PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Ο πνευματικός σας πλούτος: Όψεις του Δία στο γενέθλιο ωροσκόπιο σας



masak
05-12-2010, 03:41 PM
Όταν η ανθρώπινη Ιεραρχία αφυπνίζεται πλήρως από πνευματικές και όχι απλά υλικές δυνατότητες τότε η επίδραση του Δία, θα γίνει πιο δυνατή και τότε αυτός ο ευεργέτης πλανήτης θα οδηγήσει την ανθρώπινη οικογένεια μέσα στους δρόμους της γαλήνης και της προόδου.

Alice Bailey, Εσωτερική Αστρολογία, σελ. 264.

Σε αυτό το άρθρο, θα εξετάσουμε την εσωτερική λειτουργία του "μεγάλου ευεργέτη", ώστε να δούμε πως ο Δίας λειτουργεί όταν βρίσκεται σε όψη με άλλους πλανήτες στο ηλιακό σύστημα.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: [Μεταφράσεις] Ο πνευματικός σας πλούτος: Όψεις του Δία στο γενέθλιο ωροσκόπιο σας (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%AC%CF%83%C E%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%C E%B9%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-152/%CE%BF-%CF%80%CE%BD%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%C E%BA%CF%8C%CF%82-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%8C%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%BF-%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BA%CF%8C%CF%80%CE%B9%C E%BF-%CF%83%CE%B1%CF%82-13189/)

giou
07-02-2011, 12:05 PM
Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο.Δεν ξέρω πως καταλαβαίνουμε πότε μια όψη είναι συγκλίνουσα και πότε αποκλίνουσα.Μπορειτε να μου το εξηγήσετε?

zw_epimenontas
09-02-2011, 12:29 AM
εχω την ιδια απορια με την παρακατω φιλη μας :love:

Χρήστος Άρχος
09-02-2011, 12:34 AM
εχω την ιδια απορια με την παρακατω φιλη μας :love:

Θα το καταλαβαίνεται με το αν ο γρηγορότερος πλανήτης πλησιάζει η απομακρύνεται από τον βαρύτερο.
Κατά σειρά ταχύτητας από τον γρηγορότερο στον αργότερο έχουμε τους εξής.

Σελήνη
Ήλιος
Ερμής
Αφροδίτη
¶ρης
Δίας
Κρόνος
Ουρανός
Ποσειδώνας
Πλούτωνας.

Έτσι λοιπόν η Σελήνη πάντα θα είναι ο πλανήτης που θα βλέπετε στις όψεις της αν θα πλησιάζει η θα απομακρύνεται από τον πλανήτη. Ο πλούτωνας θα είναι πάντα το σημείο όπου θα βλέπετε οι άλλοι πλανήτες αν πλησιάζουν η αποκλίνουν.
Ο ¶ρης θα είναι το σταθερό σημείο για Σελήνη, Ήλιο, Ερμή και Αφροδίτη ενώ θα κοιτάτε αν πλησιάζει η αποκλίνει για Δία, Κρόνο, Ουρανό, Ποσειδώνα και Πλούτωνα.
και ούτω καθεξής...

toniateddybear
22-02-2012, 12:16 AM
το αρθρο μου αρεσε πολυ, παρολο που ειναι μεταφραση και οι μεταφρασμενες δουλειες με δυσκολευουν λιγοοοοο στην κατανοηση, συνηθως λογως της οχι και τοσο καλης συνταξης. Αναγνωριζω τη δυσκολια της μεταφρασης και την προυποθεση καλης γνωσης της απαιτουμενης ορολογιας, γι΄αυτο και δινω διπλο μπραβο!:)

Θα ηθελα να ρωτησω δυο παργματα: οι οψεις με τα σημεια ειναι αξιες αναφορας..? για παραδειγμα, μια οψη χιαστη του δια με το μεσουρανημα ή ενα εξαγωνο με τον ωροσκοπο σε ενα χαρτη, ποιου ειδους προσεγγιση τους αρμοζει...?
και, την οψη χιαστι, την περιλαμβανουμε συμφωνα με το αρθρο στις (+) ή στις (-) οψεις...?:confused:

Ευχααριστω εκ των προτερων και μια φορα ακομη ευγε για την ωραια μεταφραση!

SAGIVI
22-02-2012, 10:18 AM
Φυσικα κι εχουν σημασια οι οψεις του Δια με τα σημεια αλλα δεν ειναι το θεμα του αρθρου.

Ο συγγραφεας αναφερει οτι την χιαστι, θα την υπολογισουμε ως (-) οψη.