PDA

View Full Version : Οι «σύζυγοι» των… «εραστών» της αστρολογίας.



katiakiss
12-10-2010, 12:13 PM
Αγαπητά μέλη αυτής της κοινότητας, είναι γνωστό σε όλους πια ότι αυτοαποκαλούμαστε «εραστές της αστρολογίας».
Είναι εύηχη λέξη η λέξη «εραστές», γιατί υποσυνείδητα συνδέεται με επιθυμία, πάθος, ένταση και πολλά άλλα ευχάριστα συναισθήματα.
Ο «εραστής» , αντίθετα από τον «σύζυγο», δεν έχει βαρετές υποχρεώσεις, ούτε θα σου πει τα ίδια και τα ίδια μέσα στον πολύτιμο χρόνο ενός ραντεβού.

Ως εραστές συναντιόμαστε σε ένα ραντεβού ενός θέματος και εκεί που συζητάμε ευχάριστα, παρεμβάλλονται οι «σύζυγοι» με τις γνωστές ερωτήσεις τους: «Έχω την Σελήνη μου στον 4ο και στον Τοξότη και κάνει τετράγωνο με τον Πλούτωνα στον 7ο στην Παρθένο. Αυτό τι σημαίνει;» Εκείνη την ώρα είναι σαν να σου λέει ο εραστής σου στο τηλέφωνο πόσο πολύ σε έχει επιθυμήσει και από μέσα να ακούς τον σύζυγο να σου φωνάζει: «Το πουκάμισό μου το μπλε το έχεις σιδερώσει; Δεν το βλέπω στην ντουλάπα! Ούτε το παντελόνι το γκρι!»
Θέλω μόνο αλήθειες! Δεν σου έρχεται να ουρλιάξεις «Ψάξε!»;
Ολόκληρη ντουλάπα ρούχα… (ολόκληρη βάση δεδομένων μέσα στο my horoscope!) …με συρτάρια, πατάρια και καταπακτές…κάπου θα είναι αυτό το πουκάμισο το μπλε! Ψάξε!
¶σε που τις περισσότερες φορές, το «πουκάμισο» συνοδεύεται από όλο το υπόλοιπο ντύσιμο. Σελήνη, Αφροδίτη, Κρόνος, ¶ρης… Φανέλα, κάλτσες, σώβρακο, τα πέδιλα του σκι, το κασκόλ που του είχε κάνει δώρο ο κουμπάρος στη γιορτή του… Απαιτεί να κλείσεις το τηλεφώνημα του εραστή σου στα μούτρα και να τρέξεις να ψάξεις τα πάντα όλα!
Όσο και να τον αγαπάς και να τον εκτιμάς και να τον καταλαβαίνεις, θα σου τη σπάσει! Ακόμα κι αν δεν κάνεις τίποτα από όσα σου ζητήσει, θα σου τη σπάσει και μόνο που ακούς την απαιτητική φωνή του (την άσχετη παρεμβολή του).
Εντάξει το πουκάμισο, εντάξει και η κάλτσα. Αλλά τα πέδιλα του σκι, γιατί; Είπαμε της γριάς… Και αυτή κάνει αυτό που καταλαβαίνει!
Σε ποιο παρασύμπαν ο «σύζυγος» είναι πιο ευχάριστος από τον «εραστή»;

Επειδή μένουμε κάτω από την ίδια στέγη, κάποιες φορές, όταν μας πιάνουν οι τύψεις και είμαστε στα καλά μας… Και μας το πει και γλυκά… Λέμε, άντε, ας του σιδερώσω και ένα παντελόνι. Εκείνος με τη σειρά του μας ευχαριστεί και ανταποδίδει με το να μας φέρει άλλα πέντε πουκάμισα… (5 όψεις εκ των οποίων οι 3 είναι λάθος)….να τους κάνουμε ένα πατηματάκι.
Εκείνη την ώρα βέβαια, θέλεις να πεις, γιατί δεν τα πας στο καθαριστήριο…(γιατί δεν πας σε έναν αστρολόγο)…αλλά λες, κρίση έχουμε, ας μην τον πικράνω. Φυσικά, αν περιόριζε ένα κομμωτήριο…Μερικούς καφέδες…Το τρίτο ζευγάρι μπότες… Θα μπορούσε να πάει στο «καθαριστήριο» και να σώσει το γάμο μας από την ασύστολη φθορά!
Βέβαια υπάρχουν και άλλων ειδών «σύζυγοι». Αυτοί ενδιαφέρονται για την συναισθηματική σου κατάσταση και για τις ανησυχίες σου. Παρακολουθούν προσεχτικά κάθε σου λέξη και στο τέλος της συζήτησης σου εμφανίζουν το καλό τους πουκάμισο, αυτό που την άλλη μέρα θα το βάλουν στο συνέδριο… (αλλιώς δεν θα στο ζητούσαν ποτέ!)…Το έχουν κατεβάσει μόνοι τους από το πατάρι , έχουν πατήσει μόνοι τους τον γιακά και τα μανίκια, οπότε μένει μόνο το υπόλοιπο! Να χαλάσεις το σπίτι σου και να φανείς κακός, μόνο για το υπόλοιπο; Αλίμονο! Κορόνα στο κεφάλι σου!

Θα επιβραβεύσεις τον «σύζυγο» που δεν σε επιβαρύνει και βοηθάει όσο μπορεί, γιατί βλέπεις ότι κυκλοφορούν και εκείνοι που σου ζητάνε να κατεβάσεις όλα τα χειμωνιάτικα, τα δικά τους, του δικού τους και να τα παραδώσεις με τσακίσεις στα μανίκια! Ε, όχι! Και σαν μην φτάνει αυτό, θα πεταχτούν και οι πεθερές να σου πουν ότι δεν τα σιδέρωσες καλά! Κι όταν μπουν στη μέση τα σόγια… Ας τα να πάνε!
Τι ζητάς ο άνθρωπος από την ζωή σου; Μια «ερωτική» σχέση χωρίς την άκαιρη παρεμβολή της «συζυγικής» ζωής. Τόσο δύσκολο είναι;
Αν η Αφροδίτη ήταν μήλο και συζητούσαμε για τις βιταμίνες που έχουν τα μήλα, ο «σύζυγος» θα πεταγόταν να ρωτήσει πόσα μήλα θα φάει αυτή τη χρονιά κι αν κάποιο μπορεί να του κάτσει στο λαιμό. Αν κάνεις το λάθος και του απαντήσεις ότι θα φάει 4 κιλά και 300 γρ θα σε ρωτήσει αν θα τα φάει καθαρισμένα ή με το φλούδι. Αν απαντήσεις και σε αυτό, θα σε ρωτήσει αν θα τον πειράξουν γιατί έχει και κολίτιδα. Αν του πεις όχι, θα σε ρωτήσει αν η σχέση του θα φάει μήλα φέτος… Και θα συνεχίσει να σε ρωτάει μέχρι να ευχηθείς να βγουν τα καρπούζια να γλυτώσεις!

Να γιατί οι «εραστές» κρατάνε την σχέση τους μακριά και κρυφά από τους «συζύγους». Να, γιατί δεν απαντούν στις ερωτήσεις τους.
Γιατί όταν οι «εραστές» κοιτάζουν τα άστρα λέγοντας τι όμορφος και φωτεινός που είναι ο ουρανός, οι «σύζυγοι» από πίσω φωνάζουν: «πόσες ξαστεριές θα έχουμε αυτόν τον χρόνο;» … Και τότε μέσα σου απαντάς: «Καμία».

Fotini Christodoulou
12-10-2010, 12:49 PM
Να σαι καλά Κάτια μου και πάλι το κανες το θαύμα σου, λατρεύω τον τρόπο που γράφεις:nuts::love:


Γιατί όταν οι «εραστές» κοιτάζουν τα άστρα λέγοντας τι όμορφος και φωτεινός που είναι ο ουρανός, οι «σύζυγοι» από πίσω φωνάζουν: «πόσες ξαστεριές θα έχουμε αυτόν τον χρόνο;» … Και τότε μέσα σου απαντάς: «Καμία».

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία:bigsmile:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
12-10-2010, 01:43 PM
εξαιρετικη η Κατια μας!!!!!
χαιρομαι παρα πολυ που σε εχουμε εδω
και το εννοω κοπελα μου:love::bigsmile:

κουκι:love::bigsmile:

Μοργκάνα
12-10-2010, 11:36 PM
Τα λέει όλα με πετυχημένη μεταφορά :toung: Το ευχαριστήθηκα!
Είναι αλήθεια πως αυτό συμβαίνει παντού, πάντα υπάρχουν οι "σύζυγοι" που ψάχνουν απαντήσεις για τον μικρόκοσμο του "γάμου" τους...

παλίρροια
13-10-2010, 11:58 AM
:bigsmile:Πολύ εύστοχο!!!!:cheesy: Κάτια σε ευχαριστούμε!!!!:bigsmile:

planitaki
13-10-2010, 05:36 PM
Κατια καταπληκτικη αυτη η ροη του λογου σου .
Αραγε ποια πλανητικη σχεση ευθηνεται γι αυτον τον λεκτικο σου χειμαρο ?
:banana

katiakiss
16-10-2010, 02:50 AM
Κατια καταπληκτικη αυτη η ροη του λογου σου .
Αραγε ποια πλανητικη σχεση ευθηνεται γι αυτον τον λεκτικο σου χειμαρο ?
:bananaΈλα ντε!.... Είναι υπό μελέτη. Κατά τα άλλα, έχω Ερμή τετράγωνο Κρόνο και ο Ερμής σε πτώση από ζώδιο και από οίκο (Ιχθείς- 12ος ) (Κρόνος 3ος Δίδυμοι) . Να γιατί δεν πρέπει να δίνουμε ξεκομμένες ερμηνείες όψεων, απομονώνοντάς τις από ένα χάρτη. Όλα λειτουργούν στο σύνολό τους. Με τέτοια όψη, ακολούθησα επάγγελμα Ερμή. ¶ρα; ….

ΥΓ: Δεν ξέρω αν έχω ροή ή Δια-ροή...

taurine
16-10-2010, 06:43 PM
Χα χα ! Πολύ καλό!
Αλλά και πάλι, μόνο ένα ψαράκι θα μπορούσε να μας πείσει ή τουλάχιστον να προσπαθήσει να μας πείσει πως η "παράνομη" σχέση τελικά είναι η σωστή και η σύννομη!
Εύγε για το χειρισμό του γραπτού λόγου!

Ε, ρε τι έχω να τραβήξω από την 20 μηνών ναζιάρα κόρη μου! Ψαράκι γαρ...

any_f
26-10-2010, 09:21 PM
Αγαπητή Κάτια, μου φαίνεται πως έχεις καταπιεστεί πάρα πολύ σ'αυτό το forum. Ομολογουμένως είναι ξενερωτικό ν΄ ακούς την πολυπόθητη φωνή του εραστή σου να διακόπτεται από το κάλεσμα του συζύγου σου για σιδέρωμα, όμως αν ο σύζυγος δεν είναι δικός σου το πράγμα αλλάζει αρκετά. Θέλω να πω οι άνθρωποι αυτοί που ζητούν απόκριση
παρεμβάλλονται οι «σύζυγοι» με τις γνωστές ερωτήσεις τους: «Έχω την Σελήνη μου στον 4ο και στον Τοξότη και κάνει τετράγωνο με τον Πλούτωνα στον 7ο στην Παρθένο. Αυτό τι σημαίνει;»
, έχουν στο νου τους το σύνολο του myhoroscope σαν ανταποκριτή, όχι τον καθένα από 'μας & φυσικά ούτε την Αστρολογία. Αν όμως τους παρομοιάζαμε με συζύγους του myhoroscope δε θα περιμέναμε φυσικά να μπορεί αυτό με άνεση να αρνηθεί κάθε παράπονο τους χωρίς καμμία επίπτωση, σε αντίθεση με τον αναφερθέντα σύζυγο που για να του κλείσεις το στόμα θα χρειαστούν από νεύρα μέχρι δικηγορικά γραφεία. Ίσως θα μπορούσαν λοιπόν να παρομοιαστούν με συζύγους κάποια μέλη που πληρώνουν συνδρομή & έχουν δικαίωμα να απαιτήσουν αλλά πιστεύω πως θα ήταν άσκημο να τους ειρωνευτούμε μια & ο "γάμος" τους με το myhoroscope οφελεί & όλους εμάς τους επισκέπτες της ιστοσελίδας συντηρώντας & ενισχύοντάς το.
Πάντως αν παραμερίσω όλες αυτές τις οπτικές & δω αυτούς τους επισκέπτες σαν συζύγους πρέπει να σου πω πως εγώ ίσα-ίσα αισθάνομαι τυχερή ως ανύπαντρη αν ακούσω τον παντρεμένο γείτονα να φωνάζει για τ' ασιδέρωτα πουκάμισα την ώρα που ο εραστής μου μου λέει πόσο μ' έχει επιθυμήσει. Βέβαια υπάρχουν φορές που λόγω αλληλεγγύης αναστατώνομαι, όμως αμέσως μετά θυμάμαι πως αυτός ο σύζυγος δίνει & παίρνει στη σχέση (Το myhorocope είναι η πιο γνωστή & ευρέως χρησιμοποιούμενη αστρολογική ιστοσελίδα στην Ελλάδα, όχι μόνο λόγω της ενίσχυσης των συνδρομητικών μελών, όχι μόνο λόγω της πληθώρας άρθρων & γνώσεων, αλλά & του αρκετά ελεύθερου τρόπου με τον οποίο αυτές διακινούνται. Έτσι ώστε κάθε άπειρος η έμπειρος επισκέπτης της έχει το δικαίωμα να λάβει υπεύθυνες απαντήσεις από ειδικούς ακόμη & σε προσωπικού ενδιαφέροντος ερωτήματα.) Θυμάμαι επίσης ότι στην εποχή μας υπάρχει πια η επιλογή να φύγεις από το γάμο αν πλέον σε ανατριχιάζουν οι απαιτήσεις του συζύγου σου. (Το myhoroscope μπορεί αν θέλει να απαγορεύσει αυτή την ελεύθερη παρεμβολή ακόμη & στο συγκεκριμένο forum όπως άλλωστε έχει κάνει & για άλλα στο παρελθόν.)
Φιλιά

Τίνα Ζαχαριάδου
27-10-2010, 01:26 AM
Καλησπέρα Γεωργία - Μαρία.

Νομίζω πως είσαι πολύ αυστηρή με την Κάτια ωστόσο ο ρόλος μου στο φόρουμ δεν είναι η υπερασπιση της. ¶σε που δεν το χει ανάγκη. Όμως θα ήθελα να πω κι εγώ κάτι από πλευράς μου μιας κι αναφέρθηκες στις "υπεύθυνες απαντήσεις των ειδικών". Κάθε μέλος δεν έχει το δικαίωμα να λάβει απαντήσεις από τους ειδικούς ή τους μη ειδικούς. Κάθε μέλος έχει το δικαίωμα να θέσει ερωτήματα σύμφωνα πάντα με τους κανόνες που διέπουν το φόρουμ χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα λάβει κι οπωσδήποτε απάντηση. Ένας από τους κανόνες για παράδειγμα είναι να θέτουμε την ερώτηση στη σωστή ενότητα, κανόνας που ως επί το πλείστον παραβιάζεται έστω κι αν δε γίνεται από πρόθεση για να μη μιλήσω για το πόσες φορές έχουμε δει τα κορίτσια της διαχείρισης να παρακαλούν τα μέλη να γυρίσουν το πληκτρολόγιο τους στα ελληνικά.

Το οφ τόπικ για παράδειγμα είναι κάτι που ακόμη και παλιά μέλη δεν εννοούν να καταλάβουν. Ναι δε μπορεί να μιλάς για τον Κρόνο στο Ζυγό και να ρωτά κάποιος για την Σελήνη του στο Τοξότη γιατί εκείνη τη στιγμή αυτομάτως σε γράφει εκεί που δεν πιάνει το μελάνι κι επιπλέον αποπροσανατολίζει΄τα μέλη που θέλουν να μάθουν κάποια πράγματα για τον Κρόνο στον Ζυγό κι όχι για τη Σελήνη του χ, ψ, μέλους. Όπως καταλαβαίνεις δεν θα πάρει απάντηση κι αν πάρει, πιθανόν να είναι προσβλητική. Ωστόσο με τα νεότερα μέλη οφείλουμε όλοι να είμαστε περισσότερο ελαστικοί τουλάχιστον μέχρι να εξοικειωθούν.

Επίσης, το my horoscope είναι η πιο γνωστή ευρέως ιστοσελίδα στη χώρα μας γιατί κυρίως προωθεί τη γνώση της αστρολογίας κι όχι την πρόβλεψη που συστηματικά ζητούν τα περισσότερα μέλη και που όταν δεν τους δοθεί σε αρχίζουν στα προσωπικά μήνυματα ρωτώντας κι απαιτώντας παράλληλα να απαντήσεις. Έχεις υπόψιν σου πόσο χρονοβόρο και κουραστικό είναι αυτό, γιατί συνήθως δεν πρόκειται για μια απλή ερώτηση που ευχαρίστως θα απαντήσεις αλλά για ολόκληρες αναλύσεις.

Και αν είσαι απλό μέλος δεν τρέχει κάστανο αν όμως είσαι αστρολόγος, το μέλος που έχει "δικαιώματα" περιμένει απάντηση εδώ και τώρα, άσχετα αν σου έχει αραδιάζει δυο τρία ωροσκόπια κι απαιτεί με τον τρόπο του να τα μελετήσεις. Ε ναι βρε αδερφέ, εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα με την Κάτια, κλείσε ραντεβού μ' έναν αστρολόγο της αρεσκείας σου, κανείς δεν σε υποχρεώνει να είναι με αστρολόγο του σάιτ, μην έχεις όμως υπερβολικές απαιτήσεις από τους αστρολόγους του σάιτ αλλά και από τα μέλη της κοινότητας να σου απαντούν κάθε τρεις και λίγο με μακροσκελή μηνύματα κι αναλύσεις επί των αναλύσεων, γιατί προσωπικά μηνύματα δεν λαμβάνουν μόνο οι αστρολόγοι αλλά και τα μέλη.

Ποια είναι όμως η διαφορα, πως αν το τάδε μέλος δεν απαντήσει, το θέμα θα ξεχαστεί. Αν όμως ο αστρολόγος δεν απαντήσει, αυτομάτως γίνεται αναίσθητος ή κακός και η κακή φήμη που κυκλοφορεί από τον κάθε άπειρο ή έμπειρο επισκέπτη εξαπλώνεται σαν τη χολέρα ένα πράγμα διαβάλλοντας μας όταν εμείς αυτό που κάνουμε είναι να παρέχουμε γνώσεις, βοήθεια και στήριξη εντελώς δωρεάν. Φυσικά το ίδιο ισχύει και στο φόρουμ, λίγο ν' αργήσει ν' απαντηθεί μια απορία αρχίζουν τα παράπονα. Έχεις σκεφτεί πως κανένα μέλος δεν είναι υποχρεωμένο ν' απαντά κι ότι το κάνει μόνο από πρόθεση?

Από τους γάμους Γεωργία-¶ννα μου (δε γνωρίζω ποιο από τα δυο ονόματα χρησιμοποιείς έτσι σε προσφωνώ και με τα δυο) δεν σηκώνονται να φύγουν έτσι απλά γιατί κάποια πράγματα τους έφεραν ανατριχίλα, όχι τουλάχιστον πριν ζυγίσουν τα υπέρ και τα κατά της σχέσης και όχι πριν προσπαθήσουν να επιλύσουν τις διαφορές τους. Θα πρέπει όλοι να ξέρουμε, είτε είμαστε σύζυγοι είτε εραστές πως εκτός από δικαιώματα έχουμε κι υποχρεώσεις που πρέπει να τηρούνται από όλους ώστε να είναι εύρυθμη η λειτουργία του σάιτ κι επικοικοδομητική για όλους κι όχι μόνο για εκείνους που όπως λέει κι ο διαχειριστής μας προσπαθούν να τσιμπήσουν την δωρεάν ανάλυση/πρόβλεψη.

¶λλωστε μια από τις δωρεάν υπηρεσίες του σάιτ είναι η γενέθλια ανάλυση καλό είναι λοιπόν να τη διαβάζουν τα νέα μέλη (να πιάσει τόπο και το πρόγραμμα) κι εν συνεχεία να θέτουν τις απορίες του που είμαι σίγουρη ότι θα είναι πολλές. Να σαι σίγουρη πως τέτοιου είδους απορίες απαντώνται και μάλιστα με πολύ μεγάλη ευκολία από τους περισσοτέρους και χωρίς γκρίνια από κανένα μέλος.

Εδώ σταματώ και προσωπικά θέλω να σ' ευχαριστήσω για αυτό το ποστ γιατί μου έδωσες την ευκαιρία να πω κάποια πράγματα τα οποία με στεναχωρούν πολύ καιρό και που δεν είχα την ευκαιρία να τα πω.

Φυσικά αναμένω τις αντιδράσεις σου για περαιτέρω σύζήτηση και σου εύχομαι καλή συνέχεια.

katiakiss
27-10-2010, 05:42 AM
Αγαπητή Κάτια, μου φαίνεται πως έχεις καταπιεστεί πάρα πολύ σ'αυτό το forum. Ομολογουμένως είναι ξενερωτικό ν΄ ακούς την πολυπόθητη φωνή του εραστή σου να διακόπτεται από το κάλεσμα του συζύγου σου για σιδέρωμα, όμως αν ο σύζυγος δεν είναι δικός σου το πράγμα αλλάζει αρκετά. Θέλω να πω οι άνθρωποι αυτοί που ζητούν απόκριση
, έχουν στο νου τους το σύνολο του myhoroscope σαν ανταποκριτή, όχι τον καθένα από 'μας & φυσικά ούτε την Αστρολογία. Αν όμως τους παρομοιάζαμε με συζύγους του myhoroscope δε θα περιμέναμε φυσικά να μπορεί αυτό με άνεση να αρνηθεί κάθε παράπονο τους χωρίς καμμία επίπτωση, σε αντίθεση με τον αναφερθέντα σύζυγο που για να του κλείσεις το στόμα θα χρειαστούν από νεύρα μέχρι δικηγορικά γραφεία. Ίσως θα μπορούσαν λοιπόν να παρομοιαστούν με συζύγους κάποια μέλη που πληρώνουν συνδρομή & έχουν δικαίωμα να απαιτήσουν αλλά πιστεύω πως θα ήταν άσκημο να τους ειρωνευτούμε μια & ο "γάμος" τους με το myhoroscope οφελεί & όλους εμάς τους επισκέπτες της ιστοσελίδας συντηρώντας & ενισχύοντάς το.
Πάντως αν παραμερίσω όλες αυτές τις οπτικές & δω αυτούς τους επισκέπτες σαν συζύγους πρέπει να σου πω πως εγώ ίσα-ίσα αισθάνομαι τυχερή ως ανύπαντρη αν ακούσω τον παντρεμένο γείτονα να φωνάζει για τ' ασιδέρωτα πουκάμισα την ώρα που ο εραστής μου μου λέει πόσο μ' έχει επιθυμήσει. Βέβαια υπάρχουν φορές που λόγω αλληλεγγύης αναστατώνομαι, όμως αμέσως μετά θυμάμαι πως αυτός ο σύζυγος δίνει & παίρνει στη σχέση (Το myhorocope είναι η πιο γνωστή & ευρέως χρησιμοποιούμενη αστρολογική ιστοσελίδα στην Ελλάδα, όχι μόνο λόγω της ενίσχυσης των συνδρομητικών μελών, όχι μόνο λόγω της πληθώρας άρθρων & γνώσεων, αλλά & του αρκετά ελεύθερου τρόπου με τον οποίο αυτές διακινούνται. Έτσι ώστε κάθε άπειρος η έμπειρος επισκέπτης της έχει το δικαίωμα να λάβει υπεύθυνες απαντήσεις από ειδικούς ακόμη & σε προσωπικού ενδιαφέροντος ερωτήματα.) Θυμάμαι επίσης ότι στην εποχή μας υπάρχει πια η επιλογή να φύγεις από το γάμο αν πλέον σε ανατριχιάζουν οι απαιτήσεις του συζύγου σου. (Το myhoroscope μπορεί αν θέλει να απαγορεύσει αυτή την ελεύθερη παρεμβολή ακόμη & στο συγκεκριμένο forum όπως άλλωστε έχει κάνει & για άλλα στο παρελθόν.)
Φιλιά
Αγαπητή φίλη, κατάλαβα από τις πρώτες δύο γραμμές τι ήθελες να πεις. Όπως ήξερα και από τις δύο πρώτες γραμμές, ποια ψευδώνυμα θα έχουν την διάθεση να το συνυπογράψουν. Ακόμα και ποια θα έχουν την διάθεση, αλλά δεν θα το κάνουν από δισταγμό και ευπρέπεια.
Δεν είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω τέτοιου είδους επιθέσεις. Ο ισχυρός ¶ρης και Πλούτωνας σε ένα χάρτη, τα έχει αυτά. (Κάτι τέτοια τα έχω για πρωινό)
Είναι πολύ εύκολο να κρίνεις όταν δεν δοκιμάζεις, όταν δεν τολμάς, όταν δεν εκτίθεσαι. Αδράνεια. Η δράση φέρνει αντίδραση.
Κανείς δεν μπορεί να σε προσβάλει, όταν ο ίδιος δεν προσβάλεις τον εαυτό σου. Βλέπεις, ακούς και καταλαβαίνεις, αυτό που φοβάσαι.
Υπάρχουν πολλά μέλη στην κοινότητα που δίνουν το παρόν τους με μεγάλη αξιοπρέπεια και είναι χαρά σου να μοιράζεσαι μαζί τους απόψεις. Ψάχνουν… Διαβάζουν… Μαθαίνουν… Θέτουν… Αγαπούν την αστρολογία και θέλουν να επικοινωνήσουν με ομοϊδεάτες.
Όσοι είναι συνδρομητές, έχουν τις παροχές τους και προστρέχουν σʼ αυτές. Στην συνδρομή δεν περιλαμβάνεται ιδική μεταχείριση στους χώρους των συζητήσεων.
Αν δεν υπήρχαν αυτοί που αγαπούν και ξέρουν κάτι παραπάνω, ποιους θα ρωτούσαν οι ερωτώντες επιμόνως;
Δεν είναι αλήθεια ότι εκεί που όλα πάνε ωραία σε μια συζήτηση, κάποιος βγαίνει και την κάνει σφουγγαρόπανο; Και δεν λέω να μην πούμε και το αστείο μας. Αλίμονο! Αλλά σε μια συζήτηση, κανείς δεν έχει την διάθεση να ασχοληθεί με το θεματάκι του άλλου. Έχεις την εντύπωση ότι ο καθένας κάθεται μπροστά στο pc με τον καημό του άλλου; Και αν ναι, μόνο με αυτόν τον καημό που έχει κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρν. Σε πληροφορώ ότι εγώ που τα λέω αυτά, έχω απαντήσει άπειρες φορές σε προσωπικά μηνύματα και έχω ασχοληθεί για να πω την γνώμη μου σε κάποιο μέλος. Επειδή το ήθελα, επειδή μου έκανε κάτι, επειδή συμπονώ τους ανθρώπους και τέλος επειδή γουστάρω!
Όμως οφείλουμε να είμαστε ενήλικοι και να οριοθετούμε τον ζωτικό μας χώρο. Να ξέρουμε τα όριά μας. Πότε είμαστε ενοχλητικοί. Τόσο απλό! Να μπαίνουμε στην θέση του άλλου.
Μάλιστα αγαπητό μέλος! Υπάρχουν κάποιες πολύ ενοχλητικές συμπεριφορές από κάποιους ανθρώπους. Μπορείς αυτό να το αρνηθείς; Οι χαρακτήρες φαίνονται ακόμα και σε μία ηλεκτρονική κοινότητα. Μπαμ κάνουν!
Οι αστρολόγοι απαντούν… Απαντούν… Απαντούν…. Πάντα θα βρεις θέματα με μία ακόμα τελευταία ερώτηση που εκκρεμεί, επειδή κάποιοι δεν σταματούν να σκεφτούν μήπως το παρακάνουν. Μήπως τους δίνουν το χέρι και παίρνουν και τον ωμό. Μήπως και ο άλλος ζει σε αυτόν τον κόσμο και έχει τα εαυτού προβλήματα και όχι τα δικά σου.
Εδώ μιλάμε για θέμα ευγένειας, και ευγένεια δεν είναι να ρωτήσεις γλυκά, με 500 φατσούλες και άθλια γελάκια. Ευγένεια είναι τα τιθασεύσεις την ακράτεια. Είναι ωραίο να σου δίνουν σημασία, αλλά κανείς δεν έχει την όρεξη να σου δώσει σημασία αν δεν γίνεις αξιοπρόσεχτος και όχι ενοχλητικός.
Στην ηλεκτρονική μας κοινότητα, δεν επικρατούν διαφορετικά ποσοστά από αυτά που επικρατούν στην πραγματική μας ζωή. Τουλάχιστον 60% σκαρταδούρα!
Τέλος πάντων, έχω έναν Πλούτωνα πάνω από τον ¶ρη μου να διαχειριστώ και είναι ανώφελο να εξηγώ τα αυτονόητα.
Κάπου αναφέρεις, στα πλαίσια της μεγαλοψυχίας σου, ότι μάλλον έχω «καταπιεστεί» αυτόν τον καιρό. Δεν έχεις δίκιο. Θα είχες αν έλεγες ότι έχω πιεστεί και τα κακώς κείμενα μου βγάζουν το μάτι! Αυτή είναι και η ειδοποιός διαφορά. Κάποιοι άνθρωποι «πιέζονται» ενώ κάποιοι άλλοι «καταπιέζονται».

Προσωπικά, έχω δωρεάν χάρτες και προγράμματα… Έχω ωραιότατα άρθρα να διαβάσω… Όταν δεν έχει πλάκα πια και ενδιαφέρον, όταν κοινώς με χαλάνε… Την κάνω με συνοπτικές διαδικασίες.

Και επειδή είσαι μεγαλόψυχη και φιλομαθής, αν θες να μάθεις πως «πιέζεται» ο άνθρωπος που έχει Πλούτωνα\¶ρη\Σελήνη γωνιακούς σε αρνητικές όψεις με τράνζιτ Πλούτωνα, άκου: YouTube - Diafana Krina -Meres Argias (http://www.youtube.com/watch?v=QeUL387LTwk)...Τι να μου κάνουν τα υπόλοιπα; (για να μην βάλω ένα "λ" ανάμεσα στο "κ" και το "α" του "κάνουν")

ΥΓ: Αξιολύπητα πράγματα…

kinky_skorpina
27-10-2010, 10:14 AM
Καλή μου Κατια...αχ αυτός ο Πλούτωνας σου εχει αλλάξει τα φώτα!(οχι οτι εγω περνάω λίγα με τον Κρόνο,αλλα καθείς τον καημό του που λες κι εσυ!!:cheesy:).Τι σε επιασε παλι και ξεσπάθωσες πανω στην "δυσμοιρη" την any_f???:laugh: Βασικά να πω-αν μου επιτρέπεται- οτι το δίκιο μοιραζεται στην περιπτωση σας,καθοτι καθεμια απο τις δυο σας-στην αρχική σας τοποθέτηση το τονίζω,οχι στην απαντηση τη τελευταια της Κάτιας(εκει πραγματι προσέγγισε αρκετα αυτο που λέμε "χρυση τομή" του όλου θέματος!!)- μιλησε γενικα θετοντας τις αποψεις της,συνοδευόμενες κι απο τα κατάλληλα επιχειρήματα προς τεκμηρίωση,ως όφειλε.Ωστόσο αγγίξατε τα δύο άκρα,η αλήθεια βρίσκεται-κατ'εμε-καπου στη μέση...τουτέστιν...(ωχ ο Ζυγος μου αρχισε παλι τα "απο τη μια μεν"... αλλα..."απο την την αλλη"...ποτε να τελειώσει το ζύγισμα τώρα?!!!:) ) ναι μεν βαση της θεώρησης της Κατιας σαφως παρουσιάζονται τετοια φαινόμενα ασχετου παρεμβατισμού και εκμεταλλευσης(ενίοτε κ κατάχρησης!) της καλής διάθεσης καποιων να μοιραστούν γνώσεις,αλλα απο την αλλη το φαινόμενο δεν εχει καταστεί μαστιγα(δλδ θεωρώ οτι δεν είναι τόσο μεγάλο το ποσοστό των"συζήγων,μαλλον η Κατια το βίωσε σε μεγαλύτερο βαθμό απο άλλους,εξου και η αγανάκτησή της!") για να τρελαινόμαστε και τοσο επειδη καποιοι φερονται αλλοπρόσαλα!!!Το ίδιο θα συνεχίσουν(μερικοί αδιόρθωτοι!) να κάνουν είτε χτυπηθείς είτε όχι,ομορφούλα! ;) Προφανως η Κατια μας εχει απηυδήσει,αλλα σαφώς θα υπάρχουν κι αλλοι συμπασχοντες με εκείνη που ισως ακόμα δεν έχουν φτάσει στα όρια τους,οπως αυτη για να εκδηλώσουν ανοιχτα την ενόχληση τους ή δεν τολμούν η απλα δεν ασχολούνται!!Καλό μου Ψαράκι...απλα χωστα (με το δικό σου μοναδικό τρόπο :cheesy:) και φύγε πριν επιτρέψεις να καταχραστούν την καλοσύνη σου,αν δε μπορεις να αδιαφορήσεις...μόνο μη μου χαλιέσαι τσάμπα!Δεν αλλαζει τιποτα,αν δεν αλλάξει η νοοτροπία καποιων(για να μπορέσουν να αντιληφθούν τους κανόνες του σάιτ αλλα και να γίνουν υπερμαχοι του δόγματος 'πρωτα μαθαίνουμε τα βασικά και μετα ρωτάμε' ή 'σταματάμε τις ερωτήσεις πριν γίνουμε κουραστικοί'!),αλλα δε θα τους συμμορφώσουμε εμείς τώρα στα πίσω-πίσω!!!Θα τρέφαμε αυταπάτες αν πιστευαμε κάτι τέτοιο!!:laugh: So...relax,piece and calm...και ισως μετα απο αυτό το θέμα που ανοιξες,καποιοι να προβληματιστούν και να το σκεφτούν διπλά απο δω και στο εξής πριν το παρακάνουν,εξαντλώντας την υπομονή των καλοπροαίρετων φίλων τους που τόσο ανιδιοτελώς θέλησαν να τους μεταδώσουν τις γνώσεις τους!
Με αγάπη
Το Μαράκι...:love:

Μητσάκος
27-10-2010, 10:51 AM
Από αίσθηση του χιούμορ βλέπω ότι έχουμε περίσσευμα :cheesy:

taurine
27-10-2010, 03:40 PM
Ειρήνη υμίν κοριτσάκια όμορφα!
(και συγνώμη αν φαίνεται ως παρεμβολή)
Βρισκόμαστε (νομίζω) στο πιό αξιόλογο ελληνικό ιστότοπο αστρολογίας και όχι μόνο!
Ας το αξιοποιήσουμε!
Για παράδειγμα, όταν γράφτηκα εδω μεσα νόμιζα πως ήξερα αστρολογία.
Όταν άρχισα να διαβάζω σιγά σιγά τα άρθρα σας, και να σας συναντώ στα φορουμ, ένιωσα ο πιό άσχετος άνθρωπος του κόσμου, από πλευράς γνώσεων.
Θέλω να πιστεύω πως στο myhoroscope υπάρχει αστρο-χώρος και για τους εραστές και για τους νόμιμους συζύγους... Αρκεί να βρούμε όλοι τη σωστή θέση.
Φιλιά σε όλους-όλες

Υ.Γ Η σελήνη στον δίδυμο που μπαίνει από ώρα σε ώρα στον καρκίνο ...έκανε το θαύμα της πάλι!

lefkas
27-10-2010, 06:30 PM
Καλησπέρα Γεωργία - Μαρία.

Νομίζω πως είσαι πολύ αυστηρή με την Κάτια ωστόσο ο ρόλος μου στο φόρουμ δεν είναι η υπερασπιση της. ¶σε που δεν το χει ανάγκη. Όμως θα ήθελα να πω κι εγώ κάτι από πλευράς μου μιας κι αναφέρθηκες στις "υπεύθυνες απαντήσεις των ειδικών". Κάθε μέλος δεν έχει το δικαίωμα να λάβει απαντήσεις από τους ειδικούς ή τους μη ειδικούς. Κάθε μέλος έχει το δικαίωμα να θέσει ερωτήματα σύμφωνα πάντα με τους κανόνες που διέπουν το φόρουμ χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα λάβει κι οπωσδήποτε απάντηση. Ένας από τους κανόνες για παράδειγμα είναι να θέτουμε την ερώτηση στη σωστή ενότητα, κανόνας που ως επί το πλείστον παραβιάζεται έστω κι αν δε γίνεται από πρόθεση για να μη μιλήσω για το πόσες φορές έχουμε δει τα κορίτσια της διαχείρισης να παρακαλούν τα μέλη να γυρίσουν το πληκτρολόγιο τους στα ελληνικά.

Το οφ τόπικ για παράδειγμα είναι κάτι που ακόμη και παλιά μέλη δεν εννοούν να καταλάβουν. Ναι δε μπορεί να μιλάς για τον Κρόνο στο Ζυγό και να ρωτά κάποιος για την Σελήνη του στο Τοξότη γιατί εκείνη τη στιγμή αυτομάτως σε γράφει εκεί που δεν πιάνει το μελάνι κι επιπλέον αποπροσανατολίζει΄τα μέλη που θέλουν να μάθουν κάποια πράγματα για τον Κρόνο στον Ζυγό κι όχι για τη Σελήνη του χ, ψ, μέλους. Όπως καταλαβαίνεις δεν θα πάρει απάντηση κι αν πάρει, πιθανόν να είναι προσβλητική. Ωστόσο με τα νεότερα μέλη οφείλουμε όλοι να είμαστε περισσότερο ελαστικοί τουλάχιστον μέχρι να εξοικειωθούν.

Επίσης, το my horoscope είναι η πιο γνωστή ευρέως ιστοσελίδα στη χώρα μας γιατί κυρίως προωθεί τη γνώση της αστρολογίας κι όχι την πρόβλεψη που συστηματικά ζητούν τα περισσότερα μέλη και που όταν δεν τους δοθεί σε αρχίζουν στα προσωπικά μήνυματα ρωτώντας κι απαιτώντας παράλληλα να απαντήσεις. Έχεις υπόψιν σου πόσο χρονοβόρο και κουραστικό είναι αυτό, γιατί συνήθως δεν πρόκειται για μια απλή ερώτηση που ευχαρίστως θα απαντήσεις αλλά για ολόκληρες αναλύσεις.

Και αν είσαι απλό μέλος δεν τρέχει κάστανο αν όμως είσαι αστρολόγος, το μέλος που έχει "δικαιώματα" περιμένει απάντηση εδώ και τώρα, άσχετα αν σου έχει αραδιάζει δυο τρία ωροσκόπια κι απαιτεί με τον τρόπο του να τα μελετήσεις. Ε ναι βρε αδερφέ, εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα με την Κάτια, κλείσε ραντεβού μ' έναν αστρολόγο της αρεσκείας σου, κανείς δεν σε υποχρεώνει να είναι με αστρολόγο του σάιτ, μην έχεις όμως υπερβολικές απαιτήσεις από τους αστρολόγους του σάιτ αλλά και από τα μέλη της κοινότητας να σου απαντούν κάθε τρεις και λίγο με μακροσκελή μηνύματα κι αναλύσεις επί των αναλύσεων, γιατί προσωπικά μηνύματα δεν λαμβάνουν μόνο οι αστρολόγοι αλλά και τα μέλη.

Ποια είναι όμως η διαφορα, πως αν το τάδε μέλος δεν απαντήσει, το θέμα θα ξεχαστεί. Αν όμως ο αστρολόγος δεν απαντήσει, αυτομάτως γίνεται αναίσθητος ή κακός και η κακή φήμη που κυκλοφορεί από τον κάθε άπειρο ή έμπειρο επισκέπτη εξαπλώνεται σαν τη χολέρα ένα πράγμα διαβάλλοντας μας όταν εμείς αυτό που κάνουμε είναι να παρέχουμε γνώσεις, βοήθεια και στήριξη εντελώς δωρεάν. Φυσικά το ίδιο ισχύει και στο φόρουμ, λίγο ν' αργήσει ν' απαντηθεί μια απορία αρχίζουν τα παράπονα. Έχεις σκεφτεί πως κανένα μέλος δεν είναι υποχρεωμένο ν' απαντά κι ότι το κάνει μόνο από πρόθεση?

Από τους γάμους Γεωργία-¶ννα μου (δε γνωρίζω ποιο από τα δυο ονόματα χρησιμοποιείς έτσι σε προσφωνώ και με τα δυο) δεν σηκώνονται να φύγουν έτσι απλά γιατί κάποια πράγματα τους έφεραν ανατριχίλα, όχι τουλάχιστον πριν ζυγίσουν τα υπέρ και τα κατά της σχέσης και όχι πριν προσπαθήσουν να επιλύσουν τις διαφορές τους. Θα πρέπει όλοι να ξέρουμε, είτε είμαστε σύζυγοι είτε εραστές πως εκτός από δικαιώματα έχουμε κι υποχρεώσεις που πρέπει να τηρούνται από όλους ώστε να είναι εύρυθμη η λειτουργία του σάιτ κι επικοικοδομητική για όλους κι όχι μόνο για εκείνους που όπως λέει κι ο διαχειριστής μας προσπαθούν να τσιμπήσουν την δωρεάν ανάλυση/πρόβλεψη.

¶λλωστε μια από τις δωρεάν υπηρεσίες του σάιτ είναι η γενέθλια ανάλυση καλό είναι λοιπόν να τη διαβάζουν τα νέα μέλη (να πιάσει τόπο και το πρόγραμμα) κι εν συνεχεία να θέτουν τις απορίες του που είμαι σίγουρη ότι θα είναι πολλές. Να σαι σίγουρη πως τέτοιου είδους απορίες απαντώνται και μάλιστα με πολύ μεγάλη ευκολία από τους περισσοτέρους και χωρίς γκρίνια από κανένα μέλος.

Εδώ σταματώ και προσωπικά θέλω να σ' ευχαριστήσω για αυτό το ποστ γιατί μου έδωσες την ευκαιρία να πω κάποια πράγματα τα οποία με στεναχωρούν πολύ καιρό και που δεν είχα την ευκαιρία να τα πω.

Φυσικά αναμένω τις αντιδράσεις σου για περαιτέρω σύζήτηση και σου εύχομαι καλή συνέχεια.

Τίνα!!! Εύγε!!! :clapping:

kinky_skorpina
27-10-2010, 08:10 PM
Οντως πολυ σωστή η τοποθέτηση της Τίνας μας!Ευχαριστούμε καλή μου!:love:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
27-10-2010, 08:16 PM
Αγαπω και σεβομαι παρα πολυ αυτον τον χωρο
αγαπω τους ανθρωπους που ειμαστε καθημερινα μαζι
και μοιραζομαστε την αγαπη για την αστρολογια
μερικες φορες αγανακτω με τις απαιτησεις
η'' την εμμονη μερικων μελων ..
που θελουν εδω και τωρα απαντηση
που νομιζουν οτι μονο αυτοι εχουν προβλημα
.
Οι αστρολογοι εδω ειναι μαζι μας εθελοντικα αγαπητα μου μελη
και αν θελουν και αν γουσταρουν στην τελικη θα σου απαντησουν
Αυτο που θελει αυτος ο ιστοτοπος ειναι να μαθουμε μονοι μας .
Αν κολλησουμε σε κατι να ξερετε οτι ειναι παντα διπλα μας
και οι αστρολογοι του σαιτ και τα μελη που γνωριζουν κατι παρα πανω..
Θελω να προσθεσω οτι απο την πρωτη στιγμη και αργοτερα
καθως εχτιζα την σχεση αγαπης εμου και του σαιτ
και με τους ανθρωπους της
δεν εκμεταλευτικα την συμπαθεια τους η'' την αγαπη τους
προς το προσωπο μου
για να ζηταω προβλεψεις..
Τον Ιουνιο μετα απο κατι πολυ σοβαρο που μου διεγνωσθη εστειλα ενα π.μ
στον Μητσακο μονο για να μοιραστω τον πονο και την αγωνια μου
και μετα οταν οι εξετασεις ηταν καλες του το ειπα για να χαρει:bigsmile:
μοιραστικα τα συναισθηματα μου με την Τινα Ζαχαριαδου
που κατι αναλογο περνουσε με μενα
δεν ζητησα προβλεψη δεν ζητησα τιποτα απο κανεναν...
και να ζηταγα ομως πιστευω δεν θα μου αρνιοντουσαν
απο την αποψη οτι ξερουν και βλεπουν οτι προσπαθω μονη μου
και γενικα δεν απαιτω
ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ δεν εκμεταλευτικα την αγαπη τους προς το προσωπο μου
γιατι καλο ειναι να ξερουμε να δεινουμε στην ζωη
και οχι μονο να παιρνουμε..
και να ξερετε οτι οταν δεινετε
τοτε θα παιρνετε κιολας φιλοι μου
οπως εγω ελαβα μηνημα απο σημαντικο μελος που γνωριζει αριστα αστρολογια
οτι χρειαστω να την ρωτησω
ειναι τυχαιο νομιζετε;

με αγαπη κουκι :love:

Υ.Γ αγαπημενη Κατιακις χαιρομαι που εισαι μαζι μας
οπως χαιρομαι για την καλη μας Τινα και Κοραλλια πολυ αξιολογες και καλες αστρολογους
και θα πρεπει να τις σεβομαστε για την γνωση που εθελοντικα μοιραζονται μαζι μας:love:

katiakiss
27-10-2010, 10:13 PM
ειναι τυχαιο νομιζετε; ...Δεν νομίζω!:bigsmile:

any_f
28-10-2010, 01:36 AM
Πολλές καλησπέρες Τίνα.
Σ'ευχαριστώ πολύ για την ευθύτητα με την οποία έθιξες το θέμα. Πιστεύω είναι καλύτερο αυτό για όλους, μια & οι παρομοιώσεις δίνουν μεν ευχάριστη,πολλές φορές και χιουμοριστική χροιά, όμως όταν θίγεται ένα πρόβλημα ανάμεσα σε επί το πλείστον άγνωστα μεταξύ τους άτομα που συνευρίσκονται για να μοιραστούν ένα κοινό αγαπημένο ενδιαφέρον,καλύτερα να είμαστε σίγουροι πως η κατανόηση & η επίλυσή του εξαρτάται από το κατά πόσο εκτιμούν τη σχέση τους & όχι από το μέγεθος της φαντασίας που έχει το καθένα.
Τα προβλήματα λοιπόν συνοψίζοντας είναι πρώτον πως

Ένας από τους κανόνες για παράδειγμα είναι να θέτουμε την ερώτηση στη σωστή ενότητα, κανόνας που ως επί το πλείστον παραβιάζεται έστω κι αν δε γίνεται από πρόθεση
& δεύτερον πως

το μέλος που έχει "δικαιώματα" περιμένει απάντηση εδώ και τώρα, άσχετα αν σου έχει αραδιάζει δυο τρία ωροσκόπια κι απαιτεί με τον τρόπο του να τα μελετήσεις.

αν το τάδε μέλος δεν απαντήσει, το θέμα θα ξεχαστεί. Αν όμως ο αστρολόγος δεν απαντήσει, αυτομάτως γίνεται αναίσθητος ή κακός και η κακή φήμη που κυκλοφορεί από τον κάθε άπειρο ή έμπειρο επισκέπτη εξαπλώνεται σαν τη χολέρα ένα πράγμα διαβάλλοντας μας όταν εμείς αυτό που κάνουμε είναι να παρέχουμε γνώσεις, βοήθεια και στήριξη εντελώς δωρεάν.
Όσον αφορά το πρώτο, πρέπει να σου πω πως έχω την εντύπωση οτί είναι παρελθοντικό πρόβλημα μια & πλέον όταν ο κανόνας (που παρατίθεται σε ειδικό μέρος στο site όπου καθένας μπορεί να παραπεμφθεί) παραβιάζεται, οι παραβαίνοντες είτε αγνοούνται, είτε παραπέμπονται αλλού. Φυσικά δε θα μπορούσε να υπάρξει απόλυτη συμμόρφωση σε μια τόσο ευρείας συμμετοχής (που μάλιστα διαρκώς αυξάνεται) ιστοσελίδα (αν αυτό ήταν δυνατό δε θα είχε λόγο ύπαρξης & ο κανόνας) & επίσης θα ήταν άδικο να αποκλείονται απευθείας νέα μέλη που όπως είπες δεν έχουν ακόμη εξοικειωθεί. Δεν έχω βέβαια απόλυτη γνώση όλων των περιπτώσεων ερωταπαντήσεων στο site αλλά αν υπάρχουν παραβαίνοντες που παίρνουν απαντήσεις τότε είναι λογικό να τις ζητήσουν ξανά αφού βλέπουν πως οι προσπάθειές τους έχουν αποτέλεσμα ή να θεωρήσουν πως ο κανόνας δεν είναι ακριβώς κανόνας αλλά παράκληση ή συμβουλή. Οπότε τον αγνοούν αν δεν συμμερίζονται την άποψη αυτού που τον διατύπωσε.
Όσον αφορά το δεύτερο, κατά τη γνώμη μου δεν είναι ακριβώς πρόβλημα, είναι το άγχος που προκαλεί λίγο-πολύ σε κάθε άνθρωπο το γεγονός πως όταν εκτίθεται, δίνει το δικαίωμα στο κοινό να τον αποπάρει για ό,τι θεωρήσει άσκημο ακριβώς όπως τον επιβραβεύει για ό,τι βρει ικανοποιητικό. & φυσικά όταν το κοινό είναι του μεγέθους του κοινού του myhoroscope, η κακή φήμη κάποιου μπορεί να εξαπλωθεί σαν τη χολέρα, ακριβώς όπως η καλή μπορεί να εξαπλωθεί σαν τη συγκίνηση για την τέχνη. Ουδέν καλόν αμιγές κακού. Δε μπορώ να δω σαν πρόβλημα μια τέτοια παγκόσμια αλήθεια. Καταλαβαίνω πως κάποιος απογοητεύεται αν νιώσει πως η δωρεάν προσφορά του δεν εκτιμάται αρκετά, όμως τελικά το "αρκετά" είναι σχετικό ενώ την τσιγγουνιά δεν την έχω δει να κερδίζει ποτέ. ¶λλωστε για να βρίσκεσαι ακόμη εδώ, μάλλον η ζυγαριά
Από τους γάμους Γεωργία-¶ννα μου (δε γνωρίζω ποιο από τα δυο ονόματα χρησιμοποιείς έτσι σε προσφωνώ και με τα δυο) δεν σηκώνονται να φύγουν έτσι απλά γιατί κάποια πράγματα τους έφεραν ανατριχίλα, όχι τουλάχιστον πριν ζυγίσουν τα υπέρ και τα κατά της σχέσης προς το παρόν κλίνει στην ευχαρίστησή σου για τα υπέρ της κατάστασης.
Μπορεί οι εραστές της Αστρολογίας Κριαρίσιου χαρακτήρα
«Έχω την Σελήνη μου στον 4ο και στον Τοξότη και κάνει τετράγωνο με τον Πλούτωνα στον 7ο στην Παρθένο. Αυτό τι σημαίνει;» να φοβίζουν πολλούς με την επιπολαιότητά τους, σε αντίθεση με του Σκορπίσιου, που ενδιαφέρονται περισσότερο για τη βαθύτερη ουσία της επιστήμης, όμως χωρίς αυτούς το myhoroscope θα ήταν πολύ πιο σκοτεινό, παρόλο το μεγαλύτερο βάθος που μπορεί να αποκτούσε.

το my horoscope είναι η πιο γνωστή ευρέως ιστοσελίδα στη χώρα μας γιατί κυρίως προωθεί τη γνώση της αστρολογίας κι όχι την πρόβλεψη που συστηματικά ζητούν τα περισσότερα μέλη Αν όντως τα περισσότερα όπως λες μέλη ζητούν αυτές τις προβλέψεις, τότε το site είναι ευρέως γνωστό κυρίως γι' αυτές. Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω σε τι ποσοστά μπαίνει ο καθένας εδώ για κάθε λόγο.
Φιλιά & πάλι

any_f
28-10-2010, 01:48 AM
Κάτια δεν είμαι αστρολόγος για να αναλύσω τη φάση ¶ρη - Πλούτωνα, αλλά σαν μέλος του ιστότοπου μπορώ να εκφέρω τη γνώμη πως το να ευχαριστείς κάποιον επειδή ξόδεψε κόπο & χρόνο για να σκεφτεί & να διατυπώσει κάτι δε σημαίνει πάντα ότι συμφωνείς απόλυτα μαζί του, πόσο μάλλον ότι συνυπογράφεις. Επίσης όχι, δεν ενοχλούμαι από τον κόσμο που κάνει ερωτήσεις. Καλό βράδυ

Τίνα Ζαχαριάδου
28-10-2010, 03:16 AM
Καλησπέρα και πάλι.

Η ευθύτητα είναι του Κριαρίσιου χαρακτήρα μου κι είναι ένα από τα στοιχεία που λατρεύω.

Λοιπόν, το πρώτο που σχολιάσες ως παράδειγμα το ανάφερα κι όχι ως πρόβλημα δικό μου τουλάχιστον, άλλωστε το είπες και μόνη σου, άλλοι βγάζουν το φίδι από την τρύπα κι όχι εγώ.

Δεν νομίζω πως η τακτική του σάιτ είναι να διαγράφει νέα μέλη που δεν έχουν εξοικειωθεί, όσο μέλη που δεν επιθυμούν να συμμορφωθούν με τους κανόνες γενικότερα, αλλά ούτε κι αυτό είναι δικό μου θέμα.

Το πρόβλημα μου επίσης δεν είναι αν θα με διαβάλλουν ή αν θα με στολίσουν με κοσμητικά επίθετα , ως γεγονός το έγραψα. Δεν φοβάμαι την κριτική ούτε και τις επιθέσεις γιατί είμαι καλή στην αντεπίθεση.

Εκείνο το οποίο με πειράζει είναι να εκμεταλλεύονται την γενναιοδωρία μου, να με πιέζουν με τον τρόπο τους να δώσω απαντήσεις όταν δεν είμαι υποχρεωμένη να το κάνω κι ενώ ούτως ή άλλως το κάνω από μόνη μου όταν το θεωρώ απαραίτητο. Δε νομίζω πως θα βρεθούν πολλά μέλη να πουνε πως δεν δίνω απαντήσεις προσωπικού χαρακτήρα ή ότι τσιγκουνεύομαι να μοιράσω την γνώση της αστρολογίας. Απλώς δεν μου αρέσει να με πιέζουν.(Σελήνη /Αφροδίτη στον Υδροχόο, Ήλιο αντίθεση Ουρανό :toung:)

Ενα άλλο που με ενοχλεί είναι να βλέπω μέλη να πασχίζουν να μάθουν κάποια πράγματα και στο θέμα που έχει ανοιχτεί και γίνεται ανταλλαγή γνώσεων να παρεμβαίνει κάποιος για να μάθει όχι πως λειτουργεί μια όψη που τυχαίνει να υπάρχει στον χάρτη του αλλά σχεδόν όλο του το ωροσκόπιο. Έχεις δει κάτι κατεβατά που αναρτώνται?
ολόκληρα κόπι πέιστ από το αστρολογικό πρόγραμμα του σάιτ με όλες τις όψεις.
Μα εννοείται πως δεν θα απαντήσω σε ένα τέτοιο ποστ όμως εκείνο που μου τη δίνει περισσότερο είναι η μασημένη τροφή που λέει κι ο φίλος μας ο Μητσάκος.

Βρισκόμαστε σε ένα χώρο που από μόνος του είναι μια αστρολογική σχολή κι αντί να διαβάσουμε να ξεστραβωθούμε κι ότι δεν καταλάβουμε να το ρωτήσουμε, αφού μας δίνεται η δυνατότητα αυτή, πάμε και ρωτάμε... άλλα λόγια να αγαπιώμαστε.

Φυσικά κι η ζυγαριά κλίνει στα υπέρ γιατί για κάποιους που δεν εννοούν να καταλάβουν το μεγαλείο της αστρολογίας και τι τους προσφέρεται μέσω του συγκεκριμένου σάιτ, δεν θα αδικήσω τους υπολοίπους που αγαπούν την αστρολογία σχεδόν όσο κι εγώ, χωρίς αυτό να σημαίνει πως κάθε φορά που κάποιος θα επιμένει να πάρει την απαντηση του εγώ και τα υπόλοιπα μέλη θα πρέπει βαράμε προσοχές.

Τα αρχάρια κυρίως μέλη θα πρέπει να κάνουν ένα καλό πέρασμα μέσα στο σάιτ, να διαβάσουν πολύ καλά τους κανόνες που δέχτηκαν κατά την εγγραφή τους, θα πρέπει να μάθουν να σέβονται και να εκτιμούν τον συνομιλητή τους κι έπειτα να θέτουν ερωτήσεις αν θέλουν να πάρουν απαντήσεις.

Ξέρεις πόσο καιρό έμπαινα στο σάιτ πριν αναρτήσω το πρώτο μου ποστ? 5 μήνες, ακριβώς γιατί δεν μου άρεσαν τα παρατράγουδα και φυσικά όπως οι περισσότεροι αρχάριοι, αλλού για αλλού έγραφα κι εγώ, συμμορφώθηκα όμως, να συμμορφωθούν κι υπόλοιποι.
Νομίζω κορίτσι μου πως μόνο έτσι θα αποφεύγουμε τις παρεξηγήσεις και θα αποκομίσουμε οφέλη από την παραμονή μας εδώ, χωρίς να ενοχλούμε και να γινόμαστε φορτικοί ή κουραστικοί κι επειδή θεωρώ πως αρκετά σας κούρασα......Καληνυχτίζω αφού σ' ευχαριστήσω ακόμη μια φορά.

kinky_skorpina
28-10-2010, 08:10 AM
Καλημέρα σε όλους...Πραγματικά νίωθω διχασμένη....Ενώ βρίσκω τον εαυτό μου να συμφωνεί σε κάποια σημεία με την Αny_f, σε καποια αλλα ταυτίζομαι με την Τίνα μας!(Αυτός ο Ζυγός μου πια με εχει κουράσει που αργεί ν'αποφασίσει προς τα που θα γύρει η ζυγαριά και με ποιανού την αποψη συμφωνεί,παντα είναι κάπου στη μέση!!!:cheesy:)
1. Απο τη μία η Γεωργία-Μαρία θέτει ορθα κάποιους προβληματισμούς του τύπου "γιατι να δυσανασχετούν οσοι τους ζητείται η αστρολογική τους γνώση,ακόμη κι αν γίνεται με αλλοπρόσαλο τρόπο,απο τη στιγμη που υποτίθεται οτι έγιναν μέλη αυτου του site με σκοπό(ανάμεσα στα άλλα) και την ανταλλαγή γνώσεων και τον εμπλουτισμό του γνωστικού μας υπόβαθρου!???! ;) Στο κατω-κατω κι ο "αγανακτισμένος" καποια στιγμη μπορει να χρειαστεί να ζητήσει τη γνώμη κάποιου άλλου μέλους,θα ήθελε τοτε να αγνοηθεί ως ανύπαρκτος,ασχετα με το πως θα θέσει το ερώτημα του,απλα επειδή ο ερωτόμενος είναι στον κόσμο του,εχει απορροφηθεί με τα δικά του θέματα ή απλα δε θέλει να δώσει εστω καποιες κατευθυντήριες γραμμές(για να πάρει θάρρος κι ο ερωτόμενος ωστε να αρχίζει να βρίσκει μια ακρη στο πρόβλημα του)???Μιλαώ ετσι ωμα γιατι κι εγω εχω βρεθεί αρκετες φορές στη θέση αυτού που ρώτησε κι απάντηση δεν πήρε(δεν παραπονέθηκα ομως,το σεβάστηκα) και οχι επειδή πίεσα κανέναν ή ζήτησα κανα κατεβατό!!!Φυσικά μετα απο αυτό ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ δε ζήτησα κατι απο το συγκεκριμένο ατομο,αντιδρώντας καθαρα εγωιστικά φυσικά,εκτός κι αν καταλάβαινα οτι αξιζε σαν ατομο και περνούσε πχ απλα μια δυσκολη φάση). Γι'αυτό παντα-σε οσο δύσκολη φάση κι αν βρίσκομαι-απαντώ με αγάπη σε όσους ζητούν τις γνώσεις μου,χωρίς να δυσανασχετώ(αν δω οτι το κάνουν πιεστικά η απαντηση συνοδευεται και απο καποια συμβουλή-παραίνεση για το πως να ρωτούν απο εδω και στο εξής αν θέλουν να τους απαντώ!) και χωρίς ποτε να ζητήσω καποιο αντάλλαγμα γι'αυτο,απλα επειδη αγαπω την Αστρολογία και συναισθάνομαι εκείνη τη στιγμή την ανάγκη του ερωτώντα να βρει καποιες απαντήσεις σε οτι τον απασχολεί.Και θεωρώ πως αν ολοι εδω εκαναν το ίδιο(προς θεου δεν αναφερομαι στη Τίνα μας ή στους επαγγελματίες του χώρου που απο οτι εχω δει είναι παντα πρόθυμοι να βοηθήσουν,το σωστό να λέγεται!),-δε θέλω σε καμία περίπτωση να υποδείξω στον καθενα πως θα φέρεται,πλα λεω τη γνώμη μου-δε θα φτάναμε σήμερα στο σημείο να συζητάμε αυτό το θέμα,λες και εγινε κατι αν μας πιέσουν λίγο παραπάνω,κανεις δε μας εβαλε το μαχαίρι στο λαιμό!!!!Ας μη γκρινιάζουμε και αγανακτούμε λοιπόν για τετοια θέματα,δεν ήρθε δα και η συντέλεια του κόσμου αν καποιοι γίνονται λίγο παραπανω επίμονοι ή κουραστικοί απο όσο αντέχουμε,ισως το κάνουν απο αγνοια ή μη προσεκτική κατανόηση των κανόνων του site κι οχι επειδη σόνει και ντε θέλουν να μας κατσικωθούν και να μας εκμεταλλευτούν ωστε να τους τα δώσουμε ετοιμα στο πιάτο!!!!!!ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!Ας εστιάσουμε καλύτερα στο να περνάμε ευχάριστα την ώρα μας μεσα στα πλαίσια του site με οποιο τρόπο μπορεί ο καθένας!:love:
2. Πολύ σωστα βεβαια η Τίνα βάζει όρια ωστε να μην υπαρχει κατάχρηση ή εκμετάλλευσσης της καλής διάθεσης κάποιων να βοηθήσουν τους ερωτώντες!
3. Το ρεζουμέ της υπόθεσης(τωρα η Ζυγίσια Σεληνούλα μου αποφάσισε μετα απο πολύ παλαντζάρισμα!!) είναι οτι αντιλαμβανόμαστε ολοι νομίζω το δικαίωμα της απόπειρας των μελών να ζητήσουν μια γνώμη ,λύνοντας έτσι κάποια απορία τους,οταν αυτη γίνεται καλοπροαίρετα,δε ζητούνται υπερβολικά πράγματα(οπως ολόκληρη ανάλυση ενος χάρτη κτλ) και εκείνος που το ζητά εχει προηγουμένως μελετήσει τα βασικά στοιχειώδη πράγματα που πρέπει κανεις να γνωρίζει ξεκινώντας απο τη μελέτη του δικού του χάρτη.Αν καποιος δεν τηρησει τους παραπάνω αγραφους νόμους, ας μη λάβει απάντηση απο τον ερωτόμενο ή ας τοποθετηθεί απο τον ίδιο ή τους Διαχειστές στη θέση του, με μια απλη συμβουλή προς συμμόρφωση.Ετσι απλα,φτανει πια τόσος ντόρος γαι το τίποτα!Δεν υπαρχει νομίζω λόγος να το συνεχίσουμε αλλο το θέμα,κατα τη ταπεινή μου γνώμη,γιατι κινδυνευουμε να αποθαρρύνουμε και τα νέα μέλη που μας διαβάζουν απο το να θέσουν μια ερώτηση ή να μάθουν καινούργια πράγματα και είναι κρίμα!...Ολοι αγαπάμε την Αστρολογία και με γνωμονα αυτο ας λειτουργήσουμε απαντες συμφωνα με τους κανόνες του site και το δικό μας τρόπο συμπεριφοράς που αντικατοπτρίζει τον ψυχικό μας κόσμο!
Kαλή πλοήγηση στα νέα μέλη και...χρόνια μας πολλά λόγω της Εθνικής Επετείου!
Με εκτίμηση :love:
Μ.Γ (Αι!!Τα είπα και ησύχασα!!!:toung:) Εχει καμια πανσέληνο σήμερα και με επιασε τετοια καούρα?:bigsmile: )

taurine
28-10-2010, 11:52 AM
Σελήνη στον καρκίνο! Καλά το πάς!

katiakiss
28-10-2010, 01:01 PM
Κάτια δεν είμαι αστρολόγος για να αναλύσω τη φάση ¶ρη - Πλούτωνα, αλλά σαν μέλος του ιστότοπου μπορώ να εκφέρω τη γνώμη πως το να ευχαριστείς κάποιον επειδή ξόδεψε κόπο & χρόνο για να σκεφτεί & να διατυπώσει κάτι δε σημαίνει πάντα ότι συμφωνείς απόλυτα μαζί του, πόσο μάλλον ότι συνυπογράφεις. Επίσης όχι, δεν ενοχλούμαι από τον κόσμο που κάνει ερωτήσεις. Καλό βράδυΈχω κάνει πολύ διαλογισμό από χθες και έχω μετρήσει πολλές Κινέζικες χιλιάδες για να μην απαντήσω «παρορμητικά» και όχι «επιπόλαια» όπως χαρακτηρίζεις τους Κριούς.
Ο λόγος που δεν μας έχει πάρει ο εωσφόρος ακόμα, είναι γιατί λέω να σεβαστώ τους κόπους που έχουν καταβάλει κάποιοι άνθρωποι για να υπάρχει αυτός ο ηλεκτρονικός τόπος.

Όσο για την σελήνη στον Καρκίνο… Σε εσάς μπορεί να κάνει καλό. Εμένα μου τα τετραγωνίζει όλα! Ως εκ τούτου συνεχίζω:

Επικόλλησες και απόσπασμα από το κείμενό μου… Μου απάντησες και σε προσωπικό επίπεδο… Δεν έχεις καταλάβει ακόμα ότι το Κριαρίσιο μου στοιχείο δεν έχει ξεδιπλωθεί ούτε κατά το 10% προς το παρόν!
Η προσφορά στην αστρολογία που αναφέρεις και τα λοιπά περί βάθους και ύψους, με αφήνουν παγερά αδιάφορη. Αλίμονο αν η αστρολογία μοιράζονταν ανάμεσα σε Κριούς και Σκορπιούς. Και για να γνωρίζεις, αν μπορούσε να απομονώσει κανείς κάτι, τότε ο Ουρανός\Ερμής είναι οι πλανήτες που σχετίζονται άμεσα με την αστρολογία.
Όχι, δεν περιμένω να ξέρεις από ¶ρη \Πλούτωνα. Μου είναι πια εντελώς σαφές. Και ναι, μπορείς να λες την γνώμη σου, όταν αυτή δεν είναι για μένα! Θα προτιμούσα για αρχή να εντρυφήσεις στον Ερμή σου, όσο εγώ θα προσπαθώ να εντρυφήσω στον ¶ρη μου.
Αν δεν τα καταφέρουμε… Την Δευτέρα τα ξημερώματα στον εθνικό κήπο με ένα μάρτυρα (Σκορπιό αν προτιμάς). Ψάρι είμαι! Χαλάω εγώ χατίρια;

Ανακεφαλαιώνοντας: Παρακαλώ πολύ, ως το πάσχον πρόσωπο ή η πέτρα του σκανδάλου, ή όπως αλλιώς θέλετε, να σταματήσουν εδώ οι τοποθετήσεις για το «θεματάκι».

Η αλήθεια είναι πως τα κακώς κείμενα στη ζωή, όλους μας ενοχλούν, αλλά λίγοι είναι εκείνοι που έχουν το θάρρος να το πουν, κι αν το έχουν, είναι υποχρεωμένοι να υποστούν και τις συνέπειες.
Δεν έχω καμία ανάγκη από υποστήριξη στο να υποστώ τις συνέπιες, παρʼ ότι δεν επιτέθηκα σε κανέναν προσωπικά με το κείμενο περί «εραστών» και «συζύγων». Όσοι είχαν την μύγα…

Είμαι αρκετά νέο μέλος και είναι επίσης αλήθεια ότι την κοινότητα έτσι την βρήκα και θα έπρεπε να συμμορφωθώ με αυτό που βρήκα.
Δυστυχώς με διέπει άλλη φιλοσοφία. Οι άνθρωποι στην κοινωνία χωρίζονται σε δύο μερίδες : Στους απλούς κοινωνούς των αλλαγών και στους μοχλούς της.

ΥΓ: ΤΕΛΟΣ! (ελπίζω…γιατί έχω αρχίσει και πήζω!)

Μητσάκος
28-10-2010, 01:05 PM
Να ήταν και ο Ερμής ανάδρομος, να το καταλάβω... Αλλά τώρα, δεν μου βγαίνει με τίποτα...:nuts:

taurine
28-10-2010, 01:11 PM
Όσο για την σελήνη στον Καρκίνο… Σε εσάς μπορεί να κάνει καλό. Εμένα μου τα τετραγωνίζει όλα!

Τί καλό να μας κάνει ? Δεν λες καλύτερα μαύρα χάλια? Με Αρη σε Κριό, Πλούτωνα σε Ζυγό, κι ωροσ. Αγόκερω μάλλον ....ομοιοπαθούσα!
Πάντα .... με πάντα αυτή η σελήνη στον καρκίνο φέρνει κακή ψυχολογία και ευθιξία και ενίοτε ιώσεις!

any_f
28-10-2010, 02:08 PM
Αγαπητή Τίνα, ίσως όντως παρεξήγησα τους λόγους που ενοχλείσαι. Βλέποντάς τους όμως τώρα ξεκάθαρα:

Ενα άλλο που με ενοχλεί είναι να βλέπω μέλη να πασχίζουν να μάθουν κάποια πράγματα και στο θέμα που έχει ανοιχτεί και γίνεται ανταλλαγή γνώσεων να παρεμβαίνει κάποιος για να μάθει όχι πως λειτουργεί μια όψη που τυχαίνει να υπάρχει στον χάρτη του αλλά σχεδόν όλο του το ωροσκόπιο.

Τα αρχάρια κυρίως μέλη θα πρέπει να κάνουν ένα καλό πέρασμα μέσα στο σάιτ, να διαβάσουν πολύ καλά τους κανόνες που δέχτηκαν κατά την εγγραφή τους, θα πρέπει να μάθουν να σέβονται και να εκτιμούν τον συνομιλητή τους κι έπειτα να θέτουν ερωτήσεις αν θέλουν να πάρουν απαντήσεις.

Εκείνο το οποίο με πειράζει είναι να εκμεταλλεύονται την γενναιοδωρία μου, να με πιέζουν με τον τρόπο τους να δώσω απαντήσεις όταν δεν είμαι υποχρεωμένη να το κάνω κι ενώ ούτως ή άλλως το κάνω από μόνη μου όταν το θεωρώ απαραίτητο. θα απαντούσα κάτι παρόμοιο με προηγουμένως:

πλέον όταν ο κανόνας (που παρατίθεται σε ειδικό μέρος στο site όπου καθένας μπορεί να παραπεμφθεί) παραβιάζεται, οι παραβαίνοντες είτε αγνοούνται, είτε παραπέμπονται αλλού.Φυσικά δε θα μπορούσε να υπάρξει απόλυτη συμμόρφωση σε μια τόσο ευρείας συμμετοχής (που μάλιστα διαρκώς αυξάνεται) ιστοσελίδα (αν αυτό ήταν δυνατό δε θα είχε λόγο ύπαρξης & ο κανόνας) & επίσης θα ήταν άδικο να αποκλείονται απευθείας νέα μέλη που όπως είπες δεν έχουν ακόμη εξοικειωθεί. Δεν έχω βέβαια απόλυτη γνώση όλων των περιπτώσεων ερωταπαντήσεων στο site αλλά αν υπάρχουν παραβαίνοντες που παίρνουν απαντήσεις τότε είναι λογικό να τις ζητήσουν ξανά αφού βλέπουν πως οι προσπάθειές τους έχουν αποτέλεσμα ή να θεωρήσουν πως ο κανόνας δεν είναι ακριβώς κανόνας αλλά παράκληση ή συμβουλή. Οπότε τον αγνοούν αν δεν συμμερίζονται την άποψη αυτού που τον διατύπωσε.
Προσθέτοντας ίσως πως έχω την εντύπωση πως ο λόγος που θεσπίστηκαν οι κανόνες του myhoroscope που αφορούν τα συγκεκριμένα θέματα, ήταν ακριβώς η προστασία από την εκμετάλλευση της όποιας γενναιοδωρίας δίδεται εδώ απ' όποιον δίνεται. Από εκεί & πέρα αν το πρόβλημα αυτό συνεχίζεται, έτσι ώστε να πειράζει ,πιο μεγάλο απότι είναι ανεκτό, ποσοστό του πληθυσμού του site σε αφόρητο βαθμό, νομίζω ότι είναι καθάρά θέμα του διαχειριστή να επιλύσει το πρόβλημα.

Φυσικά κι η ζυγαριά κλίνει στα υπέρ γιατί για κάποιους που δεν εννοούν να καταλάβουν το μεγαλείο της αστρολογίας και τι τους προσφέρεται μέσω του συγκεκριμένου σάιτ, δεν θα αδικήσω τους υπολοίπους που αγαπούν την αστρολογία σχεδόν όσο κι εγώ
Στα πλαίσια ενός τεράστιου διαδικτυακού τόπου όπως αυτός, κανείς δε θα μπορούσε να γνωρίζει το μέγεθος της κατανόησης & της αγάπης που τρέφει κάθε μέλος για την αστρολογία ή την προσφορά της ιστοσελίδας κρίνοντας τις δημοσιεύσεις που κάνει ή δεν κάνει. Καθένας μας εκφράζεται διαφορετικά, ζει αναπνέει & διερωτάται διαφορετικά, αντιλαμβάνεται διαφορετικά & έτσι, προκειμένου να μπορέσουμε να συμβιώσουμε & να μοιραστούμε πράγματα, θεσπίζουμε κάποιους γενικούς κανόνες. Για να διαχειριστούμε το βάρος της ευθύνης της διατήρησης της τάξης χωρίς να χρειάζεται να γκρινιάζουμε γι' αυτό, ή να ασχολούμαστε διαρκώς μαζί του, παραμελώντας τον ανώτερο σκοπό που μας προσέλκυσε.
Καλη συνέχεια

any_f
28-10-2010, 02:09 PM
Έχω κάνει πολύ διαλογισμό από χθες και έχω μετρήσει πολλές Κινέζικες χιλιάδες για να μην απαντήσω «παρορμητικά» και όχι «επιπόλαια» όπως χαρακτηρίζεις τους Κριούς.Ο λόγος που δεν μας έχει πάρει ο εωσφόρος ακόμα, είναι γιατί λέω να σεβαστώ τους κόπους που έχουν καταβάλει κάποιοι άνθρωποι για να υπάρχει αυτός ο ηλεκτρονικός τόπος.
Κάτια μου, δεν κάνω διαλογισμό, ούτε είμαι σίγουρη κατά πόσον υπάρχει εωσφόρος για να θορυβηθώ & όπως είπα δεν είμαι αστρολόγος για να χαρακτηρίσω τους Κριούς. Από διάφορα άρθρα στο site καθώς & εκτός του βρήκα τους χαρακτηρισμούς & τους χρησιμοποίησα για να δείξω & μ'ένα παράδειγμα πως παρομοιώσεις μπορεί ο καθένας να κάνει με όποιο προσωπικό & υποκειμενικό τρόπο προτιμά να βλέπει τα πράγματα. Όμως όταν θίγουμε προβλήματα που αφορούν πολλούς καλύτερα να είμαστε ευθείς & αντικειμενικοί. Γι'αυτό άλλωστε & σου απάντησα ευθέως. Κατά τ' άλλα προτιμώ να πηγαίνω βόλτα το σκυλάκι μου στον Εθνικό Κήπο. Ωραία η αντιπαράθεση, αλλά μόνο όταν έχει προοπτικές παραγωγικότητας.
Καλό μεσημέρι

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
28-10-2010, 02:18 PM
Σελήνη στον καρκίνο! Καλά το πάς!

Mωρε ποιες σεληνες τωρα...
ο κωλος μας φταιει που δεν τον βαζουμε κατω να διαβασουμε λεμεεε!!!:laugh:

katiakiss
28-10-2010, 02:29 PM
Κάτια μου, δεν κάνω διαλογισμό, ούτε είμαι σίγουρη κατά πόσον υπάρχει εωσφόρος για να θορυβηθώ & όπως είπα δεν είμαι αστρολόγος για να χαρακτηρίσω τους Κριούς. Από διάφορα άρθρα στο site καθώς & εκτός του βρήκα τους χαρακτηρισμούς & τους χρησιμοποίησα για να δείξω & μ'ένα παράδειγμα πως παρομοιώσεις μπορεί ο καθένας να κάνει με όποιο προσωπικό & υποκειμενικό τρόπο προτιμά να βλέπει τα πράγματα. Όμως όταν θίγουμε προβλήματα που αφορούν πολλούς καλύτερα να είμαστε ευθείς & αντικειμενικοί. Γι'αυτό άλλωστε & σου απάντησα ευθέως. Κατά τ' άλλα προτιμώ να πηγαίνω βόλτα το σκυλάκι μου στον Εθνικό Κήπο. Ωραία η αντιπαράθεση, αλλά μόνο όταν έχει προοπτικές παραγωγικότητας.
Καλό μεσημέρι
Αγαπητό μέλος, σε ευχαριστώ βαθιά που μου δίνεις την ευκαιρία να ρίξω στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων αυτής της υπόθεσης, το πιο δυνατό χαρτί μου! Το ύψιστο επιχείρημά μου, που κακώς δεν κατέθεσα από την πρώτη κιόλας παράθεσή σου. Παρακαλώ να το παρακολουθήσεις με μεγάλη προσοχή, γιατί δίνει απαντήσεις σε όλα σου τα ερωτήματα και ανησυχίες! YouTube - Happy Morning People (http://www.youtube.com/watch?v=QnT-GdTHQik) Και πάλι ευχαριστώ!

ΥΓ: Με την τελευταία, κουρασμένη μου ελπίδα να έγινα κατανοητή!

johnnyb
28-10-2010, 02:48 PM
Προσωπικά συμφωνω με το αρθρο σου που εχεις γραψει.Ωραιο θα ηταν να γραψεις και το αντιστροφο

gold soul
28-10-2010, 02:55 PM
Να ήταν και ο Ερμής ανάδρομος, να το καταλάβω... Αλλά τώρα, δεν μου βγαίνει με τίποτα...:nuts:

Εφόσον το θέμα είναι ερωτικόΝ... μας κάνει και η ανάδρομη Αφροδίτη :nuts: :toung:

lefkas
28-10-2010, 03:06 PM
Εφόσον το θέμα είναι ερωτικόΝ... μας κάνει και η ανάδρομη Αφροδίτη :nuts: :toung:

σωστόΝ :cheesy:

katiakiss
28-10-2010, 03:08 PM
Εφόσον το θέμα είναι ερωτικόΝ... μας κάνει και η ανάδρομη Αφροδίτη :nuts: :toung:Χρύσα μου, για να κάνεις χιούμορ, πρέπει να απευθύνεσαι σε ανθρώπους που το διαθέτουν και δεν το παίρνουν προσωπικά. :bigsmile:

taurine
28-10-2010, 03:23 PM
Πάντως,απ'όσο κατάλαβε η ταυρίσια ...κεφάλα μου, μάλλον σύζυγοι και εραστές,αξιόμαχοι και ισάξιοι οπλίτες, θα βρίσκονται εις τους αιώνας των αιώνων σε διαρκή και αέναη αντιπαράθεση, ευτυχώς όπως βλέπω, σε πολιτισμένα επίπεδα.:respect:
Κάποια στιγμή,ίσως να ήταν καλό να σταματούσε αυτή η αντιπαλότητα, γιατί εδώ που τα λέμε, στη ζωή μας χρειάζονται τόσο οι σύζυγοι, όσο και οι εραστές.
Ισορροπία φυσικών δυνάμεων.....

gold soul
28-10-2010, 03:28 PM
Χρύσα μου, για να κάνεις χιούμορ, πρέπει να απευθύνεσαι σε ανθρώπους που το διαθέτουν και δεν το παίρνουν προσωπικά. :bigsmile:

Καλή μου Κάτια, ας πούμε ότι το χιούμορ είναι σαν την καλημέρα.. πες την και ας πέσει χάμω..:love:


YouTube - Gelas pio dunata - LOCOMONDO (http://www.youtube.com/watch?v=9xfXUOPzk10&feature=related) :love:

katiakiss
28-10-2010, 03:34 PM
Προσωπικά συμφωνω με το αρθρο σου που εχεις γραψει.Ωραιο θα ηταν να γραψεις και το αντιστροφοΔεν θα προβώ σε περεταίρω εκδόσεις, γιατί μια παλιοφυλλάδα βγάλαμε… Και παρά την υψηλή κυκλοφορία, εκκρεμούν μηνύσεις. ¶σε καλύτερα… Δεν χρειάζεται να γελάμε με το χιούμορ κάποιου άλλου. Όποιος έχει χιούμορ, γελάει και με τα χάλια του. :bigsmile:

Μητσάκος
28-10-2010, 03:41 PM
Την βλέπω τη μαύρη τρύπα να έρχεται και να ρουφάει το θέμα....:bigsmile:

katiakiss
28-10-2010, 03:43 PM
Την βλέπω τη μαύρη τρύπα να έρχεται και να ρουφάει το θέμα....:bigsmile:Γι' αυτό ζούμε!:bigsmile:

Fotini Christodoulou
28-10-2010, 03:54 PM
Την βλέπω τη μαύρη τρύπα να έρχεται και να ρουφάει το θέμα....:bigsmile:

Μάντης είσαι;!!:toung:

Τίνα Ζαχαριάδου
28-10-2010, 05:33 PM
Μαράκι μου, μην παίζουμε με τις λέξεις.
Δεν δυσανασχετεί κανείς επειδή του ζητούν την αστρολογική του γνώση, αν αυτό έχετε καταλάβει κάποια μέλη, καλό είναι αναθεωρήσετε διαβάζοντας ξανά τα ποστ που έχουν γραφτεί.
Πουθενά εγώ τουλάχιστον δεν έγραψα να μη ρωτά επί προσωπικού κάποιος που έχει πρόβλήματα, άλλωστε η αστρολογία κατά τη γνώμη είναι σε θέση να δώσει λύσεις για όποιον την κατανοεί.
Ζήτησα να γίνεται με μέτρο, όπως πολύ σωστά έγραψες, Βάζω όρια κάτι νομίζω πως το δικαιούμαι όπως όλοι μας εδώ μέσα κι ειλικρινά απορώ για ποιό λόγο κάποια μέλη δεν το κατανοούν αυτό.
Όλες οι σχέσεις είναι δούναι και λαβείν, δεν μπορεί επειδή σου δίνονται κάποια δικαιώματα μέσα στο σάιτ (δε μιλώ για εσένα, γενικά αναφέρομαι) μόνο να παίρνεις. Πρέπει να δώσεις κι αν δεν έχεις να δώσεις γνώσεις γιατί πολύ απλά δε γνωρίζεις αστρολογία, τότε αυτό που πρέπει να δώσεις, είναι σεβασμό κι εκτίμηση σ' αυτόν που δίνει γνώση αλλά και σ' αυτόν που προσπαθεί να λάβει γνώση. Δεν του δείχνεις σεβασμό όταν συζητά για τον Κρόνο κι εσύ μπαίνεις σφήνα στο θέμα για να ρωτήσεις όλες τις όψεις του Κρόνου σου. Αυτό νομίζω κυρίως ήθελε να τονίσει η Κάτια και φυσικά με βρίσκει σύμφωνη.
Κάτι άλλο που δεν γνωρίζετε είναι πως κι εμείς οι αστρολόγοι παίρνουμε από εσάς, εγώ προσωπικά πολλές φορές εξαιτίας κάποιας απορίας έχω δει από διαφορετική σκοπιά κάποια πράγματα κι έχω ωφεληθεί.

Γι αυτό ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα


any_f έχεις λάθος αν πιστεύεις πως από τα ποστ του κάθε μέλους δε φαίνεται η αγάπη του για την αστρολογία. Με όποιο τρόπο κι αν εκφραστεί κάποιος, φαίνεται ποιος θέλει να μάθει πραγματικά πως λειτουργεί ο χάρτης του κι η αστρολογία γενικότερα και ποιος όχι.
Ο άνθρωπος που πραγματικά θέλει βοήθεια πιστεύω πως πάντα φαίνεται γι αυτό και πάντα παίρνει απαντήσεις.

katiakiss
28-10-2010, 05:43 PM
Γι αυτό ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.Ο άνθρωπος που πραγματικά θέλει βοήθεια πιστεύω πως πάντα φαίνεται γι αυτό και πάντα παίρνει απαντήσεις.…Αλλιώς, σε κάθε άλλη περίπτωση, εισηγούμαι στον Scp μας (Σωκράτη), να παίρνουν αυτό: YouTube - Happy Morning People (http://www.youtube.com/watch?v=QnT-GdTHQik) :laugh::laugh::laugh:
Και για να πω την αλήθεια, έχω γελάσει τόσο πολύ, που δεν δικαιούμαι να έχω κανένα παράπονο!

any_f
29-10-2010, 04:49 PM
Αγαπητό μέλος, σε ευχαριστώ βαθιά που μου δίνεις την ευκαιρία να ρίξω στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων αυτής της υπόθεσης, το πιο δυνατό χαρτί μου! Το ύψιστο επιχείρημά μου, που κακώς δεν κατέθεσα από την πρώτη κιόλας παράθεσή σου. Παρακαλώ να το παρακολουθήσεις με μεγάλη προσοχή, γιατί δίνει απαντήσεις σε όλα σου τα ερωτήματα και ανησυχίες! YouTube - Happy Morning People Και πάλι ευχαριστώ!
Πολύ δυνατό το "χαρτί" σου φιλενάδα! Ο τρόπος με τον οποίο αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα & τις καταστάσεις είναι πραγματικά μαγευτικός..!

any_f
29-10-2010, 04:51 PM
Αγαπητή Τίνα καλησπέρα & πάλι.
Όσον αφορά τα:

Πουθενά εγώ τουλάχιστον δεν έγραψα να μη ρωτά επί προσωπικού κάποιος που έχει πρόβλήματα, άλλωστε η αστρολογία κατά τη γνώμη είναι σε θέση να δώσει λύσεις για όποιον την κατανοεί.
Ζήτησα να γίνεται με μέτρο, όπως πολύ σωστά έγραψες, Βάζω όρια κάτι νομίζω πως το δικαιούμαι όπως όλοι μας εδώ μέσα κι ειλικρινά απορώ για ποιό λόγο κάποια μέλη δεν το κατανοούν αυτό.
απάντησα:

ο λόγος που θεσπίστηκαν οι κανόνες του myhoroscope που αφορούν τα συγκεκριμένα θέματα, ήταν ακριβώς η προστασία από την εκμετάλλευση της όποιας γενναιοδωρίας δίδεται εδώ απ' όποιον δίνεται. Από εκεί & πέρα αν το πρόβλημα αυτό συνεχίζεται, έτσι ώστε να πειράζει ,πιο μεγάλο απότι είναι ανεκτό, ποσοστό του πληθυσμού του site σε αφόρητο βαθμό, νομίζω ότι είναι καθάρά θέμα του διαχειριστή να επιλύσει το πρόβλημα.
Όσον αφορά το:

Όλες οι σχέσεις είναι δούναι και λαβείν, δεν μπορεί επειδή σου δίνονται κάποια δικαιώματα μέσα στο σάιτ (δε μιλώ για εσένα, γενικά αναφέρομαι) μόνο να παίρνεις. Πρέπει να δώσεις κι αν δεν έχεις να δώσεις γνώσεις γιατί πολύ απλά δε γνωρίζεις αστρολογία, τότε αυτό που πρέπει να δώσεις, είναι σεβασμό κι εκτίμηση σ' αυτόν που δίνει γνώση αλλά και σ' αυτόν που προσπαθεί να λάβει γνώση.
απάντησα:

Φυσικά δε θα μπορούσε να υπάρξει απόλυτη συμμόρφωση σε μια τόσο ευρείας συμμετοχής (που μάλιστα διαρκώς αυξάνεται) ιστοσελίδα (αν αυτό ήταν δυνατό δε θα είχε λόγο ύπαρξης & ο κανόνας)
& τέλος όσο για το:

any_f έχεις λάθος αν πιστεύεις πως από τα ποστ του κάθε μέλους δε φαίνεται η αγάπη του για την αστρολογία. Με όποιο τρόπο κι αν εκφραστεί κάποιος, φαίνεται ποιος θέλει να μάθει πραγματικά πως λειτουργεί ο χάρτης του κι η αστρολογία γενικότερα και ποιος όχι.
Ο άνθρωπος που πραγματικά θέλει βοήθεια πιστεύω πως πάντα φαίνεται γι αυτό και πάντα παίρνει απαντήσεις.
σκέψου πως σίγουρα η αντίληψη που διαθέτει ο καθένας τον οδηγεί στα συμπεράσματα που βγάζει όταν βλέπει, ακούει, μυρίζει κάποιον, όταν διαβάζει γραπτά του, ή όταν συναισθάνεται τα ενεργειακά κύματα που εκπέμπει. Κι εφόσον η αντίληψη του καθενός είναι μοναδική, προσωπική & ιδιαίτερη,το ίδιο συμβαίνει & με τα συμπεράσματά του. Εκτός όμως απ' αυτό οι διάφορες περιβαλλοντικές συνθήκες καθορίζουν επίσης πολλά απ' αυτά τα συμπεράσματα, καθώς & το πόσο συγκεκριμένο ή αφηρημένο είναι αυτό που πας να κρίνεις. Έτσι επέτρεψέ μου να έχω την άποψη πως, όσο & αν εσύ ή εγώ ή οποιοσδήποτε προσπαθήσουμε ειλικρινά & αντικειμενικά να κρίνουμε κατά πόσο το κάθε ενεργό η μη ενεργό μέλος αυτου του τεράστιου site & όποιου site υπάρχει αγαπάει ή δεν αγαπάει μια επιστήμη ή έχει διάθεση για τη γνώση της, τα συμπεράσματά μας θα είναι εκ των πραγμάτων αρκετά φτωχά & αστήρικτα αφού το μόνο που έχουμε είναι κάποιες γραπτές του δημοσιεύσεις & αυτές αν & όταν βρισκόταν σε διάθεση & είχε την ευκαιρία να τις κάνει.
Καλό απόγευμα

Zackie
30-10-2010, 10:38 AM
Αγαπητή φίλη any-f

Μάλλον επηρεασμένη από την προεκλογική περίοδο που βιώνουμε είσαι και θαρρείς ότι όποιος απαντήσει τελευταίος, αυτός έχει και τους περισσότερους πόντους...

Από το εξαιρετικό κείμενο της αγαπητής Κάτιας απόλαυσε την διατύπωση του λόγου και το πηγαίο χιούμορ και άσε την απόδοση δικαίου στους δικαστές (εγώ δεν πρόκειται να επανέλθω σε ότι και να απαντήσεις).

Τίνα Ζαχαριάδου
30-10-2010, 02:00 PM
Αρχικά Δημοσιευμένο απο any_f
ο λόγος που θεσπίστηκαν οι κανόνες του myhoroscope που αφορούν τα συγκεκριμένα θέματα, ήταν ακριβώς η προστασία από την εκμετάλλευση της όποιας γενναιοδωρίας δίδεται εδώ απ' όποιον δίνεται. Από εκεί & πέρα αν το πρόβλημα αυτό συνεχίζεται, έτσι ώστε να πειράζει ,πιο μεγάλο απότι είναι ανεκτό, ποσοστό του πληθυσμού του site σε αφόρητο βαθμό, νομίζω ότι είναι καθάρά θέμα του διαχειριστή να επιλύσει το πρόβλημα.


Πολύ σωστό Any-f μου αλλά πέρα από τον διαχειριστή ας υπάρχει και λίγο φιλότιμο, δε βλάπτει!

any_f
30-10-2010, 03:37 PM
Μάλλον επηρεασμένη από την προεκλογική περίοδο που βιώνουμε είσαι και θαρρείς ότι όποιος απαντήσει τελευταίος, αυτός έχει και τους περισσότερους πόντους...Από το εξαιρετικό κείμενο της αγαπητής Κάτιας απόλαυσε την διατύπωση του λόγου και το πηγαίο χιούμορ και άσε την απόδοση δικαίου στους δικαστές (εγώ δεν πρόκειται να επανέλθω σε ότι και να απαντήσεις).
Αγαπητή Ζackie, πρόκειται για ανταλλαγή απόψεων.

any_f
30-10-2010, 03:38 PM
πέρα από τον διαχειριστή ας υπάρχει και λίγο φιλότιμο, δε βλάπτει!
Αγαπητή Τίνα το φιλότιμο υπάρχει απλώς δεν ανταποκρίνεται στα μέτρα & τα σταθμά ολωνών. Γι' αυτό έγινε απαραίτητος ο διαχειριστής & οι κανόνες. Για να μην ειρωνευόμαστε & προσβάλλουμε ο ένας τον άλλον. Χαιρετισμούς.

Μητσάκος
30-10-2010, 04:42 PM
Αρχικά Δημοσιευμένο απο any_f
ο λόγος που θεσπίστηκαν οι κανόνες του myhoroscope που αφορούν τα συγκεκριμένα θέματα, ήταν ακριβώς η προστασία από την εκμετάλλευση της όποιας γενναιοδωρίας δίδεται εδώ απ' όποιον δίνεται. Από εκεί & πέρα αν το πρόβλημα αυτό συνεχίζεται, έτσι ώστε να πειράζει ,πιο μεγάλο απότι είναι ανεκτό, ποσοστό του πληθυσμού του site σε αφόρητο βαθμό, νομίζω ότι είναι καθάρά θέμα του διαχειριστή να επιλύσει το πρόβλημα.


Πολύ σωστό Any-f μου αλλά πέρα από τον διαχειριστή ας υπάρχει και λίγο φιλότιμο, δε βλάπτει!

Εντελώς ενημερωτικά, οι κανόνες αυτοί υπάρχουν κυρίως για την προστασία των μελών και όχι των αστρολόγων :bigsmile:

Τίνα Ζαχαριάδου
30-10-2010, 07:43 PM
Εντελώς ενημερωτικά, οι κανόνες αυτοί υπάρχουν κυρίως για την προστασία των μελών και όχι των αστρολόγων :bigsmile:



Κι οι αστρολόγοι μέλη είναι Μητσάκο μου, ακόμη κι αν πάψουν να είναι αστρολόγοι του σάιτ, πάλι μέλη θα είναι, αν δε τους διαγράψει κανείς :cheesy:

κρασακι
30-10-2010, 09:48 PM
Πολύ χαμός για το τίποτα παίδες! Παρατράβηξε το θέμα και απορώ το γιατί..
Διέκρινα μια δυσκολία στη σωστή κατανόηση του τρόπου γραφής του κάθε μέλους.
Η Κάτια έδωσε με πολύ ωραίο τρόπο το πως βλέπει το θεματάκι που υπάρχει χρόονια στο σαιτ, όταν μέλη πετάγονται και κάνουν άκυρες ερωτήσεις σε άκυρα μέρη..
Και η any_f όμως απο ένα σημείο και μετά είπε ότι είναι υποκειμενικό το πως βλέπει ο καθένας κάποια μηνύματα και εδώ θα συμφωνήσω. Αλλιώς βλέπω το μήνυμα κάποιου εγώ που έχει απορίες πάνω στον προσωπικό του χάρτη και αλλιώς άλλο μέλος. Και πέρα και απο τη διάθεση που μου δείχνει το μέλος μέσα απο το μήνυμα του, για το αν θέλει να κατανοήσει την αστρολογία, παίζει ρόλο και η δική μου διάθεση εκείνη τη στιγμή στο αν θα απαντήσω ή όχι. Και αυτό δεν το κάνω μόνο εγώ αλλά όλοι, και ενώ είναι απολύτως ανθρώπινο δεν παύει πολύ αντικειμενικά να φαίνεται κάπως ενοχλητικό σε κάποια μέλη που περιμένουν μέρες και αυτό το αναγνωρίζω και το καταλαβαίνω κάποιες φορές.

Εντάξει ποιος λέει ότι είναι καλό να πετάγονται συνέχεια άτομα σαν τις π.....ς απο το πουθενά και να κάνουν ερωτήσεις? Κανείς νομίζω. Αλλά δυστυχώς αυτό δεν θα αλλάξει πολύ γιατί έτσι είναι ο κόσμος μας, και ένα ικανοποιητικό ποσοστό του πληθυσμού έχει μάθει να προχωρά σε πράξεις χωρίς να σκέφτεται, και να διαβάζει και κανένα ''manual'' που και που όταν μπαίνει σε άγνωστα πεδία.. Απο το 2004 που είμαι μέλος σε αυτό το αγαπημένο σαιτ δεν έχω δει να αλλάζει και πολύ αυτό, αλλά υπάρχει βελτίωση με το χρόνο. Απο κει και πέρα ναι έχουν θεσπιστεί κάποιοι κανόνες απο τη διαχείριση γι'αυτό το λόγο, για να διατηρείται μια ισορροπία, όσο είναι εφικτό αυτό, και η διαχείριση έχει τον τελευταίο λόγο.
Είναι απόλυτα κατανοητά αυτά που γράφεις Τίνα ότι πρέπει να υπάρχει και φιλότιμο! Μα ξαναλέω ποιος το αρνείται αυτό?? Γιατί να λέμε τα αυτονόητα και απο το τράβηγμα να το κάνουμε το θέμα τριχιάα απο κλωστή στο τέλος?
Υπήρξε μια τοποθέτηση σε αυτό που έγραψε η Κάτια και μετά επεσαν τα ποστ βροχή με πλήρη αλλαγή στο ύφος γραφής και όχι προς το χιουμοριστικό και προς το καλύτερο, αλλά προς το κακώς χιουμοριστικό και χειρότερο. Δε χρειάζεται να ορμήξουμε ούτε στην Κάτια που έγραψε τη γνώμη της, αλλά ούτε και στο μέλος που εκφράζει τη δική του.
Εμένα το όλο θέμα μου έκανε σαν μια συζήτηση που ο τρόπος γραφής των 2 μελών Κάτιας και any_f παρεξηγήθηκε κατά κάποιο τρόπο και μετά έπεσε ξεσπάθωμα καλόοο! Μπορεί να υπάρχει λόγος που ειπώθηκαν κάποια πράγματα και ναι υπάρχει αλλά σόρυ εμένα στο τέλος μου έμεινε ένα ''''αεειιι ξεσπάθωσααα'''. Αυτό! Τι να πω ίσως εγώ το είδα έτσι.
Και ας μην ψάχνουμε να βρούμε την αιτία σε ανάδρομους ερμήδες και αφροδίτες και ας ηρεμήσουμε για να συζητάμε όμορφα και ωραία!
Ο καθένας ας γράφει ότι θέλει και ας εκφράζει τη γνώμη του χωρίς να προσβάλλει την άποψη του άλλου.

Γιατί στην τελική, μέσα σε ένα φόρουμ όταν το μόνο όπλο που έχουμε για να πουμε τη γνώμη μας και να υπερασπιστούμε το δίκιο μας είναι ο γραπτός μας λόγος και μόνο, πρέπει να φροντίζουμε να είναι κατανοητός, χωρίς παρανοήσεις και ασάφειες, γιατί μόνο έτσι εκφράζόμαστε σωστά, δεν χάνουμε το δίκιο μας και δεν θίγουμε και μέλη. Και αυτό δεν πάει σπόντα για κανένα (αν ήταν με χαρά θα το λεγα), αλλά είναι σημαντικό κατ' εμέ ώστε να μη δημιουργούνται θέματα.

Και τώρα θα συνεχίσω όμορφα το σαββατιάτικο βράδυ μου. Τι το θέλες να μου πεις? έτσι μου δημιουργήθηκε και μένα η όρεξη να τα πω..μέρες κρατιόμουν!(και όχι δεν θα αραδιάσω μια σειρά απο όψεις που με έκαναν να μην κρατηθώ..χχχ). Απλά μου μεινε ένα ξενέρωμα βρε παιδιά στο τέλος. Χεσ....αμε να μου πείτε αλλά δεν πειράζει, καλά να μαστε.
Καλό βράδυ να έχουμε.

katiakiss
30-10-2010, 10:18 PM
Αγαπητή any_f, μετά την πρόσφατη μπόρα, επανέρχομαι να καταθέσω την ήρεμη γνώμη μου για την αντίδρασή σου στα γραφόμενά μου.
Η πρότερη οργή μου είχε να κάνει με την αίσθηση της άδικης επίθεσης, όταν ο μόνος σκοπός μου ήταν να αστειευτώ με αυτό που μόνη μου διαπίστωνα διαβάζοντας τα διάφορα θέματα στον χώρο αυτό.
Προσωπικά, με θλίβει κάθε φορά που βλέπω αυτές τις εκκρεμείς και αναπάντητες ερωτήσεις των εκάστοτε μελών. Νιώθω ότι είναι προσβλητικό να σε απαξιώνουν αγνοώντας σε. Έλεγα μέσα μου: «Τον\την κακομοίρα… Γιατί δεν του\της απαντούν κάτι; Έστω κάτι λίγο;»
Στην αρχή δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί τα μέλη δεν απαντούν σε αυτές τις απλές ερωτήσεις και μπήκα στον πειρασμό να απαντήσω σε μερικές από αυτές. Μέγα σφάλμα! Δεν ήξερες, δεν ρώταγες; Καταιγισμός αλλεπάλληλων επερωτήσεων! Και εδώ δεν είναι μόνο αν έχεις την διάθεση να απαντήσεις, αλλά αν έχεις και την γνώση.
Ακόμα και στην καλύτερη των περιπτώσεων, αν έχεις την γνώση, θα πρέπει να κάνεις μια υποτυπώδη διαχείριση των αρχών και των άγραφων νόμων. Υπάρχουν αστρολόγοι στον διαδικτυακό μας χώρο και είναι δική τους αρμοδιότητα να απαντούν σε κάποια βαθύτερα ερωτήματα. Οι υπόλοιποι μπορούμε να λέμε την γνώμη μας χωρίς καμία σοβαρή ευθύνη ή επίπτωση.
Αν πραγματικά αγαπάς την αστρολογία, δεν μπορείς να τοποθετείσαι με τέτοια αβασάνιστη ελαφράδα. Ο κάθε ένας, δεν ξέρεις τι κουβαλάει στην ψυχή του και πως θα χρησιμοποιήσει την όποια ερμηνεία του δώσεις, κάνοντας κακό στην ζωή του.
Υπάρχουν και θέματα που επεκτείνονται σε άλλες σφαίρες, πέραν της αστρολογίας. Για ένα έμπειρο και αναλυτικό πνεύμα, από την ίδια την ερώτηση που θα θέσει το άτομο, έχει γίνει αντιληπτό και το πραγματικό πρόβλημα του ατόμου. Θα σου παραθέσω και ένα παράδειγμα.
Όταν διαβάσω αυτήν την ερώτηση:
«Γεια σας, η ημερομηνία του γάμου μας με τον σύζυγό μου είναι 5\07\1988 ώρα 19:45 Αθήνα. Μπορεί κανείς να δει τι μπορεί να φταίει για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε τελευταίως; Εγώ είμαι γεννημένη 26\06\1970 (άγνωστη ώρα) και εκείνος 30\09\1967 18:30 Κρήτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!»
Προσωπικά λοιπόν, κάνω τις ακόλουθες αναλυτικές σκέψεις: Εδώ έχουμε μια κοπέλα που γεννήθηκε το 70 και παντρεύτηκε το 88, δηλαδή στα 18 της. Ο σύζυγος που είναι γεννημένος το 67, ήταν 21. Τώρα έχουμε 2010 και τα παιδιά αυτά κλείνουν αισίως 22 χρόνια γάμου, χωρίς να έχουν χαρεί την νεανική τους ηλικία, γιατί είχαν οικογενειακές υποχρεώσεις και βάσανα που δεν αρμόζουν σε τέτοιες ηλικίες.
Γιατί να δω την ημερομηνία του γάμου τους και να συζητώ σε μια παράλογη βάση, όταν το πρόβλημα είναι εντελώς αλλού;
Κι αν το δω, τι να πω σε αυτή την φίλη, όταν η ίδια δεν μπορεί να το δει στα σαράντα της χρόνια; Αυτό το ζευγάρι χρειάζεται έναν καλό αστρολόγο για να το βοηθήσει να καταλάβουν ο ένας την φύση του άλλου και έναν οικογενειακό σύμβουλο για να δούνε μαζί του τι μπορούν να περισώσουν.
Είναι ανώφελο και ανήλικο να επιστρέφουμε με πολλαπλές ερωτήσεις, ψάχνοντας απαντήσεις σε θέματα που μόνο εμείς μπορούμε να βρούμε λύσεις.
Με το χιουμοριστικό κείμενό μου, σκοπό δεν είχα να προσβάλω ή να απαξιώσω κάποια μέλη. Αντίθετα, με έναν πιο ελαστικό τρόπο, προσπάθησα να τους παρακινήσω να επανεξετάσουν τα κίνητρά τους. Αντίθετα από την απαξίωση, ασχολήθηκα μαζί τους. Προσπάθησα να τους παρακινήσω να γίνουν λίγο πιο αξιοπρόσεχτοι. Λιγότερο ενοχλητικοί και περισσότερο ενδιαφέροντες. Αυτό είναι καλό για εκείνους και για όλους!
Από την ερώτηση ενός ανθρώπου, καταλαβαίνεις αν έχει και το υπόβαθρο να καταλάβει τι του απαντάς.

Είναι αλήθεια πως υπήρξα ακραία και εριστική. Ειρωνική, επιθετική, υπεροπτική και αλαζόνας. Όχι χωρίς αφορμή, αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα, που είναι να γίνω κατανοητή.
Μην σκεφτείς ούτε στιγμή ότι δεν αντέχω την κριτική σαν χαρακτήρας. Έχω εκτεθεί στην κριτική χιλιάδων ανθρώπων -λόγω της δουλειάς μου- και με έχουν κρίνει επαινετικά αλλά και σκληρά, σε έντυπα δημόσιας κυκλοφορίας, πολλές φορές! Καταβαίνεις ότι το να κρίνει ένα κείμενό μου, ένα μέλος μιας ηλεκτρονικής κοινότητας, είναι για μένα αστείο γεγονός. Και όχι για την αξία του κριτή μου, αλλά για τον τρόπο που έχω μάθει το διαχειρίζομαι. Εσύ με πέτυχες σε ατυχή χρονική στιγμή. (Τον βλέπεις τον Πλούτωνα… Που πας Καραμήτρο; )

Είναι αλήθεια πως στην δουλειά μου έχω αντιμετωπίσει κάθε λογής ανάξιους «δικτατορίσκους» και ατάλαντους «καριεροφύλακες» των άλλων. Κάθε λογής «φρούτα» που σου κάνουν τους πονηρούς μέσα από την χυδαία ημιμάθειά τους.
Είναι αλήθεια ότι η απερισκεψία, η ελαφράδα, η έλλειψη βάθους και ποιότητας, έχει κάθε λόγο να με αγγίζει «κομματάκι» παραπάνω, γιατί είναι το αγκάθι που πατώ σε κάθε βήμα της επαγγελματικής μου ζωής. Η φύση της δουλειάς, με έχει φέρει αντιμέτωπη με την έννοια της εξουσίας. Της παράλογης αξιολόγησης και της αναξιοκρατίας.
Ναι, ομολογώ ότι ενοχλούμε πολύ με την αβασάνιστη ανοησία. Αν κάποιος διαφωνεί, ας πάρει πρώτος τον λίθο…

Για το λινκ που έστειλα δεν μετανιώνω καθόλου, γιατί είναι ξεκαρδιστικό και γιΆ αυτό το έστειλα. Μου αρέσει να γελάω και να κάνω και τους άλλους να γελάνε. Προσωπικά, γέλασα τρελά! Δεν είχα καν θυμό ή διάθεση εκδίκησης και τα λοιπά ποταπά ένστικτα.

Πάντως, για του λόγου το αληθές, μετά την δημοσίευση του συγκεκριμένου κειμένου, τα μέλη έγιναν πιο προσεχτικά στον τρόπο που θέτουν τις ερωτήσεις τους, αλλά και στην ίδια την φύση των ερωτήσεων. Δεν έγινε θαύμα, αλλά ένα πολύ καλό βήμα.
Εγώ, αυτό κρατάω.

Σου εύχομαι ένα πολύ όμορφο βράδυ.

Μητσάκος
31-10-2010, 05:43 AM
Κι οι αστρολόγοι μέλη είναι Μητσάκο μου, ακόμη κι αν πάψουν να είναι αστρολόγοι του σάιτ, πάλι μέλη θα είναι, αν δε τους διαγράψει κανείς :cheesy:
Για να παραφράσω μια ρήση παλαιότερη, "όλα τα μέλη είναι ίσα, αλλά μερικά είναι ...πιο ίσα από τα άλλα" :cheesy:
Το χρωματάκι, Τίνα μου, κάνει τεράστια διαφορά. Βαραίνει με περισσότερες ευθύνες και υποχρεώσεις, αντικειμενικά. Και αν κάποια στιγμή δεν φέρουν επίσημα την ιδιότητα του αστρολόγου, η άποψή μου είναι ότι και τότε πάλι θα διαφέρουν, καθώς το ποιον τους παραμένει το ίδιο, ίσως οι γνώσεις τους να έχουν αυξηθεί (με δεδομένο ότι γηράσκουμε αεί διδασκόμενοι). Και εφόσον έχουν επιλεχθεί από τη διαχείριση και φέρουν, εδώ τουλάχιστον, επίσημα την ιδιότητα του αστρολόγου, πάει να πει ότι συντρέχουν κάποιες παράμετροι που δεν παύουν να ισχύουν αν φύγει το χρωματάκι. Και ο λόγος είναι απλός: πρωτίστως οι παράμετροι αυτές έχουν να κάνουν με τις ευθύνες που έχει ο αστρολόγος απέναντι στον εαυτό του και μετά σε όλους τους άλλους.



................................
Μην σκεφτείς ούτε στιγμή ότι δεν αντέχω την κριτική σαν χαρακτήρας. Έχω εκτεθεί στην κριτική χιλιάδων ανθρώπων -λόγω της δουλειάς μου- και με έχουν κρίνει επαινετικά αλλά και σκληρά, σε έντυπα δημόσιας κυκλοφορίας, πολλές φορές! Καταλαβαίνεις ότι το να κρίνει ένα κείμενό μου, ένα μέλος μιας ηλεκτρονικής κοινότητας, είναι για μένα αστείο γεγονός. Και όχι για την αξία του κριτή μου, αλλά για τον τρόπο που έχω μάθει το διαχειρίζομαι. Εσύ με πέτυχες σε ατυχή χρονική στιγμή. (Τον βλέπεις τον Πλούτωνα… Που πας Καραμήτρο; )
..........................
Είναι αλήθεια ότι η απερισκεψία, η ελαφράδα, η έλλειψη βάθους και ποιότητας, έχει κάθε λόγο να με αγγίζει «κομματάκι» παραπάνω, γιατί είναι το αγκάθι που πατώ σε κάθε βήμα της επαγγελματικής μου ζωής. Η φύση της δουλειάς, με έχει φέρει αντιμέτωπη με την έννοια της εξουσίας. Της παράλογης αξιολόγησης και της αναξιοκρατίας.
....................
Ax, βρε Κάτια μου, πώς τα λες και εσύ έτσι....:love: Μου δημιουργείς συνειρμούς περίεργους, που δεν συνάδουν με μια ανώτερη ενσάρκωση όπως αυτή που αντιστοιχεί στο παρόν μου κέλυφος :cheesy:
(Και όσον αφορά τον Καραμήτρο, επειδή όπως γνωρίζεις είναι φίλος μου, τον ρώτησα και μου είπε ότι θα πάει βόλτα με την Ιωάννα στον Υμηττό, από την πλευρά της Καισαριανής)

any_f
31-10-2010, 11:42 AM
Κάτια, επειδή προσωπικά δε θυμάμαι να σου επιτέθηκα εγώ ,ή κάποιος άλλος, σε παρακάλώ να μου υποδείξεις το χρόνο & τον τόπο της επίθεσης που δέχτηκες με κάποια παράθεση. Το έχεις επαναλάβει πολλές φορές :

Αγαπητή any_f, μετά την πρόσφατη μπόρα, επανέρχομαι να καταθέσω την ήρεμη γνώμη μου για την αντίδρασή σου στα γραφόμενά μου. Η πρότερη οργή μου είχε να κάνει με την αίσθηση της άδικης επίθεσης, όταν ο μόνος σκοπός μου ήταν να αστειευτώ με αυτό που μόνη μου διαπίστωνα διαβάζοντας τα διάφορα θέματα στον χώρο αυτό.

Δεν είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω τέτοιου είδους επιθέσεις. Ο ισχυρός ¶ρης και Πλούτωνας σε ένα χάρτη, τα έχει αυτά. (Κάτι τέτοια τα έχω για πρωινό)

Κάπου αναφέρεις, στα πλαίσια της μεγαλοψυχίας σου, ότι μάλλον έχω «καταπιεστεί» αυτόν τον καιρό. Δεν έχεις δίκιο. Θα είχες αν έλεγες ότι έχω πιεστεί και τα κακώς κείμενα μου βγάζουν το μάτι! Αυτή είναι και η ειδοποιός διαφορά. Κάποιοι άνθρωποι «πιέζονται» ενώ κάποιοι άλλοι «καταπιέζονται».
όμως πραγματικά, ποτέ δεν είχα κατά νου την αποκλειστικότητά σου, καθώς πρόκειται για μια συζήτηση ανάμεσα σε πολλά μέλη του site & την άποψή σου ενστερνίζονται πολλά απ' αυτά. Διαφορετικά δε θα υπήρχε & λόγος δημοσίευσης του άρθρου σου.
Αντιθέτως όπως είπες & μόνη σου:

Είναι αλήθεια πως υπήρξα ακραία και εριστική. Ειρωνική, επιθετική, υπεροπτική και αλαζόνας. Όχι χωρίς αφορμή, αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα, που είναι να γίνω κατανοητή.
υπήρξες επιθετική σε συνολικό επίπεδο:

Δεν είναι αλήθεια ότι εκεί που όλα πάνε ωραία σε μια συζήτηση, κάποιος βγαίνει και την κάνει σφουγγαρόπανο;
αλλά & σε προσωπικό:

Ο λόγος που δεν μας έχει πάρει ο εωσφόρος ακόμα, είναι γιατί λέω να σεβαστώ τους κόπους που έχουν καταβάλει κάποιοι άνθρωποι για να υπάρχει αυτός ο ηλεκτρονικός τόπος.

Αγαπητό μέλος, σε ευχαριστώ βαθιά που μου δίνεις την ευκαιρία να ρίξω στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων αυτής της υπόθεσης, το πιο δυνατό χαρτί μου! Το ύψιστο επιχείρημά μου, που κακώς δεν κατέθεσα από την πρώτη κιόλας παράθεσή σου. Παρακαλώ να το παρακολουθήσεις με μεγάλη προσοχή, γιατί δίνει απαντήσεις σε όλα σου τα ερωτήματα και ανησυχίες! YouTube - Happy Morning People Και πάλι ευχαριστώ!
O τρόπος με τον οποίο προσωποποίησες την κουβέντα:

Έχω κάνει πολύ διαλογισμό από χθες και έχω μετρήσει πολλές Κινέζικες χιλιάδες για να μην απαντήσω «παρορμητικά» και όχι «επιπόλαια» όπως χαρακτηρίζεις τους Κριούς.
Επικόλλησες και απόσπασμα από το κείμενό μου… Μου απάντησες και σε προσωπικό επίπεδο… Δεν έχεις καταλάβει ακόμα ότι το Κριαρίσιο μου στοιχείο δεν έχει ξεδιπλωθεί ούτε κατά το 10% προς το παρόν!

Η προσφορά στην αστρολογία που αναφέρεις και τα λοιπά περί βάθους και ύψους, με αφήνουν παγερά αδιάφορη.

Ανακεφαλαιώνοντας: Παρακαλώ πολύ, ως το πάσχον πρόσωπο ή η πέτρα του σκανδάλου, ή όπως αλλιώς θέλετε, να σταματήσουν εδώ οι τοποθετήσεις για το «θεματάκι».

Παράθεση:
Αρχικά Δημοσιευμένο απο Μητσάκος Εμφάνιση του μηνύματος
Την βλέπω τη μαύρη τρύπα να έρχεται και να ρουφάει το θέμα....
Γι' αυτό ζούμε!
αντιφάσκει στις τελευταίες δηλώσεις:

Μην σκεφτείς ούτε στιγμή ότι δεν αντέχω την κριτική σαν χαρακτήρας. Έχω εκτεθεί στην κριτική χιλιάδων ανθρώπων -λόγω της δουλειάς μου- και με έχουν κρίνει επαινετικά αλλά και σκληρά, σε έντυπα δημόσιας κυκλοφορίας, πολλές φορές! Καταβαίνεις ότι το να κρίνει ένα κείμενό μου, ένα μέλος μιας ηλεκτρονικής κοινότητας, είναι για μένα αστείο γεγονός. Και όχι για την αξία του κριτή μου, αλλά για τον τρόπο που έχω μάθει το διαχειρίζομαι. Εσύ με πέτυχες σε ατυχή χρονική στιγμή. (Τον βλέπεις τον Πλούτωνα… Που πας Καραμήτρο; )
αλλά μια & είμαστε άγνωστες & βρισκόμαστε εδώ για να ανταλλάξουμε απόψεις για την αστρολογία & το myhoroscope, με όλα τα μέλη του ιστότοπου, θα απαντήσω μόνο στις τελευταίες παρατηρήσεις που ίσως έχουν κάποιο νόημα & για πολλούς άλλους εδώ:

Αν πραγματικά αγαπάς την αστρολογία, δεν μπορείς να τοποθετείσαι με τέτοια αβασάνιστη ελαφράδα. Ο κάθε ένας, δεν ξέρεις τι κουβαλάει στην ψυχή του και πως θα χρησιμοποιήσει την όποια ερμηνεία του δώσεις, κάνοντας κακό στην ζωή του.
Όσον αφορά αυτό, όπως απάντησα & στην αγαπητή Τίνα,

η αντίληψη που διαθέτει ο καθένας τον οδηγεί στα συμπεράσματα που βγάζει όταν βλέπει, ακούει, μυρίζει κάποιον, όταν διαβάζει γραπτά του, ή όταν συναισθάνεται τα ενεργειακά κύματα που εκπέμπει. Κι εφόσον η αντίληψη του καθενός είναι μοναδική, προσωπική & ιδιαίτερη,το ίδιο συμβαίνει & με τα συμπεράσματά του. Εκτός όμως απ' αυτό οι διάφορες περιβαλλοντικές συνθήκες καθορίζουν επίσης πολλά απ' αυτά τα συμπεράσματα, καθώς & το πόσο συγκεκριμένο ή αφηρημένο είναι αυτό που πας να κρίνεις. Έτσι επέτρεψέ μου να έχω την άποψη πως, όσο & αν εσύ ή εγώ ή οποιοσδήποτε προσπαθήσουμε ειλικρινά & αντικειμενικά να κρίνουμε κατά πόσο το κάθε ενεργό η μη ενεργό μέλος αυτου του τεράστιου site & όποιου site υπάρχει αγαπάει ή δεν αγαπάει μια επιστήμη ή έχει διάθεση για τη γνώση της, τα συμπεράσματά μας θα είναι εκ των πραγμάτων αρκετά φτωχά & αστήρικτα αφού το μόνο που έχουμε είναι κάποιες γραπτές του δημοσιεύσεις & αυτές αν & όταν βρισκόταν σε διάθεση & είχε την ευκαιρία να τις κάνει.

Εδώ έχουμε μια κοπέλα που γεννήθηκε το 70 και παντρεύτηκε το 88, δηλαδή στα 18 της.Ο σύζυγος που είναι γεννημένος το 67, ήταν 21. Τώρα έχουμε 2010 και τα παιδιά αυτά κλείνουν αισίως 22 χρόνια γάμου, χωρίς να έχουν χαρεί την νεανική τους ηλικία, γιατί είχαν οικογενειακές υποχρεώσεις και βάσανα που δεν αρμόζουν σε τέτοιες ηλικίες.
Γιατί να δω την ημερομηνία του γάμου τους και να συζητώ σε μια παράλογη βάση, όταν το πρόβλημα είναι εντελώς αλλού;Κι αν το δω, τι να πω σε αυτή την φίλη, όταν η ίδια δεν μπορεί να το δει στα σαράντα της χρόνια;
Σ'αυτό, πρέπει να σου πω ότι μου θύμισες δικούς μου παρελθοντικούς συνειρμούς σχετικά με το πώς οι άνθρωποι ψάχνουν δικαιολογίες & άλλοθι για το μερίδιό τους στις καταστάσεις που αντιμετωπίζουν. Ναι μεν λοιπόν, το πιο λυτρωτικό πράγμα γι'αυτή τη γυναίκα(που παρεπιπτόντως εύχομαι να αποτελεί ένα φανταστικό παράδειγμα για να μη νιώσει εκτεθειμμένη αν αντιληφθεί πως τη συζητάμε σε μια αρκετά δημόσια κουβέντα στην οποία δεν επέλλεξε να συμμετέχει), θα ήταν

έναν καλό αστρολόγο για να το βοηθήσει να καταλάβουν ο ένας την φύση του άλλου και έναν οικογενειακό σύμβουλο για να δούνε μαζί του τι μπορούν να περισώσουν.
Όμως στην πορεία της ζωής μου έχω μάθει πως κανείς δε μπορεί να πάρει τη βοήθεια που κάποιος έχει να του προτείνει χωρίς να το θέλει πραγματικά ή χωρίς να είναι έτοιμος να κάνει τις θυσίες που απαιτούνται (οικονομικές & ψυχοσωματικές) για να μπει στη διαδικασία ν'αλλάξει, όσο αποτελεσματική & μελετημένη &αν είναι αυτή η βοήθεια. Αυτό όμως σε καμμία περίπτωση δεν τον καταδικάζει, αφού τελικά κάθε τέτοια βοήθεια βασίζεται σε μια από τις πάρα πολλές ανθρώπινες απόψεις & αντιλήψεις που υπάρχουν για κάθε ζήτημα & το γεγονός πως δεν τον άγγιξε αρκετά για να την ακολουθήσει δε σημαίνει πως δε θα βρεθεί κάποια άλλη πιο επιτυχής. Η ζωή η ίδια έχει πάντα πολύ μεγαλύτερη φαντασία απ'όλους εμάς μαζί. Από 'κει & πέρα πρέπει να θυμόμαστε πάντα & το πού βρισκόμαστε & ποιό ρόλο έχουμε αναλάβει. Σ'ένα thread όπου συνευρισκόμαστε για να πάρουμε να δώσουμε & να αναλύσουμε αστρολογικές συμβουλές σίγουρα είναι άκαιρο όταν ένα άτομο μας ρωτάει την αστρολογική μας άποψη για την κατάστασή του, να του δίνουμε την κοινωνικοψυχολογική. Εκτός βέβαια αν τη συνδέσουμε μ'ένα αστρολογικό φαινομενο. Επίσης είναι άδικο να τον αγνοήσουμε επειδή παρασυρθήκαμε από τις κοινωνικοψυχολογικές μας παρατηρήσεις. Αν παρ'όλα αυτά η αναζήτησή του μας αγγίξε τόσο ώστε να ενδιαφερθούμε για να του δώσουμε τις όποιου άκαιρου είδους συμβουλές μας, υπάρχουν & tα προσωπικά μηνύματα, καθώς & τα off topic threads.

hattie23
31-10-2010, 01:04 PM
Συγχωρεστε με που επεμβαινω αλλα δεν κατανοοω ειλικρινα το "μαλλιοτραβηγμα" που συμβαινει τις δυο τελευταιες μερες.Ειναι συνταγματικο δικαιωμα του καθενα να λεει,γραφει και να πιστευει οτι θελει.Δεν μπορουμε να ζηταμε ρεστα αν η Κατια η ο Χ και ο Ψ εχουν μια αλφα η Βητα τοποθετηση για το θεμα.

Το αν καποιος καταλαβαινει απο χιουμορ η οχι η αν καποιος μπορει να περασει το χιουμορ και τη μεταφορα του στους αλλους ειναι αλλο θεμα.

Η Κατια ετσι ενιωσε και ετσι το εγραψε απο εκει και υστερα ολο αυτο το πανηγυρι των αντιπαραθεσεων δεν εχει κανενα νοημα .

Κατα την γνωμη μου με οποιαδηποτε μερια και αν ταχθεις ,εχει φτασει η η συζητηση σε τετοια ορια που εχει χαθει το μετρο.

Σαφως ειναι ενα σαιτ αστρολογικο ,ελευθερο το οποιο ο καθενας μπορει να κανει οποιαδηποτε ερωτηση θελει και αν καποιο μελος η αστρολογος πιστευει οτι μπορει να απαντησει το κανει με ολη την καλη θεληση ,αν δεν το κανει δεν ειναι ο "κακος της παρεας" απλα η ,η ερωτηση χανεται μεσα στις εκατονταδες αλλες η εχει απαντησει επανειλλημενως στο ιδιο θεμα και πιστευει οτι με ενα απλο ψαξιμο ο αλλος μπορει να το βρει (γι αυτο πριν ρωτησουμε κατι ,πρωτα ψαχνουμε και ΠΡΕΠΕΙ να κανουμε ερωτησεις στα θεματα που εχουν συνδεση με την ερωτηση μας και οχι οπου μας καπνισει ) η ανθρωπος ειναι και απλα μπορει να βαριεται την δεδομενη στιγμη να σου απαντησει .Δεν μπορεις να τον εξαναγκασεις .Οι αστρολογοι και τα μελη δεν ειναι προσωπικες παρηγορητρες κανενος .Ειναι ανθρωποι με ζωες και προβληματα οπως εμεις οχι γκουβερναντες .

Ωραιο ειναι να σου απαντανε οταν "καιγεσαι " για ενα θεμα η να οταν θες καποιον να συμπαρασταθει στην αγωνια σου για κατι αλλα δεν ειναι ουτε οικογενεια σου ,ουτε φιλοι σου ,ουτε υπαλληλοι σου ,ουτε ψυχολογοι για να τρεχουν στο καθε τι.

Βεβαια ειναι ασχημο καποιος να σε αγνοοει σε μια ερωτηση γιατι εσυ μπορει να αισθανεσαι ,οτι για να μην απαντα "μαλλον κατι ξερει η βλεπει" .Εκει παει το μυαλο σου οταν κανεις μια ερωτηση προσωπικη και ο αλλος την προσπερνα.Αλλα πραγματικα κατα 70% μπορει να μην εχει "δει" τιποτα,απλα να μην ξερει πως να σου απαντησει στο θεμα σου οταν μιλαμε για απλο μελος η οταν μιλαμε γι αστρολογο ακομα και αν εχει "δει " κατι δεν μπορει να στο πει ευθεως.Παραδειγμα αν μυξοκλαιγεσαι για εναν γκομενο και ο αλλος βλεπει οτι μετα απο ενα χρονο εισαι καλα με αλλον τυπο και να στο πει εσυ θα συνεχισεις το χαβα σου και μπορει να τα βαλεις με τον ανθρωπο που θα σου απαντησει γιατι εισαι "κολλημενος".Ο αλλος δεν θελει την μουρμουρα του καθε καψουρη.

Οσες φορες εχω απαντησει προσωπικα εγω ,σαν μελος ,που γνωριζω τα βασικα στοιχεια ,παντα αναφερω οτι ξερω ωστε να μην παρω ευθυνη αν κατι παει στραβα .Αλλα ακομα και ετσι ο αλλος κρατα απο ολα ,το κομματι που του συμφερει να ακουσει.Του λες για κανουργια ξεκινηματα σε θεματα του 7ου και παει κατευθειαν να προβαρει νυφικο:toung: ,ενω θα μπορουσε να ειναι μια νεα συνεργασια .

Απο την αλλη δεν θα συμφωνησω καθολου με τις αποψεις που θελουν, στην περιπτωση που οι ανθρωποι ειναι "απελπισμενοι" ,να τρεχουν σε αστρολογους για να λυσουν θεματα οπως τα προβληματα του γαμου τους.Κλεισε τον υπολογιστη ,παρε μια βαθια ανασα,κανε μια συζητηση με τον αντρα σου ,σπασε,φωναξε ,εκτονωσουν και μετα πηγαινε σε καποιον ειδικο συμβουλο η ψυχολογο η δικηγορο.Δεν ειναι θεμα που απτεται στο σαιτ.Ο αστρολογος μπορει να σου πει (αν μπορει να σου πει κατι) γιατι αστρολογικα εχετε αυτο το τελμα (καποιες οψεις) και αν θα ειστε μαζι η οχι (σε περιπτωση που κανει καποια προβλεψη).Δεν μπορει να σε βοηθησει ψυχολογικα ,γιατι δεν ειναι η δουλεια του αυτη .Μπορει να κοιτα εναν χαρτη και να κατανοοει πως εισαι σαν προσωπικοτητα αλλα δεν σε γνωριζει προσωπικα ,δεν ξερει πως εχεις διαμορφωθει εσυ μεσα στο περιβαλλον σου ,με ποιους ανθρωπους εχεις ερθεις σε επαφη και κατα ποσο εχεις εξελιξει τον χαρτη σου η οχι .Γι αυτο και πολλες φορες οι προβλεψεις ειναι λιγο ξεκαρφωτες γιατι ,ερχομαστε με καποιες γενεθλιες προδιαγραφες αλλα ειναι στο χερι μας ειναινα τις εξελιξουμε η να μεινουμε στασιμοι.

Πρεπει λοιπον να πουμε στον κοσμο που παρακολουθει το σαιτ οτι δεν πρεπει να κρεμετε απο τι θα του πει ο αλλος για ενα προσωπικο του ζητημα.Ειμαστε εδω για να μαθουμε ΑΝ μπορουμε πραγματικα να καταλαβουμε τον εαυτο μας και την ζωη μας μεσα απο τα αστρα .Ειναι ενας ακομα τροπος ψαξιματος γιατι ειμαστε ανθρωποι και αναζηταμε συνεχως απαντησεις για πραγματα που μας συμβαινουν .Καποιους μπορει να μας ικανοποιει αυτος ο τροπος και καποιους οχι .Δεν μπορει να τον εχουμε ως μονο οδηγο και σανιδα σωτηριας για το καθε τι.

Να σας πω κατι που μου εκανε τρομερη εντυπωση στο σαιτ αυτο ?Ηταν η σταση του συνεργατη στου σαιτ Μελετη Μπαφαλουκου,που δεν τον γνωρισα, αλλα τον εχω διαβασει πολλες φορες εδω.Αυτος ο ανθρωπος ηξερε αστρολογια και φανταζομαι θα ηξερε η θα ειχε δει (αλλα μπορει να μην ειχε θελησει, κιολας να δει ) τι θα συνεβαινε .Και ομως δεν παραιτηθηκε και την δουλεια που επρεπε να κανει την εκανε μεχρι το τελος με αξιοπρεπεια.Δεν κρεμαστηκε απο τον χαρτη του ,δεν σταματησε επειδη γνωρισε τι θα συμβει και πιστευω οτι θα εκανε ολα οσα επρεπε για να σωθει .

Αν καποιοι πιστευουν οτι η αστρολογια μπορει να υποκαταστησει ολες τις αλλες επιστημες κανει λαθος,αν καποιος πιστευει οτι η αστρολογια μπορει να δωσει ΑΚΡΙΒΕΙΣ απαντησεις για ολα ,κανει λαθος (αν η αστρολογια ειναι επιστημη γνωριζουμε πολυ καλα οτι μπορει να υπαρχουν κανονες αλλα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις (λιγες αλλα υπαρχουν) ),αν καποιος περιμενει τους αστρολογους σαν προφητες -σωτηρες για να του δειξουν το δρομο του ,παλι κανει λαθος .Ανθρωποι που ψαχνουν καθημερινα ειναι και αυτοι .Αρα ολη αυτη η παραφιλολογια "πες μου βρε συ θα παντρευτω φετος ?" ανηκει στις καφετζουδες και τις χαρτοριχτρες .

Τωρα το να μαλωνουμε "γιατι δεν μου απαντησες " ." οφειλες να μου απαντησεις ", "επρεπε να μου απαντησεις" ," δεν μιλας καλα και δεν σεβεσαι τους αλλους που εχουν προβλημα", "εχω νευρα αυτη την στιγμη και περιμενα οτι θα μου ξαναπαντουσες "...Πικροχολο χιουμορ ,αμυνα και επιθεση δεν εχει νοημα.

Οσοι εχουμε λογικη θα καταλαβαινουμε και την θεση της Κατιας και την θεση της Αννας .Κατα ενα τροπο εχουν και οι δυο δικιο .Πρεπει να υπαρχει σεβασμος και στους ανθρωπους που γνωριζουν και στους ανθρωπους που δεν γνωριζουν .Οταν ομως αυτες οι δυο θεσεις τραβιονται στα ακρα (οπως τραβηχτηκαν μεσα απο το διαλογο σας ) γινονται και οι δυο λαθος .

Τίνα Ζαχαριάδου
31-10-2010, 04:10 PM
Για να παραφράσω μια ρήση παλαιότερη, "όλα τα μέλη είναι ίσα, αλλά μερικά είναι ...πιο ίσα από τα άλλα"
Το χρωματάκι, Τίνα μου, κάνει τεράστια διαφορά. Βαραίνει με περισσότερες ευθύνες και υποχρεώσεις, αντικειμενικά. Και αν κάποια στιγμή δεν φέρουν επίσημα την ιδιότητα του αστρολόγου, η άποψή μου είναι ότι και τότε πάλι θα διαφέρουν, καθώς το ποιον τους παραμένει το ίδιο, ίσως οι γνώσεις τους να έχουν αυξηθεί (με δεδομένο ότι γηράσκουμε αεί διδασκόμενοι). Και εφόσον έχουν επιλεχθεί από τη διαχείριση και φέρουν, εδώ τουλάχιστον, επίσημα την ιδιότητα του αστρολόγου, πάει να πει ότι συντρέχουν κάποιες παράμετροι που δεν παύουν να ισχύουν αν φύγει το χρωματάκι. Και ο λόγος είναι απλός: πρωτίστως οι παράμετροι αυτές έχουν να κάνουν με τις ευθύνες που έχει ο αστρολόγος απέναντι στον εαυτό του και μετά σε όλους τους άλλους.

Δημήτρη μου πολύ σωστά όσα γράφεις, γι αυτό μπήκα στην διαδικασία να πω κάποια πράγματα γιατί το χρωματάκι βαραίνει, αν και κόκκινο...είναι φύσης Κρόνου. Δεν έγραψα ούτε για να υποστηρίξω την Κάτια ούτε για να επιτεθώ στην any-f, άλλωστε αρχής εξ αρχής έγραψα πως ο ρόλος μου δεν είναι αυτός. Οι κανόνες του σάιτ σαφώς είναι για να προστατεύονται τα μέλη όμως το ίδιο πρέπει να ισχύει και για τους αστρολόγους, κάτι για το οποίο εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο διότι όταν χρειάστηκα "προστασία και στήριξη" από την διαχείριση, την είχα.
Επειδή όμως οι κανόνες υπάρχουν για να παραβιάζονται (εκεί εστίασα κυρίως ), απλά ζήτησα λιγότερες παραβιάσεις από τα μέλη μας.

hattie 23 στα περισσότερα που γράφεις συμφωνώ με μια μικρή διαφορά.
Ένας αστρολόγος μπορεί να σε στηρίξει ψυχολογικά, δε θα λύσει τα πρόβληματα του γάμου σου, θα σου δώσει όμως κάποιες κατευθύνσεις ώστε να γνωρίσεις καλύτερα τον εαυτό σου. Αν μια συνεδρία με ένα αστρολόγο την συνδυάσεις για παράδειγμα με μια συνεδρία με ενα σύμβουλο γάμου, νομίζω πως είσαι σε πολύ καλό δρόμο για να προσπαθήσεις να λύσεις τις διαφορές με το σύντροφο (αν φυσικά λύνονται) και να προχωρήσεις τη ζωή σου πηγαίνοντας παρακάτω.

Νομίζω πως ειδικά στο σάιτ υπάρχουν αρκετά μέλη που θα πουνε ότι στήριχτηκαν ψυχολογικά κι αυτό είναι κάτι το οποίο βλέπουμε συχνά στις απαντήσεις τους.
Και μόνο που έχουν την ευκαιρία να μιλήσουν για το πρόβλημα τους είναι ένα συν γιατί μπορούν να εξωτερικεύσουν κάποια πράγματα που σκέφτονται και που δεν έχουν τολμήσει να εκφράσουν.
Ήδη αυτό από μόνο του κάνει καλό στην ψυχολογία τους (μας).

Όπως βλέπεις δεν αναφέρομαι στις γνώσεις που αποκομίζουν μέσα από το σάιτ παρόλο που εμένα προσωπικά η γνώση με φτιάχνει ψυχολογικά :love:

hattie23
01-11-2010, 12:38 AM
Ψυχολογικη υποστηριξη απο ψυχολογικη υποστηριξη διαφερει .Καποτε η Μελινα Μερκουρη ελεγε οτι "Οι Ελληνες δεν χρειαζομαστε ψυχολογους γιατι εχουμε φιλους" .Α πο αυτη την αποψη το να συμβουλευτουμε σε ενα προβλημα που μας βασανιζει εναν αστρολογο ειναι καλο ,αν αυτο πιστευουμε οτι θα μας ηρεμησει η θα μας καθυσηχασει.
Παραδειγμα ,το πιο συχνο προβλημα που βλεπουμε στο σαιτ ειναι το θεμα των προσωπικων σχεσεων .Αν μια γυναικα 30-40 χρονων δεν εχει κατασταλαξει καπου ακομα και αγχωνεται υπερβολικα η επαφη με ενα αστρολογο μπορει να την καθυσηχασει (μπορει και οχι βεβαια) ιδιατερα αν της πει δυο -τρια λογια υποστηριχτικα η καμμια ωραια προβλεψη για το μελλον.
Ομως οταν αυτο το ατομο αρχιζει και "ξεφευγει" ,εκει περναμε στο χωραφι του ψυχολογου,που θα ερθει οχι να "χαιδευψει " τα αυτια της αλλα να την ταρακουνησει.
Θεωρω οτι η αστρολογια βρικσεται αναμεσα στην επιστημη και στην τεχνη.Γι αυτο οχι και τοσο ευκολα κατανοητη με την λογικη ,ουτε τοσο απατηλη οπως καποιοι την παρουσιαζουν.
Ο αστρολογος μπορει να βοηθησει στο κομματι που ο ανθρωπος θα ειναι δεκτικος να μαθει και να ανοιξει τα ματια του.Αν ο αλλος εχει ενα προβλημα που τον τρωει σε βαθμο που ασχολειται με κατι οχι γιατι του αρεσει να μαθει αλλα γιατι θελει μονο να λυσει ενα συγκεκριμενο προβλημα σε σημειο να του γινεται εμμονη ,υπαρχει προβλημα.
Στην Ελλαδα ειμαστε και εχουμε ακουσει χιλαιδες τσαρλατανους να λενε τα αστρα και να κλεβουν το κοσμακη ,πατωντας πανω στις αδυναμιες τους .
Υποστηριζω λοιπον οτι η αστρολογια ειναι ενα πεδιο γνωσης στο οποιο πρεπει να εισαι "καθαρος" οταν ερχεσαι σε επαφη μαζι του.Γιατι μαθαινεις πραγματα και μπορεις να δεις πραγματα μεσα σε ενα χαρτη που πρεπει να εχεις και την νηφαλιοτητα να τα αντεξεις (και τα καλα και τα κακα) και κυριως την ισορροπια να περασεις στον αλλον οτι υπαρχει η αστρολογια που μπορει να σε διδαξει ακριβως αυτην την αποδοχη και των κακων στιγμων και των καλων.
Τα ατομαο που ειναι στο σημειο της ψυχολογικης υποστηριξης ειναι τοσο βυθισμενα στο προβλημα τους που δεν δεχονται ευκολα ακομα και το καλυτερο να τους πεις,τους νοιαζει "γιατι οχι?γιατι να μην μπορω".Πολλες φορες οι αστρολογικες απαντησεις δεν μπορουν να τους βοηθησουν δυστυχως.

Τίνα Ζαχαριάδου
01-11-2010, 02:04 AM
hattie 23 μου δε νομίζω πως μίλησα για ανθρώπους που έχουν αρχίσει και "ξεφεύγουν", μίλησα για ανθρώπους που ως επί το πλείστον αντιμετωπίζουν προβλήματα προσωπικά, καθημερινά, όπως οι περισσότεροι από εμάς. Επίσης μίλησα για αυτογνωσία γιατί πάνω απ' όλα αυτό είναι η αστρολογία.

Τώρα εσύ μου μιλάς για εμμονές, οι εμμονές ......
(σου παραθέτω ένα απόσπασμα από ένα ιστολόγιο που γράφουν μέσα ειδικοί).

Ψυχογνωσία: Περί Εμμονών (http://psychognosia.blogspot.com/2006/02/blog-post.html)

"Οι εμμονές, λοιπόν, ή τα "κολλήματα", ή οι ιδεοληψίες (στην επιστημονική τους ορολογία) αποτελούν επίμονες, επαναλαμβανόμενες ιδέες, σκέψεις, εικόνες ή παρορμήσεις που το άτομο θεωρεί δυσάρεστες, παράλογες ή ανεπιθύμητες. Μοιάζουν να έρχονται από μόνες τους και να του επιβάλλονται παρά τη θέλησή του. Στη προσπάθειά του να τις αγνοήσει ή να τις απωθήσει, το άτομο κυριεύεται από τόσο έντονο άγχος που οδηγείται στην εκτέλεση ψυχαναγκασμών ή επαναληπτικών τελετουργικών πράξεων προκειμένου να ανακουφιστεί."

Αν θα πας σε κάποιο άλλο κείμενο των ίδιων ψυχολόγων θα δεις ότι τέτοιου είδους προβλήματα λύνονται με γνωσιακή-συμπεριφοριστική θεραπεία και με φαρμακοθεραπεία.

Με γνώμονα τα παραπάνω φυσικά κι η Αστρολογία δεν μπορεί να βοηθήσει εκτός κι κάποιος αστρολόγος είναι παράλληλα ψυχοθεραπευτής, είναι ειδικευμένος να κάνει τέτοιου είδους συνεδρίες κι είναι εξουσιοδοτημένος να δίνει φάρμακα.

Νομίζω όμως ότι το παραπήγες, εννοείται πως δεν μιλούσα για τέτοιου είδους ψυχολογική στήριξη εγώ τουλάχιστον, εκτός βέβαια κι αν θέλω να πάρω άδεια από τη σημαία και να αυτοαποκαλεστώ ψυχολόγος, ψυχίατρος κι ότι άλλο κατέβει στο κεφάλι μου.. Νομίζω πως ήμουν απολύτως κατανοητή ωστόσο καλά έκανες και έγραψες το ποστ αυτό για να κατανοήσουν κάποια μέλη πότε χρειάζονται αστρολόγο και πότε όχι.

katiakiss
01-11-2010, 02:05 AM
Παρακαλώ πολύ την διαχείριση να αποσύρει το κείμενό μου «Οι «σύζυγοι» των «εραστών» της αστρολογίας» και να στείλει το θέμα στην μαύρη τρύπα, όπως πολύ καλά κάνει, κάθε φορά που κάποιο θέμα «ξεχειλώνει».
Νομίζω ότι αρκετά διασκεδάσαμε… Αισθάνομαι εντελώς απαξιωμένη με όλες αυτές τις συγκρίσεις και αποδώσεις δικαιοσύνης γύρω από το άτομό μου. Αν η κοινότητα δεν σηκώνει τον αυτοσαρκασμό και το χιούμορ, στο σύνολό της, παρακαλώ απαλλάξτε με από αυτού του είδους την εμπλοκή που επισύρει αναφορές στο όνομά μου, κακόβουλα κολάζ με επί μέρους ασύνδετα σημεία και άλλες τέτοιες γελοιότητες.
Από την πλευρά μου δεσμεύομαι να μην αναρτήσω κανενός είδους χιουμοριστικό κείμενο, ποτέ ξανά!
Καιρός να επισκεφτούμε το μαγευτικό Τουμπεκιστάν με τις πανέμορφες πόλις του ¶χνα και Μιλιά, καθώς επίσης και το αρχαίο Μόκο, λίγα μόλις χιλιόμετρα από το γνωστό σε όλους Κιχ!

aktina
01-11-2010, 02:20 AM
Πες τα ρε συ Κάτια! Verneigung Έχω ξενερώσει τελείως...:dizzy:

Καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου αλλά δε χρειάζεται να αποθαρρύνεσαι. Στους περισσότερους αρέσει ο τρόπος γραφής σου! :bigsmile: Μη μας το στερήσεις...:love:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
01-11-2010, 02:26 AM
Παρακαλώ πολύ την διαχείριση να αποσύρει το κείμενό μου «Οι «σύζυγοι» των «εραστών» της αστρολογίας» και να στείλει το θέμα στην μαύρη τρύπα, όπως πολύ καλά κάνει, κάθε φορά που κάποιο θέμα «ξεχειλώνει».
Νομίζω ότι αρκετά διασκεδάσαμε… Αισθάνομαι εντελώς απαξιωμένη με όλες αυτές τις συγκρίσεις και αποδώσεις δικαιοσύνης γύρω από το άτομό μου. Αν η κοινότητα δεν σηκώνει τον αυτοσαρκασμό και το χιούμορ, στο σύνολό της, παρακαλώ απαλλάξτε με από αυτού του είδους την εμπλοκή που επισύρει αναφορές στο όνομά μου, κακόβουλα κολάζ με επί μέρους ασύνδετα σημεία και άλλες τέτοιες γελοιότητες.
Από την πλευρά μου δεσμεύομαι να μην αναρτήσω κανενός είδους χιουμοριστικό κείμενο, ποτέ ξανά!
Καιρός να επισκεφτούμε το μαγευτικό Τουμπεκιστάν με τις πανέμορφες πόλις του ¶χνα και Μιλιά, καθώς επίσης και το αρχαίο Μόκο, λίγα μόλις χιλιόμετρα από το γνωστό σε όλους Κιχ!

Δεν το καταλαβα αυτο Κατια μου;;;;
σε παρακαλω να εισαι ο εαυτος σου
και να ξερεις οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα καταλαβαινουμε τον τροπο και το χιουμορ
που αποδιδεις στα γραπτα σου
Δεν ειμαστε καλα..!
επειδει καναδυο ατομα δεν ξερουν απο χιουμορ ;;;;
Εμεις την Κατια αυτη συμπαθησαμε και δεν θελουμε να χασουμε τιποτα απο την ψυχη που βαζει στα ποστ!!!!
με αγαπη η κουκι σου

lefkas
01-11-2010, 02:35 AM
Δεν το καταλαβα αυτο Κατια μου;;;;
σε παρακαλω να εισαι ο εαυτος σου
και να ξερεις οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα καταλαβαινουμε τον τροπο και το χιουμορ
που αποδιδεις στα γραπτα σου
Δεν ειμαστε καλα..!
επειδει καναδυο ατομα δεν ξερουν απο χιουμορ ;;;;
Εμεις την Κατια αυτη συμπαθησαμε και δεν θελουμε να χασουμε τιποτα απο την ψυχη που βαζει στα ποστ!!!!
με αγαπη η κουκι σου

Συμφωνώ & επαυξάνω!!!

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
01-11-2010, 02:41 AM
και κατι αλλο
δεν ξερω ρε γαμωτο τι μορφωση
εχουν μερικα ατομα
ετσι που γραφουν νομιζω οτι εχουν καλες σπουδες
και δεν μπορω να καταλαβω
γιατι δεν μπορουν να διακρινουν το χιουμορ...
Εγω ρε ενα κωλοδημοτικο εχω βγαλει
τα στραβα μου δεν τα ανοιξα
αλλα μπορω να καταλαβω ποτε ενας κανει χιουμορ
και μεσα απο το χιουμορ περναει με ομορφο τροπο μηνηματα

Αυτα !
και να με συγχωρειτε απο την διαχηρηση για τις βρισιες


κουκι:love:

ScP
01-11-2010, 02:57 AM
Τώρα πάτε να πέσετε στην παγίδα. Αρχίζει το θέμα να γίνεται οπαδικό και να χωρίζονται μέλη σε "ομάδες υποστηριχτών" και μη.

Αυτό είναι ένα μικρό βηματάκι πριν από το "ΑΝΤΕ ΜΑΖΕΨΟΥ ΚΥΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΜΕΝΑ" και τότε ναι θα αναγκαστούμε να το αποσύρουμε.

Μέχρι σήμερα το γυναικείο κομμάτι του myHoroscope, άντε και ο Μητσάκος (λάτρης αυτού), τοποθετήθηκε, πλάτιασε, επαναλήφθηκε, ξανα ματά επαναλήθηκε, αλλά αυτό δεν είναι μεπτό. Είναι η γυναικεία φύση :toung:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
01-11-2010, 03:13 AM
αγαπημενε μου ΣΚΡ
οπαδος του χιουμορ ειμαι!:bigsmile:


Υ.Γ
χαιρομαι τοσο
που εισαι μαζι μας!:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

katiakiss
01-11-2010, 03:21 AM
Τώρα πάτε να πέσετε στην παγίδα. Αρχίζει το θέμα να γίνεται οπαδικό και να χωρίζονται μέλη σε "ομάδες υποστηριχτών" και μη.

Αυτό είναι ένα μικρό βηματάκι πριν από το "ΑΝΤΕ ΜΑΖΕΨΟΥ ΚΥΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΜΕΝΑ" και τότε ναι θα αναγκαστούμε να το αποσύρουμε.

Μέχρι σήμερα το γυναικείο κομμάτι του myHoroscope, άντε και ο Μητσάκος (λάτρης αυτού), τοποθετήθηκε, πλάτιασε, επαναλήφθηκε, ξανα ματά επαναλήθηκε, αλλά αυτό δεν είναι μεπτό. Είναι η γυναικεία φύση :toung:Σωκράτη, με όλη την εκτίμηση που σου έχω, θα διαφωνήσω μαζί σου κάθετα. Διαθέτεις αρκετή αφυΐα και σε αυτήν βασίζομαι. Η ηλεκτρονική κοινότητα, είναι μια διασκεδαστική απασχόληση για τον άνθρωπο της πόλης, αλλά μπορεί να γίνει και αρκούντως εκνευριστική, όταν κάποιος εννοεί να σου τη «σπάει». Καλό είναι η διαχείριση να παίρνει θέση πριν φτάσουν τα πράγματα στο μισό βήμα.
Καταλαβαίνω ότι έχεις υποχρέωση να ηρεμίσεις τα πνεύματα και να μην πάρεις θέση, αλλά δεν μπορείς να διαχωρίζεις σε οπαδούς, αυτούς που μπορούν ελεύθερα να το κάνουν.
Στην εποχή που διανύουμε, την οργή την έχουμε στο τσεπάκι και κανένας δεν έχει την όρεξη του άλλου. Να γελάσει το χειλάκι μας λίγο θέλουμε, χωρίς την παρεμβολή του κάθε εμμονικού.
Με την γυναικεία μου φύση, έχω σταθεί άντρας σε κάθε περίσταση!
Και όπως έχω γράψει σε κάποιο στιχάκι μου:

«Σχεδόν σαράντα όσα τα κύματα
μου πήρε χρόνια να βρω τα βήματα
Σχεδόν σαράντα, όσα τα χρόνια μου
να γίνω ο άντρας, στα παντελόνια μου!»

kinky_skorpina
01-11-2010, 07:00 AM
Η πρότερη οργή μου είχε να κάνει με την αίσθηση της άδικης επίθεσης, όταν ο μόνος σκοπός μου ήταν να αστειευτώ με αυτό που μόνη μου διαπίστωνα διαβάζοντας τα διάφορα θέματα στον χώρο αυτό.
Προσωπικά, με θλίβει κάθε φορά που βλέπω αυτές τις εκκρεμείς και αναπάντητες ερωτήσεις των εκάστοτε μελών. Νιώθω ότι είναι προσβλητικό να σε απαξιώνουν αγνοώντας σε. Έλεγα μέσα μου: «Τον\την κακομοίρα… Γιατί δεν του\της απαντούν κάτι; Έστω κάτι λίγο;»
Στην αρχή δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί τα μέλη δεν απαντούν σε αυτές τις απλές ερωτήσεις και μπήκα στον πειρασμό να απαντήσω σε μερικές από αυτές. Μέγα σφάλμα! Δεν ήξερες, δεν ρώταγες; Καταιγισμός αλλεπάλληλων επερωτήσεων! Και εδώ δεν είναι μόνο αν έχεις την διάθεση να απαντήσεις, αλλά αν έχεις και την γνώση.
Ακόμα και στην καλύτερη των περιπτώσεων, αν έχεις την γνώση, θα πρέπει να κάνεις μια υποτυπώδη διαχείριση των αρχών και των άγραφων νόμων. Υπάρχουν αστρολόγοι στον διαδικτυακό μας χώρο και είναι δική τους αρμοδιότητα να απαντούν σε κάποια βαθύτερα ερωτήματα. Οι υπόλοιποι μπορούμε να λέμε την γνώμη μας χωρίς καμία σοβαρή ευθύνη ή επίπτωση.
Αν πραγματικά αγαπάς την αστρολογία, δεν μπορείς να τοποθετείσαι με τέτοια αβασάνιστη ελαφράδα. Ο κάθε ένας, δεν ξέρεις τι κουβαλάει στην ψυχή του και πως θα χρησιμοποιήσει την όποια ερμηνεία του δώσεις, κάνοντας κακό στην ζωή του.


Αυτο το αποσπασμα απο το post52# πραγματικά το χαρηκα πολύ γιατι διέπεται απο ηρεμία νου και πνευματος(μετα την καταιγίδα βγαινει το Ουράνιο Τοξο!), εχει μια ειλικρινή διάθεση αυτοκριτικής(που ισοδυναμεί με την αποδοχή του μεριδιου προσωπικής ευθύνης για τα καθεκαστα) και δικαιης αιτιολόγησης του "γιατι ισως ειναι καλύτερα σε καποιες περιπτώσεις να μην απανταμε σε καποια μέλη,οσο κι αν θελουμε να βοηθήσουμε...οταν δηλαδή δεν ειμαστε σίγουροι για τις γνώσεις μας και φοβόμαστε οτι μπορει να του κανουμε πρισσότερο κακό παρα καλό αν τοποθετηθούμε ή νιώθουμε οτι ειναι δουλειά καποιου επαγγελματία να προτείνει λύσεις στο πρόβλημα".
Να σου πω κι εγω με τη σειρά μου(που εχουμε πει κ 5 πραγματα παραπάνω και σε νιώθω κοντα μου -αλλωστε τι σόι Σκορπινα θα ημουνα αν δε μπορούσα να δω μεσα απο τη βιτρίνα,το περιεχόμενο μεσα απο το περιτύλιγμα!!!:toung:) οτι ο λόγος σου διαθετει μια γνήσια αυθεντικότητα τετοια που σε καθιστα μοναδική απο καθε αποψη!Αυτο για μενα θεωρείται μεγαλο προσόν και οφειλεις(στον εαυτο σου πρώτα) να συνεχίσεις να το καλλιεργεις και να μη στερήσεις απο ολους εμας το αλληγορικό χιουμορ σου που τόσο απολαμβάνουμε!
Με εκτίμηση
ΤΟ Μαράκι.....:love: !

any_f
01-11-2010, 04:41 PM
Λοιπόοον... :)
Μια & το θέμα (Aν υπάρχουν "Σύζυγοι" & "Εραστές" της Αστρολογίας στο site - διευκρινίζω γιατί κάποια post προσωπικά με παρέπεμψαν αλλού, αλλά αυτό είναι το θέμα στο οποίο προσωπικά επιχειρηματολόγισα) μου φαίνεται πως εξαντλήθηκε, θέλω να ευχαριστήσω όσους έκαναν τον κόπο να σκεφτούν ό,τι είχα να θέσω & να μου παραθέσουν μια μελετημένη & ειλικρινή απάντηση παρόλη την "καταιγίδα". Είμαι καιρό στο site αλλά νομίζω είναι η πρώτη φορά που είχα τέτοια συμμετοχή σε κάποια κουβέντα ώστε να πάρω μια μικρή γεύση της επικοινωνιακής ατμόσφαιρας που επικρατεί, μιας & οι αστρολογικές μου γνώσεις είναι αρκετά περιορισμένες ακόμη. Καλό μεσημέρι σε όλους.