PDA

View Full Version : Ποιά στοιχεία του γενέθλιου χάρτη υποδηλώνουν ανώτατες σπουδές ;



sagimoon
10-09-2005, 12:53 PM
καλημέρα σας φίλοι

Από καιρό αναρωτιόμουν για το πως μπορούμε να βρούμε σημεία του χάρτη που να υποδηλώνουν αρέσκεια στην μελέτη, στην μάθηση, και τελικά στις καλές
ανώτατες σπουδές.
Επίσης, αναρωτιόμουν για το ακριβώς αντίθετο...όταν δηλαδή ο χάρτης υπόσχεται
δυσαρέσκεια του ατόμου για μελέτη, απάθεια για τα μαθήματα, απαξίωση για το σχολείο...

Αυτό θα μου πείτε, θα φανεί ήδη από την πρώτη δημοτικού....

Ας μην βιαστήτε πάντως να .... χτυπήσετε του παιδιού σας το κεφάλι στον τοίχο,
αν βλέπετε πως δεν ενδιαφέρεται να τελιώσει την αντιγραφή του, και να μάθει την ορθογραφία του.....σίγουρα είναι γεννημένο για κάτι άλλο... :) :) :)

Άκης Αντωνίου
10-09-2005, 01:10 PM
Ωραιο θεμα!! Συνηθως ενας καλα τοποθετημενος Κρονος στον 9ο δινει ενα μαθαηματικο μυαλο. Επισης η 22η μοιρα του αξονα Διδυμων -Τοξοτη βγαζει μαθηματικα μυαλα. Συνηθως ενας καλος 9ος δινει μια ταση για μορφωση , ενω αν ο κυβερνητης του 6ου ειναι στον 9ο μπορει να κανει ακαδημαικη καριερα. Επισης αρκετα μεσοδιαστηματα υποδηλωνουν τετοιου ειδους τασεις. Γενικα ειναι θεμα του συνολου του ωροσκοπιου.

ολγα
13-09-2005, 01:29 PM
ωραίο θέμα συζήτησης.είμαι γεννημένη στις 19/9/1980.σε ποιο ζώδιο ανήκει ο κρόνος και τι δείχνει όσον αφορά τις μαθησιακές ικανότητες και τις μελλοντικές μου εξελίξεις;

glikoulinaa
13-09-2005, 05:17 PM
Πολύ ωραίο το θέμα σου πραγματικά sagimoon!!Εγώ με τη σειρά μου θα ήθελα να ρωτήσω ποιά στοιχεία του γενέθλιου χάρτη υποδηλώνουν διασημότητα ή κοινωνική αναγνώριση??Γενικά δημοσιότητα?? Ευχαριστώ

Λίλιαν Σίμου
14-09-2005, 01:22 AM
Αγαπητή glikoulinaa

Αν και αλλάζετε θέμα κι έπρεπε να κάνετε νεο θέμα, θα σας απαντήσω πως η κοινωνική μας καταξίωση κρίνεται από την μελέτη του 10ου οίκου, των επιρροών του και του Κρόνου. Βέβαια, στο σύνολο ενός χάρτη, προκύπτουν κι άλλες λεπτομέρειες, αλλά σαν πρώτη εντύπωση, την αντλούμε από τα στοιχεία που σας επεσήμανα.
Για την διασημότητα, ένας Ουρανός ή ακόμη πιο καλά, ένας Πλούτωνας στον 10ο οίκο βοηθούν. Ή δυνατή όψη του Πλούτωνα με τα φώτα κα τον Ωροσκόπο. Συνήθως, θέτουμε όμως πρώτο τον Πλόύτωνα στον 10ο οίκο. Ακόμη και για αρνητική διασημότητα.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

oliakon
02-06-2008, 01:55 AM
Ωραιο θεμα!! Συνηθως ενας καλα τοποθετημενος Κρονος στον 9ο δινει ενα μαθαηματικο μυαλο. Επισης η 22η μοιρα του αξονα Διδυμων -Τοξοτη βγαζει μαθηματικα μυαλα. Συνηθως ενας καλος 9ος δινει μια ταση για μορφωση , ενω αν ο κυβερνητης του 6ου ειναι στον 9ο μπορει να κανει ακαδημαικη καριερα. Επισης αρκετα μεσοδιαστηματα υποδηλωνουν τετοιου ειδους τασεις. Γενικα ειναι θεμα του συνολου του ωροσκοπιου.


Θα ηθελα μια διευκρίνηση πάνω σε αυτό Κε Αντωνίου, αν γίνεται!
Η ακμή του 9ου οίκου μου είναι στον Υδροχόο και ο Ουρανός βρίσκεται στον 6ο οίκο. Έχω Ηλιο στον Τοξότη στον 6ο, ωροσκόπο Δίδυμο και Κρόνο στον Σκορπιό στον 5ο οίκο.
Με αυτά τα ελάχιστα πιστεύετε ότι έχω δυνατότητες για ακαδημαϊκή πορεία; Έχω ήδη πτυχίο και μεταπτυχιακό από πολύ καλό πανεπιστήμιο και κάτι τέτοιο είναι στις φιλοδοξίες μου.

Ευχαριστώ πολύ!!
(Στοιχεία Γέννησης: 30-11-82, 18:15, Πάτρα)

nanstenka
02-06-2008, 11:51 AM
Αγαπητή glikoulinaa

Αν και αλλάζετε θέμα κι έπρεπε να κάνετε νεο θέμα, θα σας απαντήσω πως η κοινωνική μας καταξίωση κρίνεται από την μελέτη του 10ου οίκου, των επιρροών του και του Κρόνου. Βέβαια, στο σύνολο ενός χάρτη, προκύπτουν κι άλλες λεπτομέρειες, αλλά σαν πρώτη εντύπωση, την αντλούμε από τα στοιχεία που σας επεσήμανα.
Για την διασημότητα, ένας Ουρανός ή ακόμη πιο καλά, ένας Πλούτωνας στον 10ο οίκο βοηθούν. Ή δυνατή όψη του Πλούτωνα με τα φώτα κα τον Ωροσκόπο. Συνήθως, θέτουμε όμως πρώτο τον Πλόύτωνα στον 10ο οίκο. Ακόμη και για αρνητική διασημότητα.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Κ. Σίμου όταν λέτε δυνατή όψη εννοείτε τις βασικές? Εγώ έχω τετράγωνο Πλούτωνα Ήλιου με τον πρώτο σε οίκο 1ο και τον δεύτερο σε οίκο 10ο.
Θα μπορούσε δηλ, όπως τα λέτε να δείχνει μια κακώς κείμενη πορεία και δημοσιότητα το τετράγωνο ως δυνατή -πολύ δυνατή- όψη?

