PDA

View Full Version : Ταυ τετράγωνο



angeo
26-01-2011, 12:08 AM
Καλησπερα σε όλους!!!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος τρόπος που ερμηνεύουμε τα ταυ τετράγωνα μιας και πρόκειται για ένα συνδίασμο 3 πλανητών. Η όψη που κάνουν οι δυο πλανήτες επηρεάζεται από την συμμετοχη του τρίτου πλανήτη; Ο πλανήτης που τετραγωνίζεται από τους αλλους δυο εκφράζει την περισσότερη αρνητικότητα;;
Αν μπορούσε κάποιος που ξέρει το πολύπλοκο αυτό θέμα να με διαφωτίσει..!
ευχαριστω..:bigsmile:

popininja
26-01-2011, 12:52 AM
Ο τρίτος πλανήτης είναι εκείνος που έχει τη μεγαλύτερη βαρύτητα
γιατί όλη η δυναμη της αντίθεσης των άλλων δύο συγκλίνει επάνω του
και μπαίνει ανάμεσά τους.
Ρόλο παίζει επισης και σε ποια ζώδια αναφέρονται οι πλανήτες όπως πχ. παρορμητικά κλπ.
¨Ετσι όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι είναι μία όψη που μας δείχνει σε ποιο σημείο
χρειάζεται να γίνουμε πιο ισορροπημένοι αλλα και τις εντάσεις.

Καλύτερα όμως να σου απαντήσει κάποιος καταρτισμένος.

ΟΥΡΑΝΙΟΣ
26-01-2011, 02:47 PM
ΤΑΥ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ!ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΟΨΗ!ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΑΡΟΡΜΗΤΙΚΑ,ΣΤΑΘΕΡΑ Η ΜΕΤΑΒΛΗΤΑ ΖΩΔΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΡΟΛΟ ΟΙ ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΟΙΚΟΥΣ.Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΕΙ ΟΛΗ ΤΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΕΛΕΥΣΗ,ΤΟΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΕΚΡΗΞΗ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΟΥ ΣΚΑΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΟΡΤΙΖΕΙ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ,ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ.ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΚΟΡΥΦΗΣ.ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΠΟΙΟΙ ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΕΡΟΣ Η ΕΚΡΗΞΗ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΓΙΑ ΚΑΛΟ Η ΓΙΑ ΚΑΚΟ.

angeo
26-01-2011, 10:31 PM
ΤΑΥ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ!ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΟΨΗ!ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΑΡΟΡΜΗΤΙΚΑ,ΣΤΑΘΕΡΑ Η ΜΕΤΑΒΛΗΤΑ ΖΩΔΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΡΟΛΟ ΟΙ ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΟΙΚΟΥΣ.Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΕΙ ΟΛΗ ΤΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΕΛΕΥΣΗ,ΤΟΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΕΚΡΗΞΗ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΟΥ ΣΚΑΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΟΡΤΙΖΕΙ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ,ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ.ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΚΟΡΥΦΗΣ.ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΠΟΙΟΙ ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΕΡΟΣ Η ΕΚΡΗΞΗ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΓΙΑ ΚΑΛΟ Η ΓΙΑ ΚΑΚΟ.

Αν υποθέσουμε λοιπόν πως οι όψεις γίνονται σε παρορμητικά ζωδια και σε γωνιάκους οίκους;;;
Αν δηλαδή η αφροδίτη στον ζυγό - 10ος οίκος τετραγωνίζει την σελήνη στον αιγόκερο -1ος οίκος και τον κρόνο στον καρκίνο - 7ος οίκος ποια ειναι η δυναμική αυτου του ταυ τετραγωνου.
Και αν υποθέσουμε πως όταν ο κρόνος κάνει σύνοδο με την γενέθλια αφροδίτη τί ειδους "βόμβα" θα σκάσει από τον απέναντι 4ο οίκο; (αν καταλαβα καλα)
Αυτες οι όψεις ( που εμένα μου φαίνονται άσχημες) ειναι και ανάμεσα σε σημαντικους πλανήτες αλλα και σε κρίσιμους οίκους ..
Πολύπλοκα τα πραγματα..:wacko::weird:
θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει με τις γνώσεις του..
Ευχαριστω...

Μητσάκος
27-01-2011, 08:43 AM
Συμπληρωματικά σε όσα σωστά έχουν ήδη αναφερθεί, για την καλύτερη και πληρέστερη ερμηνεία και κατανόηση του τ-τετραγώνου, αντιγράφω από το περιοδικό "Ζωή & Ζώδια":

Τ-τετράγωνο
Το τ-τετράγωνο είναι ένας σχηματισμός που συναντάται συχνά-πυκνά σε πολλούς χάρτες. Ουσιαστικά αποτελείται από 3 σημεία στα οποία πρέπει να βρίσκεται τουλάχιστον ένας πλανήτης ανά σημείο, εκτός εάν σε ένα από αυτά τα σημεία συμμετέχει ο ωροσκόπος ή το μεσουράνημα (παρόλα αυτά στο κατερχόμενο ή στο ναδίρ πρέπει να υπάρχει πλανήτης).

Ο σχηματισμός έχει μία όψη αντίθεσης και οι πλανήτες που βρίσκονται στον άξονα της αντίθεσης έχουν ένα αμοιβαίο τετράγωνο προς τον τρίτο πλανήτη.
Η αντίθεση ουσιαστικά είναι η σύγκρουση που το άτομο βιώνει με το περιβάλλον και τον εαυτό του. Υπάρχει μία διαφωνία που ουσιαστικά δεν επιτρέπει στο άτομο πολλές φορές να ηρεμήσει και να χαλαρώσει. Αυτό σημαίνει ότι το άτομο βιώνει μια αντίφαση.

Η ακμή (κορυφή) του τ-τετραγώνου, ο πλανήτης δηλαδή που κάνει το αμοιβαίο τετράγωνο, είναι το σημείο που φέρνει το μεγαλύτερο πρόβλημα στο άτομο αλλά ταυτόχρονα είναι και το σημείο που μπορεί να δώσει λύση στο θέμα που το απασχολεί.

Είναι ο σχηματισμός που βασίζεται κυρίως σε εξελικτικές δυσκολίες στη ζωή του ατόμου μέχρι τα 18 του χρόνια και μετέπειτα πρέπει να αντιμετωπίσει αυτή τη δυσκολία για να πετύχει. Αν δεν καταφέρει να το κάνει, η στασιμότητα και ίσως η αίσθηση του ανικανοποίητου είναι τα πιο πιθανά ενδεχόμενα. Αν πετύχει, θα μπορέσει να προχωρήσει στη ζωή του όπως τόσα γνωστά άτομα που έχουν αυτό το σχηματισμό.

Χρήστος Άρχος
27-01-2011, 09:04 AM
Να προσθέσουμε ότι βασικό κομμάτι ανάλυσης ενός Ταυ - Τετραγώνου είναι η ανάλυση του ως μεσοδιάστημα.

Αν έχουμε για παράδειγμα μία αντίθεση Κρόνο - Ερμή και οι δύο αυτοί πλανήτες κάνουν τετράγωνο με το Δία έχουμε το μεσοδιάστημα
Δίας = Κρόνος / Ερμής ο Ebertin το αναλύει ως: καλές δυνάμεις αυτοσυγκέντρωσης, φιλοσοφική σκέψη και μεθοδολογία. Προσεκτικότητα, ακρίβεια, εργατικότητα. Μία επιτυχία η οποία έρχεται διαμέσω δυσκολιών ή σκληρής εργασίας. Ένας τυχερός χωρισμός στη ζωή κάποιου. Ένα μικρό ταξίδι.

Για να δείτε τι απο όλα ισχύει θα κοιτάξετε αν οι οίκοι που συμμετέχουν έχουν κοινά σημεία με κάποια απο αυτά που λέει o Ebertin.

Να πούμε ότι το Tαυ - Τετράγωνο το ονομάζω προσωπικά το σχηματισμό του λαού γιατί το 70% έχει και απο ένα Ταυ - Τετράγωνο γεγονός που σημαίνει ότι πρόκειται για ένα ενεργητικό παράγοντα εξέλιξης. Φανταστείτε σαν το μηχανισμό ενέργειας κάθε ανθρώπου.

ΥΓ: Ένα ταυ - τετράγωνο προοδευτικά η μέσω διελεύσεων είναι "καταδικασμένο" "ευτυχώς" να γίνει μεγάλο τετράγωνο. Τότε είναι που γίνεται συνήθως σε αυτούς τους ανθρώπους μία μεγάλη αποκάλυψη.
Όταν αυτή η αποκάλυψη προέρχεται απο εξωτερικούς πλανήτες είναι και μεγαλύτερη.

ΥΓ2: Αγαπητέ Μητσάκο. Όλα τα περιοδικά σαφώς και πρέπει να αναφέρονται όταν χρησιμοποιούνται οι πηγές τους. Θα πρέπει όμως να αναφέρονται και οι συγγραφείς ενός κειμένου πάντα...

Μητσάκος
27-01-2011, 09:12 AM
......................
.................................................. ........................

ΥΓ2: Αγαπητέ Μητσάκο. Όλα τα περιοδικά σαφώς και πρέπει να αναφέρονται όταν χρησιμοποιούνται οι πηγές τους. Θα πρέπει όμως να αναφέρονται και οι συγγραφείς ενός κειμένου πάντα...

Tο κείμενο που παρέθεσα είχε γραφτεί από τον κ. Χ. ¶ρχο, στο πλαίσιο μιας σειράς άρθρων-μαθημάτων που είχαν δημοσιευθεί. Το συγκεκριμένο είχε μπει στο τεύχος 48, τον Οκτώβριο του 2009.

(ντάξει τώρα; :bigsmile: )

katiakiss
27-01-2011, 07:39 PM
Καλησπέρα κ. Χ.¶ρχε.

Διάβασα με προσοχή το post 7, μια και το θέμα ταυ-τετραγώνου με έχει απασχολήσει-βασανίσει αρκούντος τον τελευταίο καιρό.
Δεν συνηθίζω να θέτω προσωπικές ερωτήσεις και μου είναι λίγο άβολο λόγω του ότι ο κάθε ένας που διαβάζει, δεν έχει κανένα χρέος να απασχολείται με το προσωπικό «θεματάκι» του καθενός.
Ωστόσο θα μπω στην διαδικασία με όσο πιο γενικευμένο τρόπο μπορώ, ώστε στο ενδεχόμενο απάντησης να έχει κάποιο ενδιαφέρον και για όποιον μπει στον κόπο να διαβάσει.

Στο θέμα μου λοιπόν: Έχω στον χάρτη μου ένα ταυ-τετραγώνου από τα «σκληρότατα» ας μου επιτραπεί να πω. Η Σελήνη σε σύνοδο με τον κατερχόμενο στον Ζυγό και σύνοδο με Πλούτωνα ταυτόχρονα. Στην κορυφή του ταυ βρίσκεται το Ζενίθ σε σύνοδο με ¶ρη στον Αιγόκερω φυσικά… Και για να συνοψίσω, αυτός ο ¶ρης της κορυφής (και κυβ. ωροσκόπου) κάνει τετράγωνο με ωροσκόπο και τετράγωνο με την σύνοδο Σελήνης\Πλούτωνα στην ακμή του κατερχόμενου.
Αυτή την στιγμή περνάει από εκεί ο Πλούτωνας (περαστικά μου… Καλώς τον δέχτηκα…) Έχει καιρό που προσπαθώ να καταλάβω τι θέλει να πει ο ποιητής, αλλά δεν μπορώ να βρω το μυστικό της αποκάλυψης.
Μήπως εσύ ή ο αγαπητός Ebertin έχετε κάτι παραπάνω να πείτε για αυτό;
Εγώ έχω κλείσει ως γυναίκα και ως ερασιτέχνης αστρολόγος, επίσης.

Χρήστος Άρχος
27-01-2011, 08:09 PM
Καλησπέρα κ. Χ.¶ρχε.

Διάβασα με προσοχή το post 7, μια και το θέμα ταυ-τετραγώνου με έχει απασχολήσει-βασανίσει αρκούντος τον τελευταίο καιρό.
Δεν συνηθίζω να θέτω προσωπικές ερωτήσεις και μου είναι λίγο άβολο λόγω του ότι ο κάθε ένας που διαβάζει, δεν έχει κανένα χρέος να απασχολείται με το προσωπικό «θεματάκι» του καθενός.
Ωστόσο θα μπω στην διαδικασία με όσο πιο γενικευμένο τρόπο μπορώ, ώστε στο ενδεχόμενο απάντησης να έχει κάποιο ενδιαφέρον και για όποιον μπει στον κόπο να διαβάσει.

Στο θέμα μου λοιπόν: Έχω στον χάρτη μου ένα ταυ-τετραγώνου από τα «σκληρότατα» ας μου επιτραπεί να πω. Η Σελήνη σε σύνοδο με τον κατερχόμενο στον Ζυγό και σύνοδο με Πλούτωνα ταυτόχρονα. Στην κορυφή του ταυ βρίσκεται το Ζενίθ σε σύνοδο με ¶ρη στον Αιγόκερω φυσικά… Και για να συνοψίσω, αυτός ο ¶ρης της κορυφής (και κυβ. ωροσκόπου) κάνει τετράγωνο με ωροσκόπο και τετράγωνο με την σύνοδο Σελήνης\Πλούτωνα στην ακμή του κατερχόμενου.
Αυτή την στιγμή περνάει από εκεί ο Πλούτωνας (περαστικά μου… Καλώς τον δέχτηκα…) Έχει καιρό που προσπαθώ να καταλάβω τι θέλει να πει ο ποιητής, αλλά δεν μπορώ να βρω το μυστικό της αποκάλυψης.
Μήπως εσύ ή ο αγαπητός Ebertin έχετε κάτι παραπάνω να πείτε για αυτό;
Εγώ έχω κλείσει ως γυναίκα και ως ερασιτέχνης αστρολόγος, επίσης.

Επειδή μπερδεύτικα λίγο.
Έχετε στην αντίθεση πάνω τη Σελήνη με τον Πλούτωνα απο το ένα μέρος με τον ωροσκόπο απο την άλλη και αυτός που κάνει αμοιβαία τετράγωνα είναι ο ¶ρης με το μεσουράνημα όπου περνά ο Πλούτωνας.
Αν είναι αυτό δεν υπάρχει πλήρης ενεργοποίηση του ταυ - τετραγώνου. Ολοκληρωμένη ενεργοποίηση υπάρχει μόνο έαν βρεθεί πλανήτης και μέσα στο ζώδιο του Καρκίνο.
Προς το παρόν πάντως θα πρέπει να περιμένετε δύσκολες αισθηματικές σχέσεις, ιδιαίτερα με γυναίκες θα υπάρξουν τσακωμοί καθώς και προσοχή στις μετακινήσεις με τον ¶ρη και γενικά με αιχμηρά αντικείμενα.
Απο την άλλη θα καταλάβετε πιο πολλά και απο τις κυβερνήσεις των πλανητών.

katiakiss
27-01-2011, 08:22 PM
Επειδή μπερδεύτικα λίγο.
Έχετε στην αντίθεση πάνω τη Σελήνη με τον Πλούτωνα απο το ένα μέρος με τον ωροσκόπο απο την άλλη και αυτός που κάνει αμοιβαία τετράγωνα είναι ο ¶ρης με το μεσουράνημα όπου περνά ο Πλούτωνας.
Αν είναι αυτό δεν υπάρχει πλήρης ενεργοποίηση του ταυ - τετραγώνου. Ολοκληρωμένη ενεργοποίηση υπάρχει μόνο έαν βρεθεί πλανήτης και μέσα στο ζώδιο του Καρκίνο.
Προς το παρόν πάντως θα πρέπει να περιμένετε δύσκολες αισθηματικές σχέσεις, ιδιαίτερα με γυναίκες θα υπάρξουν τσακωμοί καθώς και προσοχή στις μετακινήσεις με τον ¶ρη και γενικά με αιχμηρά αντικείμενα.
Απο την άλλη θα καταλάβετε πιο πολλά και απο τις κυβερνήσεις των πλανητών.Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τον χρόνο. Δεν είχα καταλάβει ότι τελικά όταν το ταυ γίνει σταυρός (επειδή είπατε για πλανήτη στον Καρκίνο), τότε ενεργοποιείται πλήρως το ταυ.
Σας ευχαριστώ και για τις αστρολογικές παρατηρήσεις. Θα τις έχω υπόψιν μου. Αν και αυτό που ουσιαστικά ρωτούσα, είναι αυτό το περί «αποκάλυψης» και νόμιζα ότι υπάρχει μια εσωτερική φώτιση σε πνευματικό επίπεδο. Το σκέφτηκα αυτό ορμώμενη από αυτό που γράψατε και διάβασα: «…ΥΓ: Ένα ταυ - τετράγωνο προοδευτικά η μέσω διελεύσεων είναι "καταδικασμένο" "ευτυχώς" να γίνει μεγάλο τετράγωνο. Τότε είναι που γίνεται συνήθως σε αυτούς τους ανθρώπους μία μεγάλη αποκάλυψη.
Όταν αυτή η αποκάλυψη προέρχεται απο εξωτερικούς πλανήτες είναι και μεγαλύτερη…»

Δεν έλεγε κάτι για σταυρό και προφανώς μπερδεύτηκα εγώ. Δεν πειράζει, όπως και να έχει, κερδισμένοι βγήκαμε. Κάτι μάθαμε…

Χρήστος Άρχος
27-01-2011, 08:35 PM
Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τον χρόνο. Δεν είχα καταλάβει ότι τελικά όταν το ταυ γίνει σταυρός (επειδή είπατε για πλανήτη στον Καρκίνο), τότε ενεργοποιείται πλήρως το ταυ.
Σας ευχαριστώ και για τις αστρολογικές παρατηρήσεις. Θα τις έχω υπόψιν μου. Αν και αυτό που ουσιαστικά ρωτούσα, είναι αυτό το περί «αποκάλυψης» και νόμιζα ότι υπάρχει μια εσωτερική φώτιση σε πνευματικό επίπεδο. Το σκέφτηκα αυτό ορμώμενη από αυτό που γράψατε και διάβασα: «…ΥΓ: Ένα ταυ - τετράγωνο προοδευτικά η μέσω διελεύσεων είναι "καταδικασμένο" "ευτυχώς" να γίνει μεγάλο τετράγωνο. Τότε είναι που γίνεται συνήθως σε αυτούς τους ανθρώπους μία μεγάλη αποκάλυψη.
Όταν αυτή η αποκάλυψη προέρχεται απο εξωτερικούς πλανήτες είναι και μεγαλύτερη…»

Δεν έλεγε κάτι για σταυρό και προφανώς μπερδεύτηκα εγώ. Δεν πειράζει, όπως και να έχει, κερδισμένοι βγήκαμε. Κάτι μάθαμε…

Α εννοούσα όταν έλεγα το μεγάλο τετράγωνο τον σταυρό που λέτε εσείς. Πάντως κοντά είναι και αυτή η περίοδος καθότι ο Δίας έρχεται. Προσπαθείτε να θυμηθείτε και τι έγινε το 2001 περίπου. Απο εκεί και πέρα είμαι σίγουρος ότι δυνατότητες πνευματικής εξέλιξης έχετε και πιο πέρα απο ένα ταυ, οπότε μπορεί να μην ενεργοποιείτε και τόσο έντονα τα επόμενα χρόνια θα βρεθεί όμως σίγουρα κάτι που θα δώσει ώθηση.
Να είσθε πάντα καλά!

Lilapause
27-01-2011, 10:10 PM
Καλησπέρα σε όλους!!

Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω, εάν σε ένα ταυ τετράγωνο στο οποίο συμμετέχουν σελήνη και ερμής σε αντίθεση και αυτοί σε τετράγωνο με κρόνο, κατά πόσο αυτή η σχέση θα μπορούσε να αφορά τη μητέρα κάποιου(με γεγονότα που αφορούν σε διαζύγιο και παιδιά) ή μπορεί να είναι τελείως προσωπικό για το άτομο, στο χάρτη του οποίου υπάρχει αυτή η σχέση!!

Ευχαριστώ!!:weird:

Χρήστος Άρχος
27-01-2011, 11:09 PM
Καλησπέρα σε όλους!!

Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω, εάν σε ένα ταυ τετράγωνο στο οποίο συμμετέχουν σελήνη και ερμής σε αντίθεση και αυτοί σε τετράγωνο με κρόνο, κατά πόσο αυτή η σχέση θα μπορούσε να αφορά τη μητέρα κάποιου(με γεγονότα που αφορούν σε διαζύγιο και παιδιά) ή μπορεί να είναι τελείως προσωπικό για το άτομο, στο χάρτη του οποίου υπάρχει αυτή η σχέση!!

Ευχαριστώ!!:weird:

Αγαπητή φίλη αν το καλοσκεφτείς ουσιαστικά επηρεάζει και τα δύο θέματα που αναφέρεις. Η Σελήνη - Κρόνος έχει να κάνει με προβλήματα στο ζευγάρι και δυσκολίες επικοινωνίας. Αυτό σημαίνει ότι πιθανών το άτομο μεγάλωσε σε ένα σπίτι με έντονη δυσαρμονία μεταξύ των γονέων. Αυτό αναγκαστηκά θα επηρεάσει επίσης και την ψυχολογία του.
Θα μπορέσει μέσα απο αυτή την έντονη κατάσταση στο σπίτι να εμπιστευτεί να κάνει μία σχέση ή θα μιμηθεί αν είναι άνδρας την συμπεριφορά του πατέρα του. Αν είναι γυναίκα μήπως θα τρέξει να βρει ένα πατέρα που δεν την κάλυψε ποτέ και θα κάνει επιλογές παρόμοιες.
Σαφώς η συναισθηματική του γλώσσα θα είναι μειωμένη καθότι ο Ερμής έχει την τάση να αναλύει πολύ το συναίσθημα και ο Κρόνος να το παγώνει. Πολύ πιθανό να θέλει να το παίξει σκληρό σαν άτομο ώστε να γλυτώσει απο τα φαντάσματα του παρελθόντος. Αν τον έχει επηρεάσει τόσο η κατάσταση στο σπίτι μπορεί να έχουμε απο την άλλη έναν ιδιαίτερα ευαίσθητο άνθρωπο.
Το πως ακριβώς θα μπορέσει το άτομο την κατάσταση να την κατανοήσει και να την αφομοιώσει στη ζωή του έχει να κάνει περισσότερο με τους οίκους του προσωπικού ωροσκοπίου.

strange
28-01-2011, 10:28 AM
Έχει διαφορετική σημασία η ενεργοποίηση ενός ταυ-τετραγώνου από πλανήτη που αποτελεί μέρος του σχηματισμού, από την ενεργοποίηση από πλανήτη εκτός σχηματισμού.

Ελπίζω να έγινα κατανοητή....:love:

Χρήστος Άρχος
28-01-2011, 11:37 AM
Έχει διαφορετική σημασία η ενεργοποίηση ενός ταυ-τετραγώνου από πλανήτη που αποτελεί μέρος του σχηματισμού, από την ενεργοποίηση από πλανήτη εκτός σχηματισμού.

Ελπίζω να έγινα κατανοητή....:love:


Κάθε πλανήτης έχει διαφορετική σημασία, η βασική διαφορά σε αυτό που αναφέρεις είναι ότι στη μέν πρώτη περίπτωση είναι κάτι που ο άνθρωπος γνωρίζει και ίσως και έχει βιώσει ξανά και έρχεται απο το εσωτερικό του, στη δεύτερη περίπτωση είναι μία εντελώς καινούρια κατάσταση την οποία το άτομο δεν έχει συναντήσει ξανά.

mersini1
31-01-2012, 03:21 AM
Καλημερα.Θελω να αναφερθω και γω σε ενα ταυ τετραγωνο που παρατηρησα οτι εχω και ενεργοποιειται 2 φορες φετος απο διαφορετικους πλανητες κ οικους. Στο γενεθλιο εχω. την αφροδιτη(παρθενος) του 2ου οικου σε τετραγωνο με ουρανο(τοξοτης) του 5ου και σε τετραγωνο με σεληνη(ιχθεις) στον 8ο,και η σεληνη του 8ου σε τετραγωνο με τον ουρανο 5ου.Αυτες οι οψεις θα ενεργοποιηθουν απο τον αρη που διευλανει στον 2ο οικο μου.Καταλαβαινω οτι εχει να κανει με αισθηματικης φυσεως ενεργοποιηση,ξαφνικη και αλλο τοσο πιθανη ξαφνικη διαλυση επισης Γενικα εχω ενα προβλημα με τις σχεσεις μου ξαφνικες με μπολικη δοση συναισθηματισμου αλλα χωρις διαρκεια ..δεν το θελω αλλα δυστυχως συμβαινει..(δεν αποποιουμαι των ευθυνων καπου θα βαζω κ γω το χερακι μου).Μεχρι εδω περιπου νομιζω πως επιασα καπως το νοημα,αλλα αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι η 2η ενεργοποιηση ξανα απο τον 11ο οικο που θα διευλανει ο διας ,δηλαδη ο 11ος τετραγωνιζει τον 2ο οικο ,τον 8ο οικο και κανει αντιθεση με τον ουρανο ενεργοποιοντας και την γενεθλια συνοδο δια ουρανου.Καποια βοηθεια για να καταλαβω;:lost:

toniateddybear
01-02-2012, 01:08 AM
Χαιρεται, χαιρεται!

Θα ήθελα να μαθω, αν καποιος εχει ασχοληθει με το θεμα, για ταυ τετραγωνο μεταξυ δεσμων και πλανητη. Συγκεκριμένα, δεσμοι στον 6 -12 παρθενο και ιχθυ αντιστοιχα και στην κορυφη, αφροδιτη στον τοξοτη και η μονη οψη της αφροδιτης μαλιστα...
Ευχαριστω εκ των προτερων!!!:rolleyes:

Χρυσάνθη Σπίγγου
01-02-2012, 09:42 AM
Για να μπορεί κανείς να προβεί σε μία ολική ερμηνεία του εν λόγω Τα-τετραγώνου Τόνια μου, είναι πάντα προτιμότερο και ως αστρολογική προσέγγιση σωστότερο, να συσχετίζει και τους αντίστοιχους οίκους, όψεις, κυβερνήτες κ.λ.π. Στην προκειμένη περίπτωση λοιπόν τον Ερμή για τον Νότιο Δεσμό, τον Ποσειδώνα για τον Βόρειο Δεσμό, και τις όψεις που σχηματίζει και τους οίκους που κυβερνά η Αφροδίτη.

Σε απλή ανάγνωση –ας μου επιτραπεί αυτή η έκφραση – το συγκεκριμένο αυτό Τα-τετραγώνου σχετίζεται με την κουβέντα που κάναμε τις προάλλες. Με άλλα λόγια, το δικό σου πεπρωμένο σε καλεί να πάρεις τις εμπειρίες σου από όλα εκείνα τα θέματα που εν τω μεταξύ έχουν προκύψει ήδη στην ζωή σου. Πρόκειται δε, για θέματα που αφορούν τα της υγείας –της δικής σου και των άλλων - γενικά, της τάξης, της προσφοράς, της συμπαράστασης, της συγκατάβασης, της πρόνοιας, της προφύλαξης τόσο από και προς τον εαυτό, όσο και προς τα αγαπημένα και επιστήθια πρόσωπα της ζωής σου.

Κατανοώ ότι δεν είναι και τόσο εύληπτα όλα αυτά, θυμήσου όμως με κάθε λεπτομέρεια όλα σου επεσήμανα τις προάλλες. Πράγματι, αν δυστυχώς υπάρχει κάτι που στις αρχές της αστρολογικής μας μαθητείας μας δυσκολεύει είναι το να καταλάβουμε εις βάθος όλους αυτούς τους συμβολισμούς. Έχοντας ασχοληθεί κατά κόρον με την καρμική και την συστημική αστρολογία, άρα και με τους Δεσμούς της Σελήνης, γνωρίζω από πρώτο χέρι πως ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος δύσκολα συλλαμβάνει αυτό που ήδη υφίσταται στην ζωή του. Η δική σου ατομική εμπειρία του 2009 για παράδειγμα και όλα όσα βίωσες, είπες, άκουσες, έγιναν, εκείνο το περιβόητο πεντάωρο, είναι μερικά μικρά –μικρά κομματάκια του συνολικού πάζλ αυτού που συμβολίζουν οι Δεσμοί /Νότιος/Βόρειος, εκατέρωθεν. Το ίδιο συμβαίνει συμβολικά και σε ότι αφορά τα ζητήματα του αγαπημένου σου! Όμως όλα αυτά όσο πιο πολύ συζητιούνται αποκομμένα και ξεκομμένα τόσο πιο πολύ ίσως μπερδεύεται κανείς. Με πρώτη ευκαιρία όμως τα ξαναλέμε.

Φιλικά,

Χρυσάνθη

toniateddybear
01-02-2012, 12:44 PM
Αγαπητή κ. Σπίγγου,
Η γενομένη συζήτησή μας εύκολα μπορεί να παρομοιαστεί με την θρυλική εκπομπή φως στο τούνελ. Δεν θα πω περισσότερα, γιατί δεν αφορά κανέναν επισκέπτη του σαίτ, παρά ότι μαλλον η πείρα και η σκεψη, σας οδηγησαν σε αυτο το σημειο που βρισκεστε σημερα.
Σύμφωνα λοιπον με τη δικη σας αποψη, λαμβανουμε υπόψη το ταυ τετραγωνο με τους δεσμους και τον πλανητη. ¨οσα προαναφ'ερατε για το συντροφο γινονται αντιληπτα, αν δει κανεις τη συναστρια.
Οντως, δεν μπορω να αντιληφθω στο ακεραιαο και ξεκαθαρα τις οψεις των δεσμών και συγκεκριμένα ούτε το ταυ. Ωστόσο, νομίζω ότι το ταυ αυτο ειναι πολύ πιο ισχυρό από τις χιαστί, καθως περιλαμβάνει δεσμούς και εσωκρονιο πλανήτη. Οντως, δεν καταλαβαινω καλα, απλα μια χροια, μια διαισθηση του τι σημαινει αυτο το ταυ μπορω να εχω. Νομίζω ομως, οτι δεν ειναι μονο οσα σωστα είπατε. Εχω την αισθηση (την αισθηση μονο, δεν εχω επιχειρηματα) οτι σχετίζεται το ταυ με τους δεσμους, με το που πρεπει να φθασω για να επελθει η καθαρση, η θεωση, ο αυτοσκοπος ή οπως αλλιως θελετε.

Ευχασριστω πολύ για το χρονο σας!

ΥΓ: ευχαριστω το Θεο που με εκανε ακουστικο τυπο και αυτον που ανακαλυψε το τηλεφωνο.:lol:

katiakiss
01-02-2012, 01:07 PM
Αγαπητή κ. Σπίγγου,
Η γενομένη συζήτησή μας εύκολα μπορεί να παρομοιαστεί με την θρυλική εκπομπή φως στο τούνελ. Δεν θα πω περισσότερα, γιατί δεν αφορά κανέναν επισκέπτη του σαίτ, παρά ότι μαλλον η πείρα και η σκεψη, σας οδηγησαν σε αυτο το σημειο που βρισκεστε σημερα.
Σύμφωνα λοιπον με τη δικη σας αποψη, λαμβανουμε υπόψη το ταυ τετραγωνο με τους δεσμους και τον πλανητη. ¨οσα προαναφ'ερατε για το συντροφο γινονται αντιληπτα, αν δει κανεις τη συναστρια.
Οντως, δεν μπορω να αντιληφθω στο ακεραιαο και ξεκαθαρα τις οψεις των δεσμών και συγκεκριμένα ούτε το ταυ. Ωστόσο, νομίζω ότι το ταυ αυτο ειναι πολύ πιο ισχυρό από τις χιαστί, καθως περιλαμβάνει δεσμούς και εσωκρονιο πλανήτη. Οντως, δεν καταλαβαινω καλα, απλα μια χροια, μια διαισθηση του τι σημαινει αυτο το ταυ μπορω να εχω. Νομίζω ομως, οτι δεν ειναι μονο οσα σωστα είπατε. Εχω την αισθηση (την αισθηση μονο, δεν εχω επιχειρηματα) οτι σχετίζεται το ταυ με τους δεσμους, με το που πρεπει να φθασω για να επελθει η καθαρση, η θεωση, ο αυτοσκοπος ή οπως αλλιως θελετε.

Ευχασριστω πολύ για το χρονο σας!

ΥΓ: ευχαριστω το Θεο που με εκανε ακουστικο τυπο και αυτον που ανακαλυψε το τηλεφωνο.:lol:Αν θέλουμε οπωσδήποτε να δώσουμε μια «καρμική» ερμηνεία στην ερώτησή σου και με δεδομένο ότι η Αφροδίτη δεν κάνει καμία άλλη όψη από το τετράγωνο με τους δεσμούς, ας το δούμε από αυτή τη σκοπιά.
Αυτή η θέση και όψη της Αφροδίτης σύμφωνα με την καρμική αστρολογία μας λέει ότι το πεπρωμένο επιφυλάσσει στο άτομο τουλάχιστον μία σχέση (αυτό εξαρτάται από το ζώδιο στο οποίο βρίσκεται η Αφροδίτη. Δεν θα ήμασταν σίγουροι για τον αριθμό, αν για παράδειγμα ήταν στους Διδυμους) που θα είναι σημαντική για την ζωή του και με ξεχωριστό νόημα.
Οι δευτερεύουσες κατευθύνσεις και οι διελεύσεις των πλανητών που ενεργοποιούν είτε την Αφροδίτη , είτε τους δεσμούς , είναι πιθανό να δείχνουν τις χρονικές περιόδους που αυτή η όψη έχει την δυνατότητα να εκδηλωθεί (αν δεν έχει εκδηλωθεί ακόμα).

Προσωπικά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για όλα αυτά και προτιμώ να το παρακολουθώ στην πράξη. Στην πραγματικότητα, όλα μέσα στον χάρτη μας, στην πράξη μπορούμε να τα δούμε και να τα αξιολογήσουμε. Ποτέ ο κανόνας δεν έχει απόλυτη εφαρμογή και οι όψεις του γενέθλιου -εντελώς απλοϊκά θα το πω- είναι σαν το παπούτσι που παίρνει την φόρμα του ποδιού που τα φοράει.

Χρυσάνθη Σπίγγου
01-02-2012, 01:17 PM
Είναι απολύτως φυσιολογικές και οι απορίες σου και οι ανησυχίες σου Τόνια μου. Θα ακουστώ ίσως ιδιότροπη, αλλά ένα συχνό και μεγάλο λάθος που γίνεται στην προσπάθεια του αρχάριου για να καταλάβει είναι να μεταπηδά στην συναστρία. Τι δουλειά έχει η συναστρία Τόνια μου στην ερμηνεία του ατομικού σου χάρτη; Πόσο μάλλον στην κατανόηση Βορείου/Νοτίου, χιαστί, κ.λ.π.; Οποιοδήποτε άτομο και εάν συναντήσεις σε αυτό τον κόσμο, δίνει με τον τρόπο του ο καθένας το δικό του μικρό ή μεγαλύτερο ερέθισμα προσθήκης νέων εμπειριών σε ότι αφορά το κάρμα σου.

Είναι απλό. Εγώ για παράδειγμα και λόγω ζωδίου, επαγγελματικής ιδιότητας, και ότι άλλο θες, ερεθίζω αν μη τι άλλο το Βόρειο σου. Μία δηλαδή πιο υπερβατική να το πούμε κουβέντα στο τι σημαίνουν οι πιο απόκρυφες πτυχές του δικού σου που σημειολογικά εσύ αφουγκράζεσαι, αφομοιώνεις, καταχωρείς μέσω Ερμή/Ποσειδώνα που αντιστοιχούν στους δεσμούς. Το τι συναστρία όμως μπορεί να σχηματίζεται μεταξύ εσένα και εμένα, δεν είναι και δεν πρέπει να είναι το τωρινό μέλημα σου. Αλλιώς θα μπερδεύεσαι συνέχεια.

Αυτό το λέω μάλιστα, γιατί, ανάλογα ερεθίσματα, γνώσεις, εμπειρίες που να αφορούν Νότιο/Βόρειο θα μπορούσαν να επέλθουν π.χ. και από έναν φυλακισμένο, έναν πάστορα ή έναν ερημίτη, ένα ψυχολόγο, έναν θεραπευτή, μία γκουβερνάντα, φυσικά να μην ξεχάσουμε και τους αστρολόγους και απλώς για να αναφέρω έστω στοιχειωδώς άτομα ή ειδικότητες από τις οποίες βάση αυτών των Δεσμών είναι πολύ πιθανότερο να προστίθενται ενίοτε καινούριες γνώσεις.

Μην μπερδεύεις δε σε ποιότητα, ποσότητα, ιδιαιτερότητα, ή ότι άλλο τις χιαστί ή τις αντιθέσεις ή τους Δεσμούς προσπαθώντας να δεις τι είναι ή τι δεν είναι λιγότερο ή περισσότερο σημαντικό!

Καλώς ή κακώς, μας αρέσει δεν μας αρέσει ένας χάρτης είναι όλα αυτά. Και ναι μεν τα αποκωδικοποιούμε ένα –ένα, όμως το καθένα έχει την σημαίνουσα ιδιαιτερότητα του αλλά όλα αυτά μαζί είναι που συμπληρώνουν και θα εκπληρώνουν το πάζλ της ζωής σου.

Κατά τα άλλα, πολύ σωστά διαισθάνθηκες ότι αυτό το Ταυ –τετραγώνου είναι το υπέρτατο σημείο όπου σιγά –σιγά θα φτάσεις κάποτε.

Γράφοντάς σου και λέγοντας σου όλα τα παραπάνω αφιερώνοντας σου μάλιστα και αρκετό από το χρόνο μου είναι μεταξύ των άλλων γιατί εσύ έχεις ήδη απτά παραδείγματα του τι αυτό το Ταυ-τετραγώνου σημαίνει. Μάλλον αυτό ίσως οφείλεται ο πολύ γήινος Ποσειδώνας ώστε δεν σε αφήνει ακόμα να αφεθείς σε μία πιο σφαιρική θεώρηση. Που θα πάει όμως, σιγά –σιγά θα γίνει και αυτό.

