PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Ο μύθος για το Μεγάλο Τρίγωνο



Κοραλλία Μόζορα
06-01-2011, 02:40 PM
Συχνά διαβάζουμε στα αστρολογικά βιβλία ότι τα μεγάλα τρίγωνα, ιδιαίτερα αν δεν δέχονται άλλες πιο δύσκολες όψεις, φέρνουν τύχη, εύνοια και ευκαιρίες στη ζωή αλλά… το άτομο πρέπει να προσέξει, να μην επαναπαυτεί, να μην βολευτεί στην ευκολία γιατί δεν θα μπορέσει να κάνει κάτι στην ζωή του. Πάντα συνδέαμε την πρόοδο στην ζωή και την προσωπική ανάπτυξη με τις δυσκολίες, τα προβλήματα και τις προκλήσεις. Έτσι, όταν άρχισα να κάνω ωροσκόπια και να βλέπω τα πρώτα μεγάλα τρίγωνα, τα έβλεπα με επιφύλαξη, μερικές φορές και με καχυποψία. Σαν ένα πλούσιο γεύμα που το απολαμβάνεις μεν αλλά σου δημιουργεί και ενοχές για την υγεία ή το βάρος σου. Αργότερα, γνωρίζοντας την ιστορία της ζωής δεκάδων ατόμων με μεγάλο τρίγωνο στον χάρτη τους, αναθεώρησα τις απόψεις μου. Ένα μεγάλο τρίγωνο δεν είναι ολόκληρος ο χάρτης και η ζωή δεν είναι ολόκληρη ένα άνετο και βολεμένο ταξίδι.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: Ο μύθος για το Μεγάλο Τρίγωνο (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-148/%CE%BF-%CE%BC%CF%8D%CE%B8%CE%BF%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%BF-%CF%84%CF%81%CE%AF%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%BF-12841/)

roubini
09-01-2011, 10:56 PM
καλησπερα!!!εχω ακουσει οτι το τριγωνο και ειδικα στα ζωδια τις φωτιας μπορει να σημαινει μεχρι και μακροζωια...βεβαια θα υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες για να βγει αυτο το πορισμα..εχω ενα μεγαλο τριγωνο στον χαρτη μου,αφροδιτη-κρονο -ποσειδωνα,9ος-12ος-5ος αντιστοιχα,κριος-λεων-τοξοτης...σιγουρα δεν εχω τυχη στα συναισθηματικα..με την υγεια μου μεχρι στιγμης δεν εχει συμβει τιποτα το σοβαρο περα απ τα ψυχολογικα(κρονος στον 12ο)..ενα τετοιο τριγωνο περιλιπτικα σε τι θα μπορουσε να φερει τυχη??το τριγωνο ειναι διπλο γιατι ι αφροδιτη ειναι σε συνοδο με τον αρη και ο κρονος σε συνοδο με τον ωροσκοπο......αρα μιλαμε για διπλο τριγωνο σε ζωδια τις φωτιας..!!!??

Κοραλλία Μόζορα
10-01-2011, 10:13 PM
Αν κατάλαβα σωστά τις θέσεις των πλανητών σου, αυτό το μεγάλο τρίγωνο χάνει ένα μέρος από την δύναμη του επειδή η Αφροδίτη και ο Κρόνος είναι στα ζώδια της αδυναμίας τους. Οι θέσεις των πλανητών είναι εξίσου σημαντικές με τις όψεις που κάνουν. Η σύνοδος της Αφροδίτης με τον ¶ρη δεν την βοηθά γιατί την κάνει ακόμα πιο άρεια.

Το πιο δύσκολο όμως είναι το ότι ο Κρόνος είναι στο ζώδιο της αδυναμίας του και πάνω στον ωροσκόπο. Αυτό από μόνο του δείχνει αρκετές δυσκολίες στην ζωή. Αυτό το μεγάλο τρίγωνο θα λειτουργήσει πιο ευνοϊκά για σένα σε πιο μεγάλη ηλικία, στα ζώδια και στους τομείς που βρίσκεται.

ScP
10-01-2011, 10:38 PM
Υπάρχουν διττές απόψεις σχετικά με τις ανοχές των μεγάλων σχηματισμών. Η μία για παράδειγμα δίνει υπερβολικά μεγάλες, που σε κάποιες περιπτώσεις ξεπερνούν τις 10 μοίρες και η άλλη πολύ σφιχτές.


Εσύ Κοραλλία τι προτείνεις για τις ανοχές
και 2. δίνεις "βαρύτητα" σε αυτούς τους σχηματισμούς;

angeo
10-01-2011, 10:46 PM
εχω και εγω ενα μεγαλο τριγωνο Χειρωνας(ταυρος , 1ος οικος) - Ηλιος (παρθενος, 5ος οικος) - ceres( αιγοκερος , 9ος οικος) πως ακριβως με επηρεαζει θετικα αυτο το τριγωνο; σε ποιους τομεις γιατι εγω ολαμαυρα τα βλεπω...

roubini
11-01-2011, 12:08 PM
ευχαριστω παρα πολυ κυρια κοραλλια!!!οι δυσκολιες ηταν πολλες στη ζωη μου και συνεχιζονται...αλλα παντα ειχα τη δυναμη και τις ξεπερναγα ευκολα ...ας ειμαστε καλα,γεροι και δυνατοι και ολα ξεπερνιουνται,οι δυσκολιες υπαρχουν για να γινεσαι καλυτερος ανθρωπος!!!

...ειμαι 33!ελπιζω να πλησιαζει το τελος των δυσκολιων :cheesy:
ευχαριστω πολυ καλη σας μερα!!!!

Κοραλλία Μόζορα
11-01-2011, 12:49 PM
Υπάρχουν διττές απόψεις σχετικά με τις ανοχές των μεγάλων σχηματισμών. Η μία για παράδειγμα δίνει υπερβολικά μεγάλες, που σε κάποιες περιπτώσεις ξεπερνούν τις 10 μοίρες και η άλλη πολύ σφιχτές.


Εσύ Κοραλλία τι προτείνεις για τις ανοχές
και 2. δίνεις "βαρύτητα" σε αυτούς τους σχηματισμούς;

Όταν μια σύνθετη όψη όπως το μεγάλο τρίγωνο γίνεται μόνο με πλανήτες από τον Δία και μετά δίνω μικρότερη ανοχή, μέχρι 5 μοίρες το πολύ. Όταν μετέχουν προσωπικοί πλανήτες δίνω μέχρι και 12 μοίρες.

Οι σύνθετες όψεις είναι "κυκλώματα" μεγάλης ενέργειας και σίγουρα είναι σημαντικές μέσα σ' ένα χάρτη χωρίς όμως να μονοπωλούν και το ενδιαφέρον.

taurine
11-01-2011, 08:57 PM
Κυρία Μόζορρα,
Έχω ένα μεγάλο τρίγωνο στη φωτιάς, ΄Αρη/Αφροδίτη σε Κριό και 3ο, Κρόνο σε Λιοντάρι και 8ο, και Σελήνη σε Τοξότη και 11ο.
Οι ανοχές ποικίλουν σε εύρος από 1 έως 4 μοίρες.
Μέχρι ενός σημείου, μπορούν να δώσουν μία εύνοια, αλλά πιστεύω πως η παρουσία του Κρόνου είναι σαν να μου λέει πως αν δεν φτύσω αίμα, δεν μου δίνει τίποτε.:( Κυριολεκτικά,νιώθω να με 'στεγνώνουν" από κούραση ώρες ώρες.

Υπάρχει κι ένα τρίγωνο Δία σε Διδύμους και 5ο με Πλούτωνα σε Ζυγό και 9ο με ανοχή 4 μοιρών. Μπορούν να θεωρηθούν τρίγωνα?

Κοραλλία Μόζορα
11-01-2011, 09:08 PM
εχω και εγω ενα μεγαλο τριγωνο Χειρωνας(ταυρος , 1ος οικος) - Ηλιος (παρθενος, 5ος οικος) - ceres( αιγοκερος , 9ος οικος) πως ακριβως με επηρεαζει θετικα αυτο το τριγωνο; σε ποιους τομεις γιατι εγω ολαμαυρα τα βλεπω...

Τον Χείρωνα και την Δήμητρα προσωπικά δεν τους χρησιμοποιώ καθόλου οπότε δεν παίρνω υπόψη μου ούτε τις όψεις που κάνουν.

Κοραλλία Μόζορα
11-01-2011, 09:10 PM
ευχαριστω παρα πολυ κυρια κοραλλια!!!οι δυσκολιες ηταν πολλες στη ζωη μου και συνεχιζονται...αλλα παντα ειχα τη δυναμη και τις ξεπερναγα ευκολα ...ας ειμαστε καλα,γεροι και δυνατοι και ολα ξεπερνιουνται,οι δυσκολιες υπαρχουν για να γινεσαι καλυτερος ανθρωπος!!!

...ειμαι 33!ελπιζω να πλησιαζει το τελος των δυσκολιων :cheesy:
ευχαριστω πολυ καλη σας μερα!!!!

Ακόμα και η δύναμη να ξεπερνάς εύκολα τις δυσκολίες της ζωής σου μπορεί να είναι μια εύνοια που δίνει το μεγάλο τρίγωνο στα ζώδια της φωτιάς.

Κοραλλία Μόζορα
11-01-2011, 09:14 PM
Κυρία Μόζορρα,
Έχω ένα μεγάλο τρίγωνο στη φωτιάς, ΄Αρη/Αφροδίτη σε Κριό και 3ο, Κρόνο σε Λιοντάρι και 8ο, και Σελήνη σε Τοξότη και 11ο.
Οι ανοχές ποικίλουν σε εύρος από 1 έως 4 μοίρες.
Μέχρι ενός σημείου, μπορούν να δώσουν μία εύνοια, αλλά πιστεύω πως η παρουσία του Κρόνου είναι σαν να μου λέει πως αν δεν φτύσω αίμα, δεν μου δίνει τίποτε.:( Κυριολεκτικά,νιώθω να με 'στεγνώνουν" από κούραση ώρες ώρες.

Υπάρχει κι ένα τρίγωνο Δία σε Διδύμους και 5ο με Πλούτωνα σε Ζυγό και 9ο με ανοχή 4 μοιρών. Μπορούν να θεωρηθούν τρίγωνα?

Ο Κρόνος είναι σε αδυναμία στον Λέοντα και στο 8ο σπίτι δεν είναι εύκολος πλανήτης. Όμως πιστεύω ότι η κούραση που αισθάνεσαι δεν οφείλεται τόσο στο μεγάλο αυτό τρίγωνο αλλά σε άλλα στοιχεία του χάρτη σου.

taurine
11-01-2011, 11:01 PM
Ο Κρόνος είναι σε αδυναμία στον Λέοντα και στο 8ο σπίτι δεν είναι εύκολος πλανήτης. Όμως πιστεύω ότι η κούραση που αισθάνεσαι δεν οφείλεται τόσο στο μεγάλο αυτό τρίγωνο αλλά σε άλλα στοιχεία του χάρτη σου.
Είχα την εντύπωση πως η ένταση στην καθημερινότητά μου φαινεται από την όψη τριγώνου που κάνει η Σελήνη στον Τοξότη και στον 11ο με τον ¶ρη στον Κριό και στον 3ο.
Όσο για τον Κρόνο στον 8ο, περισσότερο εποικοδομητικός μου φαίνεται σε τετράγωνο με τον Ήλιο στον 4ο, παρά στα τρίγωνα με 'Αρη-Αφροδίτη-Σελήνη στις φωτιές.


Σας ευχαριστώ Κα Μόζορρα.

Ariete79
12-01-2011, 07:16 PM
Καλησπέρα σε όλους!:bigsmile:

Κυρία Μόζορα εγώ έχω ένα μεγάλο τρίγωνο στα ζώδια του νερού.
3ος στον Καρκίνο (Δίας 29 & 5')
6ος στον Σκορπιό (Ουρανός Rx 20o)
11ος Ιχθύες (Σύνοδος Ερμή Rx' 26 & 50' /¶ρη 26 & 17')

Αν έχετε την καλοσύνη σχολιάστε το ...μιας που είμαι αρχάρια και δεν έχω απαραίτητη γνώση ώστε να το κρίνω εγώ....

Επίσης...αφού υπάρχουν τα μεγάλα τρίγωνα, θα υπάρχουν και τα μεγάλα τετράγωνα ε?!...Γιατί έχω την εντύπωση ότι βλέπω ένα μπαστακωμένο από άκρη σ'άκρη στον χάρτη μου...:blink:

xoxo:love:

Κοραλλία Μόζορα
14-01-2011, 11:31 AM
Είχα την εντύπωση πως η ένταση στην καθημερινότητά μου φαινεται από την όψη τριγώνου που κάνει η Σελήνη στον Τοξότη και στον 11ο με τον ¶ρη στον Κριό και στον 3ο.
Όσο για τον Κρόνο στον 8ο, περισσότερο εποικοδομητικός μου φαίνεται σε τετράγωνο με τον Ήλιο στον 4ο, παρά στα τρίγωνα με 'Αρη-Αφροδίτη-Σελήνη στις φωτιές.


Σας ευχαριστώ Κα Μόζορρα.

Γεια σου, taurine.

Το τρίγωνο Σελήνης/¶ρη στον Τοξότη/Κριό και στους οίκους που το έχεις δίνουν ένταση στην καθημερινότητα αλλά το άτομο δεν την αισθάνεται ως δυσάρεστη. Αντίθετα, είναι "εθισμένο" στην ένταση και την αισθάνεται ως ζωή και ζωντάνια. Η ηρεμία και η ρουτίνα είναι που κουράζει αυτό το άτομο. Η ψυχική κούραση που ανάφερες σε προηγούμενο ποστ σου πιστεύω ότι οφείλεται στο τετράγωνο Ήλιου/Κρόνου.

Κοραλλία Μόζορα
14-01-2011, 11:42 AM
Καλησπέρα σε όλους!:bigsmile:

Κυρία Μόζορα εγώ έχω ένα μεγάλο τρίγωνο στα ζώδια του νερού.
3ος στον Καρκίνο (Δίας 29 & 5')
6ος στον Σκορπιό (Ουρανός Rx 20o)
11ος Ιχθύες (Σύνοδος Ερμή Rx' 26 & 50' /¶ρη 26 & 17')

Αν έχετε την καλοσύνη σχολιάστε το ...μιας που είμαι αρχάρια και δεν έχω απαραίτητη γνώση ώστε να το κρίνω εγώ....

Επίσης...αφού υπάρχουν τα μεγάλα τρίγωνα, θα υπάρχουν και τα μεγάλα τετράγωνα ε?!...Γιατί έχω την εντύπωση ότι βλέπω ένα μπαστακωμένο από άκρη σ'άκρη στον χάρτη μου...:blink:

xoxo:love:

Γενικά μιλώντας, ένα μεγάλο τρίγωνο σε ζώδια του νερού δείχνει άτομα που στις δυσκολίες της ζωής αντλούν από μέσα τους μεγάλα ψυχικά αποθέματα δύναμης. Είναι άτομα που μπορούν να βασιστούν στην διαίσθηση τους, η οποία συχνά τους γλυτώνει από κακοτοπιές. Επίσης, έχουν μια άνεση στην διαχείρηση και έκφραση του συναισθήματος και είναι άτομα που μπορούν να κατανοήσουν και να συμπαρασταθούν συναισθηματικά σε άλλους ανθρώπους που περνούν προβλήματα. Συνήθως διαθέτουν φαντασία που μπορεί να γίνει πολύ δημιουργική.

Ariete79
14-01-2011, 01:03 PM
Κα Μόζορα σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο & την ανταπόκρισή σας!:bigsmile:

Νόμίζω ότι η απάντησή σας με προσεγγίζει απόλυτα.


Καλή σας μέρα!:love:

taurine
14-01-2011, 02:40 PM
Γεια σου, taurine.

Το τρίγωνο Σελήνης/¶ρη στον Τοξότη/Κριό και στους οίκους που το έχεις δίνουν ένταση στην καθημερινότητα αλλά το άτομο δεν την αισθάνεται ως δυσάρεστη. Αντίθετα, είναι "εθισμένο" στην ένταση και την αισθάνεται ως ζωή και ζωντάνια. Η ηρεμία και η ρουτίνα είναι που κουράζει αυτό το άτομο. Η ψυχική κούραση που ανάφερες σε προηγούμενο ποστ σου πιστεύω ότι οφείλεται στο τετράγωνο Ήλιου/Κρόνου.
Σας ευχαριστώ πολύ Κα Μόζορρα!:love:

Κοραλλία Μόζορα
16-01-2011, 06:26 PM
Βλέπω τώρα ότι υπάρχουν δυο ερωτήσεις στις οποίες δεν απάντησα.

taurine, το τρίγωνο Δία/Πλούτωνα που έχεις κατά την γνώμη μου ισχύει.

Ariete79, η όψη που ονόμασες "μεγάλο τετράγωνο" ονομάζεται σταυρός. Σταυρό έχουμε όταν 2 πλανήτες σχηματίζουν αντίθεση μεταξύ τους, μετά άλλοι δύο πλανήτες σχηματίζουν αντίθεση μεταξύ τους και οι 4 αυτοί πλανήτες σχηματίζουν τετράγωνα μεταξύ τους, έτσι ώστε να δημιουργείται ένα τετράπλευρο σχήμα μέσα στον χάρτη.

Ariete79
16-01-2011, 08:32 PM
Κυρία Μόζορα,

Μιάς που πρώτη φορά ακούω για τον Σταυρό στο Γενέθλιο Χάρτη θα ενημερωθώ και θα επανέλθω σε κάποιο ανάλογο ¶ρθρο ή Post.


Σας ευχαριστώ πολύ!:love:

κρασακι
17-01-2011, 02:50 AM
Γεια σου Κοραλλία!

Θα ζητήσω κι εγώ τα φώτα σου.:bigsmile:
Έχω ένα μεγάλο τρίγωνο στον αέρα, με Σελήνη στους Διδύμους στον 10ο, Ερμή στον Υδροχόο στον 6ο και Πλούτωνα στον Ζυγό μάααλλον στον 3ο με κάποιες πιθανότητες για 2ο, λόγω απόκλισης της ώρας μου. Για 3ο με έχω περισσότερο όμως.. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τη γνώμη σου??
Πάντα ένιωθα ότι το μυαλό μου ήταν υπεραναλυτικό, αναλύοντας τα πάντα σε βάθος, με ικανότητα να συγκρατεί ακόμη και τις πιο μικρές λεπτομέρειες και να υπερλειτουργεί σε κουραστικό βαθμό μερικές φορές.. μήπως αυτά όμως έχουν να κάνουν μόνο με τον ερμή στον υδροχόο και το τρίγωνο του με πλούτωνα ή και με τον ωροσκόπο μου στην παρθένο? Κάποια εξτρα πληροφορία για αυτό το αεράτο τριγωνάκι?
Καλό βραδάκι!

Κοραλλία Μόζορα
17-01-2011, 08:28 AM
Καλημέρα, κρασάκι!

Το προσόν του μεγάλου τριγώνου στον αέρα είναι ότι βοηθά το άτομο να στηρίζεται στην λογική του όταν αντιμετωπίζει προκλήσεις ή δυσκολίες στην ζωή του. Βοηθά το άτομο να αποστασιοποιείται και να μπορεί να δει έτσι τα πράγματα πιο αντικειμενικά. Αν θυμάμαι καλά είσαι Ιχθύς στο ζώδιο κι έτσι το μεγάλο τρίγωνο στον αέρα σου δίνει και μια άλλη διάσταση και προοπτική των πραγμάτων. Σε βοηθά να μην χάνεσαι στην αμφιβολία ή την ασάφεια του συναισθήματος.

Ο Ερμής στον Υδροχόο δεν είναι και τόσο αναλυτικός. Ο ωροσκόπος στην Παρθένο και η Σελήνη στους Διδύμους κάνουν το "μηχανάκι" να δουλεύει πολύ και να... υπερθερμαίνεται! Το τρίγωνο της Σελήνης με τον Ερμή ενισχύει πολύ την μνήμη και την παρατηρητικότητα, αυτό που είπες ότι συγκρατείς και την τελευταία λεπτομέρεια, ενώ ο Πλούτωνας προσθέτει το βάθος. Το μεγάλο τρίγωνο σου έχει και μια... έξτρα ενίσχυση επειδή ο Ερμής είναι κυβερνήτης του ωροσκόπου σου.

viviana
18-01-2011, 04:58 PM
Καλησπέρα κ. Μόζορα και καλησπέρα σε όλους τους υπόλοιπους!Ευχαριστήθηκα πολύ το κείμενο σας! Και θα ήθελα να ξέρω και γω ,αν γίνεται, τι σημαίνει το τρίγωνο ωροσκόπου-ποσειδώνα-σεληνης στα ζωδια: παρθένος,αιγόκερως και ταύρος στους 1ο,4ο και 8ο οίκο αντίστοιχα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Κοραλλία Μόζορα
18-01-2011, 08:34 PM
Το μεγάλο τρίγωνο στην γη βοηθά το άτομο να είναι προσγειωμένο, ρεαλιστικό και να έχει επαφή με τις πρακτικές ανάγκες της ζωής. Εδώ ο Ποσειδώνας (κι επειδή είναι και η Σελήνη στον Ταύρο) δίνει μια ανάγκη για ομορφιά και αισθητική στα υλικά πράγματα. Αυτό βέβαια αν είναι σωστή η ώρα γέννησης σου αφού συμμετέχει ο ωροσκόπος σ' αυτό. Δεν ξέρω τον υπόλοιπο χάρτη σου αλλά γενικά μιλώνας ένα μεγάλο τρίγωνο στους οίκους που αναφέρεις δίνει εύνοια σε θέματα οικονομικά και ακινήτων.

κρασακι
19-01-2011, 02:42 AM
Κοραλλία σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

Ναι τη λογική την έχω είναι η αλήθεια και όσο μεγαλώνω νομίζω ότι τα καταφέρνω να αποστασιοποιούμαι και να χειρίζομαι καλύτερα τα προβλήματα έτσι.. αν είναι να μου προσφέρει αυτό μάλλον καλό μου κάνει, γιατί και με κάμποσο ιχθύ στο χάρτη το συναίσθημα κυριαρχεί επίσης.. απλώς ο αέρας και η παρθένος μου καλύπτει τη διαίσθηση μου κάποιες φορές, έτσι αισθάνομαι.. θέλει δουλειά αυτό όμως..

όσο για το το ότι υπερθερμαίνεται το μηχανάκι..δεν μπορούσες να βρεις καλύτερη ατάκα! :bigsmile: άστα να πάνε, κάποιες φορές, ειδικά πιο παλιά, ένιωθα ότι απο την πολλή ανάλυση πρέπει να αρχίσω να γράφω σενάρια.. σαν το μυαλό να παραμένει ξύπνιο παραπάνω απο το κανονικό..
Να σαι καλά!
Bonne nuit!:bigsmile:

viviana
19-01-2011, 08:02 PM
Κα Μόζορα σας ευχαριστώ πολύ για την απαντηση σας! Η ώρα γέννησης μου είναι σίγουρο ότι είναι ακριβής. Οπότε καλή τύχη και εύνοια σε όλους μας!!

taurine
19-01-2011, 08:03 PM
Βλέπω τώρα ότι υπάρχουν δυο ερωτήσεις στις οποίες δεν απάντησα.

taurine, το τρίγωνο Δία/Πλούτωνα που έχεις κατά την γνώμη μου ισχύει.

Ariete79, η όψη που ονόμασες "μεγάλο τετράγωνο" ονομάζεται σταυρός. Σταυρό έχουμε όταν 2 πλανήτες σχηματίζουν αντίθεση μεταξύ τους, μετά άλλοι δύο πλανήτες σχηματίζουν αντίθεση μεταξύ τους και οι 4 αυτοί πλανήτες σχηματίζουν τετράγωνα μεταξύ τους, έτσι ώστε να δημιουργείται ένα τετράπλευρο σχήμα μέσα στον χάρτη.
Ευχαριστω πολύ (και πάλι) Κα Μόζορρα!:love:

Απλά,νομίζω πως το άρθρο σας ανταποκρίνεται πλήρως στον τίτλο του.
Τουλάχιστον για τη δική μου περίπτωση, μόνο μύθος μου φαίνεται....
Την περίοδο που ο Δίας ήταν στους Διδύμους, (κάπου στο 2001) και ενεργοποίησε τον γενέθλιό μου Πλούτωνα στο Ζυγό, τότε ένιωσα ένα ελαφρύ άγγιγμα της τύχης. Το γενέθλιο τρίγωνο στις φωτιές (το ξαναλέω) είναι αρκετά μπελαλίδικο.;)

GIAMAMPOUR
21-01-2011, 12:59 PM
γεια σας! πολύ ενδιαφέρον άρθρο.. ! μια χαρά το μεγάλο τρίγωνο..αλλά τι κάνουμε όταν έχουμε ταυ-τετράγωνο ? μήπως υπάρχει κάποιο άρθρο σχετικά ? βλέπω 2 ταυ τετράγωνα στο χάρτη μου και ανησυχώ.:blink:

viviana
21-01-2011, 05:14 PM
Κάλησπέρα και πάλι κ. Μόζορα! Θα ήθελα αν είναι εύκολο να με κατατοπίσετε για ένα μεγάλο τρίγωνο που έχει ο σύντροφος μου στον χάρτη του. Είναι Δίας, Αφροδίτη, Ουρανός στα ζώδια τοξότης- κριός- τοξότης στους 12ο, 3ο, 12ο οίκους αντιστοίχως.΄Επίσης, ο ¶ρης στον κριό και τον 3ο οίκο κάνει ένα ακόμα τρίγωνο με τον Ουρανό του. Συγγνώμη αν το τελευταίο στοιχείο είναι άσχετο απλά ακόμα είμαι στην αρχή και προσπαθώ να πώ ότι μαθαίνω!!Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

popininja
27-01-2011, 10:11 AM
Υπέροχο άρθρο με πολύ δυνατά παραδείγματα. :love:

Έχω δει σε χάρτη ένα τέτοιο τρίγωνο με Δία στον Κριό στον 12ο, Σελήνη στο Λιοντάρι στον 5ο και Ποσειδώνα στον Τοξότη στον 8ο.
Πραγματικά δεν μπορώ να το ερμηνεύσω ξεκάθαρα.
Αν μπορέσετε κάποια στιμγή δώστε μου μερικά στοιχεία για την όψη.
Θέλω να μάθω πως μπορεί να ερμηνευθεί.

