PDA

View Full Version : Δύσκολες διελεύσεις Πλούτωνα από γενέθλιους πλανήτες



runaway
02-11-2010, 12:22 AM
θα ήθελα μια βοήθεια αν γίνεται. ο φίλος μου έχει σελήνη, ερμή και αφροδίτη στις πρώτες μοίρες του ζυγού και το 2011 ο διελαύνων πλούτωνας στον αιγόκερω θα κάνει όψη τετραγώνου και με τους τρεις αυτούς πλανήτες οι οποίοι βρίσκονται και στον πρώτο οίκο του. Με τις ερμηνείες που έχω διαβάσει εχω φοβηθεί λίγο, όλα αυτά σε συνδυασμό και με τον κρόνο σύνοδο με αυτούς τους πλανήτες δεν είναι και ότι καλυτερο :worried: Μάλιστα κάπου διάβασα πως η διελευση του πλούτωνα σε τετράγωνο με την γενέθλια αφροδίτη του σημαίνει πως θα υπάρξει και τρίτο πρόσωπο από την πλευρά του και έχω στεναχωρηθεί πολύ...ισχύουν όλα αυτά; please help!

Μητσάκος
02-11-2010, 07:17 AM
θα ήθελα μια βοήθεια αν γίνεται. ο φίλος μου έχει σελήνη, ερμή και αφροδίτη στις πρώτες μοίρες του ζυγού και το 2011 ο διελαύνων πλούτωνας στον αιγόκερω θα κάνει όψη τετραγώνου και με τους τρεις αυτούς πλανήτες οι οποίοι βρίσκονται και στον πρώτο οίκο του. Με τις ερμηνείες που έχω διαβάσει εχω φοβηθεί λίγο, όλα αυτά σε συνδυασμό και με τον κρόνο σύνοδο με αυτούς τους πλανήτες δεν είναι και ότι καλυτερο :worried: Μάλιστα κάπου διάβασα πως η διελευση του πλούτωνα σε τετράγωνο με την γενέθλια αφροδίτη του σημαίνει πως θα υπάρξει και τρίτο πρόσωπο από την πλευρά του και έχω στεναχωρηθεί πολύ...ισχύουν όλα αυτά; please help!
Έχει ενδιαφέρον το ότι από όσα διάβασες για την ταυτόχρονη διέλευση Κρόνου και Πλούτωνα από γωνιακούς Οίκους (1ο και 4ο αντίστοιχα, αν κατάλαβα καλά) όπου εμπλέκονται οι γενέθλιοι Σελήνη, Ερμής και Αφροδίτη όντας τοποθετημένοι στον 1ο, εσύ στέκεσαι στην πιθανότητα της ύπαρξης ...3ου προσώπου από την πλευρά του και ότι αυτό σε στεναχωρεί περισότερο...
Σκέψου λοιπόν, ότι αν σε μια δύσκολη περίοδο της ζωής κάποιου που έχει σχέση, ο σύντροφός του, είτε επειδή δεν θέλει να βοηθήσει είτε επειδή δεν μπορεί, δεν είναι υποστηρικτικός στα ζόρια που θα τραβάει , είναι λογικό να στραφεί σε κάποια άλλη πηγή άντλησης κουράγιου και υποστήριξης..:bigsmile:.

runaway
02-11-2010, 11:04 PM
κατ΄αρχήν ο 4ος δεν συμμετέχει, όλοι οι πλανήτες του βρίσκονται στον πρώτο οίκο. δεύτερον δεν είπα πως δεν καταλαβαίνω τη δυσκολία των όψεων αυτών για τη ζωή του και φυσικά είμαι και θα είμαι υποστηρικτική. απλά ρώτησα αν όντως ισχύει αυτή η ερμηνεία αλλα δεν πήρα απάντηση, τελικά ισχύει; γιατί ο πλούτωνας μου φαίνεται πως δεν δίνει επιλογές, είναι καταλυτικός. αλλά μπορεί και να νομίζω λάθος :unsure: δηλαδή κ εγώ έχω πλούτωνα και κρόνο σε δύσκολες όψεις με τον ήλιο μου αλλά δεν ψάχνομαι αλλού. για να γίνω πιο σαφής μήπως θα μπορούσα να βρώ καπου μέσα στο site την ερμηνεία της συγκεκριμένης διέλευσης του πλούτωνα σε όψη τετραγώνου με τη γενέθλια αφροδίτη;

ScP
02-11-2010, 11:11 PM
Πλούτωνας Τετράγωνο Αφροδίτη
Την αισθηματική ή ερωτική ένταση ίσως να μην μπορέσετε να την αποφύγετε αυτή την εποχή. Πολλά πράγματα ή καταστάσεις θα σας οδηγούν σε ένα υπερβολικό συναισθηματικό πάθος ή σε μια κατάσταση ζήλιας για το σύντροφο ή τη σύντροφο. Βασική αιτία ίσως να είναι η διαφορά απόψεων πάνω σε ορισμένα θέματα ή κάποια καινούργια σχέση. Ισως όμως να είναι και η πιο κατάλληλη εποχή για να κατανοήσετε μερικές διαφορετικές αλήθειες για τις σχέσεις σας με τους άλλους.

runaway
03-11-2010, 12:29 AM
ευχαριστώ :cheesy:...άρα αυτή η όψη ερμηνεύεται εκατέρωθεν; ζήλια προς το/τη σύντροφο εξ αιτίας καποιας καινούριας σχέσης του ατόμου που δέχεται την επιρροή ή του/της συντρόφου αυτού/αυτής; δηλαδή υπάρχουν και τα δύο ενδεχόμενα ή κάτι δεν κατάλαβα καλα;

ScP
03-11-2010, 12:56 AM
Σύμφωνα με την αστρολόγο που έγραψε το κείμενο καλά κατάλαβες.

Όμως να επαναλάβουμε κάτι που γράφεται συνέχεια από τους αστρολόγους που σέβονται την τέχνη τους και φυσικά το γνωρίζεις... "ένας κούκος δεν φέρνει την ¶νοιξη".
Οι όψεις ερμηνεύονται μοναδικά σχεδόν σε κάθε ωροσκόπιο και η σύνθεσή τους εμπεριέχει κάποια πολυπλοκότητα,
Αυτό κάνει γοητευτική την αστρολογία και την διαχωρίζει από την "μαντεψιά"

Όπως και να έχει προσωπικά πολύ θα ήθελα να έχω τις όψεις αυτού του κυρίου (http://www.youtube.com/watch?v=EXI4AkqXoYc&NR=1&feature=fvwp) :toung:

Μητσάκος
03-11-2010, 08:01 AM
κατ΄αρχήν ο 4ος δεν συμμετέχει, όλοι οι πλανήτες του βρίσκονται στον πρώτο οίκο. ..................................
O διελαύνων Πλούτωνας σε ποιον Οίκο του βρίσκεται;

runaway
05-11-2010, 10:35 PM
μητσακο μιλούσα για γενέθλια θέση του πλούτωνα, έχεις δίκιο. διελαύνει όντως από τον τέταρτο εδώ και κάποια χρόνια αφού η ακμή του τετάρτου είναι στις 25 μοίρες του τοξότη....είσαι όμως πολύ αιχμηρός :sad: κ εγώ δηλαδή που έχω κρόνο τετράγωνο με ήλιο και πλησιάζει να τετραγωνίσει και ο ουρανός, πλούτωνα αντίθεση με ήλιο, κρόνο τετραγωνο με σελήνη...εμένα ποιός θα με φροντίσει δηλαδή;;;;;:bigsmile: πέρα από τιν πλάκα γι αυτό ακριβώς και ρωτάω, έχουμε και οι δύο λίγο χμμμ....δύσκολες όψεις και ανησυχώ...θα γλιτώσουμε από τη μία θα μας πιάσει κάποια άλλη δεν μπορει....

Μητσάκος
06-11-2010, 07:47 AM
μητσακο μιλούσα για γενέθλια θέση του πλούτωνα, έχεις δίκιο. διελαύνει όντως από τον τέταρτο εδώ και κάποια χρόνια αφού η ακμή του τετάρτου είναι στις 25 μοίρες του τοξότη....είσαι όμως πολύ αιχμηρός :sad: κ εγώ δηλαδή που έχω κρόνο τετράγωνο με ήλιο και πλησιάζει να τετραγωνίσει και ο ουρανός, πλούτωνα αντίθεση με ήλιο, κρόνο τετραγωνο με σελήνη...εμένα ποιός θα με φροντίσει δηλαδή;;;;;:bigsmile: πέρα από τιν πλάκα γι αυτό ακριβώς και ρωτάω, έχουμε και οι δύο λίγο χμμμ....δύσκολες όψεις και ανησυχώ...θα γλιτώσουμε από τη μία θα μας πιάσει κάποια άλλη δεν μπορει....

Όπως καταλαβαίνεις, και όπως σου έγραψε και ο ScP πιο πάνω, αν υπάρχει πολυπλοκότητα στην ερμηνεία ενός χάρτη, φαντάσου τι υπάρχει στην ερμηνεία 2 χαρτών και μάλιστα σε συνδυασμό με κοινή πρόβλεψη. Δεν λέμε φυσικά ότι είναι πηρυνική φυσική, αλλά όσο να 'ναι ένα ζόρι υπάρχει.

Όσον αφορά τώρα τις δύσκολες αυτές διελεύσεις, και χωρίς να μπαίνω σε λεπτομέρειες, απλώς θα σε ...μεγαλώσουν. Η διαφορά έγκειται στο γεγονός ότι μαζί με εσένα αυτήν την περίοδο θα μεγαλώσουν και άλλοι. Αυτή όμως είναι η ζωή και, σύμφωνα με την άποψή μου, είναι καλό να έχεις κάποιον συνοδοιπόρο στο "μεγάλωμα" αλλά είναι καλύτερο να μπορείς και μόνος.

Βέβαια υπάρχει και μια πιο ιδεαλιστική προσέγγιση, σύμφωνα με την οποία "στη φωτιά δένει τ' ατσάλι", όπερ έστι μεθερμηνευόμενο πως αν αντέξει μια σχέση στα κτυπήματα (είτε αυτά προέρχονται από εξωτερικούς είτε από εσωτερικούς παράγοντες), δημιουργεί μια ισχυρότατη μονάδα, εξελιγμένη και ποιοτική, ήρεμη και σίγουρη, ανθεκτική και μακρόβια.

Τη δεύτερη προσέγγιση δεν την απορρίπτω, πλην όμως έχει να κάνει με την ποιότητα των 2 μελών της σχέσης ξεχωριστά και τον τρόπο που βιώνουν και εξελίσσουν τα θέματα που υποδεικνύουν οι γενέθλιοι χάρτες τους. Και από ό,τι διαισθάνομαι και μόνο, καθώς δεν έχω πλήρη στοιχεία παρά μόνο αυτά που παραθέτεις, από τη στιγμή που οι σπόροι της αμφιβολίας και της ανασφάλειας έχουν αρχίσει να εκδηλώνονται, εκτιμώ ότι η σχέση σας μετά τον Ιούνιο δεν θα είναι η ίδια -εφόσον φυσικά δεν διακοπεί έως τότε :bigsmile:

(Αιχμηρός νομίζω πως δεν είμαι. Λίγο κυνικός ίσως, κάποιες φορές)

runaway
06-11-2010, 01:17 PM
μ΄άρεσε πολύ η δεύτερη προσέγγιση:cheesy:. και τώρα που ξέρω πως υπάρχει έστω κ ενα απειροελάχιστο ποσοστό τελικά να μας βγει σε καλό λέω να το παλέψω. ήταν τόσο ωραία η ανάλυση σου σχετικά με το ''μεγάλωμα'' που νομίζω πως ακριβώς αυτό συμβαίνει. στο κάτω κάτω μαθαίνοντας να υποχωρείς και να συμβιβάζεσαι αποτελεί μέρος της ωρίμανσης κάποιου ατόμου και καμιά φορά η διαδικασία δεν είναι κ τόσο κομψή, πως να είναι άλλωστε...κρόνος και πλούτωνας δεν φημίζονται για το savoir vivre τους αλλά το αποτέλεσμα μετράει. σ΄ευχαριστώ μητσάκο, με βοήθησες πολύ.