Φιλιά,

Χρυσάνθη

Υ.Γ. Λατρεύω τους ακουστικούς τύπους! Προπάντων γιατί ξέρουν να σε ακούνε. Εχω όμως την εντύπωση ότι και η επαναλαμβανόμενη οπτική προσέγγιση προσθέτει πολλά περισσότερα στις γνώσεις μου, ή μήπως κάνω λάθος;

toniateddybear
01-02-2012, 02:39 PM
Απο δω και περα, θα αφηνω τις υπολοιπες δουλειες μου οταν γραφω, γιατι δεν ειναι σωστο να αντιμετοπιζομαι τοσο σπαθατα απο τις κυριες και να μην εκφραζω σωστα οσα θελω να πω.
Αρχικά, και μεγάλη παράλειψη μου, να σας ευχαριστησω αμφοτερες κυριως γιατι αφιερωσατε στην ερωτηση μου χρονο και σκεψη! Ευχαριστω ειλικρινα!
Σχετικα με τη συναστρια: δεν ηταν σωστα τοποθετημενη στην ολη κουβεντα η φραση μου για τη συναστρια. Τη συναστρια την ανεφερα θελοντας να πω το εξης: σαφως η ερωτηση αφορα και η απαντηση προκυπτει απο το δικο μου χαρτη, αλλά φαινεται για παραδειγμα στο χαρτη της συναστριας καλυτερα, η αποκομιζουσα εμπειρια. Δηλαδη, σαφως απο το ταυ με τους δεσμους γινεται αντιληπτο οτι το ταυ αφορα στις προσωπικες μου σχεσεις, που εχουν να κανουν με τα θεματα των οικων και των ζωδιων που βρισκονται οι δεσμοι, πραγμα που φαινεται και αν δει κανεις το χαρτη της συναστριας. Σε καθε περιπτωση, οι νουθεσιες μου ειναι εξαιρετικα χρησιμες (δεν ξερω αν θυμαστε κ. Σπιγγου τη συζητηση με αφορμη το αρθρο του κ Παπαδολιά, τη διαφωνια μας σχετικα με την Ελληνικη νοοτροποια, που τελικα κατεληξε στην ιδια αγαπη μας για το ποδηλατο !)

Τωρα, σχετικα με τις χιαστι οψεις, διαχωρισα οτι στο συγκεκριμενο χαρτη, αισθανομαι πως το ταυ με τους δεσμους ειναι ισχυροτερο σε φυση απο τη χιαστι μεταξυ πλουτωνα και αρη, απο την αποψη οτι οι δεσμοι μου ειναι πολλακις λιγοτερο αντιληπτοι, λιγοτερο κατανοητοι, λιγοτερο απτοι απο την επισης δυσκολη αποψη χιαστι, ως προς το ζητημα της κατανοησης εσωτερικα. Δηλαδη, πιο ευκολα αφουγραζομαι τη χιαστι (παλι διαισθητικα) που ειναι μια εξαιρετικης φυσεως οψη, παρα το ταυ και τονιζω παλι, οχι οποιοδηποτε ταυ, αλλα με τους δεσμους στα ακρα. Η εκφραση της Κατιας ότι το ταυ μας λεει για μια ή περισσοτερες (αφροδιτη στο μεταβλητο τοξοτη) σχεσεις που εχουν κατι ιδιαιτερο να δωσουν νομιζω εκφραζει καλα αυτο που βιωματικα εγω αντιλαμβανομαι.
Οσο για την παρατηρηση σας οτι το χαρτη τον εξεταζουμε στην ολοτητα του, αυτο ειναι το Α και το Ω και καλα κανετε και το τονιζετε. Σαφως, τα ζητηματα ενος χαρτη δεν διαφαινονται μονο απο το ταυ ή τη χιαστι! Οι ιδιες οι σκεψεις και οι εμπειριες παντα ειναι αμφιπλευρες!
Τελος, ναι! ο Ποσειδωνας, ισως πρεπει να τον σπρωξω λιγο να ακουμπησει προς τα ψαρια γιατι μεταξυ σοβαρου κι αστειου, σκεφτομαι υπερ του δεοντος γηινα...

Ευχαριστω πολυ! Τιμη μου να ακουω/βλεπω τις γραπτες εμπεριστατωμενες παρατηρησεις απο τις κυριες, οι οποιες παντα πηγαινουν τη συζητηση βηματα παραπερα...

Χρυσάνθη Σπίγγου
01-02-2012, 03:41 PM
Ε τώρα μου έξαψες τα αίματα και την περιέργεια Τόνια μου μιας και καθόλου δεν θυμάμαι τα λεχθέντα περί ποδηλάδου. Γήρας ου γαρ μόνο του έρχεται που λέγαμε. Επίσης με έκανες και χαμογέλασα λέγοντας πως θα σπρώξεις τον Ποσειδώνα προς τα ψάρια. Πολύ χαριτωμένο. Χωρίς να θέλω να το κουράσω το θέμα να συμφωνήσω μαζί σου πως πράγματι ένα τέτοιο Ταυ αν και δεν είναι τόσο εύληπτο, εντούτοις κάνει έσωθεν -εξωθεν μπαμ καραμπαμ! Ξαναγυρώντας όμως στα περί της ολότητας, απλώς να επισημάνω -και εδώ είμαι εγώ λάθος και απέναντι σου και απέναντι όλων όσων δεν γνωρίζουν για το ακριβώς κουβεντιάζουμε - μόνο πως σκεπτόμενη συστημικά λαμβάνω την χιαστί στα πολύ υπόψη μόνο οροματιζόμενη την Αφροδίτη ζευγαρωμένη με τον Αρη. Eκεί είναι που η δική μου σκέψη, πέταξε μακρύτερα από το πολύ σωστά οριοθετημένα πλαίσιο των αποριών σου.

Από πλευράς μου ουδείς λόγος να με ευχαριστείς και ας αφιερώνω χρόνο. Το κάνω μετά μεγάλης μου χαράς.

Φιλικά και καλή σου ανάπαυλα

Χρυσάνθη