Ευχαριστώ.

vikoza
28-01-2011, 08:08 AM
Κοραλλία,

Σ' ευχαριστούμε για το άρθρο ! Θα ήθελα να εκφράσω μία απορία μου. Πολλές φορές
το μεγάλο τρίγωνο δημιουργείται από πλανήτες που δεν βρίσκονται όλοι στο ίδιο
στοιχείο, επειδή κάποιος πλανήτης είναι στις τελευταίες μοίρες ενός ζωδίου, ενώ οι
υπόλοιποι στις πρώτες. Το δεχόμαστε σαν μεγάλο τρίγωνο σ΄αυτή την περίπτωση;

:love:

dimosasoee
31-01-2011, 11:13 AM
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
ΕΧΩ 2 ΜΕΓΑΛΑ ΤΡΙΓΩΝΑ.
ΑΡΗΣ(ΤΑΥΡΟ)-ΣΕΛΗΝΗ(ΠΑΡΘΕΝΟ)-ΟΥΡΑΝΟ(ΑΙΓΟΚΕΡΩΣ)
ΑΡΗΣ(ΤΑΥΡΟ)-ΣΕΛΗΝΗ(ΠΑΡΘΕΝΟ)-ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ(ΑΙΓΟΚΕΡΩΣ)
Ο ΑΡΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ 7ο ΟΙΚΟ
Η ΣΕΛΗΝΗ ΣΤΟΝ 11ο
ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΚΑΙ ΟΥΡΑΝΟΣ ΣΤΟΝ 3ο
ΜΗΠΩς ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΜΙΑ ΕΡΜΗΝΕΙΑ?? ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑΣΕΙΣ ΔΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΡΙΓΩΝΑ??
ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ!!:bigsmile:

vicky_l
04-02-2011, 03:14 PM
καλησπέρα διαβάζοντας το άρθρο σας έχω συγκλονιστεί. Στο χάρτη του αδερφού μου υπάρχει ένα Μεγάλο τρίγωνο Ωροσκόπου(Υδροχόος - 1ος οίκος)-Σελήνης(Ζυγός 8ος οίκος)-Αφροδίτης(Δίδυμοι- 4ος οίκος) που βγάζει μάτι. Παιδί διαμάντι, ένα χαμόγελο και μια αγκαλιά για όλους...Τυχερός? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ...
Τον χάσαμε σε τραγικό τροχαίο 3 ημέρες πριν τα 3Οα του γενέθλια! Υπάρχει βέβαια και μια Σύνοδος Σελήνης - Πλούτωνα στο Ζυγό που δεν ξέρω αν αλλάζει τα πράγματα...προφανώς ΚΑΤΙ αλλάζει...

Κοραλλία Μόζορα
05-02-2011, 11:58 AM
Κάλησπέρα και πάλι κ. Μόζορα! Θα ήθελα αν είναι εύκολο να με κατατοπίσετε για ένα μεγάλο τρίγωνο που έχει ο σύντροφος μου στον χάρτη του. Είναι Δίας, Αφροδίτη, Ουρανός στα ζώδια τοξότης- κριός- τοξότης στους 12ο, 3ο, 12ο οίκους αντιστοίχως.΄Επίσης, ο ¶ρης στον κριό και τον 3ο οίκο κάνει ένα ακόμα τρίγωνο με τον Ουρανό του. Συγγνώμη αν το τελευταίο στοιχείο είναι άσχετο απλά ακόμα είμαι στην αρχή και προσπαθώ να πώ ότι μαθαίνω!!Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Γεια σου, viviana.

Για να έχουμε μεγάλο τρίγωνο πρέπει τρεις τουλάχιστο πλανήτες να σχηματίζουν τρίγωνα μεταξύ τους από τρία διαφορετικά ζώδια. Αυτά που αναφέρεις είναι απλά τρίγωνα πλανητών σε δύο ζώδια.

Κοραλλία Μόζορα
05-02-2011, 12:02 PM
Υπέροχο άρθρο με πολύ δυνατά παραδείγματα. :love:

Έχω δει σε χάρτη ένα τέτοιο τρίγωνο με Δία στον Κριό στον 12ο, Σελήνη στο Λιοντάρι στον 5ο και Ποσειδώνα στον Τοξότη στον 8ο.
Πραγματικά δεν μπορώ να το ερμηνεύσω ξεκάθαρα.
Αν μπορέσετε κάποια στιμγή δώστε μου μερικά στοιχεία για την όψη.
Θέλω να μάθω πως μπορεί να ερμηνευθεί.

Ευχαριστώ.

Αυτό το μεγάλο τρίγωνο βοηθά το άτομο σε ότι κάνει να έχει όραμα και σχέδια για το μέλλον, καθώς και μια θετική στάση προς την ζωή. Δίνει καλοπροαίρετα στοιχεία στον χαρακτήρα, ευαισθησία και ανθρωπισμό.

Κοραλλία Μόζορα
05-02-2011, 12:05 PM
Κοραλλία,

Σ' ευχαριστούμε για το άρθρο ! Θα ήθελα να εκφράσω μία απορία μου. Πολλές φορές
το μεγάλο τρίγωνο δημιουργείται από πλανήτες που δεν βρίσκονται όλοι στο ίδιο
στοιχείο, επειδή κάποιος πλανήτης είναι στις τελευταίες μοίρες ενός ζωδίου, ενώ οι
υπόλοιποι στις πρώτες. Το δεχόμαστε σαν μεγάλο τρίγωνο σ΄αυτή την περίπτωση;

:love:

Το δεχόμαστε ως μεγάλο τρίγωνο αλλά παίρνουμε υπόψη μας το κράμα των στοιχείων που δημιουργείται. Το άτομο θα έχει μια ευκολία στο να συνδυάσει αυτά τα στοιχεία στην έκφραση του μεγάλου τριγώνου.

Κοραλλία Μόζορα
05-02-2011, 01:11 PM
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
ΕΧΩ 2 ΜΕΓΑΛΑ ΤΡΙΓΩΝΑ.
ΑΡΗΣ(ΤΑΥΡΟ)-ΣΕΛΗΝΗ(ΠΑΡΘΕΝΟ)-ΟΥΡΑΝΟ(ΑΙΓΟΚΕΡΩΣ)
ΑΡΗΣ(ΤΑΥΡΟ)-ΣΕΛΗΝΗ(ΠΑΡΘΕΝΟ)-ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ(ΑΙΓΟΚΕΡΩΣ)
Ο ΑΡΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ 7ο ΟΙΚΟ
Η ΣΕΛΗΝΗ ΣΤΟΝ 11ο
ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΚΑΙ ΟΥΡΑΝΟΣ ΣΤΟΝ 3ο
ΜΗΠΩς ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΜΙΑ ΕΡΜΗΝΕΙΑ?? ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑΣΕΙΣ ΔΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΡΙΓΩΝΑ??
ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ!!:bigsmile:

Είναι πολύ δύσκολο να ερμηνεύει κανείς ξεκομμένα μια όψη από τον υπόλοιπο χάρτη. Είναι μεγάλα τρίγωνα σε ζώδια της γης και σε οίκους του αέρα. Γενικά μιλώντας, το άτομο μπορεί να αξιοποιήσει (για παράδειγμα στην δουλειά του) επικοινωνιακές ικανότητες και μια ικανότητα να έρχεται σε επαφή με πολλή κόσμο.

Κοραλλία Μόζορα
05-02-2011, 01:17 PM
καλησπέρα διαβάζοντας το άρθρο σας έχω συγκλονιστεί. Στο χάρτη του αδερφού μου υπάρχει ένα Μεγάλο τρίγωνο Ωροσκόπου(Υδροχόος - 1ος οίκος)-Σελήνης(Ζυγός 8ος οίκος)-Αφροδίτης(Δίδυμοι- 4ος οίκος) που βγάζει μάτι. Παιδί διαμάντι, ένα χαμόγελο και μια αγκαλιά για όλους...Τυχερός? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ...
Τον χάσαμε σε τραγικό τροχαίο 3 ημέρες πριν τα 3Οα του γενέθλια! Υπάρχει βέβαια και μια Σύνοδος Σελήνης - Πλούτωνα στο Ζυγό που δεν ξέρω αν αλλάζει τα πράγματα...προφανώς ΚΑΤΙ αλλάζει...

Λυπάμαι για τον αδερφό σου και σας εύχομαι ψυχική δύναμη. Ναι, έτσι είναι όπως το λες. Το μεγάλο τρίγωνο μπορεί να δώσει στοιχεία στον χαρακτήρα, κάποια ταλέντα και μια εύνοια σε κάποιους τομείς αλλά δεν προστατεύει το άτομο με ένα μανδύα τύχης γενικά στην ζωή του. Συχνά τα άτομα αυτά έχουν πολύ δύσκολη ζωή. Και το τελευταίο που χρειάζονται είναι να τους πει κάποιος να μην επαναπαύονται γιατί δεν θα καταφέρουν τίποτε στην ζωή τους.

vikaki11
17-03-2011, 10:16 AM
Γεια σας!!

εδω και λιγο καιρο ξεκίνησα να διαβαζω αστρολογια και ειναι τοσα πολλα αυτα που προσπαθω να καταλαβω....
υπάρχει και στο δικό μου χάρτη ένα τρίγωνο του ήλιου με τον ουρανό και του ερμή με το δία. για το πρώτο διάβασα ότι εχει να κανει με διαισθηση και γενικα είδα στο χάρτη μου διαισθηση και ενόραση... προς το παρόν δεν συμβαινει αυτο...
το τρίγωνο που σχηματίζει ο ήλιος είναι κακο;;:worried:

Κοραλλία Μόζορα
17-03-2011, 11:02 AM
Όπως το λες δεν πρόκειται για μεγάλο τρίγωνο αλλά για ένα απλό τρίγωνο του Ήλιου με τον Ουρανό και ένα άλλο με τον Ερμή και Δία. Το τρίγωνο του Ήλιου με τον Ουρανό γιατί να είναι κακό; Συνήθως δείχνει ένα άτομο που έχει ανάγκη από περιθώρια ελευθερίας για να προστατεύει την μοναδικότητα και την διαφορετικότητά του. Επίσης μπορεί να δείξει ένα ενδιαφέρον για ιδέες περισσότερο κοινωνικές.

doukas
17-03-2011, 11:10 AM
πως ξεχωρίζουμε ένα τρίγωνο από ένα "μεγάλο" τρίγωνο;
δώσατε ένα παράδειγμα με ένα ωροσκόπιο, με εικόνα!

Με εκτίμηση

Κοραλλία Μόζορα
17-03-2011, 06:51 PM
Γεια σου, doukas.

Το εξήγησα σε προηγούμενο ποστ στο θέμα εδώ.

doukas
18-03-2011, 11:43 PM
να πω και εγώ το τρίγωνο μου:

Ουρανός - Κρόνος - Ερμής
θέσεις : 1ος Σκορπιός, 10ος Παρθένος , 9ος Καρκίνος.

Δεν μου φαίνεται και εύκολο τριγωνάκι. Θα με ταλαιπωρεί ο Κρόνος ως τα γηρατειά!!!
Ελπίζω να μην έχω κάνει λάθος!!!

Δείμων
18-03-2011, 11:54 PM
Δεν είναι μεγάλο τρίγωνο, το μεγάλο τρίγωνο θα το διακρίνεις στον χάρτη σαν ένα ισόπλευρο τρίγωνο - δηλαδή έναν κλειστό σχηματισμό όπως το τριγωνάκι για τα χριστουγεννιάτικα κάλαντα. Στην περίπτωσή σου θα έπρεπε να είχες πλανήτες στους οίκους 1, 5, και 9 που ο καθένας να σχηματίζει τρίγωνο προς τους δύο άλλους.

vikaki11
23-03-2011, 10:24 AM
Όπως το λες δεν πρόκειται για μεγάλο τρίγωνο αλλά για ένα απλό τρίγωνο του Ήλιου με τον Ουρανό και ένα άλλο με τον Ερμή και Δία. Το τρίγωνο του Ήλιου με τον Ουρανό γιατί να είναι κακό; Συνήθως δείχνει ένα άτομο που έχει ανάγκη από περιθώρια ελευθερίας για να προστατεύει την μοναδικότητα και την διαφορετικότητά του. Επίσης μπορεί να δείξει ένα ενδιαφέρον για ιδέες περισσότερο κοινωνικές.
λοιπον διαβαζοντας το αρθρο πιο προσεκτικα και κοιταζοντας ξανα το χαρτη μου ειδα ενα τριγωνο της αφροδιτης με τον ποσειδωνα και ποσειδωνα τριγωνο ερμη. οποτε αυτο συνοψιζεται ως ενα μεγαλο τριγωνο αφροδιτης ποσειδωνα και ερμη? εχω αφροδιτη στο λεοντα, ποσειδωνα στον τοξοτη και ερμη στην παρθενο. τι σημαινει αυτο? ποιον τομεα της ζωης μου επηρεαζει? ελπιζω πως το καταλαβα καλα. επισης το μεσουρανημα δεν ειναι δυνατον να σχηματιζει μεγαλο τριγωνο πρεπει να ειναι μονο καποιος πλανητης? ευχαριστω

kassy
23-03-2011, 01:42 PM
Το άρθρο αυτό μου κίνησε το ενδιαφέρον, γιατί πολλές φορές αναρωτιώμουν αν όντως οι όψεις στο γενέθλιο ωροσκόπιο είναι καθοριστικές για την εξελικτική πορεία της ζωής μας.
Προσωπικά δεν έχω τρίγωνο στο ωροσκόπιό μου, έχω μόνο έντονα τετράγωνα, αντιθέσεις και κανά δυο συνόδους. Τα τετράγωνα και οι αντιθέσεις είναι τόσα πολλά που σχηματίζουν σταυρό στα 4 παρορμητικά ζώδια.
Παρατηρούσα πάντοτε τα άτομα που έχουν έντονα ή και μεγάλα τρίγωνα στο γενέθλιο ωροσκόπιό τους. Δεν μπορώ να πω ότι είναι πάντοτε τυχερά, ή ότι επαναπαύονται στην εύνοια που προσφέρουν τα τρίγωνα αυτά. Μόνο μπορώ να πω ότι ίσως έχουν τη δυνατότητα να αντιλαμβάνονται πιο εύκολα τις καταστάσεις που θα τα βοηθήσουν να ξεπεράσουν τα εμπόδια που τους παρουσιάζονται. Επίσης παρατήρησα ότι συνειδητοποιούν ευκαιρίες που άλλοι ίσως να μην τις αντιλαμβάνονται τόσο εύκολα.
Παραδέχομαι ότι προσωπικά τις περισσότερες φορές ενεργούσα εσφαλμένα στηριζόμενη σε λαθεμένη αντίληψη των πραγμάτων (πιστεύω ότι σε αυτό οφείλεται στις δύσκολες όψεις του ωροσκοπίου μου), αλλά μπορώ να πω ότι μέχρι τώρα στάθηκα πιο τυχερή στη ζωή μου από αυτούς που είχαν μεγάλα τρίγωνα ή και τρίγωνα γενικώς στα ωροσκόπιά τους.

Atrapos
24-03-2011, 11:11 AM
λοιπον διαβαζοντας το αρθρο πιο προσεκτικα και κοιταζοντας ξανα το χαρτη μου ειδα ενα τριγωνο της αφροδιτης με τον ποσειδωνα και ποσειδωνα τριγωνο ερμη. οποτε αυτο συνοψιζεται ως ενα μεγαλο τριγωνο αφροδιτης ποσειδωνα και ερμη? εχω αφροδιτη στο λεοντα, ποσειδωνα στον τοξοτη και ερμη στην παρθενο. τι σημαινει αυτο? ποιον τομεα της ζωης μου επηρεαζει? ελπιζω πως το καταλαβα καλα. επισης το μεσουρανημα δεν ειναι δυνατον να σχηματιζει μεγαλο τριγωνο πρεπει να ειναι μονο καποιος πλανητης? ευχαριστω

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Για να υπάρχει μεγάλο τρίγωνο θα πρέπει και η Αφροδίτη να κάνει τρίγωνο με τον Ερμή, που προφανώς δεν ισχύει. Αν καταλαβαίνω καλά Αφροδίτη και Ερμής θα πρέπει να βρίσκονται σε κάποια ανοικτή σύνοδο, έστω σε διαφορετικά ζώδια.
Όσο αναφορά τους τομείς της ζωής σου θα πρέπει να δεις τους οίκους που βρίσκονται οι πλανήτες
Ναι, καλό θα είναι να μην περιλαμβάνουμε το Μεσουράνημα στους σχηματισμούς. Το Μεσουράνημα όπως και άλλα σημεία του χάρτη δέχεται την ενέργεια των πλανητών, δεν ασκεί δική του ενέργεια.

Atrapos
24-03-2011, 11:14 AM
μπορώ να πω ότι μέχρι τώρα στάθηκα πιο τυχερή στη ζωή μου από αυτούς που είχαν μεγάλα τρίγωνα ή και τρίγωνα γενικώς στα ωροσκόπιά τους.


Όπως εξήγησε η Κοραλλία, τα μεγάλα τρίγωνα φέρνουν μια ευκολία και άνεση στους τομείς που επηρεάζουν. Τους έρχονται πιο βολικά κάποια πράγματα και ίσως είναι αυτό που αναφέρεις ότι ξεπερνάνε εύκολα κάποια εμπόδια. Αυτό δεν είναι πάντα καλό αφού έτσι μπορεί να δημιουργηθεί μια συνολικότερη στάση ζωής.
Γενικά στη ζωή μας χρειαζόμαστε και τις εύκολες και τις δύσκολες στιγμές. Αν πρέπει συνέχεια να δίνουμε μάχη στο τέλος θα γονατίσουμε. Αν δεν δώσουμε ποτέ μάχη δεν θα φτιάξουμε χαρακτήρα. Το σημαντικό είναι να μπορούμε να διακρίνουμε πότε πρέπει να αγωνιστούμε και πότε να αφήσουμε τα πράγματα να εξελιχθούν από μόνα τους.

stellamou
28-03-2011, 01:03 PM
ηθελα ναρωτησω τι σημαινει οταν εχεις μεγαλο τριγωνο μεταξυ των πλανητων ποσειδωνας αναδρομος στον τοξοτη στον 1 οικο β.δεσμος στους διδυμουσ αναδρομος στον 7 οικο και σεληνη στην παρθενο στον 9 οικο...οι πλανητες μεταξυ τους κανουν τετραγωνα,ωστοσο...

Atrapos
29-03-2011, 02:20 PM
ηθελα ναρωτησω τι σημαινει οταν εχεις μεγαλο τριγωνο μεταξυ των πλανητων ποσειδωνας αναδρομος στον τοξοτη στον 1 οικο β.δεσμος στους διδυμουσ αναδρομος στον 7 οικο και σεληνη στην παρθενο στον 9 οικο...οι πλανητες μεταξυ τους κανουν τετραγωνα,ωστοσο...

Δεν είναι καθόλου καθαρό τι θέλεις να ρωτήσεις. Αναφέρεις ότι οι πλανήτες κάνουν τετράγωνα μεταξύ τους αλλά ρωτάς για Μεγάλο Τρίγωνο. Ανάμεσα στον Ποσειδώνα στον 1ο οίκο και στο Βόρειο Δεσμό στον 7ο οίκο μόνο αντίθεση θα μπορούσε να σχηματιστεί. Πάντως καλό είναι σχηματισμοί όπως το Μεγάλο Τρίγωνο να λαμβάνεται υπόψη μόνο μεταξύ πλανητών κι όχι σημείων όπως ο Βόρειος Δεσμός (ο οποίος είναι πάντα ανάδρομος – δεν χρειαζόταν η διευκρίνηση).

dimosasoee
09-09-2011, 11:22 AM
γεια ειχα ρωτησει και πιο παλια γα το μεγαλο τριγωνο..εχω μεγαλο τριγωνο αρη-σεληνη-ποσειδωνα στους οικους 7-11-3 αντιστοιχα.. αλλα διαβαζοντας τον χαρτη ειδα οτι συνδεονται με τον πλουτωνα στον 1 οικο.. εξαγωνο πλουτωνα-σεληνης, εξαγωνο πλουτωνα-ποσειδωνα και αντιθεση πλουτωνα-αρη(πλουτωνας στον προτο οικο στον σκορπιο)ααα και εχω ηλιο στον λεοντα.. . τι ακριβως τασεις δινουν αυτες οι οψεις?? ευχαρηστω εκ των προτερων :bigsmile:

Atrapos
09-09-2011, 01:20 PM
γεια ειχα ρωτησει και πιο παλια γα το μεγαλο τριγωνο..εχω μεγαλο τριγωνο αρη-σεληνη-ποσειδωνα στους οικους 7-11-3 αντιστοιχα.. αλλα διαβαζοντας τον χαρτη ειδα οτι συνδεονται με τον πλουτωνα στον 1 οικο.. εξαγωνο πλουτωνα-σεληνης, εξαγωνο πλουτωνα-ποσειδωνα και αντιθεση πλουτωνα-αρη(πλουτωνας στον προτο οικο στον σκορπιο)ααα και εχω ηλιο στον λεοντα.. . τι ακριβως τασεις δινουν αυτες οι οψεις?? ευχαρηστω εκ των προτερων :bigsmile:

Ο σχηματισμός των 4 πλανητών που αναφέρεις είναι γνωστός σαν «χαρταετός» λόγω του σχήματός του. Καταλαβαίνω ότι το Μεγάλο Τρίγωνο είναι σε ζώδια της Γης κάτι που σε βοηθάει να πατάς γερά τα πόδια σου στο έδαφος, αλλά όπως κάθε Μεγάλο Τρίγωνο θέλει μια δύσκολη όψη για να ενεργοποιηθεί, ειδικά επειδή είναι στη Γη και ακόμα πιο ειδικά επειδή συμμετέχουν Σελήνη και Ποσειδώνας που δεν είναι οι πιο δυναμικοί πλανήτες. Ο Πλούτωνας προσφέρει αυτήν την όψη, οπότε η ενέργεια του τριγώνου ουσιαστικά συγκεντρώνεται γύρω από την αντίθεση ¶ρη – Πλούτωνα και τα θέματα κυρίως 1ου – 7ου οίκου.

Προφανώς, έχοντας τον Πλούτωνα σε κυριαρχία και στον 1ο σου οίκου είναι ένα μεγάλο θέμα για σένα. Ακόμα περισσότερο με τις όψεις που σχηματίζει. Αν είναι και ο ωροσκόπος σου Σκορπιός, μιλάμε για μεγάλη τραγωδία (πλάκα κάνω:bigsmile:)

Γενικά πιστεύω ότι θα χρειαστεί να δουλέψεις τα θέματα του «εγώ» σε σχέσεις με το «εμείς» και να βρεις μια ισορροπία. Σελήνη και Ποσειδώνας βοηθάνε, ίσως δημιουργώντας υπερβολικές προσδοκίες, αλλά το ότι μιλάμε για ζώδια της Γης βοηθάει ακόμα περισσότερο ώστε να μην ξεφύγεις.

Αλλά νομίζω θα πρέπει να σταματήσω εδώ γιατί θα μου πουν ότι κάνω προσωπική πρόβλεψη.

angeo
09-09-2011, 02:04 PM
γιατι το μεγαλο τριγωνο θελει δυσκολη οψη για να ενεργοποιηθει;

toniateddybear
12-12-2011, 12:27 AM
τι ωραια θεματα! μπραβο, μπραβο και παλι μπραβο! σε χαρτη φιλης μου, υπάρχει τριγωνο ως εξης: στον 1 οικο στον υδροχοο έχω το βορειο δεσμο, στος διδυμους στον 5 οικο το δια και στον ενατο στο ζυγο, τη σεληνη. Ειναι αυτο μεγαλο τριγωνο, μιας και η τριτη γωνια σχηματιζεται απο σημειο...? για την ιστορια, μεχρι τωρα δεν εχει και την ευκολοτερη ζωη, εχει ευνοια σε θεματα σπουδων και ταξιδια, αλλα καταβαλλει μεγαλη προσπαθεια ταυτοχρονα. Εχει ευνοια απο γηραιοτερα ατομα, αλλα πολλες δυσκολιες στα συναισθηματικά.

Κοραλλία Μόζορα
12-12-2011, 08:32 AM
Όχι, δε τον θεωρώ μεγάλο τρίγωνο με τον βόρειο δεσμό.

Lena_P
12-12-2011, 04:47 PM
.... αλλά όπως κάθε Μεγάλο Τρίγωνο θέλει μια δύσκολη όψη για να ενεργοποιηθεί.....

Όντως.. γιατί θέλει μια δύσκολη όψη για να ενεργοποιηθεί;

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσατε να δώσετε και κάποιο παράδειγμα.

Κοραλλία Μόζορα
12-12-2011, 07:32 PM
Το μεγάλο τρίγωνο λειτουργεί από μόνο του, δεν χρειάζεται άλλη όψη για να το ενεργοποιήσει.

Atrapos
13-12-2011, 12:10 AM
Όντως.. γιατί θέλει μια δύσκολη όψη για να ενεργοποιηθεί;




Φαίνεται ότι χρωστάω μια απάντηση ή μάλλον μια διευκρίνιση. Όπως αναφέρει το άρθρο, τα Μεγάλα Τρίγωνα είναι σημεία στα οποία μπορούμε να επαναπαυτούμε με εμπιστοσύνη. Θα πρόσθετα ότι είναι κάποια δώρα που εύκολα μπορούμε να τα πάρουμε σαν δεδομένα. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό αλλά καμιά φορά όταν ο άνθρωπος καλομαθαίνει στα εύκολα χρειάζεται κάτι να τον ταρακουνήσει. Έτσι οι δύσκολες όψεις δείχνουν τα σημεία στα οποία απαιτείται η προσωπική μας προσπάθεια.

