PDA

View Full Version : Ηλιακό Τόξο. Εισαγωγή και Υπολογισμός



Κοραλλία Μόζορα
24-10-2010, 09:47 PM
Η αστρολογία εμφανίστηκε ήδη στην αυγή του ανθρώπινου πολιτισμού, στην αρχαία Μεσοποταμία, και σταδιακά εξαπλώθηκε σε όλους τους αρχαίους πολιτισμούς. Η πρώτη μορφή της ήταν προγνωστική και κοσμική και χρειάστηκε να περάσουν αρκετοί αιώνες για να εμφανιστεί η γενέθλια ή ατομική αστρολογία.

Οι άνθρωποι εκείνης της εποχής ήταν εκτεθειμένοι στα στοιχεία της φύσης, σε κάθε είδους καταστροφές (πλημμύρες, ακρίδες κ.ά.), ανήμποροι να προστατέψουν την σοδειά τους. Οι πόλεμοι ήταν συχνοί γύρω από την καλλιεργήσιμη γη και τα προϊόντα που εμπορεύονταν και συχνή ήταν επίσης η λεηλασία του ιδρώτα τους. Ήταν εκτεθειμένοι στο άγνωστο.

Η προγνωστική αστρολογία ήταν ένα εργαλείο για να ξεδιπλώσουν τα πέπλα του άγνωστου, ένα μέσο για να προστατευτούν και να επιβιώσουν.

Στους αρχαίους Έλληνες συναντάμε για πρώτη φορά το ατομικό ωροσκόπιο και τις πρώτες προσπάθειες ατομικής πρόβλεψης. Με την ανθρωποκεντρική φιλοσοφία των αρχαίων Ελλήνων και την προβολή της αξίας του ατόμου, η αστρολογία έπαψε να είναι αποκλειστικά στην υπηρεσία του κράτους και του βασιλιά που όριζε τις ζωές της μάζας των υπηκόων του και απευθύνθηκε σε κάθε άνθρωπο που ζητούσε τις υπηρεσίες της.

Από τότε, η γενέθλια και η προγνωστική αστρολογία πέρασαν μέσα από μια μακριά πορεία εξέλιξης. Η θεωρητική βάση των προγνωστικών συστημάτων τέθηκε από νωρίς αλλά μόνο αργότερα, με την εξέλιξη των μαθηματικών και της αστρονομίας, μπόρεσαν να εξελιχθούν στην σημερινή τους μορφή, αφού τα προγνωστικά συστήματα απαιτούν πολύ μεγάλη ακρίβεια στον υπολογισμό τους.

ΣΆ αυτή την εξέλιξη, βοήθησε σημαντικά και η ανακάλυψη και χρήση των ηλεκτρονικών υπολογιστών, αφού η διαδικασία αυτών των υπολογισμών είναι πολύ χρονοβόρα, γεγονός που ήταν αποτρεπτικό για την διάδοση και ευρεία χρήση των προγνωστικών συστημάτων.

Μέσα στον 20ο αιώνα, η εξέλιξη κυρίως της ψυχολογίας έδωσε άλλη διάσταση και δυναμική στην ύπαρξη. Με την κατανόηση του ασυνείδητου και υποσυνείδητου άρχισε η χαρτογράφηση άγνωστων «χώρων» μέσα στον ίδιο τον άνθρωπο. Οι σημαντικές αυτές ανακαλύψεις επηρέασαν φυσικά και την αστρολογία, η οποία μετατράπηκε σταδιακά σΆ ένα εργαλείο αυτογνωσίας.

Μέσα σΆ αυτή την νέα προοπτική, η προγνωστική αστρολογία άλλαξε επίσης χαρακτήρα. Η αρχική της μορφή ήταν φαταλιστική, δηλαδή περίγραφε γεγονότα πάνω στα οποία ο άνθρωπος δεν είχε καμιά δύναμη και έλεγχο, γεγονότα που ήταν «εξωτερικά» και επιβάλλονταν στον άνθρωπο, με την έννοια του πεπρωμένου.

Σήμερα, η προγνωστική αστρολογία θεωρεί ότι τα γεγονότα στην ζωή ενός ατόμου αποτελούν την έκφραση και την εξέλιξη στον χρόνο όλων των τάσεων του γενέθλιου ωροσκοπίου του. Η αντίληψη ότι όλα τα γεγονότα της ζωής μας είναι εκδήλωση των τάσεων που φέρουμε από την γέννησή μας αποδίδει τώρα την ευθύνη των όσων μας συμβαίνουν στον ίδιο τον άνθρωπο.

Επομένως, ο άνθρωπος έχει την ελεύθερη βούληση μέσα από την αυτογνωσία και την προσωπική ανάπτυξη να κατανοεί και να ορίζει σΆ ένα βαθμό τις εμπειρίες της ζωής του.

Στον 20ο αιώνα τέθηκαν και τα κριτήρια που πρέπει να πληροί ένα προγνωστικό σύστημα για να θεωρείται έγκυρο. Τα κριτήρια εγκυρότητας που έθεσε ο C.E.O. Carter για τις κατευθύνσεις είναι τα ακόλουθα:


1. Κανένα σημαντικό γεγονός δεν μπορεί να συμβεί χωρίς να φαίνεται στις κατευθύνσεις
2. Καμιά όψη στις κατευθύνσεις δεν μπορεί να περάσει χωρίς κάποιο γεγονός
3. Τα γεγονότα και οι κατευθύνσεις πρέπει να έχουν στενή χρονική αντιστοιχία
4. Τα γεγονότα και οι όψεις των κατευθύνσεων πρέπει να είναι της ίδιας φύσης

Σύμφωνα με το πρώτο και δεύτερο κριτήριο, ένα σύστημα κατευθύνσεων δεν αρκεί να μας δείχνει μερικές φορές τα γεγονότα που πρόκειται να συμβούν αλλά πρέπει να είναι σε θέση να το κάνει πάντα ή τουλάχιστο να έχει ένα πολύ ψηλό ποσοστό επιτυχίας.

Σύμφωνα με το τρίτο και τέταρτο κριτήριο, ένα σύστημα κατευθύνσεων για να θεωρείται έγκυρο πρέπει να μας δίνει την δυνατότητα να προβλέπουμε τόσο τον χρόνο που θα συμβεί ένα γεγονός όσο και την φύση του γεγονότος αυτού.

Το ηλιακό τόξο, μέσα από την μακροχρόνια χρήση του, δείχνει ότι πληροί και τα τέσσερα αυτά κριτήρια εγκυρότητας.


Υπολογισμός του Ηλιακού Τόξου

Οι υπολογισμοί για να καταστρώσουμε τους χάρτες όλων των προγνωστικών συστημάτων είναι χρονοβόροι και κοπιαστικοί. Έτσι, οι αστρολόγοι σήμερα χρησιμοποιούν αστρολογικά προγράμματα που κάνουν όλους αυτούς τους υπολογισμούς με απόλυτη ακρίβεια μέσα σε δευτερόλεπτα. Όταν άρχισα να ασχολούμαι με την αστρολογία δεν υπήρχαν ηλεκτρονικοί υπολογιστές και αστρολογικά προγράμματα έτσι έκανα όλους τους υπολογισμούς στο χέρι. Μου έπαιρνε για την εργασία αυτή, δηλαδή να καταστρώσω ένα χάρτη και να κάνω όλα τα συστήματα πρόβλεψης, περίπου 18 με 19 ώρες. Αντιλαμβάνεται κανείς απΆ αυτό πόσο βοήθησε η τεχνολογία την αστρολογία.

Θα εξηγήσω όμως εδώ θεωρητικά τον τρόπο που υπολογίζουμε το ηλιακό τόξο γιατί αυτό θα βοηθήσει στην καλύτερη κατανόηση του τι ακριβώς είναι.

Μπορούμε να υπολογίσουμε το ηλιακό τόξο για οποιαδήποτε ημερομηνία μέσα στην χρονιά που μας ενδιαφέρει για να δούμε τι όψεις σχηματίζονται στην συγκεκριμένη ημερομηνία. Είναι πολύ καλύτερα όμως να υπολογίζουμε το τόξο για την μέρα των γενεθλίων μέχρι και τα επόμενα γενέθλια της χρονιάς που θέλουμε να εξετάσουμε. Δηλαδή, υπολογίζουμε το ηλιακό τόξο από γενέθλια σε γενέθλια και σημειώνουμε τις όψεις που σχηματίζονται μέσα στην συγκεκριμένη χρονιά. Με τον τρόπο αυτό, μπορούμε να συγκρίνουμε παράλληλα τις όψεις που βλέπουμε στο ηλιακό τόξο με την ηλιακή επιστροφή, τις δευτερεύουσες κατευθύνσεις και τους τράνζιτς κι έτσι να έχουμε μια πλήρη εικόνα των γεγονότων μιας συγκεκριμένης χρονιάς.

Το ηλιακό τόξο, όπως είπαμε, βασίζεται στην ιδέα ότι κάθε μια μέρα από τα γενέθλιά μας αντιστοιχεί σΆ ένα χρόνο ζωής μας. Ας πάρουμε ως παράδειγμα ένα άτομο που γεννήθηκε στις 4/5/1985 και θέλουμε να εξετάσουμε την χρονιά του από τα γενέθλιά του στις 4/5/2007 μέχρι τα γενέθλιά του στις 4/5/2008.

Αφαιρούμε από το 2007 το 1985 και βλέπουμε ότι τότε θα είναι 22 χρόνων. Παίρνουμε την αστρολογική εφημερίδα και μετράμε 22 μέρες από την μέρα που γεννήθηκε, δηλαδή από τις 4/5/1985. Φτάνουμε έτσι στις 26/5/1985. Βλέπουμε ότι ο Ήλιος στις 26/5/1985 βρίσκεται στις 5ο.10΄ των Διδύμων. Οι αστρολογικές εφημερίδες που χρησιμοποιούνται κυρίως στην Ευρώπη είναι αυτές του αστεροσκοπείου του Γκρίνουιτς. Το Γκρίνουιτς δίνει τις θέσεις των πλανητών για τις 12μ.μ. ώρα Γκρίνουιτς, δηλαδή για τις 2μ.μ. ώρα Ελλάδος. Έτσι πρέπει να διορθώσουμε την θέση του Ήλιου για την ώρα γέννησης του ατόμου για να βρούμε ακριβώς την θέση του.

Η ακρίβεια είναι πολύ σημαντική στους υπολογισμούς αυτούς και αν δεν διορθώσουμε την νέα θέση του Ήλιου για την ώρα γέννησης μπορεί να πέσουμε έξω κατά πολύ στον χρονικό προσδιορισμό των γεγονότων. Διορθώνουμε λοιπόν την νέα θέση του Ήλιου και βλέπουμε ότι βρίσκεται στις 5ο.03΄ των Διδύμων. Ο Ήλιος την μέρα γέννησης, δηλαδή στις 4/5/1985 είναι στις 13ο.50΄ του Ταύρου. Αφαιρούμε από την προχωρημένη θέση του Ήλιου την γενέθλια θέση του.

Ένας απλός τρόπος να το κάνουμε είναι να προσθέσουμε 30ο στην προχωρημένη θέση του Ήλιου, αφού απέχει ένα ζώδιο από την γενέθλια θέση του. Δηλαδή αφαιρούμε από τις 35ο.03΄ τις 13ο.50΄ και έχουμε 21ο.13΄. Οι 21ο.13΄ είναι το ηλιακό τόξο για το άτομο αυτό στα γενέθλιά του στις 4/5/2007.

Το ηλιακό τόξο είναι η απόσταση που διανύει ο Ήλιος μέχρι μια συγκεκριμένη χρονιά μετρώντας μια μέρα για κάθε χρόνο από την ημερομηνία γέννησής μας.

Αυτό το τόξο, δηλαδή στο παράδειγμά μας τις 21ο.13΄, το προσθέτουμε σε όλους τους πλανήτες και όλες τις ακμές του γενέθλιου ωροσκοπίου. Έτσι, έχουμε τον χάρτη του ηλιακού τόξου για τα 22α γενέθλια, δηλαδή για τις 4/5/2007, του ατόμου αυτού.

Στο ηλιακό τόξο δεν παίρνουμε υπόψη μας την ανάδρομη φορά των πλανητών στο γενέθλιο ωροσκόπιο αλλά το προσθέτουμε κανονικά σε όλους τους πλανήτες ανεξαρτήτως φοράς.


http://i834.photobucket.com/albums/zz270/whisperer_m/1-3.png

Σχήμα 1

Στο σχήμα 1 βλέπουμε την θέση του Ήλιου στο γενέθλιο ωροσκόπιο και την θέση του προχωρημένου Ήλιου, όταν το άτομο είναι 22 χρόνων.

Αν χρησιμοποιήσουμε ένα αστρολογικό πρόγραμμα στον ηλεκτρονικό υπολογιστή για να καταστρώσουμε ένα ηλιακό τόξο η διαδικασία είναι πολύ απλή. Πάμε στο ηλιακό τόξο στο μενού του προγράμματος και πληκτρολογούμε την ημερομηνία των γενεθλίων της χρονιάς που μας ενδιαφέρει. Στο παράδειγμά μας τις 4/5/2007. Αμέσως το πρόγραμμα μας εμφανίζει το ηλιακό τόξο της χρονιάς αυτής, δηλαδή μας δίνει τις προχωρημένες θέσεις όλων των πλανητών και ακμών.

Ξαναπάμε στο ηλιακό τόξο στο μενού του προγράμματος και τοποθετούμε την ημερομηνία των επόμενων γενεθλίων, δηλαδή τις 4/5/2008. Αυτό το κάνουμε για να δούμε πόση απόσταση θα διανύσει ο Ήλιος μέσα στην χρονιά αυτή. Βλέπουμε λοιπόν ότι ο Ήλιος στις 4/5/2007 βρίσκεται στις 5ο.03΄ των Διδύμων ενώ στις 4/5/2008 βρίσκεται στις 6ο.01΄ των Διδύμων. Αφαιρούμε από τις 6ο.01΄ τις 5ο.03΄ για να βρούμε πόσο θα κινηθεί ο Ήλιος μέσα στην χρονιά αυτή. Και βλέπουμε ότι ο Ήλιος θα κινηθεί 0.58΄. Αυτή θα είναι η ανοχή που θα δώσουμε για να θεωρήσουμε ότι σχηματίζεται μια όψη ανάμεσα στους προχωρημένους πλανήτες και ακμές με το γενέθλιο ωροσκόπιο.

Είναι σημαντικό να βρούμε πόσο θα κινηθεί ο Ήλιος μέσα στην χρονιά που μας ενδιαφέρει γιατί η κίνηση του Ήλιου δεν είναι ακριβώς η ίδια καθημερινά. Υπάρχουν ζώδια στα οποία ο Ήλιος κινείται πιο αργά και άλλα στα οποία κινείται πιο γρήγορα. Έτσι, η ανοχή που θα δώσουμε στις όψεις του τόξου δεν είναι η ίδια για όλα τα άτομα και όλες τις χρονιές.

Έχουμε βρει λοιπόν (προσθέτοντας το ηλιακό τόξο) τους προχωρημένους πλανήτες και τις ακμές για τα γενέθλια της χρονιάς που μας ενδιαφέρει και έχουμε βρει επίσης την ανοχή που θα δώσουμε για να θεωρήσουμε ότι σχηματίζεται μια όψη.

Το επόμενο μας βήμα είναι το εξής:


• Εξετάζουμε όλους τους προχωρημένους πλανήτες με τους γενέθλιους πλανήτες για να δούμε αν σχηματίζεται κάποια κύρια όψη μέσα στην ανοχή που βρήκαμε, στο παράδειγμά μας 0.58΄

• Εξετάζουμε όλους τους προχωρημένους πλανήτες με τις γενέθλιες ακμές

• Εξετάζουμε όλες τις προχωρημένες ακμές με τους γενέθλιους πλανήτες

Αν διαπιστώσουμε ότι σχηματίζεται κάποια όψη ή όψεις μέσα στην χρονιά που εξετάζουμε τις σημειώνουμε για να τις ερμηνεύσουμε.

Η ανοχή που δίνουμε στις όψεις του τόξου, όπως είδαμε, είναι η απόσταση που διανύει ο Ήλιος μέσα στην χρονιά που εξετάζουμε, στο παράδειγμά μας 0.58΄. Η ανοχή αυτή όμως αρχίζει να ισχύει όταν ένας προχωρημένος πλανήτης φτάσει 0.58΄ πριν σχηματίσει όψη ακριβείας μΆ ένα γενέθλιο πλανήτη ή ακμή και εξακολουθεί να ισχύει για 0.58΄ αφού ο προχωρημένος πλανήτης σχηματίσει την όψη με ακρίβεια. Η ανοχή αυτή, δηλαδή, ισχύει και πριν σχηματιστεί η όψη με ακρίβεια αλλά και αφού σχηματιστεί.

Τα γεγονότα συμβαίνουν μερικές φορές όταν η όψη γίνει ακριβείας. Τις περισσότερες φορές όμως συμβαίνουν όταν ο προχωρημένος πλανήτης φτάσει στην ανοχή περίπου μισής μοίρας πριν σχηματίσει την όψη και μισής μοίρας αφού την περάσει, με μεγαλύτερες πιθανότητες να εκδηλωθεί το γεγονός όταν η όψη πάει να σχηματιστεί, όταν δηλαδή είναι συγκλίνουσα.

Έτσι, με το ηλιακό τόξο μπορούμε να εντοπίσουμε χρονικά ένα γεγονός περίπου μέσα στο διάστημα ενός έτους. Τα υπόλοιπα προγνωστικά συστήματα μας βοηθούν μετά να προσδιορίσουμε ακριβέστερα το χρονικό διάστημα που θα εκδηλωθεί το γεγονός.

Η αξία του ηλιακού τόξου ως προγνωστικό σύστημα είναι ότι μας βοηθά να διακρίνουμε τα κύρια γεγονότα από τα δευτερεύοντα μέσα στην χρονιά που εξετάζουμε.



Απόσπασμα από την Ύλη "Προγνωστική αστρολογία - Ηλιακό Τόξο", του κύκλου Αστρολογικών Σπουδών του myHoroscope,
που γράφτηκε και διδάσκεται από την αστρολόγο Κοραλλία Μόζορα

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
24-10-2010, 11:18 PM
σε ευχαριστουμε παρα πολυ Κοραλλια!:bigsmile:

Κοραλλία Μόζορα
25-10-2010, 11:52 AM
Νά' σαι καλά, Δεσποινάκι μου!

katiakiss
25-10-2010, 02:42 PM
Κοραλλία μας έσωσες! Μόνο αυτό σου λέω! Το Ηλιακό τόξο το απέφευγα όπως ο διάολος το λιβάνι. Τώρα θα μπω στην διαδικασία να το δοκιμάσω στην ακρίβειά του, αρχικά με γεγονότα του παρελθόντος. Είμαι περίεργη να το δω πως λειτουργεί!

Κοραλλία Μόζορα
25-10-2010, 09:44 PM
Όταν το μάθει κανείς, είναι ένα εξαιρετικά αξιόπιστο σύστημα πρόγνωσης Κάτια μου.

kinky_skorpina
25-10-2010, 09:57 PM
Οταν το μάθει κανείς...ναι!Πως ομως ερμηνευονται οι όψεισ του Ηλιακού τόξου?Οπως και στη Ηλιακή επιστροφή,δλδ συνδιαστικα με το γενέθλιο,να υποθέσω?:blink:

katiakiss
26-10-2010, 07:10 AM
Κοραλλία, για καλό μας το έμαθες τώρα αυτό; Βρήκαμε δουλειά! Έκανα πρακτική μέσα στην νύχτα και πράγματι λειτουργεί –ειδικά σε κάποιες περιπτώσεις- με σοκαριστική ακρίβεια! :nuts:Απίστευτο! Καταστράφηκα! :unsure:

taurine
28-10-2010, 12:44 PM
Ακούγεται εξαιρετικά ενδιαφέρον.
Μήπως οι αστρολόγοι μας γνωρίζουν εαν υπάρχει αντίστοιχο ηλεκτρονικό πρόγραμμα (software) για το ηλιακό τόξο, αλλά και για τις προόδους, και αν ναι, από πού μπορώ να το προμηθευτώ?

Μητσάκος
28-10-2010, 01:07 PM
Ακούγεται εξαιρετικά ενδιαφέρον.
Μήπως οι αστρολόγοι μας γνωρίζουν εαν υπάρχει αντίστοιχο ηλεκτρονικό πρόγραμμα (software) για το ηλιακό τόξο, αλλά και για τις προόδους, και αν ναι, από πού μπορώ να το προμηθευτώ?

http://www.myhoroscope.gr/horo/scripts/view_records.php
Αυτό δεν σου κάνει; :bigsmile:

taurine
28-10-2010, 01:48 PM
http://www.myhoroscope.gr/horo/scripts/view_records.php
Αυτό δεν σου κάνει; :bigsmile:
Ουπς!:embarrest
Μια χαρά μου κάνει!

(ένας ταύρος/αιγόκερως όμως συνήθως θέλει κάτι δικό του, αγορασμένο από τον ίδιο χεχε!!!)

lefkas
28-10-2010, 02:30 PM
Ουπς!:embarrest
Μια χαρά μου κάνει!

(ένας ταύρος/αιγόκερως όμως συνήθως θέλει κάτι δικό του, αγορασμένο από τον ίδιο χεχε!!!)

Free Astrology Programs/Software - Astro123, AstroWin, Election Helper, SE_Aspectarian, AstrAstr, AstroSrc, MatchMkr, and More (http://www.astrowin.org/astrology_software.php)

κατέβασε το AstroWin δωρεάν...εγώ το δουλεύω αρκετά χρόνια και με εξυπηρετεί επίσης έχει και άλλα ενδιαφέροντα και χρήσιμα προγράμματα που μπορείς να κατεβάσεις :love:

Μητσάκος
28-10-2010, 02:41 PM
Free Astrology Programs/Software - Astro123, AstroWin, Election Helper, SE_Aspectarian, AstrAstr, AstroSrc, MatchMkr, and More (http://www.astrowin.org/astrology_software.php)

κατέβασε το AstroWin δωρεάν...εγώ το δουλεύω αρκετά χρόνια και με εξυπηρετεί επίσης έχει και άλλα ενδιαφέροντα και χρήσιμα προγράμματα που μπορείς να κατεβάσεις :love:

Και συντεταγμένες πόλεων πού βρίσκεις; Σε ρωτάω γιατί και εγώ το είχα κατεβάσει, αλλά έπρεπε να πηγαίνω αλλού για να βρίσκω τις συντεταγμένες των πόλεων :unsure:

lefkas
28-10-2010, 02:44 PM
Και συντεταγμένες πόλεων πού βρίσκεις; Σε ρωτάω γιατί και εγώ το είχα κατεβάσει, αλλά έπρεπε να πηγαίνω αλλού για να βρίσκω τις συντεταγμένες των πόλεων :unsure:

Μητσάκο ! Χρησιμοποιώ google earth και έτσι βρίσκω με απόλυτη ακρίβεια ακόμη και το πιό άγνωστο χωριουδάκι της Γής μας δεν με πειράζει να τα χρησιμοποιώ και τα δύο :cheesy:
Έτσι έχω με πολύ πολύ ακρίβεια τον σωστό ωροσκόπο και τις ακμές των οίκων (όσο βέβαια είναι σωστή η ώρα γέννησης):bigsmile:

Μητσάκος
28-10-2010, 03:16 PM
Μητσάκο ! Χρησιμοποιώ google earth και έτσι βρίσκω με απόλυτη ακρίβεια ακόμη και το πιό άγνωστο χωριουδάκι της Γής μας δεν με πειράζει να τα χρησιμοποιώ και τα δύο :cheesy:
Έτσι έχω με πολύ πολύ ακρίβεια τον σωστό ωροσκόπο και τις ακμές των οίκων (όσο βέβαια είναι σωστή η ώρα γέννησης):bigsmile:

Και την ώρα ζώνης πώς την βρίσκεις, που είναι και βασικότατη;

taurine
28-10-2010, 03:27 PM
πού είναι η ώρα οέοο?

lefkas
28-10-2010, 03:41 PM
Και την ώρα ζώνης πώς την βρίσκεις, που είναι και βασικότατη;

Έχω την εντύπωση πως ντε και καλά θες να βρεις μειονέκτημα σε αυτό που πρότεινα στην φίλη μας:bigsmile: Σου απαντώ λοιπόν :cheesy: οποιος θελει... βρισκει

lefkas
28-10-2010, 03:43 PM
πού είναι η ώρα οέοο?

Αν πατήσεις πάνω στο ρολόι του υπολογιστή σου σου βγάζει τις ζώνες (ένας τρόπος)

Μητσάκος
28-10-2010, 03:48 PM
Έχω την εντύπωση πως ντε και καλά θες να βρεις μειονέκτημα σε αυτό που πρότεινα στην φίλη μας:bigsmile: Σου απαντώ λοιπόν :cheesy: οποιος θελει... βρισκει
Απλώς αναφέρω τις δύο βασικότερες δυσκολίες που συνάντησα όταν πήγα να το χρησιμοποιήσω...
Και προκειμένου να ανοίγω 15 (που λέει ο λόγος) παράθυρα και να ανατρέχω σε 3-4 διαφορετικές πηγές, προτίμησα τα κλασικά που παίζουν (Κέπλερ και Σόλαρ) και τελευταία αυτό του site.

Και επειδή βοήθησα (πολύ) λίγο στη δημιουργία του οικείου, είδα ότι πολλών άλλων (συμπεριλαμβανομένων και γνωστών) προγραμμάτων ο άτλαντας είχε αστοχίες που κάθε άλλο παρά ασήμαντες μπορείς να τις πεις, ακόμα και τώρα, όταν κάνω εισαγωγή στο Κέπλερ, αν έχω κάποια υποψία για την ώρα ζώνης ή κάτι αντίστοιχο, το τσεκάρω και από το πρόγραμμα εδώ :bigsmile:


Αν πατήσεις πάνω στο ρολόι του υπολογιστή σου σου βγάζει τις ζώνες (ένας τρόπος)
Ποιες ζώνες βγάζει ο υπολογιστής και για ποιες χρονιές; Αφού δεν είναι χρονολογικά κοινή η εισαγωγή των θερινών και χειμερινών ωρών και επιπλέον πολλές χώρες έχουν αλλάξει κατά το δοκούν κατά καιρούς την ώρα τους...

taurine
28-10-2010, 03:53 PM
Ειρήνη υμίν συνάνθρωποι!!!
Και οι δύο με βοηθήσατε πάρα πολύ!
(Το καλοπροαίρετο στοιχείο της φωτιάς, πάντα έτοιμο να δώσει γνώση)

lefkas
28-10-2010, 04:00 PM
Αγαπητέ Μητσάκο
Όταν έχουμε γεωγραφικό μήκος Ανατολικό αλλάζουμε το πρόθεμα + σε -
Αυτό μόνο παρατήρησα σαν διαφορά και πίστεψέ με είμαι άρρωστη με την λεπτομέρεια (ερμής στην παρθένο στον 9ο χωρίς σύνοδο με ήλιο, αλλά με σύνοδο πλούτωνα στον όγδοο) δλδ ανάλυση μέχρις εσχάτων:laugh:

ScP
28-10-2010, 04:03 PM
Τι ώρα ζώνης έχουμε το 1355 στις 28 Οκτωβρίου στην Θεσσαλονίκη; :bigsmile:


Αγαπητέ Μητσάκο
Όταν έχουμε γεωγραφικό μήκος Ανατολικό αλλάζουμε το πρόθεμα + σε -
Αυτό μόνο παρατήρησα σαν διαφορά και πίστεψέ με είμαι άρρωστη με την λεπτομέρεια (ερμής στην παρθένο στον 9ο χωρίς σύνοδο με ήλιο, αλλά με σύνοδο πλούτωνα στον όγδοο) δλδ ανάλυση μέχρις εσχάτων:laugh:

Μητσάκος
28-10-2010, 04:05 PM
Αγαπητέ Μητσάκο
Όταν έχουμε γεωγραφικό μήκος Ανατολικό αλλάζουμε το πρόθεμα + σε -
Αυτό μόνο παρατήρησα σαν διαφορά και πίστεψέ με είμαι άρρωστη με την λεπτομέρεια (ερμής στην παρθένο στον 9ο χωρίς σύνοδο με ήλιο, αλλά με σύνοδο πλούτωνα στον όγδοο) δλδ ανάλυση μέχρις εσχάτων:laugh:

Έχω την ταπεινή εντύπωση ότι πρέπει να προσθέσεις και άλλες λεπτομέρειες στα δεδομένα σου...
Να είσαι καλά :bigsmile:
(Ερμής στον 9ο και στον Αιγόκερω σε τρίγωνο με Ουρανό και Πλούτωνα στην Παρθένο :toung: )

lefkas
28-10-2010, 04:06 PM
Ειρήνη υμίν συνάνθρωποι!!!
Και οι δύο με βοηθήσατε πάρα πολύ!
(Το καλοπροαίρετο στοιχείο της φωτιάς, πάντα έτοιμο να δώσει γνώση)

Σου πρότεινα το πρόγραμμα αυτό γιατί έχει γενέθλιους, προοδ., ηλιακό τόξο, σελην. επ., ηλ. επ., αραβικούς κλήρους, συναστρίες, και άλλα πολλά και ενδιαφέροντα για διευκόλυνση στην μελέτη
Το μόνο που δεν έχει είναι αστεροειδής

lefkas
28-10-2010, 04:10 PM
Έχω την ταπεινή εντύπωση ότι πρέπει να προσθέσεις και άλλες λεπτομέρειες στα δεδομένα σου...
Να είσαι καλά :bigsmile:
(Ερμής στον 9ο και στον Αιγόκερω σε τρίγωνο με Ουρανό και Πλούτωνα στην Παρθένο :toung: )

Κάτι που διδάχθηκα στη ζωή μου είναι πως όταν βλέπω τοίχο πατάω φρένο και δεν ξαναπερνάω από το συγκεκριμένο δρόμο φίλτατε!!! Δεν είναι τυχαίο πως είναι γένους αρσενικού " ο τοίχος"
Αντίο!!!

taurine
28-10-2010, 04:11 PM
Σου πρότεινα το πρόγραμμα αυτό γιατί έχει γενέθλιους, προοδ., ηλιακό τόξο, σελην. επ., ηλ. επ., αραβικούς κλήρους, συναστρίες, και άλλα πολλά και ενδιαφέροντα για διευκόλυνση στην μελέτη
Το μόνο που δεν έχει είναι αστεροειδής
Ευχαριστώ και πάλι.
Διατηρώ μία μικρή αμφιβολία για τους αστεροειδείς, καθώς με την ίδια λογική θα πρέπει να αρχίσουμε να συνυπολογίζουμε και τους δορυφόρους των εξοκρόνιων.:bigsmile:

lefkas
28-10-2010, 04:27 PM
Τι ώρα ζώνης έχουμε το 1355 στις 28 Οκτωβρίου στην Θεσσαλονίκη; :bigsmile:

Η ειρωνεία δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος που χρησιμοποιούμε όταν διαφωνούμε. Μόνο τα επιχειρήματα. Η ευγένειά μου η ηλικία μου και η μόρφωσή μου δεν μου επιτρέπουν να συνεχίσω την άσκοπη συγκαλυμμένη διαμάχη που ξεκινήσατε!!!
Και επειδή από ότι κατάλαβα είναι στην διακριτική ευχέρειά σας να "διαγράφετε"...δηλώνω απροκάλυπτα πως δεν σας επιτρέπω!!!

Μητσάκος
28-10-2010, 04:30 PM
Το 'χει η μέρα φαίνεται :laugh:

ScP
28-10-2010, 04:31 PM
Είχα προβλέψει την απάντηση και σου είχα στείλει προσωπικό μήνυμα γιατί το θέμα ξέφυγε.

Μην είστε τόσο εύθικτη.


Η ειρωνεία δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος που χρησιμοποιούμε όταν διαφωνούμε. Μόνο τα επιχειρήματα. Η ευγένειά μου η ηλικία μου και η μόρφωσή μου δεν μου επιτρέπουν να συνεχίσω την άσκοπη συγκαλυμμένη διαμάχη που ξεκινήσατε!!!
Και επειδή από ότι κατάλαβα είναι στην διακριτική ευχέρειά σας να "διαγράφετε"...δηλώνω απροκάλυπτα πως δεν σας επιτρέπω!!!

Fotini Christodoulou
28-10-2010, 04:34 PM
Αγαπητό μέλος,

είναι γεγονός ότι πολλές φορές μπορεί να παρερμηνευτεί ο γραπτός λόγος για πολλούς και διαφορους λόγους. Προσωπικά δεν διέκρινα ειρωνεία σε κανένα πόστ αλλά απλή φιλική ανταλλαγή απόψεων με δόσεις χιούμορ!:bigsmile:

Διαγραφή πόστ γίνεται μόνο όταν αυτά αντιτίθενται στους όρους χρήσης του σάιτ. Στην προκειμένη περίπτωση αυτό που υπάρχει είναι off topic καθώς ξεφύγαμε εντελώς απο το θέμα το άρθρου το οποίο αφορούσε το Ηλιακό Τόξο και τις τυχόν γνώμες ή αποψεις ή απορίες των μελών πάνω σε αυτό το θέμα και όχι στα υπολογιστικά προγράμματα.

Φιλικά,
Φωτεινή

Κοραλλία Μόζορα
28-10-2010, 04:35 PM
Οταν το μάθει κανείς...ναι!Πως ομως ερμηνευονται οι όψεισ του Ηλιακού τόξου?Οπως και στη Ηλιακή επιστροφή,δλδ συνδιαστικα με το γενέθλιο,να υποθέσω?:blink:

Ερμηνεύεται πάντα σε σχέση με το γενέθλιο. Δεν λειτουργεί καθόλου από μόνο του ως χάρτης όπως η ηλιακή επιστροφή.

Κοραλλία Μόζορα
28-10-2010, 04:36 PM
Κοραλλία, για καλό μας το έμαθες τώρα αυτό; Βρήκαμε δουλειά! Έκανα πρακτική μέσα στην νύχτα και πράγματι λειτουργεί –ειδικά σε κάποιες περιπτώσεις- με σοκαριστική ακρίβεια! :nuts:Απίστευτο! Καταστράφηκα! :unsure:

Είναι εκπληκτικό, δεν είναι;

Κοραλλία Μόζορα
28-10-2010, 04:39 PM
Ακούγεται εξαιρετικά ενδιαφέρον.
Μήπως οι αστρολόγοι μας γνωρίζουν εαν υπάρχει αντίστοιχο ηλεκτρονικό πρόγραμμα (software) για το ηλιακό τόξο, αλλά και για τις προόδους, και αν ναι, από πού μπορώ να το προμηθευτώ?

Όλα τα μεγάλα αστρολογικά προγράμματα διαθέτουν και τους υπολογισμούς όλων των προγνωστικών συστημάτων, όπως το Kepler, Solar Fire κ.λπ. Πωλούνται και στο διαδύκτιο από τις κατασκευάστριες εταιρείες τους.

katiakiss
28-10-2010, 04:43 PM
Με έχετε τρομάξει λίγο με τις διαφορές της ώρας και τα σχετικά, κι όχι τίποτα άλλο, αλλά έχω γεννηθεί και σε χώρα που ένα προβληματάκι να την βρεις, το έχεις! Και δύο μπορώ να πω! Πάντως, με το πρόγραμμα του my horoscope δοκίμασα την τεχνική που μας περιέγραψε η Κοραλλία και βρήκα μεγάλη χρονική ακρίβεια στα γεγονότα με τα οποία πειραματίστηκα.

Αν είναι Κοραλλία; Έχω πάθει πλάκα!

lefkas
28-10-2010, 05:00 PM
Δεν πρότεινα το συγκεκριμένο πρόγραμμα σαν αντικατάσταση του προγρ του myhoroscope, παρά σαν συμπληρωματικό και βολικό όταν δεν είσαι συνδεδεμένος στο internet
¶λλωστε το πρόγραμμα του myhoroscope δίνει την δυνατότητα συγκεκριμένου αριθμού καταχωρήσεων αν δεν κάνω λάθος!
Αγαπώ myhoroscope γι αυτό και είμαι μέλος!!! Δεν γράφτηκα για να ζητήσω προβλέψεις!

katiakiss
28-10-2010, 05:15 PM
Δεν πρότεινα το συγκεκριμένο πρόγραμμα σαν αντικατάσταση του προγρ του myhoroscope, παρά σαν συμπληρωματικό και βολικό όταν δεν είσαι συνδεδεμένος στο internet
¶λλωστε το πρόγραμμα του myhoroscope δίνει την δυνατότητα συγκεκριμένου αριθμού καταχωρήσεων αν δεν κάνω λάθος!
Αγαπώ myhoroscope γι αυτό και είμαι μέλος!!! Δεν γράφτηκα για να ζητήσω προβλέψεις!Ρίτσα μου, προς θεού, δεν είπα κάτι τέτοιο! Εγώ απλώς ανησυχώ για την ακρίβεια των προγραμμάτων γενικά. Να μην βαράω στον γάμο του Καραγκιόζη δηλαδή και κάνω χαρούλες άδικα… Αυτό φοβήθηκα. :bigsmile:
.

lefkas
28-10-2010, 05:36 PM
Ρίτσα μου, προς θεού, δεν είπα κάτι τέτοιο! Εγώ απλώς ανησυχώ για την ακρίβεια των προγραμμάτων γενικά. Να μην βαράω στον γάμο του Καραγκιόζη δηλαδή και κάνω χαρούλες άδικα… Αυτό φοβήθηκα. :bigsmile:
.

Δεν απάντησα σε εσένα Κατια καλή μου!!! :love::love:Απλά για τα προηγούμενα ποστ και τα μηνύματα που δέχτηκα.
Με κούρασε αυτή η υπόθεση...να δίνω εξηγησεις για αυτονόητα πράγματα
Προτιμώ να στενοχωρηθώ στη συνέχεια μόνο για τα σοβαρά προβλήματά μου!!!
Πάντως για να μιλήσω για το ηλιακό τόξο που είναι το θέμα, μελετώντας αρκετούς χάρτες δικών μου ανθρώπων στατιστικά βρήκα 98% ακρίβεια στα γεγονότα ακόμη ακόμη & ως προς τα solar arc μεσοδιαστήματα. Η έρευνά μου αφορά πάνω από 20 άτομα & δεν είναι σε επαγγελματική βάση

Κοραλλία Μόζορα
28-10-2010, 06:35 PM
Δεν απάντησα σε εσένα Κατια καλή μου!!! :love::love:Απλά για τα προηγούμενα ποστ και τα μηνύματα που δέχτηκα.
Με κούρασε αυτή η υπόθεση...να δίνω εξηγησεις για αυτονόητα πράγματα
Προτιμώ να στενοχωρηθώ στη συνέχεια μόνο για τα σοβαρά προβλήματά μου!!!
Πάντως για να μιλήσω για το ηλιακό τόξο που είναι το θέμα, μελετώντας αρκετούς χάρτες δικών μου ανθρώπων στατιστικά βρήκα 98% ακρίβεια στα γεγονότα ακόμη ακόμη & ως προς τα solar arc μεσοδιαστήματα. Η έρευνά μου αφορά πάνω από 20 άτομα & δεν είναι σε επαγγελματική βάση

Ρίτσα μου, από την εμπειρία μου, αυτό το 2% που λες είναι όψεις πλανητών με ακμές στο τόξο και δεν φαίνονται λόγω μη ακριβούς ώρας γέννησης. Όταν γίνει διόρθωση της ώρας του χάρτη φαίνονται αμέσως όλες οι όψεις στο 100%.

taurine
28-10-2010, 06:42 PM
Όλα τα μεγάλα αστρολογικά προγράμματα διαθέτουν και τους υπολογισμούς όλων των προγνωστικών συστημάτων, όπως το Kepler, Solar Fire κ.λπ. Πωλούνται και στο διαδύκτιο από τις κατασκευάστριες εταιρείες τους.
Ευχαριστώ. Νομίζω πως καλύφθηκα.

lefkas
28-10-2010, 07:34 PM
Ρίτσα μου, από την εμπειρία μου, αυτό το 2% που λες είναι όψεις πλανητών με ακμές στο τόξο και δεν φαίνονται λόγω μη ακριβούς ώρας γέννησης. Όταν γίνει διόρθωση της ώρας του χάρτη φαίνονται αμέσως όλες οι όψεις στο 100%.

Συμφωνώ απολύτως το είδα στο γιό μου που έχω ακριβέστατη ώρα γέννησης!!!
Και έτσι διόρθωσα και την δική μου με διαφορά 3 και κάτι λεπτών!!!

hattie23
10-04-2011, 04:53 PM
:bigsmile: Καλησπερα !Διαβασα σε ενα ξενο βιβλιο οτι στο ηλιακο τοξο κοιταμε μονο τις δυσκολες οψεις (τετραγωνο,αντιθεση και συνοδο ) και οχι τις αλλες ισχυει κατι τετοιο ?

Επισης κατι αλλο που εχει γραφτει σε παλιοτερο ποστ . Φετος στο ηλιακο τοξο αλλαζω ωροσκοπο και απο λιονταρι γινομαι παρθενος .Στο προοδευτικο μου χαρτη αυτη η αλλαγη θα γινει σε εξι χρονια περιπου . Αυτο δειχνει οτι οι αλλοι θα βλεπουν μια αλλαγη σε μενα που θα γινει πιο εμφανης μεσα στα επομενα χρονια η αυτη η αλλαγη θα γινει "γεγονος" οταν οι δυο χαρτες συγχρονιστουν ?

FEOULINI
10-04-2011, 06:32 PM
Καλησπέρα σε όλους!!
Θα μπορούσε κάποιος να μου διευκρινίσει σας παρακαλώ πώς λειτουργεί το πρόγραμμα του myhoroscope όσον αφορά το Ηλιακό τόξο; Για τα υπόλοιπα γνωρίζω (γενέθλειος χάρτης, διελεύσεις κλπ), αλλά στο Ηλιακό τόξο μπερδεύομαι. Ποιές ημερομηνίες τοποθετούμε; Την ημερομηνία γέννησής μου το 2010 και μετά την ημερ. γεννησής μου το 2011; Από γενέθλεια σε γενέθλεια δηλαδή; Στη συνέχεια τι κάνω;

FEOULINI
10-04-2011, 07:05 PM
Να τονίσω ότι αφού τοποθέτησα τις συγκεκριμένες ημερομηνίες, βρήκα το πόσο κινήθηκε ο Ήλιος, έκανα την αφαίρεση και βρήκα την ανοχή. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι το πώς βρίσκω τις προχωρημένες θέσεις για τους πλανήτες και τις ακμές. Πού προσθέτω το Ηλιακό τόξο και πώς;;
Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κουράζω με τις ερωτήσεις μου, απλά το θεωρώ πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα να το ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου.

ScP
10-04-2011, 09:26 PM
Το πρόγραμμα λειτουργεί όπως όλα τα άλλα προγράμματα. Βάζουμε το ID μας και επιλέγουμε για ποια χρονική περίοδο θέλουμε να δούμε πόσο "προχώρησαν" οι πλανήτες μας.

Το πρόγραμμα μας εμφανίζει τον γενέθλιο χάρτη μας, από κάτω τον χάρτη του Τόξου και απόκάτω έναν διπλό χάρτη. Παρακάτω ακόμα πιο ενδιαφέροντες πίνακες με αστρολογικά δεδομένα, συμπεριλαμβανομένων και των ανοχών.
Με απλά λόγια κάνει σωστά και αξιόπιστα τους υπολογισμούς που θέλετε.

Φαντάζομαι όμως ότι δεν σας ενδιαφέρει να υπολογίζετε αλλά να ερμηνεύετε. Καλή επιτυχία

FEOULINI
10-04-2011, 09:43 PM
Όντως, το κατάλαβα στη συνέχεια. Δεν είχα συνηδητοποιήσει ότι ήταν τόσο εύκολο και ότι το πρόγραμμα τα είχε μελετήσει όλα αυτά. Υπέθεσα ότι έπρεπε να είχα κάνει και εγώ κάποιες προσθέσεις και αφαιρέσεις :blink:
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας :bigsmile:

Κοραλλία Μόζορα
11-04-2011, 12:02 PM
:bigsmile: Καλησπερα !Διαβασα σε ενα ξενο βιβλιο οτι στο ηλιακο τοξο κοιταμε μονο τις δυσκολες οψεις (τετραγωνο,αντιθεση και συνοδο ) και οχι τις αλλες ισχυει κατι τετοιο ?

Επισης κατι αλλο που εχει γραφτει σε παλιοτερο ποστ . Φετος στο ηλιακο τοξο αλλαζω ωροσκοπο και απο λιονταρι γινομαι παρθενος .Στο προοδευτικο μου χαρτη αυτη η αλλαγη θα γινει σε εξι χρονια περιπου . Αυτο δειχνει οτι οι αλλοι θα βλεπουν μια αλλαγη σε μενα που θα γινει πιο εμφανης μεσα στα επομενα χρονια η αυτη η αλλαγη θα γινει "γεγονος" οταν οι δυο χαρτες συγχρονιστουν ?

Μόνο η σχολή της Κοσμοβιολογίας δέχεται στο ηλιακό τόξο μόνο τις σκληρές όψεις. Στο κλασικό ηλιακό τόξο χρησιμοποιούμε όλες τις κύριες όψεις, δηλαδή σύνοδο, τετράγωνο, αντίθεση, τρίγωνο και εξάγωνο. Από την εμπειρία μου, χάνεις πολλά γεγονότα στο τόξο όταν δεν μετράς και τις θετικές όψεις.

Στο ηλιακό τόξο είναι σημαντικό όταν ο ωροσκόπος ή κάποιος πλανήτης αλλάζει ζώδιο. Όταν ένας πλανήτης αλλάζει ζώδιο, δείχνει σημαντικά γεγονότα εκείνη την χρονιά στα θέματα που κυβερνούν στο γενέθλιο αυτοί οι πλανήτες ή στα θέματα που σημειοδοτούν ως πλανήτες.

Όταν ο ωροσκόπος αλλάζει ζώδιο δείχνει κάποιες αλλαγές στα ενδιαφέροντα του ατόμου μέσα στα χρόνια που ακολουθούν. Δεν αλλάζει ο τρόπος που εκφράζεται το άτομο ούτε οι άλλοι το βλέπουν διαφορετικά, απλώς αποκτά νέα ενδιαφέροντα έκφρασης. Για παράδειγμα ένας ωροσκόπος που περνά στο ζώδιο των Διδύμων μπορεί να ωθήσει το άτομο να διδάξει ή να διδαχτεί κάτι, να φροντίσει για την επιμόρφωσή του, να κάνει περισσότερες μετακινήσεις κ.λπ.

Κοραλλία Μόζορα
11-04-2011, 12:08 PM
Να τονίσω ότι αφού τοποθέτησα τις συγκεκριμένες ημερομηνίες, βρήκα το πόσο κινήθηκε ο Ήλιος, έκανα την αφαίρεση και βρήκα την ανοχή. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι το πώς βρίσκω τις προχωρημένες θέσεις για τους πλανήτες και τις ακμές. Πού προσθέτω το Ηλιακό τόξο και πώς;;
Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κουράζω με τις ερωτήσεις μου, απλά το θεωρώ πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα να το ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου.

Αφού χρησιμοποιείς το πρόγραμμα του σάιτ για το Ηλιακό Τόξο δεν χρειάζεται να κάνεις εσύ κάποιους υπολογισμούς γιατί τους κάνει όλους το πρόγραμμα. Απλώς θα πας στον πίνακα που βρίσκονται οι όψεις που σχηματίζουν οι προχωρημένοι πλανήτες με τους γενέθλιους και ο ίδιος πίνακας σου δίνει και την ανοχή για να γίνουν ακριβείας αυτές οι όψεις. Θα σημειώσεις τις όψεις που θα σχηματιστούν στην φετινή χρονιά σου και θα προσπαθήσεις να τις ερμηνεύσεις ως προς το τι γεγονότα μπορούν να σου φέρουν φέτος. Αυτό σταδιακά θα σου δώσει μεγαλύτερη εμπειρία στο να κατανοείς και να ερμηνεύεις το τόξο.

FEOULINI
11-04-2011, 11:18 PM
Κατάλαβα, αν τυχόν μου δημιουργηθούν απορίες θα σας ενημερώσω. Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

zw_epimenontas
13-04-2011, 04:00 PM
ωραιο αρθρο κοραλια. πολυ χρησιμο. προσπάθησα να κανω κατά βήμα αυτα που αναφαίρεις. κ κολλησα στα λεπτα που εβγαλες οταν τις μοιρες τις προχωριμενης θεσης με της γεννεθλιας. εμενα δεν μου εβγαλε 13. εκανα κ στο δικο χαρτη κ παλι βγενει πολυ. επισης η εικονα που εχεις βαλει δεν μπορω να την δω ωστε να καταλαβω καλυτερα τι λες.

με εκτιμηση

ειρηνη!!!

zw_epimenontas
13-04-2011, 05:02 PM
χμμμμμμμμ!!! για να δω εγω δλδ για την χρονια 2011-2012 τι ημερομινια θα βαλω και εχω μπερδευτει τωρα???????

hattie23
14-04-2011, 02:16 AM
Αλλο το ηλιακο τοξο και αλλο η ηλιακη επιστροφη.Εσυ μιλας για την τελευταια περιπτωση οπου μπορουμε να δουμε ολη την χρονια απλα βαζωντας την ημερομηνια γενεθλιων μας.ημερα και μηνα και τον χρονο που κανουμε γενεθλια.παραδειγμα αμα εχει γεννηθει σαν σημερα βαζει 14 /04/2011 και μεχρι τα επομενα γενεθλια σου δηλαδη 14/04/2012 ισχυει ο ιδιος χαρτης της ηλιακης επιστροφη.στο ηλιακο τοξο βαζεις απλα την ημερομηνια που θελεις να δεις τις διευλευσεις του μηνα που θες η ενος μηνας οποιαδηποτε χρονια θες.αλλα δεν σου βγαζει ολοκληρη χρονια

Κοραλλία Μόζορα
15-04-2011, 06:17 PM
ωραιο αρθρο κοραλια. πολυ χρησιμο. προσπάθησα να κανω κατά βήμα αυτα που αναφαίρεις. κ κολλησα στα λεπτα που εβγαλες οταν τις μοιρες τις προχωριμενης θεσης με της γεννεθλιας. εμενα δεν μου εβγαλε 13. εκανα κ στο δικο χαρτη κ παλι βγενει πολυ. επισης η εικονα που εχεις βαλει δεν μπορω να την δω ωστε να καταλαβω καλυτερα τι λες.

με εκτιμηση

ειρηνη!!!

Ειρήνη, δεν κατάλαβα ακριβώς τι έκανες. Μου εξηγείς λίγο καλύτερα τι δεν σου βγήκε για να το δούμε μαζί;

mersini1
17-09-2011, 04:35 PM
Καλησπερα!Θα ηθελα να με βοηθησετε αν μπορειτε πανω στην ερμηνεια του ηλιακου τοξου και να μου πειτε αν καταλαβα τον σωστο τροπο που χρησιμοποειται.Διαβασα για την εγκυροτητα των αποτελεσματων και την πιθανη εκδηλωση των γεγονοτων με την βοηθεια των εκαστοτε διελευσων που αγγιζει έναν γενεθλιο πλανητη μας.Αυτη τη φορα κοιταω το ηλιακο τοξο της αδερφης μου.Αυτο το διαστημα χωρισε μετα από 5 χρονια σχεσης και εχασε και την πολύ καλη δουλεια ,και προσπαθω να καταλαβω ποιοι αστρολογικοι παραγοντες συντελεσαν για αυτό.Ειναι διδυμος με τον γενεθλιο ηλιο(02.57) στον 9ο οικο και ουρανο(02.56) στον 3ο της οικο.Στο ηλιακο τοξο ο ηλιος της προχωρησε στο 10ο οικο(1΄καρκινου) και ο ουρανος στον 4ο(οο.39αιγοκερου)..Στον γενεθλιο της χαρτη εχει μια αντιθεση ουρανου-αρη.Αυτο το διαστημα βλεπω ότι γινεται από διελευση αυτή η αντιθεση και ενεργοποιεισαι και αυτή την γενεθλια.Ειναι σωστη η εξηγηση που δινω για τον ουρανο ότι συνεβαλε?Επισης στο ηλιακο τοξο της βγαζει τετραγωνο ηλιου-γενεθλιου αρη.Στο γενεθλιο της ο ηλιος της είναι σε τριγωνο με τον αρη της(1ος οικος).Τωρα από διελευση βλεπω ότι σε λιγες μερες γινεται απο τις διελευσεις η συνοδος μεταξυ ηλιου αρη.Αν είναι ετσι και καταλαβα σωστα την ερμηνεια μπορει αυτή η συνοδος που αναφερω παραπανω να φερει κατι καλο οσον αφορα επανασυνδεση η κατι σχετικο με δουλεια η ειμαι τελειως λαθος και εκτος?:wacko:

Atrapos
17-09-2011, 06:52 PM
Γεια σου Μυρσίνη,
Είμαι σίγουρος ότι η Κοραλλία θα σου απαντήσει αφού «το ΅χει» το θέμα αλλά θα πρέπει να σου πω να ξαναδείς τις όψεις που αναφέρεις. Τουλάχιστον εγώ δεν βγάζω άκρη.
Ξεκινάς με μια γενέθλια αντίθεση ακριβείας Ήλιου – Ουρανού. Μετά αναφέρεις γενέθλια αντίθεση Ουρανού – ¶ρη. Προφανώς ο ¶ρης θα έπρεπε να είναι σε σύνοδο με τον Ήλιο. Μετά όμως λες ότι ο γενέθλιος ¶ρης είναι σε τρίγωνο με τον Ήλιο.
Ύστερα αναφέρεις ότι αυτό το διάστημα γίνεται αντίθεση Ουρανού – ¶ρη και σε λίγες μέρες θα γίνει σύνοδος Ήλιου-¶ρη. Όμως ο Ουρανός βρίσκεται στον Κριό, ο ¶ρης στον Καρκίνο και ο Ήλιος στην Παρθένο. Δεν μπορώ να δω τις όψεις που αναφέρεις.

Κοραλλία Μόζορα
18-09-2011, 10:42 PM
Αγαπητή Mersini1,

είναι σωστό το σκεπτικό σου ότι κοιτάμε τις όψεις στο ηλιακό τόξο και αυτές μπορούμε να τις συνδυάσουμε με τις πλανητικές διελεύσεις. Όμως δεν μπορώ να σε βοηθήσω στις συγκεκριμένες ερωτήσεις που κάνεις επειδή δεν είναι σωστά τα στοιχεία για τις όψεις που δίνεις.

Η αδερφή σου λες ότι έχει Ήλιο στους Διδύμους σε αντίθεση με Ουρανό κι ότι ο γενέθλιος ¶ρης της κάνει επίσης αντίθεση με τον Ουρανό. Επειδή η αντίθεση Ήλιου/Ουρανού είναι ακριβείας αυτό σημαίνει ότι ο ¶ρης κάνει σύνοδο με τον Ήλιο της. Επομένως, ο ¶ρης θα κάνει τετράγωνο με τον Ήλιο της στο τόξο όταν η αδερφή σου θα είναι περίπου 90 χρόνων.

Τώρα ο τράνζιτ ¶ρης ετοιμάζεται να μπει στον Λέοντα και να κάνει τρίγωνο με τον τράνζιτ Ουρανό στον Κριό. Ο τράνζιτ Ήλιος είναι στην Παρθένο. Εννοείς ότι ο τράνζιτ Ήλιος κάνει τετράγωνο με τον γενέθλιο ¶ρη της;

mersini1
19-09-2011, 01:17 AM
Σας ευχαριστω πολυ κ.Μοραζα για την απαντηση σας.!Εχετε απολυτο δικιο εκανα λαθος στα γενεθλιακα στοιχεια που προανεφερα.Αυτο που ηθελα να καταλαβω ηταν ποτε περιπου μεσω της μεθοδου ηλιακου τοξου υπαρχει η πιθανοτητα να πραγματοποιηθει ενα συμβαν.θα αναφερω ενα παραδειγμα του δικου μου ηλιακου τοξου.Στο ηλιακο τοξο εχω π.χ τον ερμη του τοξου(2ος οικος παρθενος) σε εξαγωνο με γενεθλιο αρη(12ος οικος καρκινος).Αυτο που καταλαβα εγω ειναι πως οταν δω καποια διελευση εξαγωνου του ερμη προς τον γενεθλιο αρη μου,τοτε θα πραγματοποιηθει το συμβαν.?Παρατηρωντας τις τρανζιτ διελευσεις των τρεχουσων ημερων,βλεπω τον ερμη να κανει εξαγωνο με τον γενεθλιο αρη.Δηλαδη θα συμβει ενα γεγονος εντος των προσεχων ημερων,η πρεπει να λαβω υποψη και αλλα στοιχεια που να συνηγορουν σε αυτο?

Κοραλλία Μόζορα
19-09-2011, 10:34 AM
Mersini1,

τώρα κατάλαβα τι ρωτάς. Όχι, δεν ισχύει αυτό που λες για επανάληψη της όψης από τράνζιτς. Μια όψη στο τόξο ισχύει για ένα χρόνο περίπου. Η όψη αυτή δεν είναι απαραίτητο να ενεργοποιηθεί από κάποιο τράνζιτ αλλά συχνά συμβαίνει. Όμως όχι με επανάληψη της όψης από τους ίδιους πλανήτες σε διέλευση. Οι όψεις του τόξου δεν ενεργοποιούνται συνήθως από τους γρήγορους πλανήτες αλλά από τους αργούς, από τους πλανήτες από τον Δία και μετά. Το θέμα με τις διελεύσεις όμως είναι πιο πολύπλοκο, η ενεργοποίηση μπορεί να γίνει από κάποιο τράνζιτ στο γενέθλιο ή στο ίδιο το τόξο ή ακόμα στις δευτερεύουσες κατευθύνσεις.

Για παράδειγμα, έχεις στο τόξο Ερμή σε εξάγωνο με τον γενέθλιο ¶ρη και περιμένεις ένα θετικό οικονομικό γεγονός ή μια βελτίωση των οικονομικών σου μέσα στην χρονιά. Μπορεί μέσα στην χρονιά εκείνη να διαπιστώσεις ότι ο Δίας, για παράδειγμα, θα μπει στον 2ο οίκο σου ή ότι θα κάνει μια θετική όψη με τον κυβερνήτη του 2ου σου. Είναι πιο πιθανόν το γεγονός που λέει η όψη του τόξου να ενεργοποιηθεί όταν θα υπάρχει παράλληλα κι αυτό το τράνζιτ. Μπορεί όμως ένα τράνζιτ να ενεργοποιεί τον Ερμή του τόξου. Ακόμα, μπορεί να έχεις στις δευτερεύουσες κατευθύνσεις μια όψη που να σημαίνει πάλι ένα θετικό οικονομικό γεγονός (για παράδειγμα μπορεί να έχεις τον προοδευμένο Ερμή σε θετική όψη με τον γενέθλιο Πλούτωνα) και η ενεργοποίηση από κάποιο τράνζιτ να γίνει στον χάρτη των δευτερευουσών κατευθύνσεων.

Το θέμα της πρόγνωσης στην αστρολογία είναι πολύπλοκο και χρειάζεται μελέτη, γνώση και εμπειρία. Καλά κάνεις και το ψάχνεις και ρωτάς αλλά πρέπει να έχεις υπομονή, να μελετάς και να δουλεύεις συστηματικά. Η μελέτη του χάρτη σου και του χάρτη στενών σου προσώπων θα σε βοηθήσει πολύ να καταλάβεις την λειτουργία των προγνωστικών συστημάτων. Είναι δύσκολο όμως να μάθεις τα προγνωστικά συστήματα αν δεν ξέρεις πρώτα καλά γενέθλια αστρολογία. Για παράδειγμα, ο τράνζιτ Ερμής αύτό το διάστημα βρίσκεται στην Παρθένο. Αν ο γενέθλιος ¶ρης σου βρίσκεται όντως στους Δυδύμους τότε θα τον τετραγωνίσει, δεν κάνει εξάγωνο όπως λες.

mersini1
19-09-2011, 12:00 PM
Σας ευχαριστω θερμα κα.Μοραζα.!Απολυτα κατανοητα και ακρως κατατοπιστικα ολα οσα μου αναφερατε.Ειχα διαβασει ενα πολυ ωραιο αρθρο σας στο ιντερνετ για το ηλιακο τοξο και αυτο μου κινησε την περιεργεια να ασχοληθω για να καταλαβω μεσα σε ακρες πως περιπου λειτουργει.Νομισα προς στιγμη οτι βρηκα τον μαγικο τροπο... ετσι τοσο ευκολα και ανωδυνα να προβλεψω την χρονικη εκδηλωση των μελλουμενων!!:laugh:Δεν πτοουμαι ομως..θα προσπαθησω να ξεδιπλωσω ολο αυτο το κουβαρι της αστρολογιας...(η καλυτερα ενα μερος)θεληση και ορεξη να υπαρχει και ευχαριστουμε επισης ολους εσας που μας καθοδηγειτε με τον δικο σας μοναδικο τροπο!Verneigung

mersini1
23-09-2011, 06:51 PM
Καλησπερα:cheesy:θα ηθελα αν μπορει καποιος να με βοηθησει να καταλαβω πως λειτουργουν τα μεσοδιαστηματα στο ηλιακο τοξο.Διαβασα οτι μπορει να σου δωσουν περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με την φυση του γεγονοτος που ενδεχεται να συμβει.Θα φερω ενα παραδειγμα.Στο ηλιακο τοξο εχω την οψη δια εξαγωνο με κρονο.Ο διας του τοξου βρισκεται στον 5ο οικο στον τοξοτη στις 28΄05 και ο κρονος στον 3ο γενεθλιο οικο στην παρθενο στις 28΄18.Αυτο που δεν καταλαβα ειναι ποια μεσοδιαστηματα λαμβανουμε υποψη,τα transit η natal?To transit μεσοδιαστημα δια/κρονου τωρα βρισκεται στον καρκινο 28'34 οπου αντιστοιχει στην ακμη του 12ου γενεθλιου οικου.Τωρα βρισκεται απο οτι βλεπω το transit μεσοδιαστημα σε ιδιομοιρια με τον διελαυνων ποσειδωνα.Επισης παρατηρωντας τα μεσοδιαστηματα παρατηρησα οτι π.χ εχω μια οψη στο ηλιακο αφροδιτη εξαγωνο με ουρανο.Τα μεσοδιαστηματα αλλαζουν καθε περιπου μηνα ζωδιο δηλαδη δεν ειναι σταθερα.Ενω αυτη η οψη που δια με κρονο παραμενει στο μεσοδιαστημα καρκινου για πολλους μηνες.Αυτο τι σημαινει?η μηπως λαμβανουμε υποψην μονο τα γενεθλια μεσοδιαστηματα?:unsure:

hattie23
23-09-2011, 08:41 PM
Καλησπερα ! Γι ανα δουμε αν καταλαβα τι ρωτας . Ρωτας αν στο ηλιακο τοξο εξεταζουμε τα γενεθλια η τα transits μεσοδιαστηματα . Θα ελεγα οτι εφοσον κοιτας το ηλιακο τοξο σαν χαρτη απο μονο του και οχι σε συνδυασμο με τον γενεθλιο,κοιτας αν οι πλανητες του ηλιακου τοξου ερχονται σε επαφη οχι περισσοτερο απο 1 μοιρα συν πλην με τα transits μεσοδιαστηματα.Μια που το ηλιακο τοξο διαμορφωνεται με τις τωρινες συνθηκες .
Οταν συγκρινεις το ηλιακο τοξο με τον γενεθλιο κοιτας αν οι πλανητες του ηλιακου τοξου σχηματιζουν οψη με τα γενεθλια μεσοδιαστηματα .Μιλαμε παντα μονο για "σκληρες " οψεις .Τετραγωνο,αντιθεση και συνοδος.

Για να συμβει ενα γεγονος πρεπει να υπαρχει επαφη του πλανητη του ηλιακου τοξου με γενεθλιο μεσοδιαστημα. Τα τρανζιτ τα κοιταμε ως προσθετο στοιχειο .Οπως για παραδειγμα θα εχεις δει οτι υπαρχει στον προοδευτικο χαρτη και διευλευσεις για τους προοδευτικους πλανητες .

mersini1
23-09-2011, 09:33 PM
Σε ευχαριστω πολυ hattie για την απαντηση σου,να σαι καλα!:nuts::nuts:

whisperer
23-09-2011, 09:38 PM
Γειά σας και από μένα!

Μπορώ να σε ρωτήσω πώς μπορείς να αναλύσεις έναν χάρτη ηλιακού τόξου μόνο του, και όχι σε συνδυασμό με τον γενέθλιο....? :unsure:


Θα ελεγα οτι εφοσον κοιτας το ηλιακο τοξο σαν χαρτη απο μονο του και οχι σε συνδυασμο με τον γενεθλιο,

hattie23
23-09-2011, 11:41 PM
Ναι ισως δεν το διατυπωσα καλα ,μην αρπαζεστε χωρις λογο .Η ανοχη που δινουμε στα μεσοδιαστηματα ειναι το πολυ μια μοιρα με τον πλανητη ,εφοσον στο ηλιακο τοξο οι πλανητες καθως μεγαλωνουμε προχωρουν μεσα στο γενεθλιο χαρτη μας ,σαφως δεν σχηματιζουν τις ιδιες οψεις με αυτες που σχηματιζαν στο γενεθλιο και σχηματιζουν αλλες με τα τρανζιτ μεσοδιαστηματα .

Αρα ,δεν ξερω αν το εξηγω παλι καλα ,απαντησα στο μελος με το σκεπτικο οτι εφοσον ρωτα για τρανζιτ μεσοδιαστηματα θα πρεπει να τα δει με βαση το ηλιακο τοξο αν εχουν μια μοιρα διαφορα με τις υπαρχουσες θεσεις η αν τα τρανζιτ μεσοδιαστηματα βρισκονται σε σκληρη οψη με μια γενεθλια θεση πλανητη.

Αν ο Ηλιος ηταν στις 13 η μοιρα σκορπιου οταν γεννηθηκε στην ηλικια των 27 ετων θα βρρισκεται στις 20η του τοξοτη.Αν ο Γενεθλιος ηλιος ηταν σε συνοδο με μεσουρανημα αφροδιτη / αρη στην 14η μοιρα σκορπιου ,τωρα ο ηλιος του ηλιακου τοξου δεν κανει οψη με το γενεθλιο μεσοδιαστημα,μπορει ομως να βρισκεται σε οψη με ενα τρανζιτ μεσοδιαστημα η με καποιο γενεθλιο μεσοδιαστημα.Αυτο ηθελα να πω ΚΑΙ ΟΧΙ φυσικα οτι μελεταμε σκετο το χαρτη του ηλιακου τοξου .

Μιλουσα για συγκεγκριμενο θεμα και οχι για την μεθοδο εξαγωγηςτης προβλεψης .

Κοραλλία Μόζορα
24-09-2011, 12:32 PM
Να κάνω μερικές διευκρινήσεις για να μην μπερδευτούμε στην συζήτηση. Υπάρχουν δύο τεχνικές εξέτασης του ηλιακού τόξου. Υπάρχει η τεχνική του κλασικού ηλιακού τόξου, όπως αυτή εξηγείται στο άρθρο μου. Και υπάρχει και η τεχνική της σχολής της Κοσμοβιολογίας. Υπάρχουν αρκετές διαφορές ανάμεσα στις δύο αυτές τεχνικές.

Η σχολή της Κοσμοβιολογίας εξετάζει τις όψεις που σχηματίζονται από τους προχωρημένους πλανήτες του τόξου τόσο ως προς τους γενέθλιους πλανήτες όσο και ως προς τα γενέθλια μεσοδιαστήματα. Όχι όλες τις όψεις όμως. Εξετάζει μόνο τις σκληρές ή δύσκολες όψεις, δηλαδή την σύνοδο, το τετράγωνο και την αντίθεση. Οι όψεις αυτές μπορεί να φέρουν τόσο θετικά όσο και αρνητικά γεγονότα. Κατά την γνώμη μου όμως υπάρχει ένα θέμα εδώ. Πώς μπορούμε με ένα τετράγωνο ή μια αντίθεση να πούμε εκ των προτέρων αν το γεγονός που δείχνει η όψη θα είναι θετικό ή αρνητικό; Έχω δει σε αναλύσεις ηλιακού τόξου με την μέθοδο της κοσμοβιολογίας όπου μια αντίθεση πλανητών έφερε γάμο σε μια περίπτωση και σε άλλη περίπτωση διαζύγιο. Πώς μπορούμε να το ξέρουμε αυτό εκ των προτέρων; Επίσης, οι όψεις των προχωρημένων πλανητών με τα γενέθλια μεσοδιαστήματα θεωρούνται πιο "αδύναμες" από τις όψεις τους με γενέθλιους πλανήτες.

Στο κλασικό ηλιακό τόξο, δεν λαμβάνονται υπόψη τα μεσοδιαστήματα και εξετάζονται και οι 5 κύριες όψεις, δηλαδή η σύνοδος, το τετράγωνο, η αντίθεση, το τρίγωνο και το εξάγωνο. Η γενική αρχή είναι ότι μια θετική όψη δείχνει ένα θετικό γεγονός που θα συμβεί και μια αρνητική όψη στο τόξο δείχνει ένα αρνητικό γεγονός.

Σήμερα υπάρχει η τάση να χρησιμοποιούνται τα μεσοδιαστήματα και στο κλασικό ηλιακό τόξο. Μέχρι σήμερα όμως δεν έχω δει γεγονός στην ζωή κάποιου που να φαίνεται στο τόξο μόνο από όψη προχωρημένου πλανήτη με κάποιο μεσοδιάστημα.

mersini1
26-09-2011, 06:40 AM
Καλημερα:cheesy:εχω μια απορια παλι..:embarrestΣτο ηλιακο τοξο εχω την οψη αφροδιτης(3ο οικο τοξου)σε εξαγωνο με ουρανο(5ο γενεθλιο στον τοξοτη).Στο γενεθλιο χαρτη ομως η αφροδιτη του 2ου οικου στην παρθενο βρισκεται σε τετραγωνο με ουρανο.Φανταζομαι οτι θα ενεργοποιηθει η οψη του γενεθλιου χαρτη.Τωρα ο διελαυνων διας βρισκεται σε τριγωνο με την αφροδιτη μου.Θα ενεργοποιηθει το γενεθλιο τετραγωνο προφανως,αν υπολογισα σωστα.Ομως δεν καταλαβα αν αυτη την ενεργοποιηση τετραγωνου ,πρεπει να την υπολογισω στον 2ο-5ο γενεθλιο η στον 3ο-5ο χαρτη τοξου?Δηλαδη θα επιφερει πιθανα γεγονοτα του γενεθλιου η του ηλιακου τοξου?

Κοραλλία Μόζορα
26-09-2011, 10:13 AM
Είναι σωστό αυτό που λες ότι οι όψεις στο τόξο ενεργοποιούν τις γενέθλιες όψεις όταν υπάρχουν. Δηλαδή ένα εξάγωνο Αφροδίτης/Ουρανού στο τόξο, όταν στο γενέθλιο αυτοί οι δύο πλανήτες σχηματίζουν τετράγωνο, θα λειτουργήσει ως τετράγωνο.

Όταν εξετάζουμε πώς μπορεί να εκδηλωθεί μια όψη του τόξου, αυτό που μας ενδιαφέρει είναι μόνο το τι οίκους κυβερνούν αυτοί οι πλανήτες στον γενέθλιο χάρτη. Παράλληλα μας ενδιαφέρει και το τι σημειοδοτούν αυτοί οι πλανήτες. Για παράδειγμα, ότι οίκους κι αν κυβερνά η Αφροδίτη σε ένα γενέθλιο χάρτη σημειοδοτεί ταυτόχρονα συναισθηματικά και οικονομικά θέματα. Επομένως το γεγονός που μπορεί να φέρει μπορεί να σχετίζεται με τους οίκους που κυβερνά στο γενέθλιο ή μπορεί να σχετίζεται με συναισθηματικά ή οικονομικά θέματα. Το τι από όλα αυτά θα ενργοποιηθεί θα το δούμε εξετάζοντας και τα άλλα προγνωστικά συστήματα.