PDA

View Full Version : Ενδείξεις για σωματική κακοποίηση/βία



Firewater
13-01-2011, 10:34 AM
Εύχομαι μια καλή μέρα σε όλους!

Μακάρι να μην ερχόταν ποτέ η ώρα που θα είχα τέτοιες απορίες.. :cry:
Ενα πολύ δικό μου πρόσωπο (γυναίκα) έπεσε θύμα βίας... εν οίκω.

Προσπαθώ να δώ σήμερα που καταλάγιασε ο κουρνιαχτός
πως μπορεί αυτό να ερμηνευτεί αστρολογικά.
Τι κοιτάμε αλήθεια; Υπέθεσα εγώ τον ωροσκόπο.

Ο διελαύνον κυβερνήτης Ερμής η μόνη όψη που κάνει είναι τριγώνου με Β. Δεσμό.
Στον 1ο οίκο είναι και ο τράνζιτ Κρόνος.
Ο τράνζιτ Αρης είναι δε σε σύνοδο με γενέθλιο Κρόνο στον 5ο οίκο.
Αυτό από μόνο του ίσως να είναι μια ένδειξη βίας;
Ο κυβερνήτης 7ου Ποσειδώνας δεν κάνει καμία όψη..

Ουφ... θα σκάσω :love:
Οποιος έχει καμιά ιδέα θα χαρώ πολύ
να λάβω απάντηση...

aktina
13-01-2011, 11:40 AM
Δεν κοιτάμε το χάρτη, γλυκιά μου.
Παίρνουμε δραστικά μέτρα!

Altec
13-01-2011, 11:50 AM
Δεν κοιτάμε το χάρτη, γλυκιά μου.
Παίρνουμε δραστικά μέτρα!

+1000
Καταγγελια γιατι αμα εγινε μια φορα τοτε θα ξαναγινει και μπορει να ειναι χειροτερα μετα.

Μητσάκος
13-01-2011, 12:19 PM
Εύχομαι μια καλή μέρα σε όλους!

Μακάρι να μην ερχόταν ποτέ η ώρα που θα είχα τέτοιες απορίες.. :cry:
Ενα πολύ δικό μου πρόσωπο (γυναίκα) έπεσε θύμα βίας... εν οίκω.

Προσπαθώ να δώ σήμερα που καταλάγιασε ο κουρνιαχτός
πως μπορεί αυτό να ερμηνευτεί αστρολογικά.
Τι κοιτάμε αλήθεια; Υπέθεσα εγώ τον ωροσκόπο.

Ο διελαύνον κυβερνήτης Ερμής η μόνη όψη που κάνει είναι τριγώνου με Β. Δεσμό.
Στον 1ο οίκο είναι και ο τράνζιτ Κρόνος.
Ο τράνζιτ Αρης είναι δε σε σύνοδο με γενέθλιο Κρόνο στον 5ο οίκο.
Αυτό από μόνο του ίσως να είναι μια ένδειξη βίας;
Ο κυβερνήτης 7ου Ποσειδώνας δεν κάνει καμία όψη..