Στο παράδειγμα στο οποίο είχα απαντήσει έχουμε ένα Μεγάλο Τρίγωνο στη Γη, κάτι όχι ιδιαίτερα δυναμικό. Πιστεύω ότι η αντίθεση που δημιουργεί το σχηματισμό του «χαρταετού» είναι κάτι παραπάνω από θετικό στην συγκεκριμένη περίπτωση. Ο συνδυασμός των εύκολων και δύσκολων όψεων δίνει το απαραίτητο ταρακούνημα, έχοντας όμως δεδομένα και τα δώρα των Τριγώνων. Έτσι, ούτε ανυπέρβλητα εμπόδια δημιουργεί αλλά ούτε αφήνει την ενέργεια να μείνει στάσιμη, να επαναπαυτεί (για να χρησιμοποιήσω την ορολογία του άρθρου).

Συνεπως, μπορώ να συμφωνήσω βέβαια ότι το Μεγάλο Τρίγωνο λειτουργεί από μόνο του, όπως και κάθε όψη άλλωστε, αλλά πιστεύω ότι σε συνδυασμό με μια δύσκολη όψη, ο σχηματισμός είναι πολύ πιο δημιουργικός αφού καλούμαστε να προσθέσουμε την προσωπική μας προσπάθεια στα όποια δώρα του Τριγώνου.

Κοραλλία Μόζορα
13-12-2011, 07:11 PM
Δημήτρη,

συμφωνώ μ' αυτά που λες αλλά αυτό που προσπαθώ να δείξω στο άρθρο μου είναι ότι δεν χρειάζεται οι δύσκολες όψεις να είναι πάνω στο μεγάλο τρίγωνο. Κάθε χάρτης έχεις τα δύσκολα σημεία του και κάθε άνθρωπος στην ζωή του έχει να παλέψει με δυσκολίες και προβλήματα, συχνά πολύ σοβαρά. Το μεγάλο τρίγωνο δεν δείχνει απαραίτητα εύκολη και βολεμένη ζωή. Ας υπάρχει λοιπόν και κάτι που μας βγαίνει εύκολα και είναι το σημείο που μπορούμε να στηριχτούμε για να αντεπεξέλθουμε στα άλλα προβλήματά μας. Δεν χρειάζεται να παλεύουμε για όλα.

anastazia
16-12-2011, 05:32 PM
Καλησπέρα και από μένα!Έχω ένα μεγάλο τρίγωνο με Δία (11ο 28 υδροχόου) Κρόνο (3ο 28 διδύμων) και Ουρανό (7ο 28 Ζυγού). Ο διελαύνων κρόνος είναι σε σύνοδο με τον γενέθλιο ουρανό.Θεωρείται όψη που ενεργοποιεί το γενέθλιο τρίγωνο;

Atrapos
16-12-2011, 05:43 PM
Καλησπέρα και από μένα!Έχω ένα μεγάλο τρίγωνο με Δία (11ο 28 υδροχόου) Κρόνο (3ο 28 διδύμων) και Ουρανό (7ο 28 Ζυγού). Ο διελαύνων κρόνος είναι σε σύνοδο με τον γενέθλιο ουρανό.Θεωρείται όψη που ενεργοποιεί το γενέθλιο τρίγωνο;

Καλησπέρα,
Ο διελαύνων Κρόνος βρίσκεται 20 μοίρες μακριά από το γενέθλιο Ουρανό σου. Είναι πολύ μακριά.

anastazia
16-12-2011, 06:03 PM
Ο διελαύνων κρόνος είναι στις 27 του Ζυγού και ο ουρανός μου στις 28 του ζυγού. Αυτό δεν θεωρείται σύνοδος;

Lena_P
16-12-2011, 11:49 PM
Ανάλογη της θεωρίας του Μεγάλου Τριγώνου υφίσταται για τετράγωνο ή εξάγωνο;

Αντιλαμβάνομαι ότι η πιθανότητες σχηματισμού ενός Τετραγώνου είναι σαφώς λιγότερες αυτών του Τριγώνου (πόσο μάλλον τα ποσοστά αυτών των χαρτών να υπάρχουν σε διάθεση για μελέτες) αλλά θα μπορούσαμε να πούμε κάτι έστω και σε θεωρητικό επίπεδο;

vogue
17-12-2011, 01:28 AM
Αυτό που γνωρίζω είναι ότι υπάρχει ο μεγάλος σταυρός, που είναι τέσσερεις πλανήτες σε απόσταση 90 μοιρών ο ένας από τον άλλο και ανα δύο είναι σε αντίθεση. Στη ουσία είναι τέσσερα ταυ τετράγωνα. Αυτός είναι από τους δύσκολους σχηματισμούς.

Lena_P
17-12-2011, 12:16 PM
Να γράψω στη λίστα για τον Santa Claus του forum ένα άρθρο ανάλογο του παρόντος για το Μεγάλο Σταυρό ή είναι πολύ νωρίς ακόμα;

Λένα,
ξέρω, τα 'ξωτικά' δε με συμπαθούν πολύ μετά από αυτό.. ;)

Atrapos
17-12-2011, 05:32 PM
Anastazia,
Στο αρχικό σου μήνυμα είχες γράψει ότι η θέση του Ουρανού είναι 7ο28 Ζυγού. Αυτό εγώ το καταλαβαίνω ότι είναι στις 7 μοίρες και 28 λεπτά του Ζυγού αλλά φαίνεται ότι εννοείς στον έβδομο οίκο και 28 μοίρες του Ζυγού.
Αν λύσαμε την παρανόηση, να πω ότι μια διέλευση είναι κάτι διαφορετικό από αυτό στο οποίο αναφερόμουν σε παλιότερο μήνυμα μου σχετικά με συνδυασμό Μεγάλου Τριγώνου με κάποια δύσκολη όψη. Σε εκείνη την περίπτωση έχουμε έναν γενέθλιο σχηματισμό, δηλαδή μια μόνιμη κατάσταση. Στην περίπτωση σου ο διελαύνων Κρόνος είναι σε σύνοδο με το γενέθλιο Ουρανό αλλά και σε τρίγωνο με τη γενέθλια θέση του, όπως και με τη θέση του Δία.
Ο όρος «ενεργοποίηση» που είχα χρησιμοποιήσει ίσως δεν είναι ο πιο πετυχημένος. Έχεις ένα αέρινο Μεγάλο Τρίγωνο σε οίκους που σχετίζονται πολύ με την επικοινωνία σου με τους άλλους. Η διέλευση του Κρόνου από τον 7ο οίκο σου και οι όψεις με το Τρίγωνο μπορούν να σε προσγειώσουν και να βάλεις τις σχέσεις σου σε πιο ρεαλιστικές βάσεις. Θέλω να πω ότι σίγουρα θα επιδράσει με το Μεγάλο Τρίγωνο, θα φέρει θέματα στην επιφάνεια αλλά δεν θα έλεγα ότι θα το ενεργοποιήσει. Μάλλον αν είχες επαναπαυτεί στη λειτουργία του τώρα θα πρέπει να ξαναδείς κάποια πράγματα.

Lena_P
Σχετικά με το Μεγάλο Τετράγωνο είναι πράγματι ένας πιο σπάνιος σχηματισμός αφού μιλάμε για 4 τετράγωνα και 2 αντιθέσεις. Το σίγουρο είναι ότι δεν είναι κάτι στο οποίο μπορείς να επαναπαυτείς. Αντίθετα είναι μια πρόκληση για συνεχή προσπάθεια. Έχει μεγάλη σημασία ποιοι πλανήτες συμμετέχουν, ποια ζώδια και ποιοι οίκοι.

anastazia
17-12-2011, 08:09 PM
Όντως τα ανέφερα κάπως περίεργα γιαυτό και έγινε η παρανόηση. Όπως και να χει ευχαριστώ για την απάντηση.Πάντως στα τόσα χρόνια δεν μπορώ να πω οτι έχω νιώσει την εύνοια του μεγάλου τριγώνου και γενικά τίποτα δεν ήρθε στη ζωή μου χωρίς κόπο και προσπάθεια.Ίσως να έχει σχέση με άλλες όψεις στο χάρτη μου...Και πάλι ευχαριστώ.Καλές γιορτές!

kassy
17-12-2011, 09:54 PM
Είδα παραπάνω ότι αναφέρθηκαν κάποια πράγματα περί μεγάλου τετραγώνου. Στο χάρτη μου έχω 6 πλανήτες και στα τέσσερα ζώδια του παρορμητικού σταυρού, 4 εκ των οποίων βρίσκονται στις τελευταίες μοίρες και των τεσσάρων ζωδίων στους οίκους 2, 6, 8 και 12, με 3 αντιθέσεις στον άξονα καρκίνου - αιγόκερω και 1 στον άξονα κριού - ζυγού. Όλοι αυτοί οι πλανήτες (και προσωπικοί και εξωκρόνιοι) σχηματίζουν μεταξύ τους τετράγωνα. Δηλαδή πρέπει να έχω τουλάχιστον 1 μεγάλο τετράγωνο στον χάρτη μου αν κατάλαβα καλά!

