PDA

View Full Version : Συνοδοι και οικοι



hattie23
22-11-2010, 02:08 AM
Το κανω γενικο το θεμα και οποιος θελει προσθετει επειτα τις δικες τους συνοδους στους διαφορους οικους .

Υπαρχει πιθανοτητα η συνοδος αφροδιτη -αρη στον 6ο οικο στον αιγοκερω να φερει καυγαδες η εστω προστριβες στο χωρο εργασια η στην καθημερινοτητα?
Βασικα ,εγω που δεν εργαζομαι θα μπορουσε ο χωρος του πανεπιστημιου να αποτελει "τον χωρο εργασιας μου " ?
αυτο μου ελειπε μονο φετος ,να εχω καυγαδες με ανθρωπους που βλεπω καθημερινα .

Απο θεματα υγειας τι θα μπορουσε να φερει?

Οσο αφορα το αλλο που πρωτοερχεται στο μυαλο του αλλου με αυτη την περιφημη συνοδο :toung: .Ξεχαστε το ,δεν παιζει

Ουτε το ασανσερ δεν σταματαει οταν το καλω .Οποτε ας δουμε τι αλλο θα μπορουσε να σημαινουν ....

tonis1989
22-11-2010, 10:28 PM
Ο Πλούτωνας κάνει τετράγωνο με την Σελήνη μου στο Κριο και σύνοδο με τον Ουρανό μου τι σημαινει αυτο πως θα με επηρεασει??

katiakiss
22-11-2010, 11:20 PM
Ο Πλούτωνας κάνει τετράγωνο με την Σελήνη μου στο Κριο και σύνοδο με τον Ουρανό μου τι σημαινει αυτο πως θα με επηρεασει??Από μόνο του αυτό που μας λες, με κάνει να σκεφτώ ότι έχεις Ουρανό τετράγωνο Σελήνη από γενέθλια θέση. Αυτό θα πει ότι αυτό το γενέθλιο τετράγωνο ενεργοποιείται από την διέλευση του Πλούτωνα.
Το θέμα είναι ότι κανείς δεν μπορεί να σου πει τι θα συμβεί στην ζωή σου χωρίς να ξέρει σε ποιους οίκους βρίσκονται οι δύο εμπλεκόμενοι πλανήτες του εν λόγω τετραγώνου. Οι οίκοι είναι αυτοί που θα δείξουν σε ποιο τομέα της ζωής σου θα λάβουν χώρα τα δρώμενα.
Με δύο λόγια, πολύ γενικά, η ήδη μπλοκαρισμένη ψυχική σου ζωή θα μπει σε μια επίπονη διαδικασία αυτοανάλυσης που θα σε φέρει αντιμέτωπη με τα βαθύτερα και απωθημένα σου αισθήματα. Είναι πιθανό να βιώσεις ακραία συναισθήματα που θα έχουν την ρίζα τους στο μακρινό παρελθόν σου. Σε βιώματα της παιδικής σου ηλικίας.
Τα καλά νέα είναι ότι θα γνωρίσεις καλύτερα τις αθέατες πλευρές του εαυτού σου και θα απελευθερωθείς από το άχρηστο συναισθηματικό φορτίο. :bigsmile:Πρόσεχε τις εντάσεις!:nuts:

Σαλώμη
23-11-2010, 08:51 PM
Καλησπέρα ,

έχω μια μεγάλη σύνοδο στον 4ο οίκο στο ζώδιο του Ζυγού με τους πλανήτες Σελήνη- άρη - πλούτωνα. Ποια η σημαντικότητα αυτης της συνόδου? Που επηρεάζει ?

Ευχαριστώ.

Μητσάκος
24-11-2010, 07:03 AM
Καλησπέρα ,

έχω μια μεγάλη σύνοδο στον 4ο οίκο στο ζώδιο του Ζυγού με τους πλανήτες Σελήνη- άρη - πλούτωνα. Ποια η σημαντικότητα αυτης της συνόδου? Που επηρεάζει ?

Ευχαριστώ.

Προφανώς εννοείς ότι είναι γενέθλια η σύνοδος, ε;
Αν έτσι είναι,μπορείς να πάρεις μια καλή ιδέα αυτής της συνόδου από την "δωρεάν γενέθλια ανάλυση" που παρέχει το υπολογιστικό πρόγραμμα του myhoroscope
http://www.myhoroscope.gr/horo/scripts/view_records.ph
Μπορείς ακόμα να διαβάσεις αυτό http://www.myhoroscope.gr/17-%EF%DF%EA%EF%E9-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF%F2-%F4%FD%F0%EF%E9-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF%F5/6911-ic-%E1%EA%EC%DE-4%EF%F5-%EF%DF%EA%EF%F5.html που αναφέρεται συγκεκριμένα στον 4ο Οίκο,
αυτό http://www.myhoroscope.gr/17-%EF%DF%EA%EF%E9-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF%F2-%F4%FD%F0%EF%E9-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF%F5/7617-%E3%F9%ED%E9%E1%EA%EF%DF-%EF%DF%EA%EF%E9-%F3%F4%EF%ED-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%E9%EA%FC-%F7%DC%F1%F4%E7-%F4%E9-%EC%E1%F2-%E1%F0%EF%EA%E1%EB%FD%F0%F4%EF%F5%ED%3B.html
που αναφέρεται στη σημασία των γωνιακών Οίκων γενικότερα, αλλά και αυτό http://www.myhoroscope.gr/17-%EF%DF%EA%EF%E9-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF%F2-%F4%FD%F0%EF%E9-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF%F5/53-%EF%E9-12-%EF%DF%EA%EF%E9-%F3%F5%ED%EF%F0%F4%E9%EA%DE-%F0%E5%F1%E9%E3%F1%E1%F6%DE.html για να αποκτήσεις μια εικόνα για όλους τους Οίκους και τη σημασία τους :bigsmile:

Σαλώμη
24-11-2010, 03:32 PM
Μητσακο ευχαριστω . Τα χω διαβάσει αυτά ...Και τα κατανοώ. Απλά στον γεννέθλιο χαρτη όλο 4ους έχω και αυτό ειναι εκνευριστικό. Σαν όλη η ζωή μου να περιστρεφεται γυρω απ την οικογένεια. Ακόμα και το μεσουράνημα που είναι στον Κριο , πληροφορίες παίρνω από τον Αρη στον Ζυγ'ο στον 4ο οίκο...Ε αμαν πια δηλαδή! Οποια πέτρα και αν σηκώσω για να δω κάτι 'άλλο εμφανίζεται στην ερμηνεία μπροστα μου ο τεταρτος οίκος και κατα συνέπεια η σχεση με τη μαν ή την οικογένεια. Κατι πέρα απ΄αυτ'ό δεν υπάρχει ?

hattie23
24-11-2010, 06:23 PM
Wellcome to the club!:bigsmile:

Ο 4ος ειναι ενας απο τους σημαντικοτερους οικους στο ζωδιακο (αυτο για να το δεις αλλοιως το θεμα .)

Δευτερον,ως οπαδος του Φρουντ θα υποστηριξω οτι ετσι και αλλοιως ενα μεγαλο κομματι των επιλογων μας συνειδητα η ασυνειδητα στηριζεται πανω στην οικογενεια μας ,στην καταγωγη μας ,στην χωρα που μεγαλωσαμε και γενικοτερα στο περιβαλλον που "ανδρωθηκαμε " (αν και γυναικες :toung: λεξη ακρως φαλλοκαρτικη το ξερω).

Ενας Αρης γενικα στον Ζυγο δειχνει οτι σου αρεσουν οι γοητευτικοι,δεσμευτικοι και αγαπησιαρηδες ανδρες .Ο αρης γενικα στον 4ο δειχνει καποιες εντασεις μεσα στην οικογενεια,καυγαδες κ.λ.π αλλα επειδη ειναι στον ζυγο και ο ζυγο θελει ησυχια .αρμονια ,ταξη και ασφαλεια ,αυτοι οι καυγαδες ειτε ηταν υπογειοι (νευρα που αργουσαν να βγουν στην επιφανεια η καποια εχθρα .πικρια που εκφραζεται υπογεια μεσα στις σχεσεις ).Ο κυβερνητης του 10ου στο 4ο μπορει ειτε να σχετιζεται με συνεχιση επαγγελματος που ηδη εχει η οικογενεια ειτε με γη ,μεσητικα γραφεια, κ.λ.π

Σαλώμη
24-11-2010, 06:43 PM
Σε ευχαριστώ πολύ Hattie. Ορθώς εμίλησες. Και γω ειμαι οπαδός του Φρόυντ και της ψυχοθεραπείθας εν γένει, αλλά βαρέθηκα με αυτή την οικογένια. Καλή χρυσή είναι , αλλά τρώει ενέργεια. Τώρα ως προς το επάγγελμα ουδεμία σχεση έχω με την συνέχιση των οικογενειακών επαγγελματων΄, ούτε με την μεσιτία και τη γη. Και πέρα από την ψυχολογική ερμηνεια του ότι μου τρώει ενεργεια η οικογένεια μου , δεν ξέρω πως να το ψάξω στον 10ο , εφόσον όταν ρωτάω ανακύπτει συνεχώς αυτο το θέμα. Τι κοιταω για όψεις και τα λοιπά... με το που αναφέρω ότι βρίσκονται στον 4ο , όλοι μου λένε για την οικογένεια, και το μεσουράνημα απ' ευθείας μπαινει σε 2η μοίρα. Εκτός αυτού θεωρω οτι ο 4ος, ετσι όπως τον έχω ψαξει μάλλον αφορα τον πατερα μου, ενω ο 10ος την μητέρα μου.
Τέλος η όψη φερ΄΄ ειπείν Αρης σύνοδος Πλουτωνας και Αρης συνοδος Σελήνη (στον 4ο)- τι να κάνουμε , για μια κόμη φορά επαναλαμβάνομαι-τι μπορει να σημαίνει για το mc μου. .

