις του Κρόνου μάς πληροφορούν για την αποτελεσματικότητα που έχουν οι πράξεις του Πάγκαλου όταν αναλάβει ένα συγκεκριμένο έργο. Δεν είναι τυχαίο ότι οτιδήποτε και εάν του καταλογίζουνε κανείς δεν αρνείται την διοικητική και δημιουργική του ικανότητα. "

Μάλλον εννοειται οι οψεις με τον Ουρανό και οχι με Κρόνο...
Γιατι στον χαρτη που βλεπω ο Κρόνος τριγωνίζει την συνοδο Αρη-Ηλιου εκτός και αν ειναι λαθος ο χαρτης.

Έχεις δίκιο, ο Κρόνος κάνει τρίγωνο με τον Ήλιο. Οι διοικητικές του ικανότητες αφορούν αυτήν την όψη.

ScP
15-03-2011, 05:50 PM
Κάτια μου δεν θα σου δώσουν σημασία εάν σχολιάσεις κάτι, έγραψες σε άλλο thread, λόγω έλείψεως χρωματακίου.

Είδες και εμένα πόσο μου δίνουν;