PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Ανάδρομοι πλανήτες στο γενέθλιο ωροσκόπιο: ΑΡΗΣ



whisperer
27-02-2011, 01:34 PM
Αυτές είναι οι σημειώσεις μου από μία ομιλία που έδωσα για τους Ανάδρομους στην Πίζα της Ιταλίας. Έχω δώσει την ομιλία αυτή τόσες πολλές φορές που δε θέλω να την δώσω ξανά...έτσι μοιράζομαι τις σημειώσεις μου με όλους εσάς.

Όλοι οι πλανήτες, με εξαίρεση τον Ήλιο και τη Σελήνη που δεν είναι στην πραγματικότητα πλανήτες, έχουν μία περίοδο ανάδρομης πορείας. Είναι μία φαινομενική κίνηση η οποία παρατηρείται μόνο από τον πλανήτη Γη όταν ο πλανήτης «φαίνεται» να κινείται προς τα πίσω στον ουρανό. Θα καταλάβετε ότι η Αφροδίτη ή ο Ερμής πρόκειται να γυρίσουν ανάδρομοι όταν τους δείτε να κινούνται αρκετά μπροστά από τον Ήλιο. Ο Ερμής γυρίζει ανάδρομος όταν είναι περίπου 14 μοίρες μπροστά από τον Ήλιο και η Αφροδίτη όταν είναι περίπου 30 μοίρες μπροστά από τον Ήλιο. Ο Ερμής είναι ανάδρομος για 3 εβδομάδες, 3 φορές το χρόνο και η Αφροδίτη είναι ανάδρομη κάθε 19 μήνες.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: [Μεταφράσεις] Ανάδρομοι πλανήτες στο γενέθλιο ωροσκόπιο: Άρης (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%AC%CF%83%C E%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%C E%B9%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-152/%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%BF%C E%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%BF-%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BA%CF%8C%CF%80%CE%B9%C E%BF-%CE%AC%CF%81%CE%B7%CF%82-13220/)

akiverniti
28-02-2011, 11:20 PM
Ο άρης μου βρίσκεται στο ζυγό στον 9ο και περίπου 17 ώρες μετά (την γέννησή μου) ξεκίνησε την ανάδρομη πορεία του. Να υποθέσω πως ουσιαστικά θεωρείται ανάδρομος???

Μητσάκος
01-03-2011, 05:55 AM
Ο άρης μου βρίσκεται στο ζυγό στον 9ο και περίπου 17 ώρες μετά (την γέννησή μου) ξεκίνησε την ανάδρομη πορεία του. Να υποθέσω πως ουσιαστικά θεωρείται ανάδρομος???

Τυπικά όχι, αλλά προοδευτικά ναι. Με δεδομένο ότι η ανάδρομη πορεία του μπορεί να κρατήσει 2-3 μήνες, μάλλον θα τον έχεις ανάδρομο (στο προοδευτικό) για πάρα πολλά χρόνια. Επιπλέον, έχει διαφορά το αν ήταν σε στάση την ώρα γέννησης ή ξεκίνησε τη στάση του την ώρα που λες.

sissydog
01-03-2011, 08:15 AM
Καλημέρα!! Όταν ο ¶ρης στον γενέθλιο είναι ανάδρομος στον 1ο οίκο και ταυτόχρονα βρίσκεται
και στις 29 41' του Αιγόκερω τότε χάνει εντελώς την ιδιότητά του? Τι συμβαίνει?

Μητσάκος
01-03-2011, 11:10 AM
Καλημέρα!! Όταν ο ¶ρης στον γενέθλιο είναι ανάδρομος στον 1ο οίκο και ταυτόχρονα βρίσκεται
και στις 29 41' του Αιγόκερω τότε χάνει εντελώς την ιδιότητά του? Τι συμβαίνει?

Όχι, δεν την χάνει, απλώς την εκφράζει με διαφορετικό τρόπο.

Στην κλασική δομή της αστρολογίας, επικρατούν τα εξής:


- αναιρετικές είναι οι τελευταίες μοίρες κάθε ζωδίου, αλλά όχι πάντα αρνητικές. Απλά εκεί εξασθενεί η δυναμική του ζωδίου καθώς μπαίνει μία νέα φύση, αυτή του επομένου. Αναιρετική λέγεται κάθε 29η προς 30η λοιπόν. ΑΛΛΑ δεν είναι όλες ίδιες.
-29η των μεταβλητών έχει μία ιδιαίτερη εσωτερική σημασία και αφορά κυρίως πνευματικά ζητήματα και καταστάσεις που δύσκολα ελέγχουμε.
-29η των παρορμητικών αφορά δυσκολίες στην υγεία (ευαισθησίες) ανάλογα με τη φύση του ζωδίου
-29η των σταθερών έχει άλλοτε θετικό αστέρα επάνω (πχ Ρέγκουλους στον Λέοντα), άλλοτε δύσκολο (πχ Μπούνγκουλα στον Σκορπιό). Μάλιστα για κάποιους αστρολόγους η 29η του Λέοντα δεν θεωρείται αναιρετική, επειδή ακριβώς έχει σύνοδο με τον αστέρα αυτόν.

akiverniti
01-03-2011, 09:34 PM
Ήταν ήδη σε στάση (περίπου ένα 24ωρο). Πάντως με γενέθλιο άρη σε μία τέτοια μεσοβέζικη κατάσταση ούτε οι περίοδοι της ορθόδρομης πορείας του αλλά ούτε και οι περίοδοι της ανάδρομης πορείας του μου "ταιριάζουν"εμένα..... Αυτό που απλώς έχω παρατηρήσει είναι πως όταν γυρίζει ανάδρομος εκφράζω πιο εύκολα το θυμό μου που μπορεί να κρατούσα για καιρό. Όσο για τον προοδευτικό μου άρη, είναι σχεδόν σίγουρο πως σε αυτή τη ζωή δε θα τον "προλάβω" ορθόδρομο :sad2: Ευχαριστώ Μητσάκο

sasablink
02-03-2011, 02:25 AM
μμμ εξαιρετικο και πολυ διαφορετικο αρθρο....
αναδρομος αρης στον τελος του καρκινου στον 12ο οικο σε συνοδο με τον ωροσκοπο (ο οποιος ειναι στον λεοντα!) σε τριγωνο με πλουτωνα (στον σκορπιο!)....
πολυ οπισθοχωρηση μυριζομαι.... :weird:
και αντιθεση (με ανοχη αρκετων μοιρων...) με ουρανο και ποσειδωνα... (αιγοκερω!)

α! κ ειναι ο μοναδικος μου αναδρομος...

ouranio tojo
05-03-2011, 01:52 AM
Συγχαρητήρια για το άρθρο…

Τυγχάνει να έχω και εγώ ανάδρομο ¶ρη στον γενέθλιο χάρτη μου στον Ζυγό αλλά δεν είναι ο μόνος, έχω συνολικά 5 ανάδρομους πλανήτες!!!!!!!!!!!:amazed:
Διαβάζοντας το άρθρο οφείλω να πω ότι πολλά από όσα αναφέρονται με αντιπροσωπεύουν αλλά δυστυχώς δεν έχει γίνει αναφορά για τον 9ο οίκο.
Αν είναι εφικτό όποιος μπορεί ας πει τι γνωρίζει για ανάδρομο ¶ρη στον 9ο.

Ευχαριστώ

katiakiss
05-03-2011, 02:16 PM
Χρήσιμο το άρθρο και εξαιρετικά εύστοχο. Μία καλή μου φίλη έχει ανάδρομο ¶ρη στον 12ο και πράγματι διέπεται από παθητική οργή. Αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα με το αλκοόλ και δυστυχώς στην πορεία εμφάνισε ένα είδος δολιότητας που δεν μπορείς να της το καταλογίσεις αν δεις ξεκάθαρα την ψυχοπαθολογία.
Ωστόσο η εν λόγω κοπέλα, κάποια στιγμή μου αποκάλυψε την ομοφυλόφιλη φύση της που προσωπικά την συνδέω πολύ με έναν τέτοιο ¶ρη σε γυναικείο ωροσκόπιο.
Ο πατέρας της ήταν αλκοολικός ....

μυσπ
21-08-2011, 11:37 PM
Οσον αφορα αναδρομο αρη στον αιγοκερω στον 6ο οικο τι εχετε να πειτε? εχω μεγαλο προβλημα με τον θυμο οντως!