PDA

View Full Version : Σταθεροί αστερες - αστεροειδη - γενεθλιο ωροσκοπιο



Fotini Christodoulou
13-09-2005, 06:48 PM
Καλησπέρα σας.
Διαβαζα σε καποια αρθρα του παγκοσμιου ιστου σχετικα με τους σταθερους αστερες(fixed stars).Καποιοι εχουν αναφερθει σε αρθρα σας,
αλλα θα ηθελα να μαθω περισσοτερα.
(Συγκεκριμενα συχνα συναντω τους εξης:regulus,σειριο,antares)
Κατα δεύτερον,σε καποιο αρθρο που αφορουσε την ωριαια αστρολογια συναντησα τον cupido και επειτα ψαχνοντας περισσοτερες πληροφοριες,
συναντησα και τους poseidon(ποσειδωνα :confused: ) & appolo(Απόλλων :confused: ) οι οποιοι
χρησιμοποιουνται,καθως ελεγε στο κειμενο που διαβαζα,απο την ονομαζομενη στα αγγλικα"uranian"αστρολογια.
Μπορειτε να με διαφωτισετε?(Ισως με καποιο αρθρο? :D
Επισης αναρωτιεμαι,αν σε μια αναλυση,πρεπει να συμπεριλαβουμε και αυτους,η εαν δεν εχουν καθολου σημασια.
Ευχαριστω εκ των προτερων!

Άκης Αντωνίου
13-09-2005, 07:37 PM
Καλη μου φιλη roadrunner θα ξεκινησω απο το τελος προς την αρχη .Η Ορανιαν αστρολογια ειναι ενας αλλος κλαδος ο οποιος χρησημοποιει και αλλους 8 ''υποθετικους'' πλανητες. Οι πλανητες Poseidon -Kronos-Apollo κλπ ειναι απο αυτο τον κλαδο. Νομιζω ομως πως τα αρθρα του Δρ. Χ.Παιζη ειναι ''διαμαντια''οποτε αν ψαξεις στην ενοτητα πλανητες -πλανητοειδεις θα βρεις ακρη. Οι σταθεροι αστερες ή απλανεις λειτουργουν , εχουν ιδιοτητες και σε αρκετα αρθρα μου με διασημους που εχω κατα καιρους σηκωσειαναγφερω καποια πραγματα. Θα πρεπει να ξερεις ομως πως λειτιυργιυν +- 0.59 της μοιρας.


Ακης Αντωνιου

Fotini Christodoulou
13-09-2005, 08:06 PM
"Οι σταθεροι αστερες ή απλανεις λειτουργουν , εχουν ιδιοτητες και σε αρκετα αρθρα μου με διασημους που εχω κατα καιρους σηκωσειαναγφερω καποια πραγματα. Θα πρεπει να ξερεις ομως πως λειτιυργιυν +- 0.59 της μοιρας."

αναποδα θα ξεκινησω κι εγω!:Να προτεινω να γραψετε κ.Ακη,καποιο αρθρο με τις ιδιοτητες & λειτουργιες των πιο βασικων/διαδεδομενων σταθερων αστερων?! :D :D
Ειναι,αν και πολυ ερασιτεχνικα το κοιταξα(ειναι "σκουριασμενα" και τα αγγλικα μου),πολυ ενδιαφερον θέμα.
Πραγματι,τα αρθρα του dr Παιζη,ειναι καταπληκτικα.
Ομως στην ενοτητα που προτεινετε δεν υπαρχει κατι πανω στο θέμα.
Γινεται αναφορα μονο στον χειρων,στην ηρα και sedna-νεοανακαλυφθεισα!
Σχετικα με την uranian αστρολογια,τους υποθετικους αστερες κτλ,τι πιστευετε?Ποια η διαφορα της?Ειναι ακομα μια μεθοδος προβλεψης?ειναι ακριβής?Χρησιμοποιειται ή ειναι σε σταδιο εξελιξης?
Και πως μπορουμε να δεχτουμε την λειτουργια αστερων οι οποιοι δεν υπαρχουν(αν καταλαβα σωστα)?πολλα τα ερωματα,δεν ξερω αν μπορουν να απαντηθουν! :emb

Παντως ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση σας!

apn3a
13-09-2005, 10:28 PM
Ότι έχουν δώσει μέχρι στιγμή οι αστρολόγοι μας
http://www.myhoroscope.gr/showthread.php?t=880 και διάφορα άλλα λινκς που περιέχει το άρθρο
http://www.myhoroscope.gr/showthread.php?t=651

Οι υποθετικοί πλανήτες αναφέρονται στο ένα από τα δυο άρθρα και αναμένονται και πιο αναλυτικές περιγραφές όπως γνωρίζω. Για σταθερούς αστέρες δεν έχουν δώσει ακόμα θέμα. :)


Υ.Γ. Γράφε σε παρακαλώ σωστά και με τόνους τους τίτλους των θεμάτων σου. Βοηθάει το site με πολλούς τρόπους.

Λίλιαν Σίμου
14-09-2005, 01:33 AM
Αγαπητή φίλη

Στην Ωριαία αστρολογία δεν συνηθίζεται να χρησιμοποιούνται οι υποθετικοί πλανήτες. Η Ωριαία που βασίζεται κατ' εξοχήν στους κανόνες του Λίλλυ, βασίζεται στους επτά παραδοσιακούς πλανήτες και τις κύριες Πτολεμαϊκές όψεις. Βέβαια, δεν μπορεί να αναπτυχθεί το θέμα της στα πλαίσια ενός φόρουμ, γιατί απαιτεί μακρόχρονη μελέτη και μαθητεία. Αλλά κάποιοι αστρολόγοι σύγχρονοι, προσθέτουν τους εξωκρόνιους πλανήτες ως δευτερεύουσες πληροφορίες. Η ακρίβεια της πρόβλεψης με την Ωριαία, πρέπει όμως να βασίζεται με αυστηρότητα στην μαθοδολογία του μεγάλου δασκάλου της Λίλλυ, και στα δεδομένα που την καθιέρωσαν.
Η Ουράνιαν έχει δύο άρθρα που ενημερώνουν για τη φιλοσοφία της και τους υποθετικούς πλανήτες. Μπορείτε να κατατοπιστείτε.
Σχετικά με τους σταθερούς, είναι πάρα πολλοί για να μπούν σε ένα άρθρο. Ίσως μπορούμε να σας γράψουμε ενδεικτικά κάποιους. Πρέπει να βρείτε ένα βιβλίο που τους αναφέρει, με τις θέσεις τους, γιατί δεν συμπεριλαμβάνονται σε ένα άρθρο.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Fotini Christodoulou
14-09-2005, 09:30 AM
"Υ.Γ. Γράφε σε παρακαλώ σωστά και με τόνους τους τίτλους των θεμάτων σου. Βοηθάει το site με πολλούς τρόπους."

Συγγνωμη apn3,δεν ηξερα πως δημιουργουν προβλημα οι τόνοι! :emb
Ευχαριστω πολυ ολους για τις πληροφοριες!
Φιλικα,
Φωτεινή