paraskeyh
07-11-2010, 12:56 AM
Η αλήθεια είναι οτι Πλούτωνας και Κρόνος σε παραωριμάζουνε :cry:Κοίτα να παλέψεις για να πάρεις τα καλύτερα αποτελέσματα γιατί πολλά δεν θα μπορέσεις να τα αποφύγεις.Και θα συμφωνήσω με τον Μητσάκο σε αυτό που σου είπε πριν για το οτι από τις όψεις που θα έρθουν μόνο το τρίτο πρόσωπο δεν θα πρέπει να σε νοιάζει (αν τύχει λέω),η ωρίμανση που θα του φέρουν ιδίως ο Πλούτωνας πίστεψε με είναι πολύ πιο καταλυτική και είναι μάθημα ζωής,ελπίζω να φέρει κατι καλό:bigsmile:

runaway
07-11-2010, 02:10 PM
Η αλήθεια είναι οτι Πλούτωνας και Κρόνος σε παραωριμάζουνε :cry:Κοίτα να παλέψεις για να πάρεις τα καλύτερα αποτελέσματα γιατί πολλά δεν θα μπορέσεις να τα αποφύγεις.Και θα συμφωνήσω με τον Μητσάκο σε αυτό που σου είπε πριν για το οτι από τις όψεις που θα έρθουν μόνο το τρίτο πρόσωπο δεν θα πρέπει να σε νοιάζει (αν τύχει λέω),η ωρίμανση που θα του φέρουν ιδίως ο Πλούτωνας πίστεψε με είναι πολύ πιο καταλυτική και είναι μάθημα ζωής,ελπίζω να φέρει κατι καλό:bigsmile:

ευτυχώς Παρασκευή ο πλούτωνας απομακρύνεται απο την 3η μοίρα του αιγώκερου και έτσι γλυτώνει επιτέλους ο ήλιος μου από αυτή την αντίθεση που με ταλαιπώρησε δύο χρόνια και πραγματικά έγιναν τόσα πολλά που συνέβη αυτό ακριβώς που αντιπροσωπεύει αυτός ο πλανήτης. πέθανε ενά κομμάτι του εαυτού μου και στη θέση του γεννήθηκε ένα καινούριο. αλλά έπεσε πολύ κλάμα για να φτάσω μέχρι εδώ. αλλά ναι όντως, τελικά μου βγήκε σε καλό:cheesy: τωρα που χτυπάει τον καλό μου σε προσωπικούς του πλανήτες εύχομαι να το περάσει με όσο δυνατόν πιο ανώδυνο τρόπο. τώρα οκ, κάποιες χαζές δικές μου ανασφάλειες μετά από δύο χρόνια πλούτωνα πάνω στο κεφάλι μου δικαιολογημένες δεν είναι;:embarrest....καρκινάκι είμαι μην ξεχνάς.....

Μητσάκος
07-11-2010, 02:25 PM
ευτυχώς Παρασκευή ο πλούτωνας απομακρύνεται απο την 3η μοίρα του αιγώκερου και έτσι γλυτώνει επιτέλους ο ήλιος μου από αυτή την αντίθεση που με ταλαιπώρησε δύο χρόνια και πραγματικά έγιναν τόσα πολλά που συνέβη αυτό ακριβώς που αντιπροσωπεύει αυτός ο πλανήτης. πέθανε ενά κομμάτι του εαυτού μου και στη θέση του γεννήθηκε ένα καινούριο. αλλά έπεσε πολύ κλάμα για να φτάσω μέχρι εδώ. αλλά ναι όντως, τελικά μου βγήκε σε καλό:cheesy: τωρα που χτυπάει τον καλό μου σε προσωπικούς του πλανήτες εύχομαι να το περάσει με όσο δυνατόν πιο ανώδυνο τρόπο. τώρα οκ, κάποιες χαζές δικές μου ανασφάλειες μετά από δύο χρόνια πλούτωνα πάνω στο κεφάλι μου δικαιολογημένες δεν είναι;:embarrest....καρκινάκι είμαι μην ξεχνάς.....

Θα σε στεναχωρήσω λίγο, αλλά πρέπει να ξέρεις ότι όταν ο Πλούτωνας θα φτάσει στην 7η μοίρα (τον 4ο του '11) θα γυρίσει ανάδρομος και θα πάει έως την 4η μοίρα (τον 9ο του '11), άρα θα ξαναβρεθεί εντός των ορίων ανοχής με τον Ήλιο σου. Οπότε από τότε και μετά θα πρέπει να αξιολογήσεις το πέρασμά του από τον Ήλιο σου. Δεν έχει τελειώσει δηλαδή ακόμα τίποτε :bigsmile:

mple
07-11-2010, 06:23 PM
Ωχ! αυτές οι ωραίες όψεις απ'ότι κατάλαβα ισχύουν για όλους τους καρκίνους? Κι εγώ έχω

Διελαύνων Πλ Όψη Γενέθλιος Πλ Ανοχή
Πλούτωνας Αντίθεση Ήλιος 0.85
Πλούτωνας Χιαστί Κρόνος 1.25
Κρόνος Τρίγωνο Σελήνη 1.94
Κρόνος Εξάγωνο Ποσειδώνας 0.34

:cry: Transit Κρόνος στον 7ο Οίκο και Transit Πλούτωνας στον 10ο Οίκο

Είναι σοβαρά τα πράγματα?

Fotini Christodoulou
07-11-2010, 06:38 PM
Ωχ! αυτές οι ωραίες όψεις απ'ότι κατάλαβα ισχύουν για όλους τους καρκίνους? Κι εγώ έχω



Είναι σοβαρά τα πράγματα?

Κι εσύ θα έχεις όπως και πολλοί άλλοι Καρκίνοι:laugh:Η αντίθεση με τον Πλούτωνα επηρεάζει τους Καρκίνους του πρώτου δεκαημέρου. Ο Κρόνος για την ώρα κινείται στον δεύτερο δεκανό του Ζυγού και επηρεάζει περισσότερο τους Καρκίνους του δευτέρου δεκαημέρου.

Οι επιρροές σχετίζονται με την οικοθεσία του καθένα μας ξεχωριστά, αλλά και απο το σύνολο των όψεων που σχηματίζονται τόσο στον γενέθλιο όσο και απο τις διελεύσεις, επομένως ας μην "εγκλωβιζόμαστε" σε μεμονωμένες όψεις.

Τα πράγματα φαντάζομαι για όλους μας είναι σοβαρά με την έννοια ότι τόσο εξαιτίας του Κρόνου όσο και του Πλούτωνα απαιτείται σοβαρότητα και ωριμότητα στην διαχείρηση των όποιων θεμάτων θα προκύπτουν.

Οι πλανήτες Πλούτωνας και Ουρανός είναι αργοί στην κίνηση τους και θα επηρεάσουν την ζωή των παρορμητικών ζωδίων για αρκετά χρόνια. Ο Κρόνος παραμένει σε κάθε ζώδιο 2μισι χρόνια.

taurine
08-11-2010, 12:04 AM
Το μόνο που θα σου πω είναι πως ο ωροσκόπος μου είναι στην 1η μοίρα του Αιγόκερω, ο ¶ρης μου στην 5η του Κριού,και ο γενέθλιος Πλούτωνας στις 8 του ζυγού. Αρχίζω και ζαχαρώνω από μακριά το τρελάδικο:blink: σιγά σιγά!
Πέρα από την πλάκα τώρα, ο Πλούτωνας είναι ένας πολύ καλός οδοντίατρος που δεν του αρέσει να χρησιμοποιεί αναισθητικά. Σου τραβάει το φρονιμίτη, τρελαινεσαι στους πόνους αλλά μετα συνειδητοποιείς πως έσωσες τα υπόλοιπα δόντια σου από τερηδόνα!

katiakiss
24-02-2011, 11:34 PM
(Μέσα στην γενική αναδιοργάνωση (άντε με το καλό!) δεν ήξερα που να ποστάρω την σκέψη μου, μια και το θέμα που είχα ανοίξει μπήκε στο συνεργείο θεμάτων. Έτσι βρήκα αυτό που είναι σχετικό με τον Πλούτωνα, και το ρίχνω μη μου φύγει!)

10 μήνες πέρασαν από τότε που είχα ανοίξει το θέμα «Η ανεξέλεγκτη επιρροή του Πλούτωνα» και σήμερα γύρισα να δω τι είχαμε γράψει τότε.
Κυρίως τι είχα γράψει εγώ. Αυτός είναι πάντα ένας καλός τρόπος για να δει κανείς σε τι κατάσταση βρισκόταν και τι έχει διδαχτεί από τότε.

10 μήνες μετά, επιστρέφω στον τόπο του «εγκλήματος» σαν θύμα και θύτης ταυτόχρονα. 8 μήνες μετά την δημοσίευση, τον Νοέμβριο του 2010, ο Πλούτωνας είχε υποσκάψει ήδη τα σαθρά θεμέλια της ψυχικής μου υγείας, και μετά από μήνες που ανοιχτά έλεγα πως αισθάνομαι ότι θα αρρωστήσω, αρρώστησα.
Όταν ο Πλούτωνας έκανε την ακριβείας σύνοδο με τον ¶ρη μου, εντελώς τυχαία ήμουν στο νοσοκομείο με 41.5 πυρετό.

Δεν θέλω να πω ότι η δίμηνη ταλαιπωρία μου στο νοσοκομείο ήταν έργο του Πλούτωνα που ενεργοποίησε το γενέθλιο τετράγωνο ¶ρη(κυβ ωροσκόπου)\Σελήνης(κυβ 4ου ) μια Σελήνη σε γενέθλια σύνοδο με Πλούτωνα στον 6ο . Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι βαθιές αλλαγές στις οποίες σε υποβάλει ο Πλούτωνας, είναι κάτι που δύσκολα περιγράφεται με λόγια.

Είναι αλήθεια ότι φτάνεις στον πυρήνα της ύπαρξής σου, πετώντας από πάνω σου πολλές στρώσεις στερεοποιημένου ψυχικού μάγματος.
Οι ψυχικές αντοχές ωθούνται σε όρια, και είναι πια σε όλους γνωστό ότι μία κακή ψυχική κατάσταση, ρίχνει το ανοσοποιητικό μας σύστημα με αποτέλεσμα να αρρωσταίνουμε.

Προσωπικά, ύστερα από δύο μήνες εξονυχιστικών εξετάσεων , βγήκα από το νοσοκομείο χωρίς ουσιαστική διάγνωση. Λοίμωξη του αναπνευστικού είπαν, αλλά το μικρόβιο που την προκάλεσε δεν βρέθηκε ποτέ.
Εγώ αυτό θα το πω θλίψη, και εκεί θα βάλω την τελεία μου.

Αμέσως μετά το θέμα της υγείας, ένας καινούργιος εαυτός αναδύθηκε από μέσα μου, και το υποσχόμενο του Πλούτωνα μου έγινε ορατό, ξαφνιάζοντας ακόμα κι εμένα την ίδια.
Δύσκολες και επίπονες καταστάσεις, δεν έχουν πλέον την δύναμη να με πτοήσουν, και είναι λίγα εκείνα που μπορούν να με κάνουν να χάσω την ψυχραιμία μου.
Ταράζοντας συθέμελα όλους τους γωνιακούς μου οίκους, εξωτερικοί και εσωτερικοί παράγοντες κατέστησαν την υπάρχουσα ζωή μου σεληνιακό τοπίο. Τίποτα, μα τίποτα όρθιο, εκτός από το ηθικό μου.
Το σεληνιακό τοπίο, στα μάτια μου φαίνεται σαν ένα καλοοργωμένο χωράφι, έτοιμο να χτίσω και να σπείρω σε αυτό την καινούργια μου ζωή.
Τα εκατοντάδες άλογα μιας πανίσχυρης μηχανής, κάνουν έναν εκκωφαντικό θόρυβο που δεν μπορεί παρά να τον ακούς ξεκάθαρα. Είναι η εσωτερική σου δύναμη. Αυτή, που το πέρασμα του Πλούτωνα σου ξυπνάει.

Κάποτε είχα διαβάσει, στο βιβλίο της κυρίας Ντάκου, για τις γενέθλιες όψεις του Πλούτωνα. Έλεγε λοιπόν, ότι καμία άλλη όψη δεν είναι τόσο δυνατή και επίπονη, όσο αυτή του Πλούτωνα με τον ¶ρη, σε δυσμενή όψη. Πράγματι!
Ωστόσο, αν κάποιος έχει τον Πλούτωνα σε δυσμενείς όψεις από τον γενέθλιο χάρτη του, τότε σε μία ενδεχόμενη αρνητική διέλευση του Πλούτωνα, έχει την ψυχική αντοχή και το υλικό της επίγνωσης της επαφής του με τον ακραίο αυτό πλανήτη. Έχει εκπαιδευτεί και το «κύτταρό» του κουβαλάει την γνώση της απελπισίας, του κενού και των κρίσεων που προκαλεί αυτός ο καταλυτικός πλανήτης. Με λίγα λόγια, μια γενέθλια προϊστορία, κάνει μια τέτοια διέλευση λιγότερο οδυνηρή, λειτουργώντας σαν εμβόλιο αντισωμάτων.
Είχα ξεχάσει να το συνυπολογίσω αυτό, όταν έβλεπα με δέος τον Πλούτωνα να πλησιάζει.

Καμία, μα καμία όψη δεν είναι ικανή να μας βλάψει πραγματικά, αν εμείς δεν είμαστε εκτεθειμένοι ψυχικά ή πρακτικά στο έλεος της φθοράς.

Ευχαριστώ το σύμπαν για τα χρήσιμα μαθήματα στη ζωή μου, και δεν ήταν λίγα...

Dimitraq
28-02-2011, 04:54 PM
Πού να πει κανείς το "θέμα" του και να τον καταλάβουν;; :love:

Εδώ πολλοί μπορούν να κατανοήσουν το βάθος και το μέγεθος..

Μιλάω για το βάθος του Πλούτωνα στον οποίο τόσα δεινά καταλογίζουν και όχι άδικα.
Στον χάρτη μου η προοδευμένη Σελήνη τον ακουμπά σε σύνοδο με τον γενέθλιο και ταυτόχρονα σε τετράγωνο με διελαύνοντα αλλά και του ηλιακού τόξου μου βρίσκεται σε τεράγωνο με γενέθλιο και αντίθεση με δυελαύνοντα.

Τί να πω τώρα ότι δεν φοβάμαι;; Υπάρχουν ήδη όλα τα δεδομένα.. Και αλλάζουν, το βλέπω, το νιώθω. ΑΛΛΑΖΩ, ΜΕΤΑΛΛΑΣΣΟΜΑΙ και φοβάμαι να αφήσω πίσω τον παλιό φθαρμένο μου εαυτό (Σελήνη κυβερνήτης ASC).

Προσπαθώ να μην αντιστέκομαι, όμως συμβαίνει μέσα στο 4ο μου σπίτι, στα άδυτα της ψυχής, στο γονιό που ετοιμάζεται να ταξιδέψει μακριά, στον σύντροφο που δεν είναι πια εδώ..

Σείεται συθέμελα όλο το οικοδόμημα μιας ζωής, όλος ο άξονας του ωροσκοπίου 1ος, 4ος, 10ος.

Για να δούμε τί θα μείνει όρθιο;; Ελπίζω τουλάχιστον με έναν καλύτερο εαυτό..

:love:

taurine
28-02-2011, 07:31 PM
Συμφωνώ πως προφανώς, ίσως θα έλθουν δοκιμασίες.
Όμως, πέρα από αυτά, μην ξεχνάς πως ο Πλούτωνας, θα σου φέρει κάτι πολύτιμο, ποθ αρκετοί από εμάς ίσως να μην το νιώσουν και ποτέ στα γυρίσματα του κύκλου του ωροσκοπίου.
ΔΥΝΑΜΗ το λένε και ένα ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ εαυτό.
Όπως είπε και το Εφάκι πιό πάνω, την καλύτερη ενέργεια και την νοερή μας στήριξη.:love:

Dimitraq
28-02-2011, 09:53 PM
Ευχαριστώ για την ηθική συμπαράσταση κορίτσια :love:

Τον Πλούτωνα τον "γνωρίζω" από παλιά, δεν είμαι πρωτάρα, είναι ο κυβερνήτης του 5ου μου επομένως δίνει το στίγμα του σε όλες τις ερωτικές μου σχέσεις..

Διαπίστωσα τη δύναμή του πριν 10 περίπου χρόνια με την αδιάλειπτή του παρουσία στον τομέα της υγείας μου..
Είναι "βασικό" κομμάτι στη ζωή μου. Μάλλον είναι το κεντρικό θέμα μου.
Με άλλαξε μέσα κι έξω..
Πριν την ενασχόλησή μου με την αστρολογία, το βασικό μου μότο ήταν:"Το πραγματικό ποιόν του ανθρώπου βγαίνει στην επιφάνεια όταν διαχειρίζεται εξουσία, χρήμα και όταν νοσεί από σοβαρή ασθένεια".

Τότε όμως δεν ήξερα ότι όλα αυτά έχουν την Πλουτώνεια επιρροή μια δομή τεράστιας ισχύος, η οποία με βρίσκει σύμφωνη και σήμερα, που σε φέρνει σε επαφή με το κάθαρμα μέσα σου.
Σε δοκιμάζει ανελέητα και με τόσο παρασκηνιακό και υπόγειο τρόπο που δεν παίρνεις χαμπάρι τί συμβαίνει, τί σου συμβαίνει και γίνεσαι ένα εγωϊστικό τομάρι που το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να ικανοποιείς τις ανάγκες σου θέτοντας τους πάντες γύρω σου σε δούλους των επιθυμιών σου μόνο και μόνο γιατί αισθάνεσαι πως σε αδίκησε η ζωή και τώρα όλοι οι άλλοι πρέπει να "πληρώσουν" για την αδικία που υπέστης.

Είπαμε όμως ότι οι διεργασίες είναι μεταμορφωτικές και μόνο αυτός έχει τη δύναμη να σε κάνει να δεις τα γεγονότα στην πραγματική τους διάσταση.
Και τα είδα, ευτυχώς για τους υπόλοιπους, σύντομα.
Κανείς δε χρωστά κανενός και κανείς δεν είναι περισσότερο αδικημένος από κάποιον άλλο. Φτάνει πια, υπάρχει ήδη πολύ αδικία στον κόσμο μας (τα παιδιά της Αφρικής). Γιατί σώνει και ντε να μου χρωστά εμένα ο Θεός ή το σύμπαν;;

Συγχωρέστε μου την πολυλογία, τρώω πολλά τετράγωνα και αντιθέσεις, προσπαθώ να είμαι σε ετοιμότητα..
Κάποτε είχα πει πως ο βρεγμένος τη βροχή δεν τη φοβάται, τότε είχα γίνει μουσκίδι ως το κόκαλο..
Τώρα θα συμφωνήσω με την Κάτια που λέει ότι θάρρος είναι να προχωράς ενώ φοβάσαι. Και η αλήθεια είναι ότι ένα ρίγος με διαπερνά ήδη..

Δήμητρα :love:

SAGIVI
28-02-2011, 10:40 PM
Συμβαινει να συμφωνω μαζι σου σε ολα τα σημεια.
Θελω μαλιστα να συμπληρωσω κατι στο μοτο σου. Ειναι σπουδαιο να βγαινεις ορθιος στην μαχη αναμεσα στους δυο εαυτους σου.
Ειναι απιστευτα σημαντικο, να ειναι καποιος συνειδητα <ανθρωπος>, ισως περισσοτερο απ το να <γεννηθει καλος>, γιατι στην πρωτη περιπτωση , απ την στιγμη που θα αφυπνιστουν οι κρυμμεναι μας δαιμονες, η μαχη που ανεφερες κι εσυ στην πραγματικοτητα δεν σταματαει ποτε.:love:

Dimitraq
28-02-2011, 11:34 PM
Έφη μου,

πράγματι δεν σταματά ποτέ, είναι ο αγώνας της αυτογνωσίας και της επαναδιαπραγμάτευσης με τον εαυτό και τη ζωή.

Αυτό που με "ενοχλεί" στις Πλουτώνειες εγχύσεις δεν είναι ότι τις υφίσταμαι, γιατί ξέρω ότι χωρίς αυτές δεν λυτρώνεται και δεν εξελίσσεται κανείς. Ή έτσι νομίζω τουλάχιστον..

Μ' ενοχλεί που πολλοί δεν έχουν αυτή την εμπειρία στη ζωή τους, δεν αναζητούν να μάθουν τί υπάρχει εκεί μέσα τους. Τόσο βόλεμα βρε παιδί μου??? Κενές ζωές με την παρτάρα σε πρώτο πλάνο κι ας παίρνει φωτιά το σπίτι του διπλανού.

Δεν είναι κάποια εκδικητική τάση απέναντι στους άλλους, ίσως τα σημεία των καιρών που διανύουμε, περισσότερο από ποτέ στη ζωή που είμαστε εμείς σε θέση να γνωρίζουμε από την εμπειρία μας, αναδεικνύουν τη σαπίλα όλων μας.

Μάθαμε στο shopping therapy γιατί ήταν εύκολο να ψωνίζουμε και να ψωνιζόμαστε, αντί να ψάξουμε βαθύτερα την κενότητα στις σχέσεις μας και στην ψυχή μας.

Έχω πάθει delirio απόψε και τείνω προς :offtopic:

SAGIVI
01-03-2011, 12:05 AM
Δημητρα μου, η γνωμη μου ειναι, οτι κανεις μας δεν γλυτωνει απο την αφυπνιση.
Αυτη ειναι η δουλεια του πλουτωνα εξ αλλου. Απλα οπως ξερεις δεν την περναμε ολοι στην ιδια ηλικια, δεν εχουμε ολοι τις ιδιες γονεικες καταβολες, και δεν εχουμε ολοι τα ιδια δεδομενα στην ζωη μας και την καθημερινοτητα μας, οταν ερχεται αυτη η ωρα.
Το κυριοτερο, δεν εχουμε ολοι την ιδια δυναμικη για να ξεπερασουμε τα γεγονοτα. (αχ αυτος ο αρης στον καρκινο):bigsmile:
Οταν ομως σκεφτομαι τους ηλικιωμενους ανθρωπους γυρωμας ,οι οποιοι βρισκονται κατω απ την επιδραση του πλουτωνα σε βεβαιωνω, οτι για ευνοητους λογους συνερχομαι.

Ασφαλως και καταλαβαινω, οτι δεν προκειται για εκδικηση και πολλες φορες συνεχιζω ν αναρωτιεμαι <μα ειναι αναγκη με τοσο σκληρο τροπο?>

Μητσάκος
01-03-2011, 05:47 AM
Συμβαινει να συμφωνω μαζι σου σε ολα τα σημεια.
Θελω μαλιστα να συμπληρωσω κατι στο μοτο σου. Ειναι σπουδαιο να βγαινεις ορθιος στην μαχη αναμεσα στους δυο εαυτους σου.
Ειναι απιστευτα σημαντικο, να ειναι καποιος συνειδητα <ανθρωπος>, ισως περισσοτερο απ το να <γεννηθει καλος>, γιατι στην πρωτη περιπτωση , απ την στιγμη που θα αφυπνιστουν οι κρυμμεναι μας δαιμονες, η μαχη που ανεφερες κι εσυ στην πραγματικοτητα δεν σταματαει ποτε.:love:

Είναι πολύ σπουδαίο να βγαίνεις όρθιος ύστερα από μια μάχη, αλλά πιο σπουδαίο (και πιο ....πλουτώνιο) είναι να ξανασηκώνεσαι στην περίπτωση που έχεις χάσει τη μάχη. Βέβαια, η περίπτωση του να αντιμάχεσαι τον ...εαυτό σου διακρίνεται από μια ιδιομορφία, αλλά δεν παύει να είναι μια μάχη :bigsmile:

Dimitraq
01-03-2011, 09:35 AM
Είναι πολύ σπουδαίο να βγαίνεις όρθιος ύστερα από μια μάχη, αλλά πιο σπουδαίο (και πιο ....πλουτώνιο) είναι να ξανασηκώνεσαι στην περίπτωση που έχεις χάσει τη μάχη. Βέβαια, η περίπτωση του να αντιμάχεσαι τον ...εαυτό σου διακρίνεται από μια ιδιομορφία, αλλά δεν παύει να είναι μια μάχη :bigsmile:

Καλημέρα :bigsmile:

Μητσάκο έχεις δίκιο, αντιμάχεσαι τον ..εαυτό. ¶λλωστε ο Πλούτωνας αυτό κάνει, σε διαβρώνει μέχρι το μεδούλι πριν σε αναγεννήσει..

Ως μονάδες αντιμαχόμαστε και ίσως χάνουμε μάχες αλλά όχι και τον πόλεμο.
Ως ομάδες άραγε υπάρχει κάτι ελπιδοφόρο σ' αυτή την Πλουτώνια σύρραξη των καιρών μας; Υπάρχει κάποια ελπίδα στο μέλλον να γίνει ο κόσμος μας καλύτερος ή άδικα συμβαίνουν όλα αυτά;;
Και λέω άδικα γιατί αν είναι να επωφεληθούν ξανά οι "λίγοι", προς τί ο σπαραγμός;; Θα εκλείψει η αδικία;;
Η ιστορία έχει δείξει πως μετά από "Πλουτώνιες συρράξεις" σαφώς τίποτα δεν είναι ίδιο, παντού αποκαϊδια. Ο πλούτος και η εξουσία είτε περνούν στα χέρια λιγότερων, είτε μέσα από τις στάχτες αναδύονται καινούριες δυνάμεις πολύ συγκεντρωτικές και άκρως επικίνδυνες.

Τί έχουν να δουν τα μάτια μας??:weird:

Μητσάκος
01-03-2011, 11:19 AM
Καλημέρα :bigsmile:

Μητσάκο έχεις δίκιο, αντιμάχεσαι τον ..εαυτό. ¶λλωστε ο Πλούτωνας αυτό κάνει, σε διαβρώνει μέχρι το μεδούλι πριν σε αναγεννήσει..

Ως μονάδες αντιμαχόμαστε και ίσως χάνουμε μάχες αλλά όχι και τον πόλεμο.
Ως ομάδες άραγε υπάρχει κάτι ελπιδοφόρο σ' αυτή την Πλουτώνια σύρραξη των καιρών μας; Υπάρχει κάποια ελπίδα στο μέλλον να γίνει ο κόσμος μας καλύτερος ή άδικα συμβαίνουν όλα αυτά;;
Και λέω άδικα γιατί αν είναι να επωφεληθούν ξανά οι "λίγοι", προς τί ο σπαραγμός;; Θα εκλείψει η αδικία;;
Η ιστορία έχει δείξει πως μετά από "Πλουτώνιες συρράξεις" σαφώς τίποτα δεν είναι ίδιο, παντού αποκαϊδια. Ο πλούτος και η εξουσία είτε περνούν στα χέρια λιγότερων, είτε μέσα από τις στάχτες αναδύονται καινούριες δυνάμεις πολύ συγκεντρωτικές και άκρως επικίνδυνες.

Τί έχουν να δουν τα μάτια μας??:weird:
Είναι καθαρά φιλοσοφικό το ερώτημα και έχει να κάνει με το ποια είναι τα συμφέροντά σου. Τι εννοείς, π.χ., με το αν θα υπάρξει κάτι ελπιδοφόρο; Το δικό σου ελπιδοφόρο μπορεί να απέχει παρασάγγες από το δικό μου. Επιπλέον, μπορεί να επωφεληθούν λίγοι, αλλά αυτοί οι λίγοι να είναι και εκείνοι οι "καλοί" που επιβίωσαν.
Αναφορικά με το τι πιστεύω εγώ όμως, δεν έχει σημασία η νίκη αλλά ο αγώνας. Το ταξίδι και όχι ο προορισμός. Η κίνηση και όχι η ακινησία. Νίκη, εν κατακλείδι, για εμένα, είναι η συνέχιση του αγώνα (όπως λένε και τα συντρόφια). Πλούτωνας είναι αυτός, δεν είναι παίξε γέλασε (αν και δεν βρίσκω τίποτε κακό στο να μάχεσαι με το χαμόγελο) :bigsmile:

Sei
01-03-2011, 07:20 PM
Γεια σας :bigsmile:
Το τετράγωνο του διελαύνοντος Πλούτωνα προς τον γενέθλιο Πλούτωνα συνέβη με όλες του τις συνέπειες :cry: αναρωτιέμαι: τα τετράγωνα του διελαύνοντος Πλούτωνα (προς τον γενέθλιο) από αντισκια και κόντρα αντισκια έχουν τις ίδιες συνέπειες ή είναι αρκετά ελάχιστης σημασίας όψεις?
Δλδ επιβιώσαμε από τον κύριο σεισμό και τώρα παλεύουμε με τους μετασεισμούς?
Μικρότερης έντασης μεν, σεισμοί δε..
Προσωπικά νοιώθω ότι δεν έχω καθαρίσει ακόμη με αυτό το τετράγωνο :wacko:

hattie23
21-09-2011, 02:23 PM
Καλησπερα !Διαβασα σχεδον ολα τα ποστ στο σαιτ σχετικα με τον πλουτωνα επειδη οχι πολυ κοντα αλλ απο το σε κανενα χρονο απο τωρα προκειται να δεχτω και εγω την επιρροη του . Βασικα οσα ηξερα για τον πλανητη δεν μ αρεσαν καθολου απο πριν αλλα μετα το διαβασμα πραγματικα με τρομοκρατησατε :blink:.Τοσο που σκεφτομαι να σταματησω το διαβασμα περι αυτου :laugh:.

Απο το νοεμβρη του 2012 και για ενα περιπου χρονο θα δεχτω στην ηλιακη επιστροφη ,διπλο τετραγωνο σεληνης -πλουτωνα.Τοσο η σεληνη της ηλιακης θα τετραγωνισει τον πλουτωνα στο 4ο οσο και ο ηλιακος πλουτωνας θα τετραγωνισει την γενεθλια σεληνη στο 9ο.Και ο ηλιακος κρονος θα κανει συνοδο με τον γενεθλιο πλουτωνα ( αν και αυτο αρχικα με ανησυχησε ,σκεφτηκα οτι ειναι μια οψη που θα την εχουν αρκετα ατομα της ηλικιας μου την ιδια περιοδο οποτε μαλλον θα εχει να κανει με μια κατασταση "προσαρμογης" στην πραγματικοτητα που δεν ειναι και η καλυτερη τελευταια) ... επειδη αυτη την χρονια "εφαγα" ηλιακη σεληνη σε συνοδο με γενεθλιο κρονο 4ο και ηλιακο κρονο σε αντιθεση με την γενεθλια σεληνη στο 9ο και δεν μ αρεσε καθολου :wacko:.Καταλαβαινω τι εχω να τραβηξω απο τα τετραγωνα του Πλουτωνα :cry:

Και κατι τελευταιο . Εμενα ο πλουτωνας στο προοδευτικο μου χαρτη ειχε σταματησει να σχηματιζει συνοδο με τον γενεθλιο πλουτωνα απο το ιουνιο .Εννοω την μια μοιρα διαφορα ο γενεθλιος βρισκεται 02 και 32' ενω ο προοδευτικος στις 03' και 31'. Σε προηγουμενο ποστ ,μπορει να μην καταλαβα καλα και την διατυπωση ,νομιζω οτι ειδα οτι αυτο ειναι αδυνατον να συμβει :blink:.Προφανως θα εννοουσε οτι ποτε ο πλουτωνας δεν παυει να σχηματιζει συνοδο με τον γενεθλιο μεσα στο χαρτη με ανοχη μεγαλυτερη της μιας μοιρας απλα στο προοδευτικο η οψη πιανεται οταν ειναι λιγοτερο απο μια μοιρα η επιρροη της . Γιατι εμενα ο προοδευτικος πλουτωνας εχει περασει τον γενεθλιο πλεον και δεν ειμαι μαθουσαλας :laugh:

Atrapos
22-09-2011, 10:56 AM
Γεια σου hattie23
Ο Πλούτωνας κατά μέσο όρο κινείται περίπου 1,5 μοίρα το χρόνο, δηλαδή στις, ας πούμε, 90 μέρες προοδευμένης κίνησης των πλανητών (που είναι ένα σχετικά μεγάλο διάστημα ανθρώπινη ζωής) είναι δύσκολο να μετακινηθεί κατά μία μοίρα. Αυτός όμως είναι μέσος όρος που περιλαμβάνει και την ανάδρομη κίνηση. Στο δικό σου ωροσκόπιο ο Πλούτωνας προφανώς δεν είναι ανάδρομος, ούτε και πρόκειται να γίνει στην προοδευμένη του κίνηση. Επίσης, αν υποθέσω ότι βρίσκεται στον Σκορπιό, η ταχύτητα του αυξάνεται σε 2,5 μοίρες το χρόνο (γενικά ο Πλούτωνας έχει παράβολη τροχιά με διαφορετική ταχύτητα σε κάθε ζώδιο). Έτσι δεν είναι απίθανο αυτό που περιγράφεις, δηλαδή να έχει μετακινηθεί κατά μία μοίρα αλλά προσωπικά δεν θα έδινα κάποια ιδιαίτερη σημασία. Με τους αργούς πλανήτες που μετακινούνται ελάχιστα στην προοδευμένη κίνηση, θα κοίταζα μόνο αν αλλάζουν φορά, από ορθόδρομος σε ανάδρομος ή αντίστροφα.

Επίσης για τις όψεις που περιγράφεις δεν καταλαβαίνω την τόση αγωνία για την ηλιακή επιστροφή που θα γίνει σε 14 μήνες. Με την φετινή και την επόμενη έχεις ξεμπερδέψει; Καταρχήν να πω ότι στις όψεις ανάμεσα σε πλανήτες της ηλιακής και πλανήτες στο γενέθλιο θα έδινα πολύ μικρή ανοχή. Επίσης τέτοιες όψεις νομίζω λειτουργούν πιο πολύ σαν background της χρονιάς, ένα πλαίσιο στο οποίο λαμβάνει χώρα η δράση των πλανητών από διελεύσεις / προόδους. Να πω ακόμα ότι αν θες να εξετάσεις τον Πλούτωνα τον μεθεπόμενο Νοέμβριο θα πρέπει να τον δεις σε συνδυασμό με τον Ουρανό αφού θα βρίσκονται σε τετράγωνο. Και μια τελευταία συμβουλή είναι ότι η αξιολόγηση των όψεων πρέπει να γίνεται σε συνδυασμό με τις υπάρχουσες συνθήκες στη ζωή μας τη συγκεκριμένη περίοδο. Επειδή κανείς μας δεν ξέρει πως θα είναι σε 14 μήνες, απλά don’t worry:noworry:.

SAGIVI
22-09-2011, 02:56 PM
Γεια σας :bigsmile:
Το τετράγωνο του διελαύνοντος Πλούτωνα προς τον γενέθλιο Πλούτωνα συνέβη με όλες του τις συνέπειες :cry: αναρωτιέμαι: τα τετράγωνα του διελαύνοντος Πλούτωνα (προς τον γενέθλιο) από αντισκια και κόντρα αντισκια έχουν τις ίδιες συνέπειες ή είναι αρκετά ελάχιστης σημασίας όψεις?
Δλδ επιβιώσαμε από τον κύριο σεισμό και τώρα παλεύουμε με τους μετασεισμούς?
Μικρότερης έντασης μεν, σεισμοί δε..
Προσωπικά νοιώθω ότι δεν έχω καθαρίσει ακόμη με αυτό το τετράγωνο :wacko:


Θα μου επιτρεψεις να σου απαντησω μεσα απο προσωπικη εμπειρια κι επειδη προσωπικα δινω μεγαλη σημασια στις αντισκιες των εξωκρονιων.

Οταν ο διελαυνων πλουτωνας ειχε εγκατασταθει στην ακμη του ωροσκοπου μου, ειδα ολα τα σεναρια.:bigsmile: Αργοτερα, περασα μια πολυ ηρεμη και δημιουργικη περιοδο. Πριν μερικους μηνες, επεδρασε ξανα με αντισκια στον ωροσκοπο μου και ειχα μια επαναληψη εντονων ψυχολογικων
καταστασεων. Μονο που αυτη την φορα ημουν υποψιασμενη και οσο ηταν δυνατον διατηρησα
την αυτοκυριαρχια μου.

Ωστοσο οφειλω να πω, οτι εκ παραλληλου υπηρχαν κι αλλες οψεις που δημιουργουσαν γεγονοτα κι επετειναν την κακη ψυχολογια.

Αν θελεις κλικαρισε σχετικα και βρες το αρθρο του κυριου Παιζη.

cajoline
28-01-2012, 08:30 PM
πριν 1μιση χρόνο ο transit pluto τετραγώνισε την αφροδίτη μου με ότι αυτό συνεπάγεται . θα ήθελα να μάθω μιας και βλέπω ότι πολύ αργότερα θα κάνει τετράγωνο με τον ήλιο μου . έχω διαβάσει κάποιες ερμηνείες για τη διέλευση αυτή αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω αν ερμηνευτικά η διέλευση αυτή δίνει έρωτες? θα μείνει για πολύ χρόνο μαζί με τόν ουρανό που κ εκείνος το ίδιο τετράγωνο κάνει. 5/10/1966 21.οο ATH

Efxaristo poly
c

afria
28-01-2012, 09:42 PM
Πλούτωνας μεγάλο κεφάλαιο... εμένα μου έρχεται πλούτωνας τετράγωνο πλούτωνας κ σε ηλικιακή και σε διέλευση. Μου έρχεται πλούτωνας τετράγωνο μεσουράνημα που το έχω και σε γενέθλιο και σε ηλιακη και σε διέλευση και τέλος πλούτωνας σύνοδος μεσουράνημα... αλήθεια θα πρέπει να κρυφτώ κάπου για να επιβιώσω???

Atrapos
28-01-2012, 10:45 PM
Afria, κάτι έχεις μπερδέψει. Καταρχήν μια όψη του Πλούτωνα από διέλευση με τη γενέθλια θέση του είναι σίγουρο ότι θα την δεις και στο χάρτη της ηλιακής επιστροφής, αφού ο Πλούτωνας κινείται πολύ αργά. Δεν σημαίνει κάτι ιδιαίτερο αυτό.
Επίσης δεν είναι δυνατόν ο Πλούτωνας να είναι σε τετράγωνο με το Μεσουράνημα στο γενέθλιο και σε τετράγωνο επίσης με το Μεσουράνημα από διέλευση. Θα πρέπει να έχει διανύσει 180 μοίρες που σημαίνει ότι πρέπει να είσαι πάνω από 100 χρονών. Δεν το νομίζω. Ειδικά όταν λες πριν ότι ο Πλούτωνας από διέλευση είναι σε τετράγωνο με τη γενέθλια θέση του και μετά ότι ο Πλούτωνας είναι και σε σύνοδο με το Μεσουράνημα, σίγουρα κάτι έχεις μπερδέψει.

Cajoline, o Πλούτωνας με τον Ουρανό είναι σε τετράγωνο αυτήν την περίοδο και για τα επόμενα χρόνια. Δεν είναι δυνατόν και οι δύο να τετραγωνίζουν τον Ήλιο σου. Με τον Ήλιο στο Ζυγό, προφανώς ο Ουρανός θα είναι σε αντίθεση και όχι τετράγωνο με τον Ήλιο. Σε κάθε περίπτωση δεν μπορούμε έτσι γενικά να πούμε ότι αυτές οι όψεις δίνουν έρωτες. Εξαρτάται από τον ρόλο των πλανητών στον χάρτη σου και κατά πόσο σχετίζονται με τον 5ο και 7ο οίκο. Χωρίς να έχω δει τον χάρτη σου καταλαβαίνω ότι για γέννηση 5 Οκτωβρίου θα αργήσουν κάπως να ενεργοποιηθούν αυτές οι όψεις με τον Ήλιο σου. Δεν χρειάζεται λοιπόν να περιμένεις τις όψεις αυτές για να έχεις ευχάριστα νέα στα ερωτικά σου.

afria
28-01-2012, 11:25 PM
ουπς και δεν έχει και ανάδρομο ερμη.... ουρανός τετράγωνο πλούτωνα... πλούτωνας τετράγωνο πλούτωνα γενέθλιο και πλούτωνας σύνοδο μεσουράνημα... όντως μπερδεύτικα.. αλλά αυτα δεν είναι και λίγα... γενέθλιος πλούτωνας στον 60 στο ζυγό, μεσουράνημα στο Αιγ. και ωροσκόπος 26 και 13 κριός... δεν το βλέπω μόνο για ερωτικά αλλά και επαγγελματικά... αν και αυτά έχουν μπλεχτεί... ναι όντως δεν είναι τώρα άμεσα αλλά θα περάσω που θα περάσω τι φρίκη του κρόνου από σκορπίο σε σύνοδο με άρη αφροδίτη και ουρανό στον 70 οίκο και μετά να περάσω και αυτό γι' αυτό λέω για κρψώνα:lol:

Χρυσάνθη Σπίγγου
29-01-2012, 07:11 AM
Afria μου καλημέρα,

Διαβάζοντας το μήνυμα σου και προσπαθώντας να μπω ίσως στο πνεύμα των σκέψεων σου, με πιάνει κυριολεκτικά σύγκρυο ..................φρίκη, κρυψώνα, μπλεξίματα, μπερδέματα..........και όλα τα κακά του κόσμου.

Τώρα που διάβασα όλα αυτά, εφεξής δεν θα αποτολμήσω καν να ανοίξω ούτε μία μηνιαία αστρολογική εφημερίδα.

Με τόσα κακοπατήματα και κακοπαθήματα, και μόνο λόγω ΟΥΡΑΝΟΎ /ΠΛΟΥΤΩΝΑ, με βλέπω σε κανένα χαντάκι ξεκοιλιασμένη απο τα άγρια θηρία θα με βλέπω εφεξής.

Αλοίμονο βρε παιδιά. Σταματείστε επιτέλους να περιγράφεται την μία ή την άλλη όψη, πρόοδο, διέλευση λες και έρχεται η συντέλεια του κόσμου. Αν σας ακούσει κανείς όχι κρυψώνα θα ψάχνει αλλά μαστίγιο να σας μαστιγώσει.

Τι πράγματα είναι αυτά; Τι καταστροφολογία, και δη προορισμένη ειδικά για εσένα;

Παιδιά ξυπνάτε, και αρχίστε να παίρνετε αλλιώς το τιμόνι. Αλλως κάθε μία μέρα της ζωής σας θα ξυπνάτε με τον τρόμο ενός τιμωρού Κρόνου δίπλα στο κρεβατάκι σας, έτοιμος να σας καταπιεί όπως κατάπινε τα παδιά του. Και αν σκέφτεστε έτσι, εδώ που τα λέμε καλά θα κάνει.

Εμ τι άλλο να πω και εγώ η δύσμοιρη με τόσους μπαμπούλες γύρω μας;

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

toniateddybear
29-01-2012, 02:19 PM
Χαιρεται σε ολη την ωραια παρεα!
κατι αλλο εψαχνα, αλλα επεσα επανω στον πλουτωνα! λοιπον, κυριες και κυριοι! Ταυτα εχω να δηλωσω σχετικα με τις¨"δυσκολες διελευσεις πλουωτνα". ο βαρυς πλανητης ξεκινησε το 2009 να κινειται στον δεκατο οικο μου και εκτοτε εχει κατσικωθει εκει, κανοντας διαδοχικες συνοδους με τους πλανητες που απαρτιζουν το μεγαλο μου στελιουμ σ' αυτον τον οικο. Ο πρωτος πλανητης του στελιουν ειναι ο ουρανος σε ιδιομοιρια με τον ηλιο. Την εποχη της συνοδου χειρουργηθηκα. Μαλιστα, το χειρουργιεο ηταν μεγαλη ταλαιπωρια, κρατωντας 5 ωρες. Ο πλουτωνας, νομιζω λειτουργησε ευεργετικα και θα πω ευθυς αμεσως γιατι: οταν ο χειρουργος και μαθητευομενος της μητερας μου με ρωτησε "μου εχεις εμπιστοσυνη..?" η απαντηση ηταν "οχι, γιατι δεν ξερω πως χειρουργεις, αλλα εχω εμπιστοσυνη στο οτι θα πανε καλα, θα με χειρουργησεις, θα ξυπνησω, θα μιλαω (γιατι ειχε τεθει το ζητημα να πειραχθουν οι φωνητικες χορδες και να γινω ο μυθος-θρυλος της μουγγης) και θα παω σπιτι μου καλυτερα απο ποτε". Οπερ και εγενετο. Απο την κλινικη δε, εκανα φιλους, οι οποιοι στην πορεια εγιναν και πελατες! Το ηθικο διδαγμα ειναι ΕΝΑ: ο,τι και να φερει ο πλουτωνας, ακομη και τα χειροτερα, αν ο μεσα μας εχουμε οικεια ποσειδωνεια συναισθηματα, κυριως πιστη, τιποτα δεν μπορει να μας κλονισει συθεμελα.... Εξαλλου, δεν πρεπει να ξεχναμε ποτε, οτι δεν ειμαστε αβουλα οντα στη δινη των οψεων κλπ, εχουμε τη σκεψη, την πιστη και τη θεληση. Με αυτα τα τρια γινονται θαυματα. Απλα πιστευω πως ισως τα πλουτωνια, ας μου επιτραπει η εκφραση θεματα ειναι πιο δυσκολο να τα διαχειριστουμε. Οι οψεις και οι πλανητες ειναι ενεργειες και οι δειναστες.Ακομη ο πλουτωνας κανει συνοδους κι επεται μια με τον ποσειδωνα και μια με τον ερμη (και αλλες οψεις με γωνιακους οικους) Νομιζω ομως τουτο: με εχει κανει...made of steal...οι δυσκολιες φανταζουν απλες προκλησεις, η ψυχραιμια εχει γινει το μεγαλυτερο οπλο, η αντοχη και η καρτερια οι καλυτεροι συμμαχοι... Ακουω συνεχως: μπραβο! τι αντιμετωπιση ειναι αυτη...? δεν σε αγγιζει το ταδε προβλημα, δεν απασχολει αυτο, εκεινο..? Ολα με απασχολουν και με στεναχωρουν, αλλα δε με καταβαλλουν πια... Υπαρχει μια λεπτη γραμμη, που αφηνω να ξεπεραστει ποτε... Μη λεω αλλα λογια. Ειδωμεν, θα πρεπει ομως να ευχαριστησω τον πλουτωνα, αν μη τι αλλο για τον πλουτο που μου προσεφερε...ελπιζω να μου φερει και κανενα πολυτιμο λιθο πριν φυγει απο το δεκατο (διαμαντι ει δυνατον!):)

Χρυσάνθη Σπίγγου
29-01-2012, 03:31 PM
Ναι αλλά κορίτσι μου γλυκό, πέραν όλων όσων τόσο ανθρώπινα γλαφυρά και μεστά μας περιέγραψες, με έναν λογικό Ερμή στον Αιγόκερω, σε συνταρακτική όψη απολύτου ακριβείας εξαγώνου με έναν Πλούτωνα «μπόμπα» στο Σκορπιό στον 8o , αλλά και ένα Ποσειδώνα σε όψη εξαγώνου με τον Βόρειο Δεσμό στο ζώδιο των Ιχθύων, που αλλού φυσικά στον 12ο –συν τόσα άλλα – τι να σου κάνει εσένα ο Πλούτωνας ή οιοσδήποτε άλλος ας πούμε κακότροπος πλανήτης;

Τι άλλο πλην από το να σου προσδώσει θέληση, πίστη, δύναμη, εσωτερική επάρκεια και άπλετη ψυχική αυτονομία ώστε να πας εσύ την μοίρα σου εκεί που εσύ γουστάρεις και όχι αυτή εσένα;


Τουλάχιστον εσύ Τόνια μου είσαι δίχως την παραμικρή αμφισβήτηση το παράδειγμα όλων εκείνων των αστρολόγων που συνέχεια τσαμπουνάμε τα καλά και προσφέροντα του Πλούτωνα. Μόνο που εσύ τα έκανες πράξη σε όλο το εύρος, υψος πλάτος του Κρόνιου μεγαλείου.

Μπράβο σου και πάντα τέτοια. Οσο για το διαμάντι, που θα πάει, το βλέπω και αυτό οσονούπω να σκάει μύτη.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

hattie23
29-01-2012, 05:44 PM
Εγω δεν θα μιλησω για τρανζιτ Πλουτωνα αλλα για τον γενεθλιο μου και την αντιθεση του με τον τρανζιτ Δια στον 10ο οικο που σημερα γινεται και η αντιθεση ακριβειας .Παναγια μου :lost: .Τι πανικο εχω παθει αυτους τους μηνες δεν λεγεται . Αφου ηρθε καπου την ανοιξη πρωτα ορθροδρομος και μου εφερε κατι ανθρωπους μπροστα μου "αλλο πραγμα" .Τσακισμα κανονικο .Και εκει που λεω το καλοκαιρακι "αντε περασε η φουρτουνα " και αρχισε τα γλυκα του τριγωνιζοντας τον γενεθλιο δια ,ξαναγυρισε αναδρομος και φτου και απο την αρχη .Και τωρα παλι ορθροδρομος και ξαναμανα τα ιδια :lost:Ελεος! Αυτο δεν ηταν "μαθηματα " η εκπαιδευση στο Μεγαλο Πευκο ηταν .

Ελεος να ερθει ο Φλεβαρης να φυγει απο πανω μου αυτη η αντιθεση γιατι σαν πολλοι Δρακουμελ μαζευτηκαν στο μικρο χωριο .(βοηθα βεβαια και ο τρανζιτ Κρονος στον 12ο ηλιακο οικο κατι που πηγαινει περα δωθε και αυτος στον γενεθλιο 3ο και 4ο οικο .)Δηλαδη ,ειμαι ειλικρινα στην φαση να μαζευψω τα πραγματα μου και να απομονωθω σε καμμια σπηλια.Ανθρωπο να μην συναντω γιατι και που συναντω ειναι ετοιμος να με φαει σαν το μπιμπ-μπιπ το Κογιοτ .

Μ αρεσει που πολλοι με χτυπουν στην πλατη και μου λενε "αντε ερχεται και η επιστροφη του κρονου .Περαστικα " Με ολες τις προηγουμενες οψεις που εχω βιωσει ο κρονος θα ειναι εκδρομη στα Σπατα ,ετσι οπως νιωθω τελευταια .

katiakiss
02-02-2012, 02:04 PM
Μετά από τρία χρόνια που ζω υπό την καθοριστική επίδραση του Πλούτωνα, τώρα αρχίζω να αποκρυσταλλώνω μια σχετικά ολοκληρωμένη άποψη.
Ο λόγος που παρακινούμε να εκθέσω αυτή την «πρώιμη» άποψη, είναι γιατί ο πλανήτης αυτός παίζει έναν καθοριστικό ρόλο στον γενέθλιο χάρτη μου και ως εκ τούτου με έχει απασχολήσει πολύ.
Με τους γωνιακούς μου οίκους στις πρώτες μοίρες του παρορμητικού σταυρού και κομβικούς πλανήτες ομοίως, καταλαβαίνετε ότι το πάρτι καλά κρατεί!
Δεν θα μιλήσω για την ενεργοποίηση της γενέθλιας συνόδου Πλούτωνα \Σελήνης στον Ζυγό , γιατί αυτή ακόμα δεν ολοκληρώθηκε.

Ας μείνω στην εμπειρία μου από το γενέθλιο τετράγωνο Άρη (κυβερνήτης ωροσκόπου)\Πλούτωνα , που το ενεργοποίησε η σύνοδος του τράνζιτ Πλούτωνα με τον Άρη μου.
Πιστεύω ότι η ενέργεια αυτού του Πλανήτη είναι τόσο βαθιά και ενστικτώδης, που καταλήγει να φαίνεται σχεδόν μοιραία. Η συμβολική σύνδεση του πλανήτη με τον άρχοντα του κάτω κόσμου, υποσυνείδητα υποθάλπει έναν αδιόρατο φόβο. Τελικά όμως, ο Πλούτωνας δεν είναι άλλο από τον κάτω κόσμο της ψυχής μας. Εκεί είναι τα απωθημένα, οι φοβίες, τα επαναλαμβανόμενα μοτίβα, τα συναισθηματικά «σκουπίδια» και κάθε λογής προσωπικοί δαίμονες.
Ένας από τους βασικούς λόγους που ο Πλούτωνας μπορεί να είναι καταστροφικός, είναι επειδή κατά την διάρκεια της διέλευσής του, το άτομο καλείται να αντιμετωπίσει τους δαίμονές του και ταυτόχρονα να χειρίζεται την τρέχουσα ζωή του, κάτι που είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Είναι ένας επιπλέον λόγος που προτείνεται τέτοιες περιόδους να ξεκινά κανείς ψυχανάλυση\ψυχοθεραπεία. Ο ένας λόγος για να βοηθηθεί και ο άλλος, γιατί είναι η περίοδος που περισσότερο από κάθε άλλη φορά ανοίγεται ένας δίαυλος επικοινωνίας με το υποσυνείδητο. Το υποσυνείδητο γίνεται προσβάσιμο.

Επιστρέφοντας στην πρακτική εμπειρία, ο βίαιος συνδυασμός Πλούτωνα\Άρη στο πρώτο πέρασμά του με βρήκε στο νοσοκομείο και σε άθλια κατάσταση από όλες τις απόψεις. Ψυχολογικά και σωματικά. Όντας στο νοσοκομείο δε, έμαθα για την αρρώστια επιστήθιου φίλου μου. Πριν συνεχίσω να πω ότι ο Πλούτωνας κυβερνά τον 8ο γενέθλιο οίκο μου. Η ίδια η φύση του Πλανήτη και πολύ περισσότερο ο καθοριστικός ρόλος του στον δικό μου χάρτη, ήταν λογικό να με φέρει αντιμέτωπη με σχετικές εμπειρίες. Χειρουργείο, αρρώστιες, εμπειρίες απώλειας, και την οριστική φορά που πέρασε από τον Άρη μου ορθόδρομος, εμπειρία θανάτου κάποιου πολύ δικού μου αντρικού προσώπου (Άρης). (μην μπει κάποιος στην διαδικασία αναίτιων ανησυχιών , γιατί ο χάρτης του καθενός λειτουργεί διαφορετικά και πρέπει αν υπάρχουν ένα σωρό άλλες ενδείξεις από μια απλή όψη)
Θα συνεχίσω λοιπόν, προσπαθώντας να φτάσω στην ουσία. Οι παραπάνω εμπειρίες ήταν απλώς μερικές από τις πολλαπλές της όψης ενεργοποίησης. Η ουσία είναι η σηματοδότηση της στιγμής που ήρθα αντιμέτωπη με τον φόβο, είτε αυτό λέγεται ο φόβος του θανάτου, ο φόβος της απώλειας, ο φόβος της σεξουαλικότητας και ακόμα πιο βαθιά, ο φόβος να δράσω (Άρης) με τρόπο που ξεπερνά και καταργεί την επιβολή κάποιου γονέα (εμπλοκή 10ου \γονέας).
Να σημειώσω ότι την τελευταία φορά που ο Πλούτωνας έκανε σύνοδο με τον Άρη, τον Οκτώβριο (τότε έχασα και τον φίλο που είχα πληροφορηθεί την ασθένειά του στο πρώτο πέρασμα του Πλούτωνα), και περνώντας έναν ολόκληρο χρόνο με αυτή την όψη ενεργή, μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι κατάλαβα τι συμβολίζει το γενέθλιο τετράγωνο Άρη\Πλούτωνα. Η διάγνωση, είναι το πρώτο βήμα προς την ίαση. Τίποτα δεν γίνεται μαγικά, χωρίς κόπο και ενίοτε πόνο. Ακόμα βρίσκομαι υπό το κράτος του μουδιάσματος μετά από μία γερή σφαλιάρα. Η δουλειά που έχω να κάνω με τον εαυτό μου και που ο Πλούτωνας μου αποκάλυψε, τώρα ξεκινά.

Είναι λοιπόν μάταιο να ψάχνουμε να βρούμε τι πρέπει να περιμένουμε από μία διέλευση του Πλούτωνα και πως αυτή εκφράζεται στην καθημερινότητά μας. Είναι μία επίπονη διαδικασία μετασχηματισμού της συνολικής μας θέσης και στάσης ζωής ως προς τα θέματα που αντιπροσωπεύει ο πλανήτης που δέχεται την επίδραση του Πλούτωνα. Ο Πλανήτης θα βρει τον τρόπο να κάνει την «δουλειά» του και με κάποιο τρόπο να «δοκιμάσει» την δύναμή μας, ταρακουνώντας τα θεμέλια της λειτουργίας του πλανήτη που «προσβάλει».

Φαντάζομαι ότι θα επανέλθω όταν τελειώσει και ο δεύτερος γύρος του πανηγυριού, που είναι η ενεργοποίηση της γενέθλια συνόδου Σελήνης (κυβερνήτης 4ου) \Πλούτωνα. Ήδη έγινε το πρώτο τετράγωνο και έπεται η συνεχεία.
Αυτό που με βεβαιότητα μπορώ να πω, είναι ότι μετά την εμπειρία του Άρη, αισθάνομαι περισσότερο δυνατή να αντέξω τους κορυφαίους φόβους που ξυπνά στη Σελήνη.
Τουλάχιστον είμαι σίγουρη ότι την εξάλειψη του φόβου πρέπει να την αναζητάμε μέσα μας και όχι σε ότι μας φοβίζει γύρω μας. Αυτή είναι η δουλειά του Πλούτωνα.
Ο Πλανήτης σχετίζεται με προβλήματα στα θεμέλια ή στα υπόγεια των σπιτιών μας. Αυτό δεν είναι τυχαίο. Ένα πρόβλημα συχνό είναι οι υγρασίες και τα αποχετευτικά συστήματα. Ας το δούμε αυτό από την συμβολική του έννοια. Τι νόημα έχει να ξύνουμε και να βάφουμε το σημείο του τοίχου που μαυρίζει από την υγρασία, αν δεν πάρουμε κάποτε την απόφαση να μπούμε στο υπόγειο και να δούμε που είναι το πρόβλημα.
Συχνά ο Πλούτωνας συνδέεται με προβλήματα με τα έντομα ή τα ποντίκια. Είναι ακριβώς το ίδιο. Και δεν είναι καθόλου τυχαίο που μία από τις πιο διάσημες φοβίες (8ος\Πλούτωνας) είναι η εντομοφοβία. Αν μία κατσαρίδα περπατά στον πάγκο της κουζίνας μας, τότε είναι σίγουρο ότι χιλιάδες φωλιάζουν σε κάποιο σκοτεινό σημείο.

Πλούτωνας είναι η αναζήτηση του θάρρους για την ζωή και…. «θάρρος είναι να προχωράς ενώ φοβάσαι». :)

maria76
03-02-2012, 01:33 AM
Κάτια αυτό με τα θεμέλια του σπιτιού με προβλημάτισε κυριολεκτικά.Δεν το ήξερα.
Στον 4ο οίκο μου έχω τον Πλούτωνα,και σιγά σιγά ο Αρης θα τον συναντήσει.Είναι σημαντική η όποια όψη,αλλά εξηγησέ μου κάτι..πες ότι δεν έχω στον γενέθλιο όψη Αρη-Πλούτωνα,και άρα συμβαίνει χωρίς να ενεργοποιείται απ'το γενέθλιο.Δεν επηρεάζομαι τότε?Δλδ μόνο οι όψεις που προυπάρχουν φέρνουν γεγονότα?
Ασε που έχω πια φοβία με τους σεισμούς,και αυτή η διέλευση νομίζω έχει να κάνει..μπρρρ!α,και μου άρεσε το ποστ σου..αν δεν αραδιαστούν τελικά παραδείγματα,δεν γίνεται.Μόνο έτσι μαθαίνουμε.

katiakiss
03-02-2012, 12:14 PM
Κάτια αυτό με τα θεμέλια του σπιτιού με προβλημάτισε κυριολεκτικά.Δεν το ήξερα.
Στον 4ο οίκο μου έχω τον Πλούτωνα,και σιγά σιγά ο Αρης θα τον συναντήσει.Είναι σημαντική η όποια όψη,αλλά εξηγησέ μου κάτι..πες ότι δεν έχω στον γενέθλιο όψη Αρη-Πλούτωνα,και άρα συμβαίνει χωρίς να ενεργοποιείται απ'το γενέθλιο.Δεν επηρεάζομαι τότε?Δλδ μόνο οι όψεις που προυπάρχουν φέρνουν γεγονότα?
Ασε που έχω πια φοβία με τους σεισμούς,και αυτή η διέλευση νομίζω έχει να κάνει..μπρρρ!α,και μου άρεσε το ποστ σου..αν δεν αραδιαστούν τελικά παραδείγματα,δεν γίνεται.Μόνο έτσι μαθαίνουμε.Μαρία μου, είναι εντελώς διαφορετικό να περνάει ο Άρης πάνω από τον γενέθλιο Πλούτωνα (κάτι που γίνεται κάθε 2 χρόνια) και άλλο να περνάει ο Πλούτωνας πάνω από κάποιο γενέθλιο πλανήτη (κάτι που αν γίνει, θα γίνει μία φορά στη ζωή σου).
Το ότι ο τράνζιτ Άρης θα περάσει πάνω από τον Πλούτωνά σου, είναι μία σημαντική όψη όπως όλες οι σύνοδοι , αλλά όχι κορυφαίας σημασίας, εκτός και αν η σύνοδος αυτή αποτελεί την πυροδότηση γεγονότων που προκύπτουν από τα προγνωστικά συστήματα.
Είναι αλήθεια ότι δεν θα έχουμε ένα καθοριστικής σημασίας γεγονός για την ζωή μας αν μία σοβαρή όψη που σχηματίζεται από κάποιον τράνζιτ πλανήτη, δεν υπάρχει αντίστοιχα και στο γενέθλιο. Όχι απαραίτητα με τον ίδιο σχηματισμό, αλλά με την εμπλοκή των αντίστοιχων πλανητών σε κάποιο κύριο σχηματισμό. Πχ , αν ο τράνζιτ Κρόνος σχηματίζει ένα τρίγωνο με την Σελήνη, σίγουρα θα έχουμε κάποιες εμπειρίες αντίστοιχες της επαφής των πλανητών, αλλά αν στον γενέθλιο υπάρχει Τρίγωνο, αντίθεση , εξάγωνο ή τετράγωνο των εν λόγω πλανητών, τότε το πιο πιθανό , είναι να έχουμε ένα σημαντικό γεγονός.

Lilapause
03-02-2012, 08:59 PM
Καλό!!!!!:lol:
Και εγώ θα ήθελα να τις έχω!!!

maria76
04-02-2012, 12:51 AM
Μαρία μου, είναι εντελώς διαφορετικό να περνάει ο Άρης πάνω από τον γενέθλιο Πλούτωνα (κάτι που γίνεται κάθε 2 χρόνια) και άλλο να περνάει ο Πλούτωνας πάνω από κάποιο γενέθλιο πλανήτη (κάτι που αν γίνει, θα γίνει μία φορά στη ζωή σου).
Το ότι ο τράνζιτ Άρης θα περάσει πάνω από τον Πλούτωνά σου, είναι μία σημαντική όψη όπως όλες οι σύνοδοι , αλλά όχι κορυφαίας σημασίας, εκτός και αν η σύνοδος αυτή αποτελεί την πυροδότηση γεγονότων που προκύπτουν από τα προγνωστικά συστήματα.
Είναι αλήθεια ότι δεν θα έχουμε ένα καθοριστικής σημασίας γεγονός για την ζωή μας αν μία σοβαρή όψη που σχηματίζεται από κάποιον τράνζιτ πλανήτη, δεν υπάρχει αντίστοιχα και στο γενέθλιο. Όχι απαραίτητα με τον ίδιο σχηματισμό, αλλά με την εμπλοκή των αντίστοιχων πλανητών σε κάποιο κύριο σχηματισμό. Πχ , αν ο τράνζιτ Κρόνος σχηματίζει ένα τρίγωνο με την Σελήνη, σίγουρα θα έχουμε κάποιες εμπειρίες αντίστοιχες της επαφής των πλανητών, αλλά αν στον γενέθλιο υπάρχει Τρίγωνο, αντίθεση , εξάγωνο ή τετράγωνο των εν λόγω πλανητών, τότε το πιο πιθανό , είναι να έχουμε ένα σημαντικό γεγονός.

Ωραία ως εδώ λοιπόν.Αν υπάρχει γενέθλια σχέση μεταξύ 2 πλανητών,τότε μόνο ενεργοποιούν γεγονότα σε παρόμοια διέλευση.Αν όχι?Αυτό δεν έχω καταλάβει.
Μιας και το είπες(Κάτια-μέντιουμ:wacko:),ο transit Κρόνος είναι σε σύνοδο με την γενέθλια Σελήνη μου στον 5ο οίκο,και υπάρχει και γενέθλια αρνητική όψη.Δεν θα ξεφύγω απ'το θεμα του Πλούτωνα,αλλά θα σου πω με pm τι απέγινε.:lost:

hattie23
04-02-2012, 08:52 PM
Οταν υπαρχει γενεθλια οψη και σχηματιζεται οψη( οψη που να ενεργοποιει εμμεσα την γενεθλια οψη ) σε περισσοτερους απο εναν προγνωστικους χαρτες τοε υπαρχει γεγονος. Οταν επισης δεν υπαρχει γενεθλια οψη ΑΛΛΑ υπαρχει η ιδια οψη ( η παρομοιες οψεις ) σε πολλους προγνωστικους χαρτες παλι θα φερει καποιο γεγονος .

Πιο εντονα θα βιωσει καποιος ενα γεγονος που εχει γενεθλια προδιαθεση να το ζησει απο ενα γεγονος που συμβαινει μονο στους προγνωστικους χαρτες και μπορει να τον απασχολησει οσο διαστημα λειτουργουν οι οψεις .

maria76
05-02-2012, 02:04 AM
Οπότε είναι λίγα αυτά που στ'αλήθεια συμβαίνουν,συγκριτικά με τα όσα μελετάμε..έτσι δεν είναι?
Ανάλογα και με την φύση των πλανητών βέβαια.Αυτόν τον καιρό είναι σα να μην συμβαίνει στη ζωή μου απολύτως τίποτα,μα τίποτα!
Οι αργοί πλανήτες κάνουν τη δουλειά τους μεθοδικά και ήσυχα,αλλά πολύ ησυχία..γι'αυτό και ρώτησα.
Σ'ευχαριστώ hattie:love:

katiakiss
05-02-2012, 11:20 AM
Οπότε είναι λίγα αυτά που στ'αλήθεια συμβαίνουν,συγκριτικά με τα όσα μελετάμε..έτσι δεν είναι?
Ανάλογα και με την φύση των πλανητών βέβαια.Αυτόν τον καιρό είναι σα να μην συμβαίνει στη ζωή μου απολύτως τίποτα,μα τίποτα!
Οι αργοί πλανήτες κάνουν τη δουλειά τους μεθοδικά και ήσυχα,αλλά πολύ ησυχία..γι'αυτό και ρώτησα.
Σ'ευχαριστώ hattie:love:Μαρία, η ζωή λειτουργεί με διαφορετικούς κανόνες από αυτούς που θέτουμε οι άνθρωποι στην κουραστική μας καθημερινότητα. Οι αλλαγές και τα σημαντικά γεγονότα δεν είναι καλοκαιρινά μπουρίνια. Μοιάζουν σαν το σύννεφο που μαζεύεται στο βάθος του ορίζοντα και ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα συννεφιάσει και πιθανότατα να βρέξει.
Μεταφορικά μιλώντας, ήθελα να πω ότι καμία αλλαγή δεν συμβαίνει ερήμην μας. Δεν ξυπνάμε ένα πρωί και ανακαλύπτουμε με έκπληξη ότι αλλάξαμε.
Λες ότι αυτή την εποχή είναι σαν να μην συμβαίνει στη ζωή σου τίποτα απολύτως! Το ξέρω το συναίσθημα και πράγματι έτσι φαίνεται στη ροή της καθημερινότητας. Στην πραγματικότητα όμως, η διαδικασία να ζεις με την δυσάρεστη αίσθηση της απραξίας και του ανικανοποίητου, είναι η ίδια η διαδικασία της αλλαγής. Οι πιο σημαντικές αλλαγές, είναι αυτές που γίνονται μέσα μας και ο λόγος είναι απλός. Οι άνθρωποι ζούμε στην πράξη, αυτό που φτιάχνουμε μέσα μας και αυτό που προβάλουμε στον εξωτερικό κόσμο.
Αυτό που περιμένεις λοιπόν, είναι μια εξωτερική αλλαγή και ψάχνεις την «γρήγορη» όψη που θα στην φέρει. Στην πραγματικότητα όμως, στην αλλαγή στην φέρνει η αργή και σταθερή εσωτερική σου αλλαγή.
Μην ξεχνάς πως είσαι ψάρι, και τα ψάρια έχουμε το κακό συνήθειο να περιμένουμε σωτήρες εξ ουρανού που θα μας χτυπήσουν την πόρτα για να μας δώσουν το κουτί με την έτοιμη λύση ή που θα μας υιοθετήσουν και θα αναλάβουν όλα τα πρακτικά μας προβλήματα (η χαρά της Παρθένου από απέναντι!) , αλλά αυτή η τακτική μας πάει πίσω και δεν μας κάνει καθόλου καλό!
Ζεις σε νησί και ίσως πιο εύκολα να έχεις δει πως αντιδρούν τα ψάρια στο πυροφάνι. Πως ακινητοποιούνται όταν πέφτει το φως. Κάπως έτσι αντιδρούν και οι Ιχθείς όταν αντιμετωπίζουν το όποιο πρόβλημα. Όσο μένεις άπραγη, κινδυνεύεις. Αλλαγή πλεύσης, αλλαγή ζωής! :D

maria76
06-02-2012, 01:56 AM
Kάπως έτσι είναι τα πράγματα φιλενάδα, αλλά τα ψάρια επίσης ξεγλυστρούν πανεύκολα. Αν προσθέσεις και μια σύνοδο Σελήνης-Ουρανού που έχω,πάντα έφευγα χωρίς δισταγμό,όχι απ'τα προβλήματα,αλλά απ'τις μάταιες καταστάσεις.
Καταλαβαίνεις λοιπόν πως αν μια κατάσταση απ'τη ματαιότητα πάει σε ακόμα χειρότερους χαρακτηρισμούς, παγιδεύεσαι άσχημα. Και ψυχολογικά επίσης.
Κι είμαι τόσο καλή στο να συμβουλεύω άλλους...:p

Poorvashadha
18-03-2012, 10:49 PM
Αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κ΄ άλλος με δύσκολη διέλευση Πλούτωνα.
Γενέθλια: Σελήνη τετράγωνο Πλούτωνα (κ' αντισκιά Πλούτωνα πάνω στον Ήλιο)
Διελεύσεις: Σελήνη σύνοδος τράνζιτ Πλούτωνα
Προοδευτικό: Σελήνη (προοδευμένη) αντίθεση Πλούτωνα (προοδευμένο)
Σελήνη ηλ. επιστροφής τετράγωνο γενέθλιου Πλούτωνα
Πλούτωνας ηλ. επιστροφής σύνοδος γενέθλια Σελήνη
Πάντως εγώ είμαι χάλια...

Χρυσάνθη Σπίγγου
19-03-2012, 07:46 AM
Οποιοσδήποτε άλλος εστιαζόταν σε έναν και μοναδικό και δη βαρύ πλανήτη όπως ο Πλούτωνας θα ήταν χάλια.

Καλά αναρωτιέμαι αυτός ο χάρτης δεν έχει άλλες όψεις και άλλες εκδοχές ώστε τουλάχιστον να νιώθεις κάποως λιγότερο χάλια;

Κοραλλία Μόζορα
19-03-2012, 07:54 AM
Poorvashadha,

είναι όντως ένα πολύ δύσκολο πέρασμα αυτό του τράνζιτ Πλούτωνα πάνω από το γενέθλιο τετράγωνο σου Σελήνης/Πλούτωνα. Θα σου βγάλει στην επιφάνεια όλες τις ψυχολογικές προδιαθέσεις αυτού του τετραγώνου. Αφού φύγει όμως ο τράνζιτ Πλούτωνας από εκεί θα διαπιστώσεις σταδιακά ότι πολλά θέματα αυτού του τετραγώνου θα έχουν πια λυθεί με τρόπο που θα μπορείς να το διαχειρίζεσαι πολύ καλύτερα στην ζωή σου. Είναι μια περίοδος ωρίμανσης και θεραπείας και όσο πιο συνειδητά το ζήσεις τόσο περισσότερο θα ωφεληθείς.

Poorvashadha
19-03-2012, 12:35 PM
Καλημέρα κ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Προσπαθώ να το ζήσω συνειδητά. Μάλιστα προσπαθώ να αποδεχτώ το γεγονός ότι σε συγκεκριμένες καταστάσεις ουσιαστικά δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Όμως, απ'ότι φαίνεται, υποβόσκει υποσυνείδητη αντίσταση στην αλλαγή που δυσχεραίνει την κατάσταση. Πχ δούλευα νοητικά στην ιδέα αποδοχής συγκεκριμένου γεγονότος που με στεναχωρεί πολύ κ δεν είναι στο χέρι μου να αλλάξω. Η αποδοχή είναι κλειδί σε πολλές επώδυνες καταστάσεις. Όμως, εμφανίστηκαν σωματικά συμπτώματα (ενοχλήσεις στο στομάχι κ' πλάκωμα στο στήθος). Αυτό ακριβώς με κάνει να πιστεύω ότι ένα κομμάτι μου αντιστέκεται σε αυτή την αλλαγή:την επιθυμώ μεν αλλά είναι αρκετά επώδυνη. Πάντως θα συνεχίσω να προσπαθώ, αν κ λόγω ταχύτητας Πλούτωνα αυτή η διέλευση κρατά παραπάνω από όσο θα ήθελα!

Χρυσάνθη Σπίγγου
19-03-2012, 02:52 PM
Οι Ιχθείς και όλοι όσοι έχουν φορτωμένο 12ο οίκο - φυσικά με καλές πλανητικές συγκυρίες και όψεις - είναι εξαιρετικά καλοί συμβουλάτορες, καθοδηγητές και ναι γιατί όχι και άγγελοι προστάτες για τους άλλους.

Η αλήθεια είναι ότι οι ίδιοι ακριβώς λόγω της αβύσσου της ψυχής τους, και της συναισθηματικής τους ρευστότητας χριεάζονται διακαώς κάποιον να τους εμψυχώσει και ενίοτε να τους τα χώσει και χοντρά. Μα πολύ χοντρά σου λέω.

Σε ότι αφορά αυτό που περιέγραψε η (Μέντιουμ:rolleyes:) Κάτια, συμφωνώ.

Οταν με πιάνουν τα διαόλια μου αποσύρομαι στο σκοτάδι και ακόμα καλύτερα το ρίχνω στον ύπνο.

Στην αφύπνιση μου λες και όλα λύθηκαν αυτομάτως. Οι Ιχθείς χρειάζονται μεγάλη εσωτερική φόρτιση για να μπορούν να επωμιστούν το βάρος της βαθύτερη πτυχής του εαυτού και των πάντων τριγύρω τους.

Οσο δε για να εντρυφήσει τις ιδιότητες κάθε ζωδίου ένας ξεκούραστος, παιδαγωγικός και πάρα μα πάρα πολύ όμορφος τρόπος είναι ο ζωολογικός κήπος, οι καταδύσεις, το δάσος, και φυσικά τα ασύλληπτα σχετικά ντοκιμαντέρ.

Είναι απίστευτο το πόσα πολλά μαθαίνει κανείς με λίγη παρατηρητικότητα για το πως αντιδρούν τα ζώδια παρακολουθώντας π.χ. ένα λιοντάρι, ένα δελφίνι, μία στρουθοκάμηλο, ένα φίδι, έναν αετό, ένα κριάρι, κ.ο.κ.

Με εκείνους τους Ζυγούς είναι το μεγάλο πρόβλημα. Για αυτό δεν μπόρεσα και ποτέ να τους καταλάβω. Ζυγοί πείτε τίποτε για εσάς. Τέλος πάντων τι καπνό φουμάρετε έστω.

Μαρία προχώρα ακάθεκτη και μη φοβάσαι τίποτε. Εφαγα έναν Πλούτωνα εδώ και πολλά χρόνια, και δεν τρέχει κάστανο. Ευτυχώς ξεπερνιέται................

Αρκεί να σκέφτεσαι ότι εσύ υπερτερείς του κυρίου χθόνιου...........πολύ απλά γιατί εσύ είσαι ολοκάθαρη σαν τις πανέμορφες παραλίες του νησιού σου.

Αλήθεια για ποιό νησί μιλάμε;

maria76
20-03-2012, 02:16 AM
Κρήτη κυρία Χρυσάνθη μου,υπάρχει κι άλλο?;):love:

Χρυσάνθη Σπίγγου
20-03-2012, 09:04 AM
Το εκ διαμέτρου αντίθετο Μαρία μου.

Κέρκυρα φυσικά. Αλλά έλα που έζησα τις πιο όμορφες -τι λέω εγώ - υπέροχες στιγμές σε εκείνη την Ιεράπετρα και πέριξ, και σε όλο το άλλο το νησί και έμεινα εκεί έκτοτε!

Ονειρο μου ήταν και όνειρο φαίνεται θα μείνει για το εάν και πότε και αν ποτέ ξανά, θα ξαναζήσω τους βυθούς και τα βουνά σας!

Να πέρναγε λέει κανένας πλανήτης και να πρόσταζε ει εσύ φεύγεις για Κρήτη ΤΩΩΩΩΡΑ!

Αλλά που τέτοια τύχη.

Φιλιά

PAPINO
21-03-2012, 12:01 PM
Kαλημερα...ο διελαυνων πλουτωνας κανει οψη τετραγωνου με την γενεθλια αφροδιτη μου αυτη την στιγμη ειναι με 0,80 ανοχη να περιμενω κι αλλα προβληματα...??βεβαια εμενα αρχισε να με επειρεαζει εδω και 2 χρονια περιπου... με οικογενιακα προβληματα αρχικα και μετεπειτα πολυ συμαντικα προβληματα του μικροτερου αδερφου μου και βεβαια αρχισε να αντιμετοπιζω προβληματα και στα συνεσθηματικα μου τα οποια ηταν ολα τα παραπανω που επεμβεναν στην σχεση μου...η σχεση υπαρχει ακομα και προσπαθουμε να προχωρισουμε αλλα μας εχει μινει αυτη η πικρα που πολλες φορες λεμε να τωρα θα συμβει και κατι ακομα....λοιπον η γενεθ. αφροδ. ειναι στον 11 οικο στον κριο στον γενεθλειο ειναι κυβερνιτης του 6 ζυγο κ 12 ο οποιος εχει ακμη στισ 27 μ του κριου κ εμπεριεχει κ τον ταυρο αυτο δεν χερω κατα ποσο το εκφραζω σωστα ο διελανων πλουτ. ειναι στον 8 στον αιγοκ. στον γεννεθλιο ειναι στον 6 στον σκορπιο...

Χρυσάνθη Σπίγγου
21-03-2012, 03:19 PM
Papino πάρτα πάλι όλα στη σειρά και πες τα μας ένα -ένα με μεγαλύτερη σαφήνει.

Εκτός και αν άλλοι συνάδελφοι πιάνουν το θέμα σου καλύτερα. Εγώ πάντως αδυνατώ έως εδώ τουλάχιστον.

PAPINO
21-03-2012, 06:13 PM
Ναι συγνωμη ...η ερωτηση μου κ Σπιγγου ειιναι τι αλλα προβληματα θα πρεπει να περιμενω τωρα που το τετραγωνο γεν. αφροδιτης μου με διελαυνων πλουτ. σιγα σιγα γινεται ακριβειας....και ποτε επιτελους θα παρω ΑΝΑΣΑ!!!! Λοιπον πριν τρια χρονια αρχισαν τα οικογενειακα προβληματα ...προβληματα που δεν περιμενα ποτε οτι θα συμβουν στο σπιτι μου τοτε ειχα συνοσο διελαυνων πλουτωνα με γενεθλ. κρονο τα προβληματα αυτα αρχισαν να γεινοντε χειροτερα οταν ο διελαυνων πλουτωνας προχωρισε και αρχισε να κανει τετραγωνο με την γενεθλεια αφροδιτη μου και παρατηρω οτι οσο αυτο το τετραγωνο αρχιζει να γινεται ακριβειας συμβαινουν ολο και πιο ασχημα πραγματα...και εχω αρχισει και τρεμωωω γιατι ειναι πραγματα που δεν περνανε απο το χερι μου δεν συμβαινουν σε μενα προσωπικα να μπορω να κανω κατι πριν απο αυτες τις οψεις ημουν ακομα παιδι τωρα αισθανομαι οτι κουβαλαω περα απο ψυχολογικη κουραση και αλλα 20 χρονια επιπλεον στην πλατη μου...αυτη την στιγμη η ανοχη τετραγωνου ειναι στις 0.8 μ ....οτι αλλα στοιχεια χρειαζεστε πειτε μου.....ευχαριστω πολυ!!!

katiakiss
22-03-2012, 01:52 PM
Kαλημερα...ο διελαυνων πλουτωνας κανει οψη τετραγωνου με την γενεθλια αφροδιτη μου αυτη την στιγμη ειναι με 0,80 ανοχη να περιμενω κι αλλα προβληματα...??βεβαια εμενα αρχισε να με επειρεαζει εδω και 2 χρονια περιπου... με οικογενιακα προβληματα αρχικα και μετεπειτα πολυ συμαντικα προβληματα του μικροτερου αδερφου μου και βεβαια αρχισε να αντιμετοπιζω προβληματα και στα συνεσθηματικα μου τα οποια ηταν ολα τα παραπανω που επεμβεναν στην σχεση μου...η σχεση υπαρχει ακομα και προσπαθουμε να προχωρισουμε αλλα μας εχει μινει αυτη η πικρα που πολλες φορες λεμε να τωρα θα συμβει και κατι ακομα....λοιπον η γενεθ. αφροδ. ειναι στον 11 οικο στον κριο στον γενεθλειο ειναι κυβερνιτης του 6 ζυγο κ 12 ο οποιος εχει ακμη στισ 27 μ του κριου κ εμπεριεχει κ τον ταυρο αυτο δεν χερω κατα ποσο το εκφραζω σωστα ο διελανων πλουτ. ειναι στον 8 στον αιγοκ. στον γεννεθλιο ειναι στον 6 στον σκορπιο...Για να βοηθήσω λίγο την κατάσταση. Αυτό που θέλεις να πεις, είναι ότι ο τράνζιτ Πλούτωνας βρίσκεται στον 8ο οίκο σου , ενώ γενέθλια συγκυβερνά τον 6ο οίκο σου και είναι μέσα στον 6ο σε κυριαρχία στον Σκορπιό.
Στον χάρτη σου ο Ταύρος και ο Σκορπιός είναι εμπεριεχόμενοι στον άξονα 6ου\12ου και τώρα ο τράνζιτ Πλούτωνας κάνει τετράγωνο με την Αφροδίτη σου που βρίσκεται σε αδυναμία στον Κριό και κυβερνά 6ο , ενώ συγκυβερνά 12ο .

Σίγουρα είναι μία δύσκολη εποχή της ζωή σου και δικαίως διαμαρτύρεσαι. Η δυναμική της διάταξης του ωροσκοπίου σου πρόκειται να εκφραστεί, με ότι αυτό σημαίνει. Ωστόσο πρέπει να μελετήσεις την γενέθλια κατάσταση της Αφροδίτης και του Πλούτωνα. Τι ρόλο παίζουν στον χάρτη σου και τι γενέθλιες όψεις κάνουν. Είναι ένα πρώτο βήμα για να κατανοήσεις τι θέλει να σου πει η περίοδος που διανύεις, ποιους τομείς επηρεάζει και πως πρόκειται να εκδηλωθεί.

PAPINO
22-03-2012, 09:11 PM
Ναι katia αυτο θελω να πω απλα οταν δεν γνωριζεις πολυ καλα την ορολογια της αστρολογιας δεν μπορεις να τα εκφρασεις σωστα ...η ερωτηση μου ητανε ποσο ακομα θα πεδευομαι...και οχι τιποτα αλλο ακολουθει και συνδος κρονου με γεννεθλιο κρονο...αρχιζω να τραβαω τα μαλλια μου απο τωρα..:cry::cry:!!

Χρυσάνθη
22-03-2012, 09:38 PM
Papino, εάν έχεις γεννηθεί 26/6.... τότε η Αφροδίτη σου είναι στο Λέοντα και όχι στον Κριό... με βάση δηλ τα στοιχεία που μας έχεις δώσει σε άλλο ποστ. Έχω μπερδευτεί τελείως!! Μπορείς να αποσαφηνίσεις? όχι τίποτα άλλο, μη σου λένε άλλα αντί άλλων, γιατί με Λέοντα Αφροδίτη δεν υπάρχει τετράγωνο με Πλούτωνα από τον Αιγόκερω...

xaraa
15-04-2012, 05:28 PM
Καλησπερα και χρονια πολλα!:)
Αυτη την περιοδο ο διελαυνων Πλουτωνας ειναι σε συνοδο ακριβειας με τον Ουρανο μου στον 4ο, ο οποιος Ουρανος ειναι σε τετραγωνο με τον γενεθλιο Ηλιο (7ο),αλλα και Ερμη (7ο).
Τι συμπερασμα βγαινει?