Μητσάκος
24-11-2010, 07:01 PM
Σε ευχαριστώ πολύ Hattie. Ορθώς εμίλησες. Και γω ειμαι οπαδός του Φρόυντ και της ψυχοθεραπείθας εν γένει, αλλά βαρέθηκα με αυτή την οικογένια. Καλή χρυσή είναι , αλλά τρώει ενέργεια. Τώρα ως προς το επάγγελμα ουδεμία σχεση έχω με την συνέχιση των οικογενειακών επαγγελματων΄, ούτε με την μεσιτία και τη γη. Και πέρα από την ψυχολογική ερμηνεια του ότι μου τρώει ενεργεια η οικογένεια μου , δεν ξέρω πως να το ψάξω στον 10ο , εφόσον όταν ρωτάω ανακύπτει συνεχώς αυτο το θέμα. Τι κοιταω για όψεις και τα λοιπά... με το που αναφέρω ότι βρίσκονται στον 4ο , όλοι μου λένε για την οικογένεια, και το μεσουράνημα απ' ευθείας μπαινει σε 2η μοίρα. Εκτός αυτού θεωρω οτι ο 4ος, ετσι όπως τον έχω ψαξει μάλλον αφορα τον πατερα μου, ενω ο 10ος την μητέρα μου.
Τέλος η όψη φερ΄΄ ειπείν Αρης σύνοδος Πλουτωνας και Αρης συνοδος Σελήνη (στον 4ο)- τι να κάνουμε , για μια κόμη φορά επαναλαμβάνομαι-τι μπορει να σημαίνει για το mc μου. .

H τριάδα που αναφέρεις κάνει σύνοδο με την ακμή του 4ου ή όχι; Στον 10ο έχεις πλανήτες;

hattie23
24-11-2010, 07:03 PM
Δυστυχως παλι θα σου πω οτι αυτες οι ερμηνειες που ζητας επειδη αυτες οι οψεις βρισκονται στον 4ο (και εχουν και πολυ ψωμι:laugh:) επισκιαζουν λιγο το γεγονος οτι ο αρης σου κυβερνητης του 10ου βρισκεται εκει.
Επισης ενας χαρτης ,οπως διαπιστωσες και εσυ πολυ σωστα,δινει πληροφοριες γενικες για τον χαρακτηρα και την ζωη του αλλου .Ωστοσο το περιβαλλον στο οποιο μεγαλωνουμε παιζει καθοριστικο ρολο σε σημειο που οι "ερμηνειες" απο ανθρωπο σε αανθρωπο διαφερουν και χρειαζεται καποιος επαγγελματιας αστρολογος για να ερμηνευψει πιο σωστα ορισμενα θεματα.

Με λιγα λογια μεμονομενες οψεις δημιουργουν λανθασμενες ερμηνειες .

Οντως ο 10ς και ο 4ος αφορα την μητερα και τον πατερα .

Τωρα με τετοιες σκληρες συνοδους του αρη σου ας πουμε ,θα μπορουσες να ησουν μια serial killer:bigsmile: αλλα ελπιζω και ευχομαι να μην εισαι :bigsmile: (αν ειναι δε στο σκορπιο θα εισαι φυσικο ταλεντο στους φονους:toung:).Χωρις πλακα τωρα .Αυτοι οι συνοδοι βγαζουν ενα μπρουταλ στοιχειο μεσα στο χωρο εργασια σου .

Fotini Christodoulou
24-11-2010, 07:10 PM
Η παραδοσιακή αστρολογία τοποθετεί τον πατέρα στον 4ο οίκο, επομένως είναι πολύ λογικό να περιγράφει τον πατέρα σας. Συμφωνώ επίσης με την hattie, η οποία ανέφερε μερικά απο τα πράγματα που κυβερνά ο 4ος οίκος.:bigsmile:

Εφόσον το ζητούμενο είναι τα επαγγελματικά πρέπει να εξετάσετε όχι μόνο σε ποιον οίκο βρίσκεται ο κυβερνήτης του 10ου αλλά και τι όψεις σχηματίζει. Σε ποιο ζώδιο βρίσκεται. Ποιους οίκους κυβερνούν οι πλανητες με τους οποίους σχετίζεται με όψεις και σε ποιούς οίκους βρίσκονται οι πλανητες με τους οποίους σχηματίζει όψεις.
Ο 4ος οίκος συμφωνα με την ψυχολογική αστρολογία συμβολίζει και τον εσωτερικό μας κόσμο, όχι αυτόν που προβάλλουμε προς τα έξω ( κοινωνική εικόνα 10ος) αλλά τον αληθινό, τον πυρήνα μας αν θέλετε.

Αρης σε συνοδο με Πλούτωνα και Σελήνη, μας δείχνει ένταση, τάση να "μαζεύει" το άτομο θυμό, εριστική ενίοτε συμπεριφορά, παρορμητισμό στις ενέργειες, ίσως και υπερευαισθησία. Ίσως επιρροές του οικογενειακού περιβάλλοντος ως προς την κατεύθυνση(επάγγελμα) της ζωής σας?

Μερικές ιδέες: Ο ¶ρης σχετίζεται με την φωτιά, με τον χειρισμό μετάλλων, τον στρατό, τους χειρουργους κ.α.
Ο Ζυγός με την ομορφιά, την αρμονία, την τέχνη κ.α.

Ελπίζω να σας βοήθησα λιγάκι:bigsmile:

Σαλώμη
25-11-2010, 03:03 PM
H τριάδα που αναφέρεις κάνει σύνοδο με την ακμή του 4ου ή όχι; Στον 10ο έχεις πλανήτες;

Μητσάκο, ο Πλουτωνας κάνει σύνοδο με την ακμή του 4ου, τα άλλα έχουν κάποια μικρή ανοχή. Πλανήτες στον 10ο δεν έχω πλην του Χείρωνα που βρίσκεται στον Ταυρο.

Σαλώμη
25-11-2010, 03:12 PM
Η παραδοσιακή αστρολογία τοποθετεί τον πατέρα στον 4ο οίκο, επομένως είναι πολύ λογικό να περιγράφει τον πατέρα σας. Συμφωνώ επίσης με την hattie, η οποία ανέφερε μερικά απο τα πράγματα που κυβερνά ο 4ος οίκος.:bigsmile:

Εφόσον το ζητούμενο είναι τα επαγγελματικά πρέπει να εξετάσετε όχι μόνο σε ποιον οίκο βρίσκεται ο κυβερνήτης του 10ου αλλά και τι όψεις σχηματίζει. Σε ποιο ζώδιο βρίσκεται. Ποιους οίκους κυβερνούν οι πλανητες με τους οποίους σχετίζεται με όψεις και σε ποιούς οίκους βρίσκονται οι πλανητες με τους οποίους σχηματίζει όψεις.
Ο 4ος οίκος συμφωνα με την ψυχολογική αστρολογία συμβολίζει και τον εσωτερικό μας κόσμο, όχι αυτόν που προβάλλουμε προς τα έξω ( κοινωνική εικόνα 10ος) αλλά τον αληθινό, τον πυρήνα μας αν θέλετε.

Αρης σε συνοδο με Πλούτωνα και Σελήνη, μας δείχνει ένταση, τάση να "μαζεύει" το άτομο θυμό, εριστική ενίοτε συμπεριφορά, παρορμητισμό στις ενέργειες, ίσως και υπερευαισθησία. Ίσως επιρροές του οικογενειακού περιβάλλοντος ως προς την κατεύθυνση(επάγγελμα) της ζωής σας?

Μερικές ιδέες: Ο ¶ρης σχετίζεται με την φωτιά, με τον χειρισμό μετάλλων, τον στρατό, τους χειρουργους κ.α.
Ο Ζυγός με την ομορφιά, την αρμονία, την τέχνη κ.α.

Ελπίζω να σας βοήθησα λιγάκι:bigsmile:

Με βοήθησες πολύ και σε ευχαριστώ!
Ο κυβερνήτης μου Αρης του mc κάνει όψεις με :

Αρης τετρα Ηλιος (Λέων 120ς)
Αρης συνοδ Διας (Σκορπιος 40ς!)
Αρης εξαγ Ποσειδώνας (Τοξοτ, 5ος)
Αρης συνοδ Κληρ Τυχης (Ζυγός, 4ος!)
Αρης χιαστι Χειρων (ταυρος 10ος)- λίγο δύσκολο μου ακουγεται αυτο, όπως και το παρακάτω
Αρης αντιθεση Μεσουράνημα Κριος.
συν τα προηγουμενα

Αρης συνοδ Σελήνη, πλούτωνας (ζυγός 4ος!).

Την μικρότερη ανοχή την έχει ο Αρης σε σύνοδο με την Σελήνη μου.

Δηλαδή τι να πώ με τόσες όψεις στον 4ο ! Ελεος πια.

Μητσάκος
25-11-2010, 07:21 PM
Μητσάκο, ο Πλουτωνας κάνει σύνοδο με την ακμή του 4ου, τα άλλα έχουν κάποια μικρή ανοχή. Πλανήτες στον 10ο δεν έχω πλην του Χείρωνα που βρίσκεται στον Ταυρο.

Για δεν ανεβάζεις το χάρτη σου, μιας και πολλοί είμαστε οπτικοί τύποι :bigsmile:

Σαλώμη
26-11-2010, 10:45 PM
Συγγνωμη δεν ξερω πως να το ανεβασω . θα βάλω το link και ο θε ος βοηθός http://www.myhoroscope.gr/horo/scripts/special.php

και αν δεν μπορειτε να το δειτε...τα στοιχεια μου εχουν ως εξης : 27/7/1982 6:30π.μ, αθηνα

Σαλώμη
26-11-2010, 10:58 PM
Συγγνωμη δεν ξερω πως να το ανεβασω . θα βάλω το link και ο θε ος βοηθός http://www.myhoroscope.gr/horo/scripts/special.php

και αν δεν μπορειτε να το δειτε...τα στοιχεια μου εχουν ως εξης : 27/7/1982 6:30π.μ, αθηνα

http://http://www.myhoroscope.gr/horo/scripts/special.php

gold soul
26-11-2010, 11:49 PM
Ορίστε..:bigsmile:


http://i904.photobucket.com/albums/ac244/hryssa-p/astro-charts/copy-2.png

taurine
27-11-2010, 12:03 AM
Απίστευτα δυνατός 4ος - 10ος! :amazed::amazed::amazed:

Σαλώμη
27-11-2010, 05:27 PM
Απίστευτα δυνατός 4ος - 10ος! :amazed::amazed::amazed:


Ναι Taurine το ξέρω...στον 10ο όμως έχω μόνο τρον Χείρωνα που σημαίνει πληγές του παρελθόντος. Τωρα αυτό να το συνδέσω με τα επαγγελματικά ή με τα γονεϊκά . Χώρια που ο Κυβερνήτης του Δεκάτου ο Αρης είναι στον Ζυγό νσε θέση αδυναμίας στον τέταρτο οίκο. Δηλαδή διπλό το κακό.

whisperer
27-11-2010, 05:51 PM
χμμ...αγαπητή Σαλώμη....κανένα διπλό κακό δε θα έλεγα εγώ....:bigsmile:
επίσης κάτι άλλο που έγραψες σε ένα προηγούμενο ποστ σου ότι "το μεσουράνημα έρχεται σε δεύτερη μοίρα" δεν νομιζω οτι είναι έτσι! όταν εχουμε πλανήτες κοντά στην ακμή κάποιου οίκου τότε αυτοί λειτουργούν στον άξονα και όχι μόνο στον εν λόγω οίκο! στη δική σου περίπτωση ο Πλούτωνας λειτουργεί στον άξονα 4ου-10ου και λόγω συνόδου παίρνει μαζί του και τους πλανήτες που ακολουθούν! Για τον άρη τώρα όντως δεν είναι σε καλή θέση από άποψη οίκου αλλά και ζωδίου αλλά δε θα τον έλεγα αδύναμο όταν βρίσκεται σε σύνοδο με τον Πλούτωνα και μάλιστα είναι και γωνιακός!...ίσα ίσα θα σε έλεγα και πολύ διεκδιτική και δυναμική! Ούτε εγώ έχω πλανήτες στο δέκατο οίκο...αλλά αυτό δεν λέει τίποτα σε πρακτική εφαρμογή!

αλήθεια...με τις γυναίκες και γενικότερα με τα "γυναικεία" ζητήματα πως τα πας...? :unsure:

taurine
27-11-2010, 05:56 PM
Ναι Taurine το ξέρω...στον 10ο όμως έχω μόνο τρον Χείρωνα που σημαίνει πληγές του παρελθόντος. Τωρα αυτό να το συνδέσω με τα επαγγελματικά ή με τα γονεϊκά . Χώρια που ο Κυβερνήτης του Δεκάτου ο Αρης είναι στον Ζυγό νσε θέση αδυναμίας στον τέταρτο οίκο. Δηλαδή διπλό το κακό.


Καλή μου Λιονταρίνα,πιθανότατα να γνωρίζεις πως τα άστρα στην περίπτωσή σου, αποδείχτηκαν σοφά και γενναιόδωρα!
Το μόνο που σου λείπει είναι η αισιοδοξία και ένα μεγάαααααααααλο και πλατύ χαμόγελο!
Ο καλός μας Χείρωνας ναι μεν προσπαθεί να γιατρέψει πληγές και όλοι γνωρίζουμε πως όταν βάζεις οινόπνευμα στην πληγή για να την καθαρίσεις και να την επουλώσεις ....πονάει πολύ!!! Εδώ όμως έχουμε τον Ήλιο σε αρμονική όψη με το Χείρωνα που βοηθάει πολύ την κατάσταση μοιάζοντας λιγάκι με την επισκληρίδιο αναλγησία που ....εξαφανίζει τους πόνους!
Προφανώς ο Ήλιος με την Αφροδίτη στο 12ο να δείχνουν κάποιον χωρίς ανασφάλειες και εμπάθειες, κάποιον με μεγαλοψυχία, και κάποιον που πέφτει και κοιμάται ήσυχος τα βράδια γιατί δεν τον βασανίζουν προβλήματα και μαύρες σκέψεις!
Το ότι υπάρχει συνωστισμός στον άξονα 4/10 είναι ευλογία, μπορεί και να δείχνει ένα δέσιμο με την οικογένειά σου, ή μία δουλειά που θα αρχίσεις αναφορικά με την οικογένεια, μία επιχείρηση, ή στην πιό απλή ερμηνεία, τη συνάφεια της καριέρας σου με την οικογένειά σου.
Φαίνεται πολύ σημαντικός ο 4/10 και αυτό που έχεις να κάνεις είναι να παλέψεις και η επιτυχία σου θα σε κάνει πολύ πολύ ευτυχισμένη. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΘΑΡΡΟΣ.
Λιοντάρι και ανασφάλειες δεν πάνε μαζί...
Τώρα για τον ¶ρη στο Ζυγό, δες τα καλά του. Δες ότι πάντα είναι περιποιημενος, αξιοπρεπής, κομψός, δεν του αρέσουν οι χυδαιότητες και αναζητά αρμονία και δικαιοσύνη.

(Η πολυαγαπημένη μου Τοξοτίνα γιαγιά με ¶ρη στο Ζυγό, που δυστυχώς δεν είναι κοντά μου πλέον, μου έλεγε πως "ο άνθρωπος ό,τι θελει κανει". Και ό,τι κι αν έλεγε, πάντα είχε δίκιο.)

Σαλώμη
29-11-2010, 12:36 AM
χμμ...αγαπητή Σαλώμη....κανένα διπλό κακό δε θα έλεγα εγώ....:bigsmile:
επίσης κάτι άλλο που έγραψες σε ένα προηγούμενο ποστ σου ότι "το μεσουράνημα έρχεται σε δεύτερη μοίρα" δεν νομιζω οτι είναι έτσι! όταν εχουμε πλανήτες κοντά στην ακμή κάποιου οίκου τότε αυτοί λειτουργούν στον άξονα και όχι μόνο στον εν λόγω οίκο! στη δική σου περίπτωση ο Πλούτωνας λειτουργεί στον άξονα 4ου-10ου και λόγω συνόδου παίρνει μαζί του και τους πλανήτες που ακολουθούν! Για τον άρη τώρα όντως δεν είναι σε καλή θέση από άποψη οίκου αλλά και ζωδίου αλλά δε θα τον έλεγα αδύναμο όταν βρίσκεται σε σύνοδο με τον Πλούτωνα και μάλιστα είναι και γωνιακός!...ίσα ίσα θα σε έλεγα και πολύ διεκδιτική και δυναμική! Ούτε εγώ έχω πλανήτες στο δέκατο οίκο...αλλά αυτό δεν λέει τίποτα σε πρακτική εφαρμογή!

αλήθεια...με τις γυναίκες και γενικότερα με τα "γυναικεία" ζητήματα πως τα πας...? :unsure:

Σε ευχαριστώ παρα πολύ για το χρ'ονο που αφιέρωσες , όντος είμαι διεκδικητική και δυναμική. Εχω θέματα με την οικογένεια , αλλά την παλεύω καλά μέχρι στιγμή. Ο 4ος - 10ος είναι πολύ δυνατός , άρα και οι πλανήτες που συνεπάγεται? Θ αμπορούσαμε να πούμε ότι και ο Πλούτωνας μου είναι δυνατός γιατί κάνει σύνοδο με την ακμή του τετάρτου ή όχι και αν ναι τι πάει να πει αυτό. Με τις γυναίκες θέλω να τα πηγαίνω κα΄λα , μάλλον εκείνες όμως λιγάκι ζηλεύουν και απόχωρούν σε κάποια φάση..Γενικότερα με τις φιλίες μου είμαι πολύ δοτική και θερμή, ενώ παρατηρώ ότι κάνω καλή παρέα με γυναικες που είναι Ταυροι ή γενικότερα με ανθρώπους που έχουν έντονο το στοίχειο του Ιχθύ. Παπ' όλα αυτά όντως η σχέση μου με τις γυναίκες κρύβει κάποιο στοιχείο ανταγωνισμού, πραγμα το οποίο όταν το διαπιστώνω λυπάμαι παρα πολύ για αυτό.

Σαλώμη
29-11-2010, 12:50 AM
Ταυρίν σε ευχαριοστώ και σε σενα για την εμπεριστατωμένη απάντηση σου. Οντως δεν κρατω κακίες και εμπάθειες. Πολλές φορές θα με χαρακτήριζα κιολας αφελή σε μερικά ζητήματα και άνθρωπο που εύκολα συγχωρει. (αυτό μπορει να ναι και κακό μερικές φορές). Τωρα όσον αφορά τον Αρη στο Ζυγο... όπως έλεγε και η γιαγιά σου έχει και καλά, τα οποία προείπες. Σε αυτό που μ' εχει βοηθήσει ειναι η καλλιτεχνική αναζήτηση , εφόσον το επαγγελμά μου ασχολείται με την τέχνη. Bέβαια μπορεί να χει βοηθήσει και το εξάγωνο Αρη - Ποσειδώνα. Αλλά αυτή η αντίθεση Αρη Μεσουρανήματος , τι μπορεί να δείχνει? Ναι όντως το μότο μου πρέπει να γίνει η Αισιοδοξία,,γιατί και γω αναρωτιέμαι πολλές φορές από που ξεπηδάει αυτή η ανασφάλεια από την Αφροδίτη? Παρ' όλα αυτά πάντοτε βρίσκώ λύσεις και στην χειρότερη των περιπτώσεων. Παίρνω σκάλα και ανβαίνω που λένε.

Και πάλι ευχαριστώ καλή μου Ταυρίνα.

taurine
30-11-2010, 12:34 AM
Ο ¶ρης στην περίπτωσή σου, εκτός των κομψών του ιδιοτήτων καλείται να αποδείξει την αξία του, παλεύοντας να μην χάσει τους καλούς του τρόπους.
Ίσως η αντίθεσή του με το Μεσουράνημά σου, να δείχνει και μια ανταγωνιστικότητα στη δουλεια, ίσως και να δείχνει την αντίθετη άποψη της οικογένειας με το επάγγελμα που επέλεξες.
(Για παράδειγμα, στη δική μου περίπτωση, Ο ¶ρης είναι στον Κριό και η ακμή του mc στο ζυγό. Το επάγγελμα που επέλεξα είναι ανδροκρατούμενο και οι εντάσεις με τους άνδρες συναδέλφους δεν λείπουν από την ημερήσια διάταξη! Καλούμαστε σε μόνιμη βάση να αποδείξουμε πως είμαστε επαγγελματίες, μητέρες, σύζυγοι, οικοκυρές και το κυριότερο να μπορούμε να ανταπεξέλθουμε ισόποσα και ισάξια σε όλους τους ρόλους. Αυτό δεν θα το δεχθεί ποτέ σχεδόν κανένας άνδρας, ειδικά αν αυτός συνηθίζει να είναι αντιπαραγωγικός, τεμπέλης, γλείφτης, κλάψας,πικρόχολος, μανιαμ.....ας και υποχόνδριος. Εχω ένα συνάδελφο με ¶ρη στον Καρκίνο και στον 6ο, τον οποίο υπό άλλες συνθήκες ευχαρίστως θα έδερνα όλη μέρα, κάθε μέρα, και πραγματικά περιμένω αυτή την αντιπαράθεση, face to face,:pain::rant: για να λειτουργήσει σε όλο του το μεγαλείο ο ¶ρης μου! Φοβάμαι όμως πως εκείνος είτε θα κρυφτεί, είτε θα λειτουργήσει ύπουλα και υπόγεια, χρησιμοποιώντας αμφιβόλου ηθικής μέσα, για να αμυνθεί.).

Εκεί είναι που καλούμαστε να ενεργοποιήσουμε τον ¶ρη μας σε όψη με το Μεσουράνημα. Με ευθύτητα,με θάρρος, με πάλη γιατί αυτό περιμένει ο 10ος οίκος από τον ¶ρη. Τίποτε λιγότερο από τη Νίκη, ακόμη κι αν χρειαστεί να ηχήσουν τα τύμπανα του πολέμου! Η θέση του ¶ρη θα μας υποδείξει σε τί είδους πόλεμο θα κληθούμε να αγωνιστούμε.
Οι όψεις του ¶ρη με το mc νομίζω πως είναι όψεις-πρόκληση και σε γυναικείο ωροσκόπιο μπορεί να δείχνει πόσο "αντράκι" και πόσο αξιόμαχη είναι μια γυναίκα στην καριέρα της, ή ακόμη και τις εντάσεις με τον πατέρα! Όλα παίζουν!
Σημασία έχει να γυρίσεις από τον πόλεμο με όρθια την ασπίδα σου και φυσικά, με όσα περισσότερα λάφυρα γίνεται!:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Υ.Γ.Με συγχωρείτε αν πλάτιασα ή αν ήμουν :offtopic: , αλλά μέσω ενός προσωπικού θέματος, μου δόθηκε η ευκαιρία να αποκωδικοποιήσω τον ¶ρη/MC, και να το μοιραστώ μαζί σας...
Επίσης, πάλι με συγχωρείτε που αναφέρομαι σε ανθρώπους με 'Αρη στον Καρκίνο και 6ο. Δεν είναι προσωπικό, s....t happens!:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Μητσάκος
30-11-2010, 06:56 AM
Ο ¶ρης στην περίπτωσή σου, εκτός των κομψών του ιδιοτήτων καλείται να αποδείξει την αξία του, παλεύοντας να μην χάσει τους καλούς του τρόπους.
Ίσως η αντίθεσή του με το Μεσουράνημά σου, να δείχνει και μια ανταγωνιστικότητα στη δουλεια, ίσως και να δείχνει την αντίθετη άποψη της οικογένειας με το επάγγελμα που επέλεξες.
(Για παράδειγμα, στη δική μου περίπτωση, Ο ¶ρης είναι στον Κριό και η ακμή του mc στο ζυγό. Το επάγγελμα που επέλεξα είναι ανδροκρατούμενο και οι εντάσεις με τους άνδρες συναδέλφους δεν λείπουν από την ημερήσια διάταξη! Καλούμαστε σε μόνιμη βάση να αποδείξουμε πως είμαστε επαγγελματίες, μητέρες, σύζυγοι, οικοκυρές και το κυριότερο να μπορούμε να ανταπεξέλθουμε ισόποσα και ισάξια σε όλους τους ρόλους. Αυτό δεν θα το δεχθεί ποτέ σχεδόν κανένας άνδρας, ειδικά αν αυτός συνηθίζει να είναι αντιπαραγωγικός, τεμπέλης, γλείφτης, κλάψας,πικρόχολος, μανιαμ.....ας και υποχόνδριος. Εχω ένα συνάδελφο με ¶ρη στον Καρκίνο και στον 6ο, τον οποίο υπό άλλες συνθήκες ευχαρίστως θα έδερνα όλη μέρα, κάθε μέρα, και πραγματικά περιμένω αυτή την αντιπαράθεση, face to face,:pain::rant: για να λειτουργήσει σε όλο του το μεγαλείο ο ¶ρης μου! Φοβάμαι όμως πως εκείνος είτε θα κρυφτεί, είτε θα λειτουργήσει ύπουλα και υπόγεια, χρησιμοποιώντας αμφιβόλου ηθικής μέσα, για να αμυνθεί.).

Εκεί είναι που καλούμαστε να ενεργοποιήσουμε τον ¶ρη μας σε όψη με το Μεσουράνημα. Με ευθύτητα,με θάρρος, με πάλη γιατί αυτό περιμένει ο 10ος οίκος από τον ¶ρη. Τίποτε λιγότερο από τη Νίκη, ακόμη κι αν χρειαστεί να ηχήσουν τα τύμπανα του πολέμου! Η θέση του ¶ρη θα μας υποδείξει σε τί είδους πόλεμο θα κληθούμε να αγωνιστούμε.
Οι όψεις του ¶ρη με το mc νομίζω πως είναι όψεις-πρόκληση και σε γυναικείο ωροσκόπιο μπορεί να δείχνει πόσο "αντράκι" και πόσο αξιόμαχη είναι μια γυναίκα στην καριέρα της, ή ακόμη και τις εντάσεις με τον πατέρα! Όλα παίζουν!
Σημασία έχει να γυρίσεις από τον πόλεμο με όρθια την ασπίδα σου και φυσικά, με όσα περισσότερα λάφυρα γίνεται!:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Υ.Γ.Με συγχωρείτε αν πλάτιασα ή αν ήμουν :offtopic: , αλλά μέσω ενός προσωπικού θέματος, μου δόθηκε η ευκαιρία να αποκωδικοποιήσω τον ¶ρη/MC, και να το μοιραστώ μαζί σας...
Επίσης, πάλι με συγχωρείτε που αναφέρομαι σε ανθρώπους με 'Αρη στον Καρκίνο και 6ο. Δεν είναι προσωπικό, s....t happens!:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Πώς τα λες έτσι, βρε κορίτσι μου, σκιάχτηκα :scared:

taurine
30-11-2010, 03:26 PM
Πώς τα λες έτσι, βρε κορίτσι μου, σκιάχτηκα :scared:
Όχι βρε Μητσάκο μου, δεν έχω κάτι με τους άνδρες, ούτε και συμπαθώ τη βία, ίσα ίσα που την απεχθάνομαι. Μη μου πείς όμως πως δεν έχει συμβεί σε όλον τον κόσμο να ξυπνήσει ο ¶ρης και να νιώθει πως θέλει να σφαλιαρώσει κάποιον που πάει γυρεύοντας!!! Αλλοίμονο αν όλοι μας αφήναμε τον ¶ρη μας να εκδηλωθεί με πέτρες, ρόπαλα κλπ!

Μητσάκος
30-11-2010, 03:53 PM
Όχι βρε Μητσάκο μου, δεν έχω κάτι με τους άνδρες, ούτε και συμπαθώ τη βία, ίσα ίσα που την απεχθάνομαι. Μη μου πείς όμως πως δεν έχει συμβεί σε όλον τον κόσμο να ξυπνήσει ο ¶ρης και να νιώθει πως θέλει να σφαλιαρώσει κάποιον που πάει γυρεύοντας!!! Αλλοίμονο αν όλοι μας αφήναμε τον ¶ρη μας να εκδηλωθεί με πέτρες, ρόπαλα κλπ!

Μπα, δεν σε πιστεύω, όσο και να το στρογγυλεύεις. Ντομινατρίξ και τα τοιαύτα..:toung:
Είμαστε εκτός θέματος όμως:cry:

taurine
30-11-2010, 08:53 PM
Μπα, δεν σε πιστεύω, όσο και να το στρογγυλεύεις. Ντομινατρίξ και τα τοιαύτα..:toung:
Είμαστε εκτός θέματος όμως:cry:


Και πάλι κάνεις λάθος, αλλά θα σου εξηγήσω άλλη φορά, γιατί κι εγώ τελευταία έμαθα την "πηγή του κακού". Αλλά μάλλον εκεί θα πρέπει να ψάξουμε και να αναλύσουμε το 12ο οίκο μου, που ο Ποσειδώνας μου εκεί μέσα, προφανώς με κάνει "θύμα" υποκλοπών ή πλαστοπροσωπίας.