PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Ο Δωδέκατος οίκος (2) - Το Μυστήριο ξεδιπλώνεται



Fotini Christodoulou
13-02-2011, 02:55 PM
Μπορούμε να παρομοιάσουμε την σχέση μεταξύ της Ψυχής και της προσωπικότητας με έναν αρματηλάτη και τα τρία του άλογα. Το ίδιο το άρμα μπορεί να ιδωθεί σαν την σύνθεση της προσωπικότητας που ενεργοποιείται από τα τρία επιμέρους του τμήματα (τα άλογα): το φυσικό, συναισθηματικό και πνευματικό σώμα. Όταν τα τρία άλογα δουλεύουν με ενότητα υπό την καθοδήγηση του αρματηλάτη, το άρμα μπορεί εύκολα να κατευθυνθεί στο μονοπάτι του. Αν όμως τα τρία άλογα αφεθούν να ταξιδεύουν χωρίς την έμπνευση του αρματηλάτη, το ταξίδι δεν έχει σκοπό ή το λιγότερο πηγαίνει το άρμα μόνο σε μέρη τα οποία ενδιαφέρουν τα ζώα. - A.O.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: [Μεταφράσεις] Ο Δωδέκατος οίκος (2) - Το Μυστήριο ξεδιπλώνεται (http://php56.astrowin3.org/forum/μεταφράσεις-και-αναδημοσιεύσεις-152/ο-δωδέκατος-οίκος-2-το-μυστήριο-ξεδιπλώνεται-13032/)

popininja
13-02-2011, 04:07 PM
Εξαιρετικό άρθρο!
Τα σέβη μου. :bigsmile:

artgela
16-02-2011, 02:03 PM
Πολύ ωραίο άρθρο αλλά, η αλήθεια είναι ότι μπερδεύτηκα λίγο,
δηλαδή π.χ εγώ στον 12ο οίκο έχω τον ταύρο, ο
πλανήτης που αντιπροσωπεύει τον ταύρο είναι ο ερμής και
εγώ έχω τον ερμη στον 11ο οίκο, άρα ο κυβερνήτης του 12ου οίκου μου είναι
στον 11ο οίκο?
καλά κατάλαβα?
ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

Μητσάκος
16-02-2011, 02:37 PM
Πολύ ωραίο άρθρο αλλά, η αλήθεια είναι ότι μπερδεύτηκα λίγο,
δηλαδή π.χ εγώ στον 12ο οίκο έχω τον ταύρο, ο
πλανήτης που αντιπροσωπεύει τον ταύρο είναι ο ερμής και
εγώ έχω τον ερμη στον 11ο οίκο, άρα ο κυβερνήτης του 12ου οίκου μου είναι
στον 11ο οίκο?
καλά κατάλαβα?
ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
Καλά κατάλαβες, αλλά κάνεις λάθος στους κυβερνήτες: Του Ταύρου είναι η Αφροδίτη και όχι ο Ερμής :bigsmile:

theresa_alma
16-02-2011, 06:42 PM
Ευχαριστουμε πολυ!
Μου δωσατε ελπιδες πως τα ονειρα μου θα πραγματοποιηθουν!

taurine
16-02-2011, 07:34 PM
Μου αρέσει η παράγραφος που ερμηνεύει τον Κυβερνήτη του 12ου στον 5ο!:bigsmile:
Ζωγράφος δεν είμαι, αλλά που ξέρεις???:laugh:

paraskeyh
16-02-2011, 08:46 PM
Πολύ ωραίο άρθρο συγχαρητήρια:bigsmile:,μια πολύ χρήσιμη ιδέα θα ήταν να γραφτεί κάποιο άρθρο και για τους υπόλοιπους κυβερνήτες σε οίκους θα μας βοηθούσε πολύ

mink
16-02-2011, 10:18 PM
δηλ. αν και εγώ κατάλαβα καλά,σημαίνει ότι η ακμή του 12ου είναι στο Λέων, άρα Κυβαρνήτης του ο Ήλιος, που στο γενέθλιο βρίσκεται στουσ Διδύμουσ και στον 10 οίκο, άρα βλέπω επίδραση στον 10ο οίκο του 12ου σωστα΄?????:embarrest

taurine
16-02-2011, 11:49 PM
Εχει κάποια ιδιαίτερη σημασία αν η ακμή του 12ου και ο ωροσκόπος βρίσκονται στο ίδιο ζώδιο?

Επίσης, παίζει ρόλο στην ερμηνεία αν η ακμή του 12ου κάνει κάποια όψη με προσωπικό πλανήτη?

Και εδώ έρχομαι να σας παραθέσω μία πληροφορία που μου δημιουργεί σκέψεις...

Η ακμή του 12ου είναι στις 8ο 29' του Τοξότη, και ο ωροσκόπος στις 29ο 08' του Τοξότη επίσης...

SAGIVI
16-02-2011, 11:50 PM
δηλ. αν και εγώ κατάλαβα καλά,σημαίνει ότι η ακμή του 12ου είναι στο Λέων, άρα Κυβαρνήτης του ο Ήλιος, που στο γενέθλιο βρίσκεται στουσ Διδύμουσ και στον 10 οίκο, άρα βλέπω επίδραση στον 10ο οίκο του 12ου σωστα΄?????:embarrest
Σωστα......

Δείμων
21-02-2011, 12:11 AM
Ταυρίνα ο 12ος οίκος σου είναι εμπεριεχόμενος, κάτι που συμβαίνει σχεδόν πάντα όταν στον χάρτη έχουμε εμπεριεχόμενα ζώδια. Σημαίνει ότι ο 12ος, το υποσυνείδητό σου, θα λειτουργεί με τον ίδιο σχεδόν τρόπο όπως εσύ. Λόγω του φιλελεύθερου Τοξότη αλλά και του Ήλιου σου πιθανόν να μπορούν να σε «διαβάζουν» εύκολα οι απ' έξω, τις κρυφές σου σκέψεις δηλαδή και να σε ψυχολογούν, ή να έχεις μια μεγάλη αδυναμία να επικεντρωθείς στις λεπτομέρειες των πραγμάτων και να εμβαθύνεις μέσα τους.

popininja
21-02-2011, 01:52 AM
Το άρθρο λέει για τον κυβερνήτη του 12ου στον 11ο -ο Πλούτων σ'εμένα-
''Δεν υπάρχει τίποτα στην ανθρώπινη φύση που να με εκπλήσσει''

Με κάλυψε πλήρως :bigsmile:

taurine
21-02-2011, 11:29 AM
Ταυρίνα ο 12ος οίκος σου είναι εμπεριεχόμενος, κάτι που συμβαίνει σχεδόν πάντα όταν στον χάρτη έχουμε εμπεριεχόμενα ζώδια. Σημαίνει ότι ο 12ος, το υποσυνείδητό σου, θα λειτουργεί με τον ίδιο σχεδόν τρόπο όπως εσύ. Λόγω του φιλελεύθερου Τοξότη αλλά και του Ήλιου σου πιθανόν να μπορούν να σε «διαβάζουν» εύκολα οι απ' έξω, τις κρυφές σου σκέψεις δηλαδή και να σε ψυχολογούν, ή να έχεις μια μεγάλη αδυναμία να επικεντρωθείς στις λεπτομέρειες των πραγμάτων και να εμβαθύνεις μέσα τους.
Σ'ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες.:love:

Με τη λεπτομέρεια, έχω πολύ καλές σχέσεις, εννοώ είμαι ικανή να ασχοληθώ αρκετή ώρα με κάτι το οποίο συνήθως όλοι αποφεύγουν λόγω ...ψιλοδουλειάς!
Το σχόλιό σου ομως πως δεν μπορώ για κανένα λόγο να κρύψω τις διαθέσεις μου, (καλώς ή κακώς) είναι πολύ σωστό ,πράγματι.
(Υπάρχει και ένας ¶ρης στον Κριό που συνηγορεί βέβαια σε αυτό, αλλά γενικά είμαι "ανοιχτό" παράθυρο.)

aygerinos
10-05-2011, 01:38 PM
Εχω 12ο οίκο στους ιχθείς..και ο κυβερνήτης του Ποσειδώνας είναι στον 8ο στον σκορπιό..κάτι μπορώ να καταλάβω αλλά..οχι πολλά..!! Απο εμπειρία..μόνο να νιώσω μπορώ..!!