Όντως κάθε φορά που θέλω να πετύχω έναν στόχο πρέπει να καταβάλω μεγάλη προσπάθεια, γιατί πολλά ανατρέπονται και πρέπει πάλι να αρχίσω από την αρχή, όμως τελικά αρκετά τα πετυχαίνω. Και εκεί είναι που λέω, να είχα ένα τριγωνάκι να μου διευκολύνει λίγο τη ζωή!:)

Δεν παραπονιέμαι:cry: καλά είμαι:lost: Απ ότι κατάλαβα το μεγάλο τρίγωνο δίνει ένα χάρισμα που βοηθάει το άτομο να ανταπεξέρχεται στις δύσκολες στιγμές και χαρά σε αυτόν που το έχει

Lena_P
18-12-2011, 02:32 AM
Το τελευταίο διάστημα έχω διαβάσει χιλιόμετρα αστρολογικών άρθρων, συνεντεύξεων και συζητήσεων. Τα μηνύματα δεν έχουν αποκρυσταλλωθεί ακόμα (if ever), παρόλα αυτά θα ήθελα να προσπαθήσω να εκφράσω/μοιραστώ μια 'αίσθηση' που έχω και αφορά σε αυτό που λέμε 'δύσκολη όψη' ζητώντας τη σχετική βοήθειά σας..

Οι δύσκολες όψεις σε ένα γενέθλιο δείχνουν την τάση για 'σκληραγώγηση' του ατόμου. Θα μάθεις θέλεις-δε θέλεις το μάθημα που σου υπόσχεται ο χάρτης σου. Το πόσες φορές εξαρτάται από εσένα: "Θα σε εξετάζω ξανά και ξανά μέχρι να βεβαιωθώ πως το έμαθες".
Πόσες φορές έχετε ακούσει φίλους σας να παραπονιούνται ότι έχουν τον *μαγνήτη στις σχέσεις αλλά σε εσάς είναι μάλλον ξεκάθαρο πως αυτές οι ατυχίες είναι έκτροπα των κακών επιλογών τους; Κάτι τέτοιο...

Όσο πιο γρήγορα αντιληφθείς την 'ευθύνη' σου σε ότι σου συμβαίνει, τόσο πιο γρήγορα λαμβάνεις το μήνυμα του χάρτη. Και όταν πλέον καταλάβεις το 'μάθημα', τότε πλέον οι ανάλογες καταστάσεις παύουν να σε επηρεάζουν ιδιαίτερα. Κάτι σαν τη λογική του ανάδρομου πλανήτη στο γενέθλιο. Όταν ο διελαύνων είναι ανάδρομος δε σε επηρεάζει και πολύ μιας και έχεις μάθει να ζεις με αυτόν.

Το παρόν άρθρο σχετικά με το Μεγάλο Τρίγωνο έρχεται και 'κουμπώνει' πολύ καλά έτσι όπως το κατάλαβα ως τώρα. "Θεώρησε ότι το έχεις περάσει το μάθημα - μην τυχόν όμως και σε πιάσω αδιάβαστο.."
Η εξέταση μπορεί και να μην έρθει. Αν έρθει όμως και δεν είσαι προετοιμασμένος την έβαψες..

Λένα,
γκρεμίζει και ξαναχτίζει μήπως και καταλάβει.

PS. Συγγνώμη για τους λαϊκισμούς αλλά μέχρι εκεί μπορώ στην παρούσα φάση.

*alkmini
18-12-2011, 08:14 AM
Το τελευταίο διάστημα έχω διαβάσει χιλιόμετρα αστρολογικών άρθρων, συνεντεύξεων και συζητήσεων. Τα μηνύματα δεν έχουν αποκρυσταλλωθεί ακόμα (if ever), παρόλα αυτά θα ήθελα να προσπαθήσω να εκφράσω/μοιραστώ μια 'αίσθηση' που έχω και αφορά σε αυτό που λέμε 'δύσκολη όψη' ζητώντας τη σχετική βοήθειά σας..

Οι δύσκολες όψεις σε ένα γενέθλιο δείχνουν την τάση για 'σκληραγώγηση' του ατόμου. Θα μάθεις θέλεις-δε θέλεις το μάθημα που σου υπόσχεται ο χάρτης σου. Το πόσες φορές εξαρτάται από εσένα: "Θα σε εξετάζω ξανά και ξανά μέχρι να βεβαιωθώ πως το έμαθες".
Πόσες φορές έχετε ακούσει φίλους σας να παραπονιούνται ότι έχουν τον *μαγνήτη στις σχέσεις αλλά σε εσάς είναι μάλλον ξεκάθαρο πως αυτές οι ατυχίες είναι έκτροπα των κακών επιλογών τους; Κάτι τέτοιο...

Όσο πιο γρήγορα αντιληφθείς την 'ευθύνη' σου σε ότι σου συμβαίνει, τόσο πιο γρήγορα λαμβάνεις το μήνυμα του χάρτη. Και όταν πλέον καταλάβεις το 'μάθημα', τότε πλέον οι ανάλογες καταστάσεις παύουν να σε επηρεάζουν ιδιαίτερα. Κάτι σαν τη λογική του ανάδρομου πλανήτη στο γενέθλιο. Όταν ο διελαύνων είναι ανάδρομος δε σε επηρεάζει και πολύ μιας και έχεις μάθει να ζεις με αυτόν.

Το παρόν άρθρο σχετικά με το Μεγάλο Τρίγωνο έρχεται και 'κουμπώνει' πολύ καλά έτσι όπως το κατάλαβα ως τώρα. "Θεώρησε ότι το έχεις περάσει το μάθημα - μην τυχόν όμως και σε πιάσω αδιάβαστο.."
Η εξέταση μπορεί και να μην έρθει. Αν έρθει όμως και δεν είσαι προετοιμασμένος την έβαψες..

Λένα,
γκρεμίζει και ξαναχτίζει μήπως και καταλάβει.

PS. Συγγνώμη για τους λαϊκισμούς αλλά μέχρι εκεί μπορώ στην παρούσα φάση.



Είδα παραπάνω ότι αναφέρθηκαν κάποια πράγματα περί μεγάλου τετραγώνου. Στο χάρτη μου έχω 6 πλανήτες και στα τέσσερα ζώδια του παρορμητικού σταυρού, 4 εκ των οποίων βρίσκονται στις τελευταίες μοίρες και των τεσσάρων ζωδίων στους οίκους 2, 6, 8 και 12, με 3 αντιθέσεις στον άξονα καρκίνου - αιγόκερω και 1 στον άξονα κριού - ζυγού. Όλοι αυτοί οι πλανήτες (και προσωπικοί και εξωκρόνιοι) σχηματίζουν μεταξύ τους τετράγωνα. Δηλαδή πρέπει να έχω τουλάχιστον 1 μεγάλο τετράγωνο στον χάρτη μου αν κατάλαβα καλά!

Όντως κάθε φορά που θέλω να πετύχω έναν στόχο πρέπει να καταβάλω μεγάλη προσπάθεια, γιατί πολλά ανατρέπονται και πρέπει πάλι να αρχίσω από την αρχή, όμως τελικά αρκετά τα πετυχαίνω. Και εκεί είναι που λέω, να είχα ένα τριγωνάκι να μου διευκολύνει λίγο τη ζωή!:)

Δεν παραπονιέμαι:cry: καλά είμαι:lost: Απ ότι κατάλαβα το μεγάλο τρίγωνο δίνει ένα χάρισμα που βοηθάει το άτομο να ανταπεξέρχεται στις δύσκολες στιγμές και χαρά σε αυτόν που το έχει

Μήπως θα ήταν πιο δόκιμο να ανοίξουμε νέο θέμα για να μπορούμε να το αναπτύξουμε ?

Κοραλλία Μόζορα
18-12-2011, 09:17 AM
Με πιο απλά λόγια, αυτό που ήθελα να πω σ' αυτό το άρθρο είναι ότι υπάρχει ένας μύθος γύρω από το μεγάλο τρίγωνο ότι δίνει ένα βόλεμα και μια επανάπαυση στην ζωή. Στην πραγματικότητα όμως, αν μελετήσει κανείς πολλούς χάρτες ατόμων με μεγάλο τρίγωνο θα δει ότι σε πάρα πολλές περιπτώσεις αυτά τα άτομα έχουν πολύ δύσκολη ζωή, μπορεί ακόμα και να φύγουν από την ζωή σε μικρή ηλικία.

Κάτω απ' αυτές τις συνθήκες, το να λέμε στα άτομα αυτά "αχ και νά' χες μια αντιθεσούλα στο μεγάλο τρίγωνο σου για να μην επαναπαύεσαι" ακούγεται μέχρι και σκληρό. Ένα χάρτη δεν τον κρίνουμε από μια όψη και δεν μπορούμε να απομονώνουμε μια όψη όσο ευνοϊκή και να φαίνεται.