PDA

View Full Version : Έναρξη δίαιτας και θέσεις της σελήνης



taurine
04-01-2011, 07:54 PM
Με αφορμή τα 1-2 παραπανίσια κιλά των εορτών που στρογγυλεύουν γοφούς, κάνουν την εμφάνισή τους και οι τύψεις, και σου βγάζουν ξινά τα μελομακάρονα και τους γεμάτους φρέσκο βούτυρο κουραμπιέδες!

Από όσα γνωρίζω, όταν η σελήνη κάνει τις βόλτες της σε Τοξότη, καρκίνο, ταύρο, σκορπιό και ζυγό, μας ανοίγει την όρεξη και μας χαρίζει "στρογγυλάδες".
Αντιθέτως, όταν βρίσκεται σε υδροχόο, παρθένο, διδύμους,κριό,αιγόκερω, τα πράγματα είναι λίγο πιό συγκρατημένα.

Αυτό που με προβληματίζει είναι για το αν πρέπει να ξεκινήσεις μία σωστή διατροφή μετά τη Νέα Σελήνη (γέμιση) ή μετά την Πανσέληνο (χάση), δεδομένου πως ίσως υπάρχει αντιστοιχία στην κατανομή υγρών του σώματος στις διάφορες φάσεις της.

Θα ήθελα τις απόψεις σας, αν φυσικά θέλετε κι εσείς να το ψάξουμε!:bigsmile:

Ariete79
04-01-2011, 08:09 PM
Ώχ Παναγιά μου!!!

Πονεμένο θέμα έπιασες... :bigsmile:

xoxo:love:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
04-01-2011, 08:09 PM
Ξερω οτι με νεα σεληνη ειναι μια καλη αρχη [ξεκινηματα]
για διαιτα
στο ζωδιο του αιγωκερου
η'' στην παρθενο
ιδιως του αιγωκερω [κρονος]
που ειναι ζωδιο με αντοχη -θεληση -δειαρκεια στον χρονο!



κουκι:bigsmile:

taurine
04-01-2011, 08:26 PM
Ξερω οτι με νεα σεληνη ειναι μια καλη αρχη [ξεκινηματα]
για διαιτα
στο ζωδιο του αιγωκερου
η'' στην παρθενο
ιδιως του αιγωκερω [κρονος]
που ειναι ζωδιο με αντοχη -θεληση -δειαρκεια στον χρονο!



κουκι:bigsmile:
Δεσποινάκι κι εγώ το ίδιο πιστεύω, αλλά μία σελήνη στη γέμιση, μήπως "κρατά" υγρά και τοξίνες?
¶σε που εδώ και 2 μέρες είμαι σαν στραβός σουγιάς, με ένα λουμπάγκο οσφυικής μοίρας που έπαθα. Έκλειψη γαρ στον Αιγόκερω (κόκκαλα), ήρθε να ενεργοποιήσει το γενέθλιο Κρόνο μου στον 8ο και στο Λιοντάρι (πλάτη-σπονδυλική στήλη).
Και αφού δεν μπορώ να γυμναστώ προς το παρόν, λέω να αρχίσω μια καλή διατροφή-δίαιτα-αποτοξίνωση. Κι εσύ σαν Τοξοτίνα των απολαύσεων, προφανώς με καταλαβαίνεις!;)

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
04-01-2011, 09:09 PM
Δεσποινάκι κι εγώ το ίδιο πιστεύω, αλλά μία σελήνη στη γέμιση, μήπως "κρατά" υγρά και τοξίνες?
¶σε που εδώ και 2 μέρες είμαι σαν στραβός σουγιάς, με ένα λουμπάγκο οσφυικής μοίρας που έπαθα. Έκλειψη γαρ στον Αιγόκερω (κόκκαλα), ήρθε να ενεργοποιήσει το γενέθλιο Κρόνο μου στον 8ο και στο Λιοντάρι (πλάτη-σπονδυλική στήλη).
Και αφού δεν μπορώ να γυμναστώ προς το παρόν, λέω να αρχίσω μια καλή διατροφή-δίαιτα-αποτοξίνωση. Κι εσύ σαν Τοξοτίνα των απολαύσεων, προφανώς με καταλαβαίνεις!;)

σε κα;ταλαβαινω ..
αλλα δεν σαβουριαζω οτι να'ναι
προσεχω ..
και παω και γυμναστηριο
[υγρα,τοξινες οπως ειπες σε γεμιση]μην μου τα μασας τωρα δικαιολογιες
ειπαμε με νεα σεληνη θα ξεκινησεις διαιτα στον αιγωκερω
ειναι ζωδιο λιτοδιαιτο,ισχνο,χορτοφαγο με αντοχες
και αν σταματησεις τις μασαμπουκες
και οι τοξινες και τα υγρα ολα θα φυγουν

το λεεει και η λεξη νεα σεληνη νεα αρχη
αντε καλο βολι...
και περαστικα για την μεση σου:love:

taurine
04-01-2011, 09:36 PM
σε κα;ταλαβαινω ..
αλλα δεν σαβουριαζω οτι να'ναι
προσεχω ..
και παω και γυμναστηριο
[υγρα,τοξινες οπως ειπες σε γεμιση]μην μου τα μασας τωρα δικαιολογιες
ειπαμε με νεα σεληνη θα ξεκινησεις διαιτα στον αιγωκερω
ειναι ζωδιο λιτοδιαιτο,ισχνο,χορτοφαγο με αντοχες
και αν σταματησεις τις μασαμπουκες
και οι τοξινες και τα υγρα ολα θα φυγουν

το λεεει και η λεξη νεα σεληνη νεα αρχη
αντε καλο βολι...
και περαστικα για την μεση σου:love:
χαχαχα!
Καλό!

Το θέμα όμως είναι πως δεν έχω πρόβλημα με τα κιλά μου. Ποτέ δεν είχα. Είμαι 1.80 και 68 κιλά, απλά μου αρέσουν πιο πολύ τα 66. Και επιπλέον, γυμνάζομαι 3-4 φορές την εβδομάδα.
Όμως μέσα σε 7 μέρες, ε πως να το κάνουμε, σελήνη στον Τοξότη έχουμε, γιορτές ήρθαν, πολύ θέλει???
;)

παλίρροια
04-01-2011, 09:53 PM
:embarrest.....Ομολογουμένος το να θέλει να χάσει κανείς 2-3 κιλά είναι πιο δύσκολο απο το να θέλει να χάσει δέκα η είκοσι, διότι ουσιαστικά θεωρείται διόρθωση λεπτομερειών....
Θα συμβούλευα για ένα χρονικό διάστημα να μείνει ο οργανισμός χαλαρός,και σιγά σιγά θα αποτοξινωθεί και απο τις εορταστικές συνήθειες,θα έπανέλθει στούς.....:laugh:φρενήρης ρυθμούς της καθημερινότητας,και τότε θα άναλώσει μόνος του το περιττό λίπος....:bigsmile:
Οταν πιεζεις κάτι δεν έρχεται,και είναι κρίμα να πιέζεται ένας άνθρωπος και......γι'αυτό!!!!!!:bigsmile: για δυο-τρία κιλάκια....ε δεν χάλασε και ο κόσμος....:cheesy:
Παιδια χαλαρα!!!!:bigsmile:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
04-01-2011, 09:57 PM
χαχαχα!
Καλό!

Το θέμα όμως είναι πως δεν έχω πρόβλημα με τα κιλά μου. Ποτέ δεν είχα. Είμαι 1.80 και 68 κιλά, απλά μου αρέσουν πιο πολύ τα 66. Και επιπλέον, γυμνάζομαι 3-4 φορές την εβδομάδα.
Όμως μέσα σε 7 μέρες, ε πως να το κάνουμε, σελήνη στον Τοξότη έχουμε, γιορτές ήρθαν, πολύ θέλει???
;)

βρε θα με τρελλανεις ;;;:nuts:
για δυο κιλα συζηταμε;;;:nuts:


με αγαπη κουκι:love:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
04-01-2011, 10:02 PM
:embarrest.....Ομολογουμένος το να θέλει να χάσει κανείς 2-3 κιλά είναι πιο δύσκολο απο το να θέλει να χάσει δέκα η είκοσι, διότι ουσιαστικά θεωρείται διόρθωση λεπτομερειών....
Θα συμβούλευα για ένα χρονικό διάστημα να μείνει ο οργανισμός χαλαρός,και σιγά σιγά θα αποτοξινωθεί και απο τις εορταστικές συνήθειες,θα έπανέλθει στούς.....:laugh:φρενήρης ρυθμούς της καθημερινότητας,και τότε θα άναλώσει μόνος του το περιττό λίπος....:bigsmile:
Οταν πιεζεις κάτι δεν έρχεται,και είναι κρίμα να πιέζεται ένας άνθρωπος και......γι'αυτό!!!!!!:bigsmile: για δυο-τρία κιλάκια....ε δεν χάλασε και ο κόσμος....:cheesy:
Παιδια χαλαρα!!!!:bigsmile:

και εσυ θα με τρελλανεις τωρα:nuts:
βρε ξερετε τι αγωνα τι στερηση και τι δυναμη ψυχης
πρεπει να εχει καποιος
για να χασει 10,20, 30 κιλα;;;
θελει μηνες ''η χρονια αγωνα

τα ενα δυο κιλα τιποτα δεν ειναι
τι συγκρινεται τωρα..

παλίρροια
04-01-2011, 10:04 PM
βρε θα με τρελλανεις ;;;:nuts:
για δυο κιλα συζηταμε;;;:nuts:


με αγαπη κουκι:love:

:love: ΑΧ!!!! Μόλις διαπίστωσα πως......ο Ερμης μου τετραγωνίζει με τα φώτα μου...:laugh::laugh:......εξού και η παρανόηση......:embarrest
Τουλαχιστον........έκανα αισθητή την παρουσια μου.....:cheesy: έστω και έτσι...:toung:
Συνεχίστε γιατί θα βγώ.....:offtopic:......................

taurine
04-01-2011, 10:27 PM
και εσυ θα με τρελλανεις τωρα:nuts:
βρε ξερετε τι αγωνα τι στερηση και τι δυναμη ψυχης
πρεπει να εχει καποιος
για να χασει 10,20, 30 κιλα;;;
θελει μηνες ''η χρονια αγωνα

τα ενα δυο κιλα τιποτα δεν ειναι
τι συγκρινεται τωρα..
Ααααχ! αγάπη μου, εχθρός του καλού είναι το καλύτερο!
Αυτό το διάστημα, γεμίσαμε τοξίνες, οι οποίες αποθηκεύονται λόγω κατακράτησης υγρών.
Πριν από πολύ καιρό διάβασα κάπου για τη δίαιτα της σελήνης,αλλά το περιοδικό δεν το εχω και σε μεγάλη εκτίμηση.
Βέβαια, υπάρχει και μια βάση αναφορικά με τα υγρά του σώματος και τις φάσεις της σελήνης,και είπα να το ψάξω εδώ μέσα βρε Δεσποινάκι,κάτι παραπάνω θα βρίσκαμε.

Τώρα όσο για τον Αιγόκερω, εμένα προσωπικά δεν μου λειτουργεί καθόλου "αδυνατιστικά".
Ο ωροσκόπος μου είναι στις 29 του Τοξότη και πιάνει μέχρι και τις 11 του υδροχόου. Ψάχνω να βρω άκρη και στον άξονα 6/12 και βλέπω Ποσειδώνα στον 12ο, αλλά σε καλές όψεις με τους προσωπικούς πλανήτες. Η σελήνη είναι στον Τοξότη επίσης και προφανώς με καταδικάζει σε γιο γιο κιλών, 2 πάνω 2 κάτω, πάντα τέτοια εποχή περίπου.

(Όμως πλάκα πλάκα, παχύσαρκους Τοξότες, δεν έχω συναντήσει μέχρι ώρας. Περισσότερο Ζυγούς και Σκορπιούς, και Ιχθύς.)