Λίλιαν Σίμου
02-06-2008, 02:21 PM
Αγαπητή nanstenka

Οι δύσκολες όψεις είναι η σύνοδος, η αντίθεση και το τετράγωνο. Σε δεύτερη μοίρα έρχεται η όψη 150ο. Στα θέματα προβολής και καριέρας χρειάζονται δύσκολες όψεις, γιατί είναι τομείς ανταγωνιστικοί. Τα τρίγωνα έχουν μία ευχέρεια, αλλά δεν κινούν τον άνθρωπο να παλέψει. Δεν πρόκειται μόνο για κακή διασημότητα λοιπόν.

Εξ άλλου όταν λέμε διασημότητα, εννοούμε να είμαστε γνωστοί στον χώρο μας. Όχι απαραίτητα αστέρι της τηλεόρασης.
Ένας υδραυλικός με έντονα δέκατο οίκο, μπορεί να είναι περιζήτητος στον τομέα του και να τον προτιμούν όλοι. Αυτό εννοώ.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

nanstenka
02-06-2008, 02:54 PM
Ευχαριστώ πολύ. Κι εγώ άλλωστε έτσι το εννοούσα και το κατανοώ,δεν είχα ποτέ τον πόθο της διασημότητας με την έννοια του σταρ αλοίμονο...:embarrest

athinoula85
02-06-2008, 03:22 PM
Ωραιο θεμα!! Συνηθως ενας καλα τοποθετημενος Κρονος στον 9ο δινει ενα μαθαηματικο μυαλο. Επισης η 22η μοιρα του αξονα Διδυμων -Τοξοτη βγαζει μαθηματικα μυαλα. Συνηθως ενας καλος 9ος δινει μια ταση για μορφωση , ενω αν ο κυβερνητης του 6ου ειναι στον 9ο μπορει να κανει ακαδημαικη καριερα. Επισης αρκετα μεσοδιαστηματα υποδηλωνουν τετοιου ειδους τασεις. Γενικα ειναι θεμα του συνολου του ωροσκοπιου.

Καλησπερα κ . Αντωνιου ! Οταν λετε ο κυβερνητης του 6ου να ειναι στον 9ο ? Εννοειτε ο κυβερνητης ( του 6ου - παρθενος ) της Παρθενου , ο Ερμης ? Αν βρισκεται ο Ερμης στον 9ο οικο ?:blink: ( Αν και εχω διαβασει για την παρουσια του Ερμη στον 9ο οικο οτι μπορει να δειχνει ανωτατη εκπαιδευση )

Η εννοειτε να το δουμε πιο προσωπικα ?.. Να το κοιταξουμε με βαση τον γενεθλιο χαρτη μας ? Για παραδειγμα καποιος που εχει τον 6ο οικο του στον υδροχοο ? Να κοιταξει αν ο Ουρανος ειναι στον 9ο ? ( ενα παραδειγματακι εφερα .. :embarrest )

starfish
02-06-2008, 05:49 PM
Λογικα εννοει στον προσωπικο σου χαρτη. Αν ομως εχεις ακμη του 6ου στην Παρθενο και εισαι και Παρθενος μαλλον δυσκολο εως αδυνατο να εχεις τον Ερμη στον 9ο! Αν θυμαμαι καλα, ο Ερμης δεν βρισκεται ποτε μακρυτερα απο 1 ζωδιο μπροστα η πισω απ αυτο που βρισκεται ο Ηλιος. :bigsmile:

athinoula85
02-06-2008, 06:19 PM
Λογικα εννοει στον προσωπικο σου χαρτη. Αν ομως εχεις ακμη του 6ου στην Παρθενο και εισαι και Παρθενος μαλλον δυσκολο εως αδυνατο να εχεις τον Ερμη στον 9ο! Αν θυμαμαι καλα, ο Ερμης δεν βρισκεται ποτε μακρυτερα απο 1 ζωδιο μπροστα η πισω απ αυτο που βρισκεται ο Ηλιος. :bigsmile:

Thanx για την απαντηση γλυκα !Ο ερμης μου ειναι στον 9ο , οπως και ο Ηλιος μου ( το ηλιακο μου ζωδιο - παρθενος ) :nuts:
Εχεις δικιο σε αυτο που λες για το που βρισκεται ο Ερμης συνηθως :love:

Toksotaki
02-06-2008, 08:08 PM
Η τεμπελια συνωνυμο του "δεν θελω να μαθω" ειναι σκληρες οψεις κυριως προσωπικων πλανητων με Ποσειδωνα...νομιζω οτι ο Διας η ο Πλουτωνας στον 10 οικο ειναι ενδεικτικοι για διασημοτητα και τυχη με την δουλεια...εξυπνα μυαλα παντος διαβασα πως εχουμε με εναν εντονο Ερμη στον χαρτη(πολλες οψεις)και κυριως συνοδο με Ουρανο που δινει αστρολογους,μαθηματικους... κατα συνεπεια θεωρω οτι ζωδια οπως ο Υδροχοος(εφευρετικος και πολυμηχανος)η ο τοξοτης(κυνερνητης Διας,επεκτασης και φιλοσοφιας) παρθενοι και διδυμοι(κυβερνητης Ερμης,αμεσης σχεσης με μαθηση) και κατα συνεπεια οι πλανητες που βρισκονται στον οικο αυτων 3,6,9,10(για καταξιωση)11 εχουν σχεση με την μαθηση

skorpion
02-06-2008, 08:22 PM
Ο ερμης μου ειναι στον τοξοτη στο τελος του 6ου οικου σε στενη συνοδο με ουρανο επισης τελος 6ου και Δια στον 7ο οχι τοσο στενη , μεσουρανημα σε υδροχοο και ενατο το ιδιο, τα μαθηματικα δε τα μπορω με τιποτααααα! υποψιαζομαι οτι φταιει ο τοξοτης γι αυτο!!!

starfish
02-06-2008, 08:43 PM
Ο ερμης μου ειναι στον τοξοτη στο τελος του 6ου οικου σε στενη συνοδο με ουρανο επισης τελος 6ου και Δια στον 7ο οχι τοσο στενη , μεσουρανημα σε υδροχοο και ενατο το ιδιο, τα μαθηματικα δε τα μπορω με τιποτααααα! υποψιαζομαι οτι φταιει ο τοξοτης γι αυτο!!!

Μπορει να φταινε και κακοι καθηγητες ή δασκαλοι!!! :bigsmile::cheesy:
**Υπαρχει και η φιλοσοφια των μαθηματικων!!!

Toksotaki
02-06-2008, 09:18 PM
Μπορει να φταινε και κακοι καθηγητες ή δασκαλοι!!! :bigsmile::cheesy:
**Υπαρχει και η φιλοσοφια των μαθηματικων!!!
lol!!!και εγω εχω οψη Ερμη με Ουρανου,συνοδο τα μαθηματικα δεν τα παω μια αλλα τρελαινομαι για αστρολογια οπως φανταζομαι και εσυ:idea:

BlackOrWhat
02-06-2008, 09:35 PM
Ο ερμης μου ειναι στον τοξοτη στο τελος του 6ου οικου σε στενη συνοδο με ουρανο επισης τελος 6ου και Δια στον 7ο οχι τοσο στενη , μεσουρανημα σε υδροχοο και ενατο το ιδιο, τα μαθηματικα δε τα μπορω με τιποτααααα! υποψιαζομαι οτι φταιει ο τοξοτης γι αυτο!!!

Λάθος υποψιάζεσαι...:bigsmile:

may
02-06-2008, 09:38 PM
Λάθος υποψιάζεσαι...:bigsmile:

Πολύ λάθος!!! :toung:

black moon
02-06-2008, 09:43 PM
Λογικά...υποθέτω δηλαδη,οτι για να είναι κανείς καλός στα μαθηματικά, θα πρέπει να έχει καλή σχεση Πλούτωνα ή ίσως και Κρόνου με Δία,Ερμή :unsure:

skorpion
02-06-2008, 09:55 PM
Δε ξερω τι μπορει να φταει αλλα γενικα με τα μαθηματα της θετικης ειχα μια αλλεργεια....η αστρολογια ναι μ αρεσει εφοσον υπαρχουν προγραμματα που τα υπολογιζουν ολα χιχιχιχι! Ενω λογοτεχνια κ ιστορια ας πουμε ηταν τα αγαπημενα μου!!! Ακομα και σ αυτο που σπουδαζω που μ αρεσει πολυ οταν γινεται πιο ''θετικο'' το πραγμα με χαλαει καπως χιχι! Γενικα οτι μ αρεσει και μ ενδιαφερει το βρισκω κατανοητο επισης οτι θεωρω σημαντικο το θυμαμαι ενω τα αλλα μετα απο μια σταση στη βραχυχρονη μνημη φευγουν χα χα χα!

ryssa
03-06-2008, 12:51 AM
sorry, αλλά νόμιζα πωs ανώτερεs σπουδέs έχουμε σε όλα τα πεδία και όχι μόνο μόνο στα αριθμάκια....!!!εγώ πάλι, έχονταs τελείώσει δύο σχολέs και με μεταπτυχιακό στο δρόμο , πωs και δεν έχω τίποτα απο όσα αναφέρονται ....!!! απορώ...!!!και σκέφτομαι.....!!!!

zeta1987
04-06-2008, 08:57 PM
Αυτό το θέμα με τον Κρόνο στον ένατο,οφείλω να ομολογήσω πως με διχάζει άν στην δική μου την περίπτωση είναι για καλό ή για κακό.Έχω στον ένατο:Ακμή στον τοξότη,Κρόνο,Αφροδίτη,Σελή η και σύνοδο Ήλιου με την ακμή του ένατου.Έχω μία ακόρεστη δίψα για μάθηση,είχα περάσει στην σχολή που ονειρευόμουν αλλά τελικά ήρθαν έτσι τα πράγματα που τα άφησα και συμβιβάστηκα με κάτι πιο λίγο.Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό που βρίσκεται ο Κρόνος στον ένατο μου οίκο,και συμπτωματικά οι ανώτατες σπουδές είναι το απωθημένο μου,απλά έχω απόφαση πως δεν θα το αφήσω έτσι.Και πιστεύω πως θα τα καταφέρω.Ο Κρόνος πάντως σίγουρα φέρνει και κάποια εμποδιάκια.:cry:

starfish
05-06-2008, 11:21 AM
Θα ειχε ενδιαφερον αν καποιο απο τα μελη μπορουσε να βρει τους χαρτες μεγαλων μαθηματικων-φυσικων, για να δουμε θεσεις που θα δικαιολογουσαν το μαθηματικο μυαλο και την ακαδημαϊκη καριερα!
Νομιζω πως θα πρεπει να συνδυαζουν το αναλυτικο/λογικο μυαλο με μια "διορατικη" ικανοτητα, με ικανοτητα εμπνευσης και διανοητικων αλματων! :bigsmile:
**Αν κι εχουμε ξεφυγει απο το αρχικο θεμα...

Λίλιαν Σίμου
05-06-2008, 12:47 PM
Σχετικά με την ερώτηση της starfish για τα άτομα με ικανότητα μαθηματικών και γεωμετρίας, επικρατεί το στοιχείο της Παρθένου (Ήλιος, Σελήνη, ωροσκόπος, κυβερνήτης ωροσκόπου) ή του Κρόνου σε εξέχουσα θέση στον χάρτη. Θα μπορούσε ένα επιστημονικό μυαλό να λειτουργεί και με τον Ερμή στον Υδροχόο, όπου έχω δει πολλά άτομα να σκέπτομαι με μαθηματικό τρόπο πολύ εύκολα.
Στην συνέχεια, πέρα από συνδυασμούς που περιλαμβάνουν στοιχεία που περιγράφω, υπάρχει για κάθε επάγγελμα στατιστική μελέτη ειδικών μοιρών που δηλώνει ικανότητα. Αυτές όμως μπορεί να είναι διάσπαρτες σε όλο το μήκος του ζωδιακού.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

black moon
05-06-2008, 12:54 PM
Nα υποθέσω κ.Σίμου οτι ο Πλούτωνας σχετίζεται περισσότερο με την οικονομολογία, παρά με τα μαθηματικά? Δεν ειναι λιγο σχετικά αυτα τα δύο?:unsure:

Λίλιαν Σίμου
05-06-2008, 01:18 PM
Αγαπητή black moon

Ο Πλούτωνας θα είναι καλός για επενδύσεις και για έρευνα. Στην ιατρική για παράδειγμα, είναι πολύ σημαντικός. Σίγουρα υπάρχουν παράγοντες που συνδυάζονται και στηρίζουν ένα θέμα ικανότητας σε σπουδές.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
05-06-2008, 01:52 PM
Ο ερμης μου ειναι στον τοξοτη στο τελος του 6ου οικου σε στενη συνοδο με ουρανο επισης τελος 6ου και Δια στον 7ο οχι τοσο στενη , μεσουρανημα σε υδροχοο και ενατο το ιδιο, τα μαθηματικα δε τα μπορω με τιποτααααα! υποψιαζομαι οτι φταιει ο τοξοτης γι αυτο!!!

