PDA

View Full Version : 8ος οίκος και εγκυμοσύνη



joanna1975
23-01-2011, 07:29 PM
Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω όταν ο 8ος οίκος, ο οποίος σύνδέεται άμεσα με την εγκυμοσύνη, είναι στον Κριό και πλανήτες μέσα είναι ο δίας στον κριό στον 8ο οικ. και ο χείρων στον κριό στον 8ο οίκο. οι όψεις άρης στον καρκίνο τρίγωνο με ουρανό σκορπιό και άρης τετραγωνο με σελήνη κριό στον 7ο, χείρων εξάγωνο με άρη.
Πώς θα μπορούσε να ερμηνευτεί σχετικά με εγκυμοσύνη όταν ο κριός μονοπωλεί τον 8ο οίκο;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!:bigsmile:

Poorvashadha
24-01-2011, 04:25 PM
Για εγκυμοσύνη πιστεύω ότι πρέπει να κοιτάς τον 5ο οίκο, όχι τον 8ο. Ο 5ος αναφέρεται στα παιδιά (εκτός άλλων) ενώ ο 8ος στο σεξ (και όχι μόνο).
Όσο για τα υπόλοιπα- ζώδια και πλανήτες ανά οίκο, θα πρέπει να σε διαφωτίσει κάποιος πιο έμπειρος.

:bigsmile:

sst
26-01-2011, 02:42 PM
καλησπέρα και από εμένα,
ο ρόλος του 8ου οίκου σε θέμα εγκυμοσύνης είναι το θέμα της σύληψης.
Είναι παρατηρημένο ότι όταν ένας πλανήτης είτε από πρόοδο είτε από ηλιακό αγγίζει την ακμή του 8ου ή κάποιον από τους πλανήτες που βρίσκονται στον 8ο ένα από τα πιθανά αποτελέσματα είναι και η εγκυμοσύνη ανάλογα βέβαια με την φύση και την λειτουργία του πλανήτη στο συγκεκριμένο ωροσκόπιο.
Φυσικά και η ενεργοποίηση του 5ου μπορεί να δείξει μια εγκυμοσύνη.
ο 5ος όμως έχει να κάνει περισσότερο με το πως μας αγγίζει το θέμα του παιδιού, πως βλέπουμε τα παιδιά και το ίδιο το παιδί ως οντότητα. Δηλαδή ο 5ος θα μας δώσει στοιχεία για το χαρακτήρα του παιδιού και τα γενικά χαρακτηριστικά του.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
26-01-2011, 03:07 PM
Για εγκυμοσύνη πιστεύω ότι πρέπει να κοιτάς τον 5ο οίκο, όχι τον 8ο. Ο 5ος αναφέρεται στα παιδιά (εκτός άλλων) ενώ ο 8ος στο σεξ (και όχι μόνο).
Όσο για τα υπόλοιπα- ζώδια και πλανήτες ανά οίκο, θα πρέπει να σε διαφωτίσει κάποιος πιο έμπειρος.

:bigsmile:

ο 8ος δεν ειναι μονο το σεξ
ειναι η γεννηση ,ο θανατος,το σπερμα κ.τ.λ...
επομενως θα πρεπει να τον κοιταμε για οψεις εγκυμοσυνης
και αυτον τον οικο κατα την ταπεινη γνωμη
οπωσδηποτε :bigsmile:

joanna1975
27-01-2011, 06:42 PM
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!Όμως όταν υπάρχει στον 8ο οίκο μου τόσο Κριός πως μπορώ να το συνδέσω όσον αφορά το θέμα σύλληψη-εγκυμοσύνη;
Ο κριός θεωρείται και άγονο ζώδιο!

taurine
27-01-2011, 07:03 PM
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!Όμως όταν υπάρχει στον 8ο οίκο μου τόσο Κριός πως μπορώ να το συνδέσω όσον αφορά το θέμα σύλληψη-εγκυμοσύνη;
Ο κριός θεωρείται και άγονο ζώδιο!
Λίγο δύσκολο -κατ' εμέ- να θεωρηθεί άγονος ο Κριός,αφού στην παραδοσιακή αστρολογία, συμβολίζει το σπέρμα, την αρχή της ζωής,την έκλυση αρσενικής ενέργειας, την πρώτη μέρα της άνοιξης, και όλα όσα συνεπάγεται αυτό.

katiakiss
27-01-2011, 08:43 PM
Λίγο δύσκολο -κατ' εμέ- να θεωρηθεί άγονος ο Κριός,αφού στην παραδοσιακή αστρολογία, συμβολίζει το σπέρμα, την αρχή της ζωής,την έκλυση αρσενικής ενέργειας, την πρώτη μέρα της άνοιξης, και όλα όσα συνεπάγεται αυτό.Taurine υπάρχει μια παρανόηση μεταξύ των αρχών ενός πλανήτη και του ζωδίου. Ο Κριός πράγματι συγκαταλέγεται στα μη γόνιμα. ¶λλο ο ¶ρης και άλλο ο Κριός. Το ότι συνδέονται αυτά τα δύο, είναι γιατί ο ¶ρης μπορεί να εκφράσει με άνεση τις αρχές του μέσα από το ζώδιο του Κριού και για αυτό λέμε ότι σε αυτό το ζώδιο είναι σε «κυριαρχία».
Δηλαδή το ότι είναι σε «έξαρση» στον Αιγόκερω, αυτό κάνει τον Αιγόκερω να συγκαταλέγετε στα γόνιμα; Προφανώς όχι.

Πράγματι ο ¶ρης συμβολίζει ΚΑΙ το σπέρμα και η δουλειά του σπέρματος είναι να επιβιώσει και να ανταγωνιστεί (Κριός) με τα άλλα σπερματοζωάρια ώστε να φτάσει πρώτο (Κριός) στη μήτρα και να ριζώσει, με όση ορμή έχει( ¶ρης).

Ελπίζω να έγινε κατανοητό αυτό που θέλω να πω.

Τέλος, ένα γεγονός όπως η γέννηση ενός παιδιού, είναι και κοινωνικό, οπότε κατά αυτή την έννοια μπορούμε να το δούμε ακόμα και στον 10ο . Όλα κατά την γνώμη μου είναι ένας συνδυασμός και αξιολόγηση ολόκληρου του ωροσκοπίου.

taurine
27-01-2011, 09:23 PM
Taurine υπάρχει μια παρανόηση μεταξύ των αρχών ενός πλανήτη και του ζωδίου. Ο Κριός πράγματι συγκαταλέγεται στα μη γόνιμα. ¶λλο ο ¶ρης και άλλο ο Κριός. Το ότι συνδέονται αυτά τα δύο, είναι γιατί ο ¶ρης μπορεί να εκφράσει με άνεση τις αρχές του μέσα από το ζώδιο του Κριού και για αυτό λέμε ότι σε αυτό το ζώδιο είναι σε «κυριαρχία».
Δηλαδή το ότι είναι σε «έξαρση» στον Αιγόκερω, αυτό κάνει τον Αιγόκερω να συγκαταλέγετε στα γόνιμα; Προφανώς όχι.

Πράγματι ο ¶ρης συμβολίζει ΚΑΙ το σπέρμα και η δουλειά του σπέρματος είναι να επιβιώσει και να ανταγωνιστεί (Κριός) με τα άλλα σπερματοζωάρια ώστε να φτάσει πρώτο (Κριός) στη μήτρα και να ριζώσει, με όση ορμή έχει( ¶ρης).

Ελπίζω να έγινε κατανοητό αυτό που θέλω να πω.

Τέλος, ένα γεγονός όπως η γέννηση ενός παιδιού, είναι και κοινωνικό, οπότε κατά αυτή την έννοια μπορούμε να το δούμε ακόμα και στον 10ο . Όλα κατά την γνώμη μου είναι ένας συνδυασμός και αξιολόγηση ολόκληρου του ωροσκοπίου.
Δεν έχω καμία αμφιβολία πως πρέπει να μελετήσει κάποιος το σύνολο, για αυτό και απάντησα κάπως γενικευμένα.
Ειδικά για το ωροσκόπιο της φίλης μας, δεν έχω άποψη μιας και δεν γνωρίζω λεπτομέρειες,παρά μόνο πως υπάρχει Δίας εκεί μέσα.
Είχα πάντως την γενική εντύπωση πως λόγω του πύρινου στοιχείου της ποιότητάς του,αλλά και του κυβερνήτη του (έμπνευση, πρωτοπορία, δημιουργικότητα), συγκαταλέγεται στα γόνιμα ζώδια.
Σε ευχαριστώ όμως για τη διευκρίνιση!

Υ.Γ: Χαίρομαι που είσαι πάλι μαζί μας, ενεργά!;)

joanna1975
27-01-2011, 10:14 PM
Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσια!¶ρα στο γενεθλιο αρησ τριγωνο με ουρανο μπορεί να δείχνει και την ξαφνική εγκυμοσύνη. Ο άρης τετράγωνο με σελήνη;

taurine
27-01-2011, 10:27 PM
Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσια!¶ρα στο γενεθλιο αρησ τριγωνο με ουρανο μπορεί να δείχνει και την ξαφνική εγκυμοσύνη. Ο άρης τετράγωνο με σελήνη;
Για τετράγωνο ¶ρη-Σελήνη, δεν μπορώ να καταλάβω πως ερμηνεύεται σε μία κύηση ή έναν τοκετό.
Στο δικό μου γενέθλιο ¶ρη-3ος, τρίγωνο Σελήνη-11ος στα πύρινα, προφανώς θα σημαίνει τη γρήγορη και αρκετά εύκολη γέννα που είχα στην κόρη μου, στις 22/2/2009,με τη Σελήνη εκείνη την ημέρα στον Υδροχόο.

Όταν έχασα πριν λίγους μήνες το δεύτερο μωρό,ο ¶ρης ήταν σε όψη ημι-εξαγώνου με τη σελήνη και ο διελαύνων Κρόνος στην ακμή του 10ου μου, κάτι που εξήγησε η Κάτια λίγο παραπάνω.

katiakiss
27-01-2011, 10:34 PM
Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσια!¶ρα στο γενεθλιο αρησ τριγωνο με ουρανο μπορεί να δείχνει και την ξαφνική εγκυμοσύνη. Ο άρης τετράγωνο με σελήνη;Δεν ξέρω με ποια λογική ο Ουρανός σε τρίγωνο με τον ¶ρη σημαίνει ξαφνική εγκυμοσύνη (ελπίζω να μην σε μπέρδεψε το παράδειγμα με το σπέρμα που είχε εντελώς διαφορετικό σκοπό).
Πάντως, ο Ουρανός σε τετράγωνο με την Σελήνη, μπορεί να έχει σχέση με το θέμα της εγκυμοσύνης, με πολλούς τρόπους. Μπορεί να δείχνει από την προδιάθεση για ξαφνικές επιπλοκές σε εγκυμοσύνες, μέχρι τις ξαφνικές ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες και πολλά άλλα, αλλά είπαμε( ! ) … Όλα είναι συνάρτηση πολλών!

taurine
27-01-2011, 10:57 PM
Και για να σας παραθέσω τί συνέβαινε στον Ουρανό μας, όταν έμεινα έγκυος στην κόρη μου.
1. Ηλιος-Ερμής-Αφροδίτη σε σύνοδο ιδιομοιρίας στους Διδύμους και στον 5ο μου
2. Σύνοδος ¶ρη Σελήνης στο Λιοντάρι και στον 8ο μου.
3. Διελαύνων Δίας στον Αιγόκερω,(1ος γενέθλιος οίκος μου) σχημάτιζε όψη τριγώνου με το γενέθλιο Ήλιο μου στον Ταύρο (4ος γενέθλιος οικος μου)

Ειδικά η τρίτη όψη, φαινόταν αρκετά ελπιδοφόρα.


Αντιθέτως, όταν έμεινα εγκυος στο μωράκι που έχασα,ο Ουρανός μας είχε τις κακές του. (9/8/2010)
1. Νέα Σελήνη στο Λιοντάρι και στον 8ο γενέθλιό μου
2. Σύνοδος Κρόνου/Αφροδίτης/¶ρη στο Ζυγό, σε αντίθεση Με Δία/Ουρανό στον Κριό και Ιχθύ, με έναν Πλούτωνα στον Αιγόκερω να ενορχηστρώνει ένα "υπέροχο" ταυ-τετράγωνο, και όλα αυτά μαζί να διελαύνουν από γωνιακούς μου οίκους.

Και παρ'όλο που δεν είχα κοιτάξει τις όψεις εκείνη την εποχή, λόγω διακοπών, "κάτι" μέσα μου δεν μου άρεσε. Δεν είχα καλό προαίσθημα, το παραδέχομαι.

taurine
27-01-2011, 11:11 PM
[QUOTE=sst;118702]καλησπέρα και από εμένα,
ο ρόλος του 8ου οίκου σε θέμα εγκυμοσύνης είναι το θέμα της σύληψης.



Και για να επιβεβαιωθούν όλα όσα ορθώς αναφέρονται από τη φίλη sst,
και οι δύο μου εγκυμοσύνες (άσχετα με την έκβασή τους), προέκυψαν με διελαύνουσα Σελήνη στο Λιοντάρι και στον 8ο μου, σε όψεις με Ήλιο και ¶ρη.