Ουφ... θα σκάσω :love:
Οποιος έχει καμιά ιδέα θα χαρώ πολύ
να λάβω απάντηση...
Η προσέγγισή σου μάλλον δεν είναι η ενδεδειγμένη. Πέρα από τα όσα σωστά γράφουν οι προηγούμενοι δύο, ρίξε μια ματιά και σε αυτά:
http://www.myhoroscope.gr/69-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1-%EA%E1%E9-%E5%F1%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%F3%F7%DD%F3%E5%E9%F2/3547-%EC%E5%EB%DD%F4%E7-%E3%DC%EC%EF%F5-%E2%DF%E1%F2-%EA%E1%E9-%F3%E5%EE.html
http://www.myhoroscope.gr/69-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1-%EA%E1%E9-%E5%F1%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%F3%F7%DD%F3%E5%E9%F2/1966-%E5%F0%E9%EA%DF%ED%E4%F5%ED%E5%F2-%F3%F7%DD%F3%E5%E9%F2.html
http://www.myhoroscope.gr/35-%DC%F1%E8%F1%E1-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1%F2/3861-%E7-%E1%ED%E1%F4%EF%EC%DF%E1-%F4%E7%F2-%EF%F1%E3%DE%F2-%F4%F9%ED-%E6%F9%E4%DF%F9%ED.html
http://www.myhoroscope.gr/35-%DC%F1%E8%F1%E1-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1%F2/6823-%EC%E7%F4%DD%F1%E5%F2-%EA%E1%E9-%E3%E9%EF%E9-1-a.html
http://www.myhoroscope.gr/35-%DC%F1%E8%F1%E1-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1%F2/6858-%EC%E7%F4%DD%F1%E5%F2-%EA%E1%E9-%E3%E9%EF%E9-2-a.html
http://www.myhoroscope.gr/35-%DC%F1%E8%F1%E1-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1%F2/6909-%EC%E7%F4%DD%F1%E5%F2-%EA%E1%E9-%E3%E9%EF%E9-3o-%EC%DD%F1%EF%F2.html
http://www.myhoroscope.gr/35-%DC%F1%E8%F1%E1-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1%F2/6950-%EC%E7%F4%DD%F1%E5%F2-%EA%E1%E9-%E3%E9%EF%E9-4o-%EC%DD%F1%EF%F2.html
http://www.myhoroscope.gr/35-%DC%F1%E8%F1%E1-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1%F2/10126-%F3%E1%E4%E9%F3%EC%FC%F2-%EA%E1%E9-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1.html
Βασικά πρέπει να καταλάβεις το τι σημαίνει βία, ποιοι παράγοντες την δημιουργούν και ποιοι την υποθάλπουν. Τα παραπάνω θα σου δώσουν μια γενική ιδέα.
:bigsmile:

Firewater
13-01-2011, 03:07 PM
Παιδιά ευχαριστώ πολύ

Εννοείται πως όλες οι απαραίτητες νόμιμες ενέργειες έχουν ήδη γίνει...
και μέχρι να χουμε νέα με τις χαρτούρες και για να μην κοπανιέμαι μιας και ούτε να δουλέψω καν μπορώ.... είπα να το ρίξω σε διελεύσεις.. :love:
Φυσικά δεν περιμένω το χάρτη για να δώ τι έγινε..

Απλά προσπαθώ να κρατήσω εαυτόν και μυαλό απασχολημένο
δεν ξέρω αν το χετε νιώσει ποτέ - πιθανόν ναι. Keeping busy για να μην τρελαθώ...

Μητσάκο thanks για τα λινκς.
Ευτυχώς το ασχημο αυτό στόρυ για τη γυναίκα σταματάει εδώ.
Η δικαιοσύνη θα αναλάβει τα περαιτέρω και πραγματικά εύχομαι να δουλέψει.
Προσπαθώ με νύχια και δόντια να κατευνάσω τη (δίκαιη νομίζω) οργή και το αίσθημα εκδίκησης.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους

jungle
16-01-2011, 10:59 AM
Γεια σας!
Θα αναφερω παραδειγμα γνωστης που βιωσε παρομοιο επεισοδιο
για πρωτη φορα στη ζωη της, μετα απο αρκετα χρονια γαμου...
Ηταν τη χρονια που ο γενεθλ. αρης της εκανε ακριβειας τετραγωνο
με πλουτωνα του ηλιακου τοξου της.
Βλεποντας το χαρτη της απο την προηγουμενη χρονια,
το ειχα εντοπισει κ περιμενα να δω τι θα συμβει.....
υπεθετα καποιο προβλημα υγειας,
αλλα αυτο δεν το ειχα υπολογισει, γιατι ποτε δεν ειχε
τετοια προβληματα..
Προσπαθησα να δω την ηλιακη συναστρια τους, γιατι
εχω διαβασει οτι σε τετοια γεγονοτα πρεπει να συνηγορουν
κ οι δυο χαρτες, αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη,
γιατι δεν ξερουμε ακριβη ημερομ. γεννησης του αντρα της.
Ηταν εντυπωσιακο παντως το οτι αυτη η βια κρατησε
οσο διαρκουσε αυτη η οψη του πλουτωνα με τον αρη της....
κ την επομενη χρονια, ολα ηρεμησαν........!!!!

maria76
16-01-2011, 01:39 PM
Πίκρα είναι αυτές οι καταστάσεις και το χειρότερο είναι ότι ο νόμος δεν κάνει και τίποτα το ιδιαίτερο,δεν φυλακίζει καν τον θύτη αν περάσει το αυτόφωρο,και του βγάζει περιοριστικά μέτρα.Το πιο πιθανό ωστόσο είναι αυτός να έχει θυμώσει τόσο πολύ,που να πάει και να τη σπάσει πάλι στο ξύλο τη γυναίκα!Σε ακραίες περιπτώσεις τελείως προβληματικού ατόμου(γιατί τέτοιος είναι όποιος δέρνει γυναίκες),τους ακούμε στις ειδήσεις.Καμία προστασία λοιπόν..

Firewater
17-01-2011, 11:44 PM
Πίκρα είναι αυτές οι καταστάσεις και το χειρότερο είναι ότι ο νόμος δεν κάνει και τίποτα το ιδιαίτερο,δεν φυλακίζει καν τον θύτη αν περάσει το αυτόφωρο,και του βγάζει περιοριστικά μέτρα.Το πιο πιθανό ωστόσο είναι αυτός να έχει θυμώσει τόσο πολύ,που να πάει και να τη σπάσει πάλι στο ξύλο τη γυναίκα!Σε ακραίες περιπτώσεις τελείως προβληματικού ατόμου(γιατί τέτοιος είναι όποιος δέρνει γυναίκες),τους ακούμε στις ειδήσεις.Καμία προστασία λοιπόν..

Eλπίζω να δουλέψει η δικαιοσύνη - πρέπει!
(εκ γενετής αισιόδοξη παρά τον άθλιο χάρτη μου...)
Το μόνο που με λυτρώνει είναι η εγκαιρη παρέμβαση που έκανα εγώ και άλλοι.
Σε άλλη περιπτώση, ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω. Τελικά τείνω να πιστέψω πως
η βία τέτοιου τύπου είναι συσσωρευμένη οργή ενάντια στον εαυτό και πιθανώς
μια κάποια χαμηλή/τραυματισμένη αυτοεκτίμηση (?)

Jungle οπως τα λες είναι... ποτέ δεν θα πιστευα ούτε εγώ ότι θα μπορούσε
να γίνει τέτοιο πράγμα σε άνθρωπο φίλο, ή γνωστό κλπ... που τον ξέρω δηλαδή.. :unsure:

Δεν ξέρεις απο που θα σου ρθει που λένε η κεραμίδα...

kiaRRa
19-01-2011, 12:33 PM
Πίκρα είναι αυτές οι καταστάσεις και το χειρότερο είναι ότι ο νόμος δεν κάνει και τίποτα το ιδιαίτερο,δεν φυλακίζει καν τον θύτη αν περάσει το αυτόφωρο,και του βγάζει περιοριστικά μέτρα.Το πιο πιθανό ωστόσο είναι αυτός να έχει θυμώσει τόσο πολύ,που να πάει και να τη σπάσει πάλι στο ξύλο τη γυναίκα!Σε ακραίες περιπτώσεις τελείως προβληματικού ατόμου(γιατί τέτοιος είναι όποιος δέρνει γυναίκες),τους ακούμε στις ειδήσεις.Καμία προστασία λοιπόν..



Θα γίνω λίγο ο δικηγόρος του διαβόλου με μια βιαστική παρεμβαση...
Αυτό που λες για τη δικαιοσύνη,δεν ειναι και τόσο αληθές για τον λόγο ότι έχω δει πολλές φορές, να κατατίθενται μηνύσεις για σχετικά περιστατικά και να ερχεται η γυναίκα την ημερα του δικαστηρίου, να αναιρεί τα λεγομενα της σε μια ξαφνική κρίση αδυναμίας και υποτιθέμενης αγάπης και όλες οι προηγούμενες νομικές ενέργειες να πέφτουν στο κενό. Παράλληλα δεν ειναι δυνατό σε κάθε περιπτωση που καταγγέλεται κατι να φυλακίζεται ο υποτιθέμενος δράστης. Δεν εχει προηγηθεί δικαστήριο για να τον φυλακίσουν. Όσο για το αυτόφωρο, το "συνηθες"είναι μετά την κακοποιηση, η γυναίκα να τρέξει σε κάποιο συγγενικό ή φιλικό σπίτι (αν αποφασίσει να σηκωθεί να φύγει) και μέχρι και η ίδια να πάρει την αποφαση να κινηθεί νομικά να έχει περάσει το αυτόφωρο.

maria76
19-01-2011, 04:04 PM
Θα γίνω λίγο ο δικηγόρος του διαβόλου με μια βιαστική παρεμβαση...
Αυτό που λες για τη δικαιοσύνη,δεν ειναι και τόσο αληθές για τον λόγο ότι έχω δει πολλές φορές, να κατατίθενται μηνύσεις για σχετικά περιστατικά και να ερχεται η γυναίκα την ημερα του δικαστηρίου, να αναιρεί τα λεγομενα της σε μια ξαφνική κρίση αδυναμίας και υποτιθέμενης αγάπης και όλες οι προηγούμενες νομικές ενέργειες να πέφτουν στο κενό. Παράλληλα δεν ειναι δυνατό σε κάθε περιπτωση που καταγγέλεται κατι να φυλακίζεται ο υποτιθέμενος δράστης. Δεν εχει προηγηθεί δικαστήριο για να τον φυλακίσουν. Όσο για το αυτόφωρο, το "συνηθες"είναι μετά την κακοποιηση, η γυναίκα να τρέξει σε κάποιο συγγενικό ή φιλικό σπίτι (αν αποφασίσει να σηκωθεί να φύγει) και μέχρι και η ίδια να πάρει την αποφαση να κινηθεί νομικά να έχει περάσει το αυτόφωρο.
Eχεις απόλυτο δίκιο,μήπως όμως φοβούνται να βάλουν τη δικαιοσύνη μπροστά,ειδικά αν έχουν παιδιά,γιατί δεν θα την γλυτώσουν έτσι κι αλλιώς?Και δεν καταγγέλουν τπτ επειδή είναι απροστάτευτες?Εγώ σαν παιδί,ζούσα με τα γειτονάκια-παιδάκια στο σπίτι μου με όλο αυτό.Ημασταν παρόμοιες ηλικίες και ο μπαμπάς τους ξυλοφόρτωνε τη μαμά τους συνέχεια.Οταν πια της έκοψε το λαιμό,και πήγε με νάρθηκα στο δικαστήριο,και αφού τη γλίτωσε η γυναίκα,της είπε πως αν δεν πει ότι χτύπησε στις σκάλες,θα εξαφανιστεί με τα παιδιά.Φυσικά δεν του έκαναν ποτέ τίποτα,και φυσικά η αστυνομία ερχόταν πολύ συχνα.Το "καταγγέλεται κάτι",όταν είναι ξυλοδαρμός,με άπειρο φόβο,δεν είναι ασήμαντο.

maria76
19-01-2011, 04:10 PM
Eχεις απόλυτο δίκιο,μήπως όμως φοβούνται να βάλουν τη δικαιοσύνη μπροστά,ειδικά αν έχουν παιδιά,γιατί δεν θα την γλυτώσουν έτσι κι αλλιώς?Και δεν καταγγέλουν τπτ επειδή είναι απροστάτευτες?Εγώ σαν παιδί,ζούσα με τα γειτονάκια-παιδάκια στο σπίτι μου με όλο αυτό.Ημασταν παρόμοιες ηλικίες και ο μπαμπάς τους ξυλοφόρτωνε τη μαμά τους συνέχεια.Οταν πια της έκοψε το λαιμό,και πήγε με νάρθηκα στο δικαστήριο,και αφού τη γλίτωσε η γυναίκα,της είπε πως αν δεν πει ότι χτύπησε στις σκάλες,θα εξαφανιστεί με τα παιδιά.Φυσικά δεν του έκαναν ποτέ τίποτα,και φυσικά η αστυνομία ερχόταν πολύ συχνα.Το "καταγγέλεται κάτι",όταν είναι ξυλοδαρμός,με άπειρο φόβο,δεν είναι ασήμαντο.
Αλλά και πάλι,πες ότι κάποια είναι αποφασισμένη να φτάσει στα άκρα,και να σπάσει τη σιωπή της.Και τον τσακώνουν τον μάγκα την ίδια μέρα,και τον δικάζουν.Την επομένη είναι έξω με αναστολή και βάζω στοίχημα,ας μας πει και κάποιος δικηγόρος να μας φύγει η απορία.

kiaRRa
19-01-2011, 08:04 PM
Αλλά και πάλι,πες ότι κάποια είναι αποφασισμένη να φτάσει στα άκρα,και να σπάσει τη σιωπή της.Και τον τσακώνουν τον μάγκα την ίδια μέρα,και τον δικάζουν.Την επομένη είναι έξω με αναστολή και βάζω στοίχημα,ας μας πει και κάποιος δικηγόρος να μας φύγει η απορία.

Μα ήδη σου είπα!:toung:

Όταν τον πιάσουν αν εχει γίνει έγκληση από την γυναίκα-παθούσα, θα παει εισαγγελέα και εφόσον προκύψουν ενδείξεις ενοχής (γιατι όσο περιεργο και αν σου φανεί, εχουν γίνει και ψευδείς καταγγελίες ενόψει διαζυγίου) θα ασκηθεί ποινική διωξη. Η προφυλάκιση, που μάλλον αυτό θεωρείς ότι ειναι το ζητούμενο, επιβάλλεται μόνο σε κακουργήματα. Η σωματική βλάβη, είτε βαριά, είτε επικίνδυνη, είτε απλή κλπ είναι πλημμέλημα. Καλώς ή κακώς τα σωφρονιστικά μας καταστήματα εχουν γεμίσει και το μέτρο της προφυλάκισης είναι εξεχόντως βαρύ για να εφαρμόζεται σε κάθε περίπτωση βίας κλπ.
Μπορεί να φανεί ότι ειμαι λίγο κυνική...:embarrest


βγαίνουμε όμως εκτός θέματος..

taurine
19-01-2011, 08:15 PM
Η προφυλάκιση, που μάλλον αυτό θεωρείς ότι ειναι το ζητούμενο, επιβάλλεται μόνο σε κακουργήματα. Η σωματική βλάβη, είτε βαριά, είτε επικίνδυνη, είτε απλή κλπ είναι πλημμέλημα. Καλώς ή κακώς τα σωφρονιστικά μας καταστήματα εχουν γεμίσει και το μέτρο της προφυλάκισης είναι εξεχόντως βαρύ για να εφαρμόζεται σε κάθε περίπτωση βίας κλπ.
Μπορεί να φανεί ότι ειμαι λίγο κυνική...:embarrest[/QUOTE]





Κι όχι απλά έχουν γεμίσει, αλλά υπάρχει υπεραναπλήρωση που αγγίζει ποσοστά μέχρι και το 100%.
Πχ, για καταστήματα κράτησης που έχουν χώρο για 100 κρατούμενους, στοιβάζονται 200 άτομα, οι οποίοι στην πλειοψηφία είναι ταλαίπωροι λαθρομετανάστες που κάθονται 3 μήνες, αποφυλακίζονται και εχουν διορία με υπηρεσιακό σημείωμα 1 μήνα να φύγουν από τη χώρα. Όμως δεν μπορούν να φύγουν γιατί αφενός οι πρεσβείες και οι προξενικές αρχές ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ κατηγορηματικά να τους βγάλουν διαβατήριο, αφετέρου η Τουρκία δεν τους δέχεται, με αποτέλεσμα να ξανασυλλαμβάνονται και να δημιουργείται φαύλος κύκλος.
Και οι διάφορες επιτροπές περί ανθρωπισμού και δικαιωμάτων της Ε.Ε εξακολουθούν και φορτώνουν το κράτος με πρόστιμα που αγγίζουν και τα 300 εκ, ευρώ ετησίως. Καλό ε?

Συγνώμη για το off topic, απλά το πολύ πολύ να φάνε ένα αυτόφωρο οι πολλά βαρείς "άνδρες" (τρόπος του λέγειν) και να ανασταλλεί η ποινή τους. ¶ντε και κανένα ασφαλιστικό μέτρο και δεν τρέχει τίποτε.

maria76
19-01-2011, 10:50 PM
Ξεφύγαμε κορίτσια το ξέρω,απλά όμως υποστήριξα την αγανάκτησή μου για τις γυναίκες που κακοποιούνται καθημερινά και ζουν μέσα στον τρόμο.Θεωρώ τον νόμο ανεπαρκή,σε άλλες χώρες αν πει μια γυναίκα"αυτός μ'έδειρε",υπάρχει θέμα,και συνέπειες,εδώ όχι.:sad:

Firewater
20-01-2011, 12:14 AM
Δυστυχώς η Μαρία έχει δίκιο, τουλάχιστον σε κάποιες περιπτώσεις δεν το θεωρώ απίθανο να απειλήσει μετά απο τα του νόμου εκ νέου ο παραβάτης την γυναίκα.
Ιδίως αν μια γυναίκα είναι μόνη χωρίς οικογένεια ή άλλη υποστήριξη είναι και σχετικά εύκολος στόχος. Να φοβάσαι πχ να κυκλοφορήσεις; :cry:

Μακάρι να μην τυχαινε ποτέ σε γυναίκα αυτό, αλλά μόνο και μόνο
για θέμα αρχής πιστεύω πως πρέπει να το παλέψουν νομικά όσο επώδυνο
κι αν 'οντως είναι. Το χρωστάνε στον εαυτό τους να μην χάσουν την εμπιστοσύνη
σε κάποιες αξίες (της προσωπικότητάς τους κατ' αρχάς αλλά και της δικαιοσύνης, ελευθερίας κλπ) Αν η δικαιοσύνη είναι κοντά τότε ναι, μαζί με την συνδρομή των αγαπημένων προσώπων νοιώθει άλλου τύπου ασφάλεια, την ασφάλεια ενός ευνομούμενου κράτους που μεριμνά για κάθε άνθρωπο χωριστά.
Μακάρι να ήταν/είναι έτσι.

Η προφυλάκιση δε είναι πικραμένο ζήτημα...

hattie23
21-01-2011, 12:31 AM
Εγω εχω αλλη απορια ..Σε ενα ποστ διαβασα " μολις τελειωσε η οψη αρη τετραγωνο πλουτωνα ολα ηταν ηρεμα ξανα ..."

Μπορεις μετα απο ενα περιστατικο ξυλοδαρμου η εστω λεκτικης βιας απο τον συντροφο σου " ολα να ειναι ηρεμα " ξανα ? Δεν το νομιζω .

Ενα αλλο συχνο φαινομενο μετα απο τετοιες καταστασεις ειναι συνηθως οι γυναικες να αρχισουν να ντρεπονται και να σωπαινουν

maria76
21-01-2011, 02:53 PM
Εγω εχω αλλη απορια ..Σε ενα ποστ διαβασα " μολις τελειωσε η οψη αρη τετραγωνο πλουτωνα ολα ηταν ηρεμα ξανα ..."

Μπορεις μετα απο ενα περιστατικο ξυλοδαρμου η εστω λεκτικης βιας απο τον συντροφο σου " ολα να ειναι ηρεμα " ξανα ? Δεν το νομιζω .

Ενα αλλο συχνο φαινομενο μετα απο τετοιες καταστασεις ειναι συνηθως οι γυναικες να αρχισουν να ντρεπονται και να σωπαινουν
Τι θέμα ανοίγεις τώρα..και αν πέσει ξύλο θα ξαναπέσει,και αν σπάσουν τα όρια του σεβασμού μεταξύ 2 ανθρώπων είναι δρόμος χωρίς γυρισμό που σε κάνει χειρότερο άνθρωπο.Το ένα το έζησα σε σχέση παλιότερα,το άλλο δυστυχώς το ζω τώρα.

Λευκή
21-01-2011, 04:34 PM
Εγω εχω αλλη απορια ..Σε ενα ποστ διαβασα " μολις τελειωσε η οψη αρη τετραγωνο πλουτωνα ολα ηταν ηρεμα ξανα ..."

Μπορεις μετα απο ενα περιστατικο ξυλοδαρμου η εστω λεκτικης βιας απο τον συντροφο σου " ολα να ειναι ηρεμα " ξανα ? Δεν το νομιζω .

Ενα αλλο συχνο φαινομενο μετα απο τετοιες καταστασεις ειναι συνηθως οι γυναικες να αρχισουν να ντρεπονται και να σωπαινουν
Αν με κάποια πράγματα που έχω δει κι ακούσει σου πω ναι,μπορούν...θα σου λυθεί η απορία ή θα σου δημιουργηθούν κι άλλες;

Δεν ξέρω αν είναι θέμα ντροπής και σίγουρα κάθε περίπτωση είναι διαφορετική...Αλλά για κάποιο λόγο κάποιες γυναίκες έχουν πειστεί ότι γυναίκα χωρίς σύντροφο = τίποτα, οπότε κάνουν ότι δεν συμβαίνει τίποτα προκειμένου να μην τους χάσουν...Αλλά υπάρχουν και πιο βαριές περιπτώσεις που είναι "δεμένες" με παιδιά,ή δεν έχουν εισοδήματα και μια απομάκρυνση μπορεί να συνεπάγεται πολλά άλλα πράγματα...

Γενικά νομίζω ότι δεν είναι τόσο ασυνήθιστο ,άσχετα αν λόγω της φύσης του είναι κάτι που ακόμα και για τον άνθρωπο της διπλανής πόρτας δεν μπορείς να το ξέρεις.Προσωπική εμπειρία (ελπίζω όχι μόνο για την ώρα)δεν έχω αλλά αυτό έχω καταλάβει βλέποντας και ακούγοντας