Και εγω καλη μου σκορπινα με ερμη στον τοξοτη [πτωση] 2ο σκραμπας στα μαθηματικα ημουν ειμαι και θα ειμαι....:wacko:

friary
05-06-2008, 04:35 PM
Για αστρολογική ενημέρωση και μόνο :toung: να αναφέρω πως κι ο δικός μου Ερμής στους Ιχθύς, βλέπει νούμερα και νομίζει πως είναι σουαχίλι :blink:

Μαρία_Δ
05-06-2008, 05:57 PM
Για αστρολογική ενημέρωση και μόνο :toung: να αναφέρω πως κι ο δικός μου Ερμής στους Ιχθύς, βλέπει νούμερα και νομίζει πως είναι σουαχίλι :blink:


Και ο δικός μου που είναι στην Παρθένο το ίδιο ακριβώς νομίζει...:tease1:

deirdre
06-06-2008, 12:03 AM
ενδιαφερον το θεμα, εγω εχω τον
Δια στο ζυγο και στον 8ο οικο, επισης κρονο στο ζυγο και στον 8ο οικο,
και
οσον αφορα τους οικους ο 9ος οικος μου ειναι επισης στο ζυγο και νομιζω ο δεκατος οικος εχει σχεση με τα επαγγελματικα και τη θεση που θα εχει καποιος
10ο οικο εχω στο σκορπιο.
ποια αλλα σημεια κοιταζουμε σχετικα με σπουδες επαγγελματικα, για παραδειγμα μεταπτυχιακα ισως :) αν και αρκετα πραγματα που διαβασα σε σχεση με ερμηνεια του χαρτη μου εχουν σχεση με αυτο που σπουδασα.. :)

deirdre
06-06-2008, 12:10 AM
επισης ουρανος στο 10ο οικο και πλουτωνας στον 9ο :)

athinoula85
10-06-2008, 07:23 PM
Με βαση την απαντηση της κ. Σιμου και εχοντας τον Ηλιο μου γερα να κρατει στην Παρθενο:bigsmile: μια χαρα τα παω με τα μαθηματικα κ την γεωμετρια . Τα λατρευω κιολας ! :love: Στο λυκειο η ακομη και σε μικροτερες ταξεις μου την εδινε η εκθεση και η λογοτεχνια - οταν λεμε μου την εδινε :nuts: ........... Προτιμουσα να λυνω ασκησεις , εξισωσεις κ γενικα δεν μπορουσα να στιψω το μαθηματικο μυαλο μου να γραψει εκθεση πανω απο 14 :laugh: ( ημουν στην θετικη κατευθυνση - μαθ, φυσ, χημ, βιο)
Αν και με βαση αυτη την προυποθεση ( Ηλιος , Σεληνη , Ωροσκοπος , Κυβερνητης ) της Παρθενου , μπορω να πω για την κολλητη μου που εχει ωροσκοπο Παρθενο οτι δεν τα παει καλα με τα μαθηματικα - ειναι παιδι της θεωριτικης :cheesy: ( Ευτυχως που ελυνα και τις δικες της ασκησεις στο πανεπιστημιο .... :bigsmile: )

aries engineer
11-06-2008, 10:26 AM
Oι Παρθενοι..ειναι καλοι σε ολα..γιατι ειναι συνεπεις εχουν προγραμμα κλπ κλπ...αλλα θεωρω οτι ειναι καλοι σε "απλα" μαθηματικα και σε φυσικοχημεια..απο εκει και περα απαιτουνται και αλλα προσοντα..Οι θετικες επιστημες χρειαζονται τα παραπανω μεχρι ενος σημειου..απο εκει και περα αυτα αχρηστευονται γιατι μπαινει η φαντασια ..η ανισορροπια..και μια δοση τρελας!!!!!Νομιζω οτι στοιχεια Υδροχοου και Διδυμου κρινονται απαραιτητα!!!!:nuts::nuts:

athinoula85
11-06-2008, 09:20 PM
Καλα δεν ειμαι και ο τρελος επιστημων :bigsmile:. Τι φανταστηκες ? Να ειμαι σε ενα εργαστηριο απο το πρωι μεχρι το βραδυ , να κανω πειραματα και πουφφφφφ ... ??? Να εχω και ηλεκτρισμενα μαλλια ? :laugh:
Εξαλλου δεν σπουδαζω Εφαρμοσμενα Μαθηματικα :toung: . Ειμαι στον τομεα της υγειας . Αναφερθηκα σε αυτα (στα μαθηματικα , γεωμετριες , φυσικοχημειες κτλ .. ) γιατι οπως και να χει στο 1ο ετος σπουδων τα περναμε μια δοση και αυτα .

Τωρα και με τον κυβερνητη της Παρθενου - Ερμη στον 9ο , να και οι ανωτατες σπουδες :nuts: ... Καλα ναι σιγουρα και στοιχεια δυδιμου και υδροχοου θα πουν πολλα !

Ξερω εναν γνωστο μου Δυδιμο ( δεν ξερω τον ωροσκοπο του δυστυχως ) . Το παλικαρι ειναι κορυφαιο σε αυτες τις επιστημες , ασχετα αν σπουδαζει στο Πολυτεχνειο . Ειναι πολυ μυαλομενο ατομο . Και ειχε και αυτος την τυχη να γραφει ασχημα εκθεση :cheesy:( με βαση το προηγουμενο ποστ μου ) .
Επισης μια καλη μου φιλη Υδροχοινα ( επισης δεν ξερω ωροσκοπο ) Τα πιανει πολυ καλα . Τα καταλαβαινει , πως το λενε ?

ΥΓ: Αυτο που αναφερθηκα σε καποια γνωστα μου ατομα ηταν πολυ γενικευμενο .Εξαλλου απο το ηλιακο ζωδιο και μονο δεν μπορουμε να κρινουμε για τετοιες κλισεις ? Σωστα ? :embarrest Απλα αναφερθηκα γιατι ειναι Δυδιμοι και Υδροχοοι .

starfish
12-06-2008, 09:47 AM
Πολυ ωραιες και ενδιαφερουσες αποψεις, αλλα να υποθεσω οτι οι χιλιαδες των παιδιων που περνανε σε ενα Πανεπιστημιο ή ΤΕΙ θα εχουν οπωσδηποτε τα στοιχεια που προαναφερθηκαν;
Μην ξεχνατε επισης οτι σημερα το να περασει ενα παιδι στο Πανεπιστημιο ειναι δεδομενη απαιτηση των γονιων [και κατ΄ επεκταση του περιβαλλοντος] την οποια το παιδι εσωτερικευει. Μετα ερχεται η κλιση του καθενος, και στο τελος στοιχεια του χαρακτηρα που θα κανουν πραγματικοτητα την εισοδο σε ανωτατη σχολη. Νομιζω πως θα επρεπε να κοιταζει κανεις τον χαρτη πιο πλατια.
** Επιστημες δεν ειναι μονο οι θετικες, αρα δεν χρειαζεται μονο το "τετραγωνο μυαλο".
**Επισης ας μην μπερδευουμε τις σπουδες με την ακαδημαϊκη καριερα. Το ενα προϋποθετει το αλλο, αλλα δεν ειναι αυτονοητη καταληξη. :bigsmile::bigsmile:

athinoula85
12-06-2008, 02:29 PM
Ας δωσουμε την ορολογια των 'ανωτατων σπουδων ' . Τι καταλαβαινει ο καθενας μας οταν λεει ανωτατες σπουδες ? Ποιες ειναι οι ανωτατες σπουδες ? Οι σπουδες σε ενα Πανεπιστημιο ? ή Ενα μεταπτυχιακο ?
( Αν και η καταξιωση θα φανει απο τον 10ο οικο )...
Σιγουρα Επιστημες δεν ειναι μονο οι θετικες . ΑΛΟΙΜΟΝΟ ! Απλα καποιοι ανθρωποι εχουν καποιες κλισεις σε αυτες τις επιστημες και καποιοι αλλοι οχι . Οπως και αντιστοιχα καποιοι ανθρωποι εχουν κλισεις σε επιστημες θεωρητικες . Καποιοι ειναι καλοι σε καποια πραγματα και καποιοι οχι .! Ειναι πολυ απλο . Κανεις δεν ανερεσαι οτι χρειαζονται η δεν χρειαζονται οι θετικες επιστημες . Απλα πιστευω και με βαση σε αυτο που ειμαστε καλοι , αυτο αντιστοιχα και επιλεγουμε . ( Πχ ξεροντας οτι σε καποιον δεν αρεσουν τα θεωρητικα , δεν θα επελεγε ποτε να γινει καθηγητης/τρια . )

alexb
12-06-2008, 03:48 PM
Συνηθως ενας καλα τοποθετημενος Κρονος στον 9ο δινει ενα μαθαηματικο μυαλο. Επισης η 22η μοιρα του αξονα Διδυμων -Τοξοτη βγαζει μαθηματικα μυαλα. Συνηθως ενας καλος 9ος δινει μια ταση για μορφωση , ενω αν ο κυβερνητης του 6ου ειναι στον 9ο μπορει να κανει ακαδημαικη καριερα. Επισης αρκετα μεσοδιαστηματα υποδηλωνουν τετοιου ειδους τασεις. Γενικα ειναι θεμα του συνολου του ωροσκοπιου.

Κε Αντωνίου έχω διαβάσει ότι στην 21 μοίρα του Ζυγού έχει έξαρση ο Κρόνος.
Ενας Ηλιος στην 21.22" του ζυγού και ακμή 9ου στις 22.10 του ζυγού μπορεί να θεωρηθεί ότι ο 9ος φέρει κρόνια χαρακτηριστικά? Η θέση αυτη του ήλιου και της ακμής του 9ου έχει όψη εξαγώνου με τον Κρόνο στον 11ο σε σύνοδο με τον Ουρανό. Ο 9ος επίσης εμπεριέχει τον Πλούτωνα (11.40") στον Σκορπιό. Ο κυβερνήτης του 6ου (Σελήνη) βρίσκεται στον 10 οίκο του.
Υπάρχει τάση το άτομο αυτό να κάνει ανώτερες σπουδές?

Ευχαριστώ

black moon
12-06-2008, 03:55 PM
Κε Αντωνίου έχω διαβάσει ότι στην 21 μοίρα του Ζυγού έχει έξαρση ο Κρόνος.
Ενας Ηλιος στην 21.22" του ζυγού και ακμή 9ου στις 22.10 του ζυγού μπορεί να θεωρηθεί ότι ο 9ος φέρει κρόνια χαρακτηριστικά? Η θέση αυτη του ήλιου και της ακμής του 9ου έχει όψη εξαγώνου με τον Κρόνο στον 11ο σε σύνοδο με τον Ουρανό. Ο 9ος επίσης εμπεριέχει τον Πλούτωνα (11.40") στον Σκορπιό. Ο κυβερνήτης του 6ου (Σελήνη) βρίσκεται στον 10 οίκο του.
Υπάρχει τάση το άτομο αυτό να κάνει ανώτερες σπουδές?

Ευχαριστώ

Γειά σου Αλεξάνδρα!:bigsmile:

Επίσης εκει (γυρω στις 21 με 22 του Ζυγού αν θυμαμαι καλά) ειναι ενας απλανής...ο Αρκτουρος,που φέρνει δημοτικοτητα,δοξα, τιμες, τυχη....,για ψαξτο λιγο καλύτερα - για το οτι ο 9ος φερει Κρόνια χαρακτηριστικά λεω!!! :love:

alexb
12-06-2008, 04:56 PM
Γειά σου Αλεξάνδρα!:bigsmile:

Επίσης εκει (γυρω στις 21 με 22 του Ζυγού αν θυμαμαι καλά) ειναι ενας απλανής...ο Αρκτουρος,που φέρνει δημοτικοτητα,δοξα, τιμες, τυχη....,για ψαξτο λιγο καλύτερα - για το οτι ο 9ος φερει Κρόνια χαρακτηριστικά λεω!!! :love:

Γειά σου Ράνια!!

Στα κιτάπια μου περί αστρολογίας έχω έναν πίνακα με τους απλανής αστέρες όπου :

Στο Ζυγό στις :
22.09 είναι ο απλανής Foreman (Ηγετικές ικανότητες, Ναυάγια, προβλήματα όρασης και ακοής)
23.50 είναι ο Spica (Πολύ ευνοϊκή, επιτυχίες, πλούτη, νίκες, τιμές, δόξα. Γωνιακή σε σύνοδο με δυσμενείς πλανήτες δείχνει τραγική πτώση μετά από σύντομη άνοδο.
24.14 είναι ο Αrcturus (όπως ο Spica, Θεωρείται ευνοϊκός και φέρνει τύχη).

Είπα κουταμάρα για τα Κρόνια χαρακτηριστικά;:unsure:

black moon
12-06-2008, 05:21 PM
Οχι βεβαια...δεν θυμόμουνα ακριβως...γι'αυτο σου ειπα ψαχτο!

Αυτη τη στιγμή δεν μπορω να τσεκάρω....

:love::love:

ZorZeta
12-06-2008, 06:26 PM
Γειά σου Ράνια!!

Στα κιτάπια μου περί αστρολογίας έχω έναν πίνακα με τους απλανής αστέρες όπου :

Στο Ζυγό στις :
22.09 είναι ο απλανής Foreman (Ηγετικές ικανότητες, Ναυάγια, προβλήματα όρασης και ακοής)
23.50 είναι ο Spica (Πολύ ευνοϊκή, επιτυχίες, πλούτη, νίκες, τιμές, δόξα. Γωνιακή σε σύνοδο με δυσμενείς πλανήτες δείχνει τραγική πτώση μετά από σύντομη άνοδο.
24.14 είναι ο Αrcturus (όπως ο Spica, Θεωρείται ευνοϊκός και φέρνει τύχη).

Είπα κουταμάρα για τα Κρόνια χαρακτηριστικά;:unsure:

Καλά, ασχετο βέβαια, αλλά βρήκα και κάτι καλό βρε παιδιά γιαυτό συγχωρήστε με:embarrest.
έχω Mc στις 23,25 του Ζυγού,
Σελήνη στις 23,24 του Ζυγού και
Ερμή στις 14,39 του Ζυγού. Τι ανοχή δίνουμε στους απλανείς, ξέρετε?:unsure:

Maroulita
12-06-2008, 06:28 PM
Καλά, ασχετο βέβαια, αλλά βρήκα και κάτι καλό βρε παιδιά γιαυτό συγχωρήστε με:embarrest.
έχω Mc στις 23,25 του Ζυγού,
Σελήνη στις 23,24 του Ζυγού και
Ερμή στις 14,39 του Ζυγού. Τι ανοχή δίνουμε στους απλανείς, ξέρετε?:unsure:


Οὐτε μια μοιρα αν θυμάμαι καλά.... :unsure:

black moon
12-06-2008, 06:32 PM
Eγω πάλι ξερω μέχρι μία μοιρα :unsure::unsure:



ΥΓ, Αλεξάνδρα εισαι απόλυτα σωστή.....:bigsmile:

Maroulita
12-06-2008, 06:37 PM
Eγω πάλι ξερω μέχρι μία μοιρα :unsure::unsure:



ΥΓ, Αλεξάνδρα εισαι απόλυτα σωστή.....:bigsmile:

Είχα στο μυαλό μου το +/-... Το διασταύρωσα, Ράνια μου, είναι μεχρι μια μοιρα. Όσο πιο στενή τόσο καλύτερα... :wacko:

marian_music
12-06-2008, 09:48 PM
Αν δεν υπάρχει κανένας πλανήτης στον 10 σημαίνει ότι είναι σκράπας???? :blink:

Λίλιαν Σίμου
12-06-2008, 09:53 PM
Αν δεν υπάρχει κανένας πλανήτης στον 10 σημαίνει ότι είναι σκράπας???? :blink:

Καθόλου! Εκτός του ότι το θέμα της ευφυΐας μελετάται από αρκετά άλλα στοιχεία (Ερμής και όψεις, 3ος/9ος οίκος κλπ) ο 10ος οίκος έχει σχέση με τη φήμη μας. Επομένως όχι με την εξυπνάδα μας. Φήμη μπορεί να έχει κι ένας καλλιτέχνης, όπως κι ένας παράνομος που γίνεται γνωστός από τη δράση του.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

aries engineer
13-06-2008, 10:01 AM
Ας δωσουμε την ορολογια των 'ανωτατων σπουδων ' . Τι καταλαβαινει ο καθενας μας οταν λεει ανωτατες σπουδες ? Ποιες ειναι οι ανωτατες σπουδες ? Οι σπουδες σε ενα Πανεπιστημιο ? ή Ενα μεταπτυχιακο ?
( Αν και η καταξιωση θα φανει απο τον 10ο οικο )...
Σιγουρα Επιστημες δεν ειναι μονο οι θετικες . ΑΛΟΙΜΟΝΟ ! Απλα καποιοι ανθρωποι εχουν καποιες κλισεις σε αυτες τις επιστημες και καποιοι αλλοι οχι . Οπως και αντιστοιχα καποιοι ανθρωποι εχουν κλισεις σε επιστημες θεωρητικες . Καποιοι ειναι καλοι σε καποια πραγματα και καποιοι οχι .! Ειναι πολυ απλο . Κανεις δεν ανερεσαι οτι χρειαζονται η δεν χρειαζονται οι θετικες επιστημες . Απλα πιστευω και με βαση σε αυτο που ειμαστε καλοι , αυτο αντιστοιχα και επιλεγουμε . ( Πχ ξεροντας οτι σε καποιον δεν αρεσουν τα θεωρητικα , δεν θα επελεγε ποτε να γινει καθηγητης/τρια . )


Εχεις δικιο...:bigsmile::bigsmile:Βεβαια αυτο το περι καταξιωσης απο τον 10ο ηταν μια γροθια στη κοιλια....Κενος 10ος οικος...Ενα Αιγοκερι περιφερεται εκει μεσα..:wacko::wacko:Πανε τα ονειρα που ειχα για διασημοτητα !!!!!!!!!!:nuts:

Maroulita
13-06-2008, 10:48 AM
Εχεις δικιο...:bigsmile::bigsmile:Βεβαια αυτο το περι καταξιωσης απο τον 10ο ηταν μια γροθια στη κοιλια....Κενος 10ος οικος...Ενα Αιγοκερι περιφερεται εκει μεσα..:wacko::wacko:Πανε τα ονειρα που ειχα για διασημοτητα !!!!!!!!!!:nuts:

Μια χαρα μεσουράνημα έχεις... :bigsmile:

aries engineer
13-06-2008, 10:58 AM
Μια χαρα μεσουράνημα έχεις... :bigsmile:

Αστα γιατρε μου...Την βλεπω εγω την ...μεταθανατον καταξιωση!!!!!:bigsmile::bigsmile:

athinoula85
13-06-2008, 11:43 AM
Αστα γιατρε μου...Την βλεπω εγω την ...μεταθανατον καταξιωση!!!!!:bigsmile::bigsmile:

Γιατι βρε ? Θα συμφωνησω με την Dr.Maroulita . Οντως μια χαρα ειναι καλε ... :bigsmile: Αφου εχεις 10ο στον Αιγοκερω , ισα - ισα κιολας .:cheesy:

starfish
13-06-2008, 11:44 AM
Αστα γιατρε μου...Την βλεπω εγω την ...μεταθανατον καταξιωση!!!!!:bigsmile::bigsmile:

Καλλιο αργα παρα ποτε, αφου το εχεις τοοοσο αναγκη!!:cheesy::cheesy:

oliakon
13-06-2008, 11:40 PM
ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ 10ο ΟΙΚΟ ΣΤΟΝ ΙΧΘΥ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ? ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ.........

Μητσάκος
14-06-2008, 06:13 AM
Ας δωσουμε την ορολογια των 'ανωτατων σπουδων ' . Τι καταλαβαινει ο καθενας μας οταν λεει ανωτατες σπουδες ? Ποιες ειναι οι ανωτατες σπουδες ? Οι σπουδες σε ενα Πανεπιστημιο ? ή Ενα μεταπτυχιακο ?
( Αν και η καταξιωση θα φανει απο τον 10ο οικο )...
......
Ανεξάρτητα από το τι καταλαβαίνει ο καθένας και για να υπάρχει κοινή βάση συνεννόησης, το πράγμα έχει ως εξής: η εκπαίδευση στην Ελλάδα, αλλά και αλλαχού, χωρίζεται σε τρία στάδια, α) την στοιχειώδη/κατώτερη, β) τη μέση και γ) την ανώτερη/ανώτατη. Χονδρικά για να καταλάβουμε τον διαχωρισμό, η α) είναι το Δημοτικό/Γυμνάσιο, η β) το Λύκειο και η γ) ΤΕΙ/ΑΕΙ. ¶ρα όταν μιλάμε για ανώτατες σπουδές εννοούμε από ΑΕΙ και πάνω. Το λέει και το αρκτικόλεκτο: Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ιδρυμα.

athinoula85
14-06-2008, 01:32 PM
Ανεξάρτητα από το τι καταλαβαίνει ο καθένας και για να υπάρχει κοινή βάση συνεννόησης, το πράγμα έχει ως εξής: η εκπαίδευση στην Ελλάδα, αλλά και αλλαχού, χωρίζεται σε τρία στάδια, α) την στοιχειώδη/κατώτερη, β) τη μέση και γ) την ανώτερη/ανώτατη. Χονδρικά για να καταλάβουμε τον διαχωρισμό, η α) είναι το Δημοτικό/Γυμνάσιο, η β) το Λύκειο και η γ) ΤΕΙ/ΑΕΙ. ¶ρα όταν μιλάμε για ανώτατες σπουδές εννοούμε από ΑΕΙ και πάνω. Το λέει και το αρκτικόλεκτο: Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ιδρυμα.

Εισαι κατατοπιστικος οπως παντα ! :bigsmile: Και εγω αυτην την εντυπωση ειχα . :embarrest Ευχαριστω οπως και να χει !!! :love:

starfish
15-06-2008, 01:12 AM
Ανεξάρτητα από το τι καταλαβαίνει ο καθένας και για να υπάρχει κοινή βάση συνεννόησης, το πράγμα έχει ως εξής: η εκπαίδευση στην Ελλάδα, αλλά και αλλαχού, χωρίζεται σε τρία στάδια, α) την στοιχειώδη/κατώτερη, β) τη μέση και γ) την ανώτερη/ανώτατη. Χονδρικά για να καταλάβουμε τον διαχωρισμό, η α) είναι το Δημοτικό/Γυμνάσιο, η β) το Λύκειο και η γ) ΤΕΙ/ΑΕΙ. ¶ρα όταν μιλάμε για ανώτατες σπουδές εννοούμε από ΑΕΙ και πάνω. Το λέει και το αρκτικόλεκτο: Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ιδρυμα.

Τα ΤΕΙ ανηκουν στην ανωτατη εκπαιδευση με τεχνολογικη κατευθυνση.
Τυπικα τουλαχιστον ...:weird:

kiaRRa
15-06-2008, 02:03 AM
Ναι πλέον είναι ΑΤΕΙ.

Οπότε λογίζονται και αυτά ως ανώτατες σπουδες. Αλλα και ανευ αυτου ανώτατες λέμε της τριτοβάθμιας εκπαιδευσης. Και σε αυτά εντάσσονται και τα ΤΕΙ.

onecode
29-09-2009, 04:32 PM
Καλησπέρα, τώρα προσπαθώ να μάθω καποια πράγματα για την αστρολογία και παρακολουθόντας αυτό το θέμα ήθελα να δώ ποιον πλανήτη έχω στον 9ο οικο άλλα ο γενέθλιος χάρτης μου δεν το δείχνει (ή δεν το καταλαβαίνω) είμαι μαθηματικός (περιμένω τώρα τα αποτελεσματα από το τελευταιο μαθημα για να πάρω το πολυποθητο πτυχίο) κ έχω περιεργεια να δώ ποιον πλανήτη έχω στον 9ο οικο.
οποιος έχει την καλοσύνη ασ με βοηθησει
ημερομηνια γέννησης. 28/08/84
ώρα 06.15 π.μ
πόλη αθήνα.
ευχαριστώ
Y.Γ έχω το κλήρο της τυχης στον κριό όπως και ο αινσταιν κ ο ισαακ νευτωνας.. (λέτε?)

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
29-09-2009, 09:00 PM
Y.Γ έχω το κλήρο της τυχης στον κριό όπως και ο αινσταιν κ ο ισαακ νευτωνας.. (λέτε?)

Α.. και εγω εκει τον εχω αλλα εβγαλα την ανωτατη παντρευτικη:cheesy::laugh:


τα καλυτερα σου ευχομαι παντως!

Δ.Κ:love:

zw_epimenontas
10-12-2009, 05:35 AM
καπου διαβασα για τον 9ο οικο σε αυτο το θεμα! τεσπα εγω εχω βρει πως στον 9ο οικο μου ειναι ο πλουτων και λεει πραματα ποθ μ αρεσαν κ οντως ετσι ειναι :love: λεει οτι παιζει να εχω μαντικες ικανοτητες και ειναι πιθανων να βιωσω υπερβατικες εμπειριες αστρικα ταξιδια κατα τον υπνο μου! τελειο ειναι και καμια φορα γινετε ! αχ ανατριχιασα !!!!:blink: οταν ομως καποιος δεν εχει τπτ στον 9 οικο? σημενει κατι?

kinky_skorpina
10-12-2009, 12:19 PM
Καλημέρα παιδιά!!!Οπως πολύ σωστά επισημάνθηκε ο 9ος οίκος,με φυσικό κυβερνήτη το Δία, έχει να κάνει με θέματα σπουδών και δει με την πανεπιστημιακή εκπαίδευση, ως ένα μέσο διεύρυνσης των πνευματικών οριζόντων.Εδω εντοπίζει κανείς ίχνη της ιδεαλιστικής και φιλοσοφικής οπτικής μας.
Επίσης ο νόμος,ο εκδόσεις,τα μακρινά ταξίδια και η λογοτεχνία, η ενόραση, η φιλοσοφία και η δικαιοσύνη σχετίζονται με αυτό τον οίκο,καθώς επίσης και τα όνειρα και ο ηθικός κώδικας. Ο ένατος οίκος μπορεί να βοηθήσει ένα άτομο να αποφασίσει ή όχι ένα ταξίδι,ή κάποιον που τελειώνει το σχολείο και σκέφτεται αν θα συνεχίσει ή οχι τις σπουδές του(καθώς στη θετική του έκφραση δίνει συνεχή ανάγκη για μελέτη και απόκτηση γνώσεων).Εαν οι επιρροές απο αυτόν τον οίκο στο γενέθλιο χάρτη είναι θετικές,αυτό είναι μια αριστη ενδειξη για κάποιον που θέλει να ζήσει στο εξωτερικό, να εργαστεί στις ταξιδιωτικές επιχειρήσεις ή το εξαγωγικό εμπόριο ή να ασχοληθεί με τη διδασκαλία-συνήθως σε πανεπιστημιακό επίπεδο.Τέτοιες ενδείξεις ενισχύονται αν υπάρχουν πλανήτες στον 9ο,τονισμένος Δίας(σε θέση έξαρσης,κυριαρχίας απο ζώδιο ή οίκο, ο Δίας να είναι κυβερνήτης του χάρτη ή σε σύνοδο με τον Ωροσκόπο απο τον 1ο ή το 12ο οίκο) και υπάρχουν ισχυρές όψεις του Δία(ειδικά η σύνοδος του Δία με τον Ερμή,τον Κρόνο και το Βόρειο Δεσμό).
Στον ένατο οίκο κρύβονται οι οραματισμοί μας, καθώς εκεί ψάχνουμε το αληθινό νόημα της ζωής.Αυτός ο οίκος μοιάζει με πόρτα που ανοίγουμε σε έναν άλλο κόσμο ή με ένα παράθυρο με θέα,καθαρή ή οχι,ανάλογα με τη θέση των πλανητών.Οι πλανήτες εκεί δείχνουν τον τρόπο που ανταποκρινόμαστε στις πνευματικές μας ανάγκες και την πνευματική τροη που έχει ανάγκη η σκέψη μας.Ο Ποσειδώνας στον 9ο θα μας σπρώξει προς το μυστικισμό, ο Κρόνος στη θρησκεία ή το δογματισμό, ο Πλούτωνας στο φανατισμό (αν δε προσέξουμε), ενώ ο Ουρανός μπορεί ακόμα και να αλλάξει την κοσμοθεωρία μας.
Αν δεν υπάρχουν πλανήτες στον 9ο,δε σημαίνει τοτι το άτομο δε θα επιθυμεί να σπουδάσει...!!:love: πρέπει να εντοπίσουμε την ακμή του 9ου οίκου,σε ποιό ζώδιο είναι και ποιός είναι ο κυβερνήτης του ζωδίου αυτού και σε ποιόν οίκο ειναι και τί όψεις κάνει.

malnti
29-12-2009, 08:09 AM
Κατόπιν όλων των ανωτέρω, εαν κατάλαβα καλά, η τύχη μου να περάσω επιτέλους μετά απο 10 χρόνια προσπάθειας στο ΕΑΠ (ανοικτό πανεπιστήμιο) έχει να κάνει με τον Αρη στο Λέοντα (ήλιος μου), τον γενέθλιο άρη στον 9 οίκο και τον κρόνο στον Ζυγό (οροσκόπος).

Το ερώτημα είναι εαν έχω την υπομονή και την επιμονή να ολοκληρώσω τις σπουδές και απο που φαίνεται αυτό.:unsure:

Ευχαριστώ:love:

wind*1
29-12-2009, 12:49 PM
Καλή μου malnti,

εάν είχες την υπομονή να προσπαθείς για μια 10ετία να πετύχεις τον στόχο σου να περάσεις στο ΕΑΠ, δεν νομίζω ότι θα τα παρατήσεις τώρα που τα κατάφερες...Νομίζω ότι επιμονή και υπομονή τα διαθέτεις και το έχεις ήδη αποδείξει!
Σου εύχομαι από καρδιάς καλή επιτυχία με τις σπουδές σου!!!!

Φιλικά,
wind*1

silia
17-01-2010, 10:42 AM
Ωραιο θεμα!! Συνηθως ενας καλα τοποθετημενος Κρονος στον 9ο δινει ενα μαθαηματικο μυαλο. Επισης η 22η μοιρα του αξονα Διδυμων -Τοξοτη βγαζει μαθηματικα μυαλα. Συνηθως ενας καλος 9ος δινει μια ταση για μορφωση , ενω αν ο κυβερνητης του 6ου ειναι στον 9ο μπορει να κανει ακαδημαικη καριερα. Επισης αρκετα μεσοδιαστηματα υποδηλωνουν τετοιου ειδους τασεις. Γενικα ειναι θεμα του συνολου του ωροσκοπιου.

Καλημερα σας.Διαβασα προσεκτικα ολο το θεμα με ολες τις απαντησεις..αλλα επειδη δεν ειμαι γνωστης των θεματων ηθελα οποiος μπορει κι εχει λιγο χρονο ας μου απαντησει:κρονος στον 9ο,στον καρκινο,που κανει συνοδο με μεσουρανημα,τετραγωνο με ωροσκοπο,εξαγωνο με ερμη,τριγωνο με αρη, ακμη 9ου στους διδυμους ,αφροδιτη επισης στον 9ο ,καλες οψεις ερμη γενικα που ειναι στον ταυρο στον 8ο αλλα ο 10ος εχει μονο τη Λιλιθ και η ακμη του ειναι στον καρκινο, η σεληνη στον 4ο η οποια κανει αντιθεση με μεσουρανημα ,τετραγωνο με ωροσκοπο, αντιθεση με κρονο, τριγωνο με ερμη ,χιαστι αφροδιτη και καποιες αλλες οψεις με αλλους πλανητες τι μπορει να δειχνει για ενα παιδι?οσον αφορα τη μαθηση ?οχι τιποτ΄αλλο να μην την πιεζω αδικα για ολα..ευχαριστω πολυ !!

alex00
18-01-2010, 11:00 AM
καλημέρα σας!!!
Οταν ο 10ος οίκος ειναι στον καρκίνο όπου έχω τον βόρειο δεσμό μου κ το μεσουράνημα μου(πάλι στον καρκινος)τι ακριβώς δηλώνει?
το ρωτώ γιατι σκοπέυω να ξανά δώσω εξετάσεις!!!

Μητσάκος
18-01-2010, 11:12 AM
καλημέρα σας!!!
Οταν ο 10ος οίκος ειναι στον καρκίνο όπου έχω τον βόρειο δεσμό μου κ το μεσουράνημα μου(πάλι στον καρκινος)τι ακριβώς δηλώνει?
το ρωτώ γιατι σκοπέυω να ξανά δώσω εξετάσεις!!!

http://www.myhoroscope.gr/17-%EF%DF%EA%EF%E9-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF%F2-%F4%FD%F0%EF%E9-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF%F5/8381-%F4%EF-%EC%E5%F3%EF%F5%F1%DC%ED%E7%EC%E1-%EA%E1%E9-%E7-%F3%E7%EC%E1%F3%DF%E1-%F4%EF%F5.html

http://www.myhoroscope.gr/38-%EA%E1%F1%EC%E9%EA%DE-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1/412-%EF%E9-%E4%E5%F3%EC%EF%DF-%F4%E7%F2-%F3%E5%EB%DE%ED%E7%F2-%F3%F4%EF%F5%F2-%EF%DF%EA%EF%F5%F2.html

http://www.myhoroscope.gr/38-%EA%E1%F1%EC%E9%EA%DE-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1/407-%EF%E9-%E4%E5%F3%EC%EF%DF-%F4%E7%F2-%F3%E5%EB%DE%ED%E7%F2-%F3%F4%E1-%E6%FE%E4%E9%E1.html
:bigsmile:

alex00
18-01-2010, 11:41 AM
Μητσάκο,σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορά!!!Perfect

tzortzia
22-02-2010, 06:25 PM
Αναρωτιέμαι αν ο Δίας στον 9ο στην Παρθένο,ο Κρόνος στην Παρθένο στον 9ο,ο Πλούτωνας στον Ζυγό στον 10ο και ο Ερμής στον Τοξότη στον 12ο δείχνουν ακαδημαική καριέρα,η ακμή του 9ου οίκου ξεκινάει απο το Λέων και εμπεριέχεται η Παρθένος μιας και το μεσουράνημα ειναι στο ζυγό!!!(ζώδιο Σκορπιός,ωροσκόπος Τοξότης)!!Απο πρώτη ματιά και από τα λίγα που γνωρίζω υφίσταται κάποια εύνοια,σωστα???
Περιμένω την βοηθεία σας να ξεμπερδευτώ....:bigsmile: