PDA

View Full Version : Οικοθεσία Meridian



SAGIVI
03-02-2011, 02:32 PM
Γεια σας,
Σας παρακαλω να με βοηθησετε στις παρακατω αποριες.

1.Στην εφαρμογη Γενεθλιου χαρτη-East Point, δεν υπαρχει η επιλογη Meridian για
την οικοθεσια. Απ οτι εχω διαβασει στο αρθρο του κου Παιζη, θεωρειται ως
η πιο ενδεδειγμενη.
2.Το ιδιο προβλημα εχω και με το προγνωστικο Solar Arc.

3.Στην εφαρμογη συγκρισης γενεθλιων χαρτων Τροπικου-Αστρικου, επιλεγω
ισους οικους,(απ οτι εχω διαβασει στα αρθρα για την βεδικη) και παρατηρω οτι ο ηλιος βρισκεται στον 9ο οικο και στους δυο.
Εν τουτοις στον συγκριτικο χαρτη ο ηλιος εμφανιζεται στην μια περιπτωση
στον 8ο.

Αναρωτιεμαι 1.Η επiλογη Placidus ειναι η σωστη για το East Point και το ηλιακο
τοξο?
2.Στην επιλογη Τροπικος -Αστρικος ειναι λογικο αυτο, η οφειλεται
στη ημιμαθεια μου?

Ευχαριστω για τον χρονο σας :love:και περισσοτερο για οσα εχω μαθει κοντα σας:love:

SAGIVI
04-02-2011, 09:43 AM
Γεια σας.
Μηπως ειμαι σε λαθος topic? Αν ναι λου υποδεικνυεται που πρεπει να θεσω το ερωτημα μου σας παρακαλω?

Ευχαριστω πολυ:cry::cry::cry:

Dell Piero
04-02-2011, 01:58 PM
Γεια σας,
Σας παρακαλω να με βοηθησετε στις παρακατω αποριες.

1.Στην εφαρμογη Γενεθλιου χαρτη-East Point, δεν υπαρχει η επιλογη Meridian για
την οικοθεσια. Απ οτι εχω διαβασει στο αρθρο του κου Παιζη, θεωρειται ως
η πιο ενδεδειγμενη.
2.Το ιδιο προβλημα εχω και με το προγνωστικο Solar Arc.

3.Στην εφαρμογη συγκρισης γενεθλιων χαρτων Τροπικου-Αστρικου, επιλεγω
ισους οικους,(απ οτι εχω διαβασει στα αρθρα για την βεδικη) και παρατηρω οτι ο ηλιος βρισκεται στον 9ο οικο και στους δυο.
Εν τουτοις στον συγκριτικο χαρτη ο ηλιος εμφανιζεται στην μια περιπτωση
στον 8ο.

Αναρωτιεμαι 1.Η επiλογη Placidus ειναι η σωστη για το East Point και το ηλιακο
τοξο?
2.Στην επιλογη Τροπικος -Αστρικος ειναι λογικο αυτο, η οφειλεται
στη ημιμαθεια μου?

Ευχαριστω για τον χρονο σας :love:και περισσοτερο για οσα εχω μαθει κοντα σας:love:


Δεν είμαι απολύτος σίγουρος για όσα ρωτάτε εδώ. Μέχρι να επιστρέψει ο διαχειριστής του συστήματος θα προσπαθήσω να δώσω κάποιες απαντήσεις αν και αυτό το φόρουμ είναι για να αναφέρουμε προβλήματα ή δυσλειτουργίες στο site, το forum και τα υπόλοιπα προγράμματά του όπως και το αστρολογικό.


Στα αστρολογικά προγράμματά μας δεν υπάρχει και ούτε προβλέπεται να υπάρξει σύστημα οικοθεσίας Meridian.

Σε κάποια από τα καινούργια μας, έχουν προστεθεί άλλα δυο συστήματα παρόμοια με αυτά των Ίσων Οίκων που αναφέρετε. Η κυρία Παπαδιώτου που γράφει κάποια κείμενα Βεδικής αστρολογίας χρησιμοποιεί το Whole Signs και όχι το Equal Houses (Asc)

Το πρόγραμμα του Ηλιακού Τόξου δεν υπολογίζει το Ανατολικό Σημείο (East Point ή Eq Asc).

Mόνο ένα από τα προγράμματα μας το υπολογίζει. Αν είναι σωστό να υπολογίζεται με Placidus είναι δουλειά αστρολόγου να το απαντήσει. Από το άρθρο Παίζη αντιγράφω

Επειδή ο Eq μπορεί να εμφανιστεί μόνο σε 2 Οίκους, 12ο ή 1ο, δεν έχει τόση σημασία ο Οίκος, ενισχύεται ο ρόλος του ζωδίου στο οποίο βρίσκεται, τονίζονται οι προβληματικές πτυχές του ζωδίου και όλα τα θέματα του ζωδίου παίζουν καταστρεπτικό ρόλο στη ζωή του ατόμου.

Όσον αφορά το τελευταίο ερώτημα για το πρόγραμμα συγκρισης αστρικού με Τροπικού ζωδιακού δεν γνωρίζω για ποια ημερομηνία εμφανίζεται ο Ήλιος σε έναν χάρτη στον 9ο οίκο και στον bi-wheel στον 8ο.

Ίσως δεν διαβάζετε σωστά τον χάρτη (όπως δεν μπορούν να διαβάσουν σωστά τους biwheel πολλά μέλη αλλά και αστρολόγοι), ίσως να υπάρχει πρόβλημα στο πρόγραμμα το οποίο και μπορούμε να διορθώσουμε εάν γνωρίζουμε για ποια ημερομηνία κάνετε τους υπολογισμούς σας.

SAGIVI
04-02-2011, 04:18 PM
Kατ αρχην ευχαριστω πολυ που μπηκατε στον κοπο ν απαντησετε.
Λυπαμαι αν σας μπερδεψα

Σχετικα με το συστημα Whole Signs, δεν βλεπω επισης να υπαρχει στις επιλογες, αλλα νομιζω οτι εννοειτε το Porphyrius.

Σχετικα με το Ηλιακο Τοξο εξ αιτιας του αρθρου του κου Παιζη ψαχνω το Μeridian.
H κα Μοζορρα δεν αναφερει κατι τετοιο στο σχετικο της αρθρο και γι αυτο απευθυνθηκα εδω , για να καταλαβω ποια απο τις επιλογες να κανω.

Για το E.P σας ευχαριστω για την επισημανση.

Σχετικα με το Placidus, επαναλαμβανω οτι μπορει να οφειλεται στην ημιμαθεια μου:unsure::unsure:
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Dell Piero
04-02-2011, 04:41 PM
Το Whole Signs δεν έχει καμία σχέση με το Porphyrius. Όμως έχει προστεθεί μόνο στους Νέους μας γνέθλιους χάρτες και θα προστεθεί και στους τράνζιτ.

Η Κοραλλία, όσον την παρακολουθώ επιμένει στο Placidus και αυτό διδάσκει και στους μαθητές της.

Από εκεί και πέρα νύπτω τας χείρας μου, όσα ήξερα τα κατάθεσα :bigsmile:


Υ.Γ. Το πρόγραμμά μας για τους πολύ ψαγμένους χρήστες θα βελτιώνεται συνεχώς. Έχουμε ετοιμάσει αρκετές βελτιώσεις από μήνες αλλά που καιρός για να τις εγκαταστήσουμε.




Kατ αρχην ευχαριστω πολυ που μπηκατε στον κοπο ν απαντησετε.
Λυπαμαι αν σας μπερδεψα

Σχετικα με το συστημα Whole Signs, δεν βλεπω επισης να υπαρχει στις επιλογες, αλλα νομιζω οτι εννοειτε το Porphyrius.

Σχετικα με το Ηλιακο Τοξο εξ αιτιας του αρθρου του κου Παιζη ψαχνω το Μeridian.
H κα Μοζορρα δεν αναφερει κατι τετοιο στο σχετικο της αρθρο και γι αυτο απευθυνθηκα εδω , για να καταλαβω ποια απο τις επιλογες να κανω.

Για το E.P σας ευχαριστω για την επισημανση.

Σχετικα με το Placidus, επαναλαμβανω οτι μπορει να οφειλεται στην ημιμαθεια μου:unsure::unsure:
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

SAGIVI
04-02-2011, 05:09 PM
Το Whole Signs δεν έχει καμία σχέση με το Porphyrius. Όμως έχει προστεθεί μόνο στους Νέους μας γνέθλιους χάρτες και θα προστεθεί και στους τράνζιτ.

Η Κοραλλία, όσον την παρακολουθώ επιμένει στο Placidus και αυτό διδάσκει και στους μαθητές της.

Από εκεί και πέρα νύπτω τας χείρας μου, όσα ήξερα τα κατάθεσα :bigsmile:


Υ.Γ. Το πρόγραμμά μας για τους πολύ ψαγμένους χρήστες θα βελτιώνεται συνεχώς. Έχουμε ετοιμάσει αρκετές βελτιώσεις από μήνες αλλά που καιρός για να τις εγκαταστήσουμε.
Το εχω καταλαβει οτι ειστε ολοι υπεροχοι.

Τελος παντων. τα δυο προαναφερομανα συστηματα, χρησιμοποιουνται και στην ελληνικη αστρολογια μαζι με την επιλογη Fagan-Bradley, που υπαρχει ηδη στο site.
Κατεθεσα κι εγω τις γνωσεις μου και δεν σας ξαναενοχλω αλλο.

Να ειστε καλα:bigsmile::bigsmile: