PDA

View Full Version : ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΣΕΛΗΝΗ



perg
08-09-2010, 04:02 PM
Μία προοδευτική Σελήνη στον 8ο οίκο στους Ιχθείς με τις εξής όψεις, τί θέματα μπορεί να "ανακινήσει"??
τετράγωνο με την γενέθλια σελήνη
τρίγωνο με τον γενέθλιο ουρανό
χιαστί με τον γενέθλιο Κρόνο

Να σημειώσω οτι στον 8ο οίκο βρισκονται κ ο Ήλιος και ο Ερμής (μιλάω για προοδευτικό χάρτη πάντα).

Ευχαριστώ

Μητσάκος
08-09-2010, 04:25 PM
Μία προοδευτική Σελήνη στον 8ο οίκο στους Ιχθείς με τις εξής όψεις, τί θέματα μπορεί να "ανακινήσει"??
τετράγωνο με την γενέθλια σελήνη
τρίγωνο με τον γενέθλιο ουρανό
χιαστί με τον γενέθλιο Κρόνο

Να σημειώσω οτι στον 8ο οίκο βρισκονται κ ο Ήλιος και ο Ερμής (μιλάω για προοδευτικό χάρτη πάντα).

Ευχαριστώ
Αν δεν έχει ο άλλος και τις γενέθλιες όψεις τι μπορεί να σου απαντήσει; :love:

vikoza
08-09-2010, 07:15 PM
Μία προοδευτική Σελήνη στον 8ο οίκο στους Ιχθείς με τις εξής όψεις, τί θέματα μπορεί να "ανακινήσει"??
τετράγωνο με την γενέθλια σελήνη
τρίγωνο με τον γενέθλιο ουρανό
χιαστί με τον γενέθλιο Κρόνο

Να σημειώσω οτι στον 8ο οίκο βρισκονται κ ο Ήλιος και ο Ερμής (μιλάω για προοδευτικό χάρτη πάντα).



Η θέση της προοδευτικής Σελήνης και σε οίκο και σε ζώδιο(Ιχθείς ) δεν είναι και η καλύτερη. Δείχνει τη δύσκολη ψυχολογικο- οικονομική σου διάθεση.

Το τετράγωνό της με τη γενέθλια θέση της Σελήνης συμβαίνει κάθε 14 χρόνια και κάθε ηλικία έχει διαφορετική ερμηνεία. Στη δική σου περίπτωση το τετράγωνο δείχνει ότι προσπαθείς να φτάσεις κάποιο στόχο, να πραγματοποιήσεις ένα σχέδιο.
Επίσης μπορεί να δείξει την αντίθετη γνώμη ενός γονέα σε μία απόφασή σου ,κάποιο εμπόδιο από μέρους του ή αν εργάζεσαι από συναδέφους μάλλον γυναικεία πρόσωπα (χιαστί).
Το τρίγωνο με το γενέθλιο Ουρανό θα σου δώσει την ευκαιρία να βρεις λύση στο πρόβλημά σου (πιθανολογώ από γυναικείο πρόσωπο θα προέλθει και αυτή). :love:

perg
08-09-2010, 11:16 PM
ευχαριστω vikoza για την απαντηση

EPANASTATIS24
09-09-2010, 09:17 AM
''Το τετράγωνό της με τη γενέθλια θέση της Σελήνης συμβαίνει κάθε 14 χρόνια''

Για Ηλιακό τόξο ή για προοδευτικό χάρτη μιλάτε εδώ??

perg
09-09-2010, 09:21 AM
Καλημέρα,
Εγώ πάντως για προοδευτικό χάρτη ρωτάω...

Μητσάκος
09-09-2010, 09:29 AM
''Το τετράγωνό της με τη γενέθλια θέση της Σελήνης συμβαίνει κάθε 14 χρόνια''

Για Ηλιακό τόξο ή για προοδευτικό χάρτη μιλάτε εδώ??
Μάλλον εκ παραδρομής γράφτηκε το "14". Κάθε 28 χρόνια περίπου έχουμε σύνοδο της προοδευμένης Σελήνης με τη γενέθλια θέση της. Αυτό σημαίνει ότι το 1ο τετράγωνο με τη γενέθλια θέση γίνεται στα 7 μας χρόνια, στα 14 έχουμε αντίθεση και στα 21 2ο τετράγωνο, για να ολοκληρωθεί ο κύκλος στα 28.

Επιπλέον, πέραν της συνόδου που είναι μάλλον και η πιο σημαντική όψη (ειρήσθω εν παρόδω, συμπίπτει και με την επιστροφή του Κρόνου), οι άλλες όψεις της τονίζουν τα γενέθλια χαρακτηριστικά της, είτε θετικά είτε αρνητικά, ανάλογα με την όψη. Όπως και να έχει όμως, ο ρόλος και του Οίκου και του ζωδίου που βρίσκεται στην πρόοδο παίζει ρόλο, ενισχύει τις άλλες όψεις και υποδεικνύει το πώς θα εκλάβει συναισθηματικά το άτομο τα γεγονότα της περιόδου.

perg
09-09-2010, 09:33 AM
Αχ τα έχω ξεπεράσει αυτά εδω και 5 χρόνια.....
Μητσάκο τί εννούσες πριν με το "αν δεν ξέρω κ τις γενέθλιες όψεις"? Δηλ. τί έπρεπε να γράψω, γιατι δεν κατάλαβα....:weird:

vikoza
09-09-2010, 09:44 AM
Μάλλον εκ παραδρομής γράφτηκε το "14". Κάθε 28 χρόνια περίπου έχουμε σύνοδο της προοδευμένης Σελήνης με τη γενέθλια θέση της. Αυτό σημαίνει ότι το 1ο τετράγωνο με τη γενέθλια θέση γίνεται στα 7 μας χρόνια, στα 14 έχουμε αντίθεση και στα 21 2ο τετράγωνο, για να ολοκληρωθεί ο κύκλος στα 28.

Επιπλέον, πέραν της συνόδου που είναι μάλλον και η πιο σημαντική όψη (ειρήσθω εν παρόδω, συμπίπτει και με την επιστροφή του Κρόνου), οι άλλες όψεις της τονίζουν τα γενέθλια χαρακτηριστικά της, είτε θετικά είτε αρνητικά, ανάλογα με την όψη. Όπως και να έχει όμως, ο ρόλος και του Οίκου και του ζωδίου που βρίσκεται στην πρόοδο παίζει ρόλο, ενισχύει τις άλλες όψεις και υποδεικνύει το πώς θα εκλάβει συναισθηματικά το άτομο τα γεγονότα της περιόδου.

Mητσάκο,
Σ' ευχαριστώ για τη διόρθωση. Κάθε 7 χρόνια ήθελα να γράψω. :bigsmile:


EPANASTATIS 24,
Για προοδευτικό μιλάμε ! :bigsmile:

EPANASTATIS24
09-09-2010, 09:52 AM
Nαι, οκ, απλά επειδή και στο Ηλιακό τόξο οι πλανήτες "προοδεύουν" συν τω χρόνο, καμιά φορά τα μπερδεύουμε. ευτυχώς τότε perg γιατί το τετράγωνο αυτό δε θα κρατήσει για πολύ!

perg
09-09-2010, 10:00 AM
Μακάρι.....Αν και καμια φορά νομίζω πως τα "τετράγωνα" κρατάνε χρόνια!!!!!! Τέλος πάντων , υπομονή....

EPANASTATIS24
09-09-2010, 10:05 AM
Tι χρόνια, κάνα δίμηνο έχει επιρροή η όψη της σελήνης στο προοδευτικό, δεν ισχύουν οι ανοχές που έχουμε στο γεέθλιο..οπότε μην αγχώνεσαι!

vikoza
09-09-2010, 10:06 AM
Μακάρι.....Αν και καμια φορά νομίζω πως τα "τετράγωνα" κρατάνε χρόνια!!!!!! Τέλος πάντων , υπομονή....



Η συγκεκριμένη όψη του τετραγώνου κρατά περίπου 3 μήνες .:blink:

vikoza
09-09-2010, 10:08 AM
Tι χρόνια, κάνα δίμηνο έχει επιρροή η όψη της σελήνης στο προοδευτικό, δεν ισχύουν οι ανοχές που έχουμε στο γεέθλιο..οπότε μην αγχώνεσαι!

Με πρόλαβες !!!!!!!!!!!!!!!!:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

perg
09-09-2010, 10:23 AM
το ελπίζω.......:bigsmile:

να μην κρατήσει πολύ εννοώ....

stachtopouta
11-09-2010, 10:12 PM
Kαλησπερα , η προοδευομενη σεληνη μου ειναι στον Κριο, τωρα που θα μπει ο Διας και ο Ουρανος οταν κανει συνοδο ο Διας με την προοδευμενη σεληνη μου θα παω καλα στον συγκεκριμενο οικο?

vikoza
11-09-2010, 10:16 PM
Αυτό εξαρτάται από το γενέθλιο ωροσκόπιό σου ! :love:

stachtopouta
11-09-2010, 10:27 PM
Ευχαριστω!!! Αλλη μια ερωτηση στις 11 δεκεμβριου 2011 η προοδευομενη σεληνη μου θα ειναι στις 0 μοιρες του Ταυρου σε ακριβη συνοδο με το Δια στον 7 οικο? Τι σημαινει αυτο? Ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!

vikoza
11-09-2010, 10:32 PM
Η όψη αυτή μπορεί να είναι σημαντική αν υπάρχει αντίστοιχη γενέθλια όψη (Σελήνη-Δία σε εξάγωνο ή τρίγωνο).
Υπάρχει ?

vikoza
11-09-2010, 10:33 PM
Ο Δίας βρίσκεται στον 7ο γενέθλιο ή προοδευτικό ? :unsure:

stachtopouta
11-09-2010, 11:02 PM
Οχι δεν εχω στο γενεθλιο οψη σεληνης- δια. Ο 7 οικος ειναι στο προοδευτικο.

vikoza
11-09-2010, 11:08 PM
Ο γενέθλιος Δίας σου στις 0ο Ταύρου ή Διδύμων είναι ? Μάλλον κάτι λάθος βρίσκω ή βρίσκεις !

vikoza
11-09-2010, 11:13 PM
Σου έστειλα p.m. :bigsmile:

stachtopouta
11-09-2010, 11:22 PM
τι ειναι το p.m? O γενεθλιος διας μου ειναι στους Διδυμους στις 0 μοιρες νομιζω και 48. θα σου δωσω ολη μου την ημερομηνια για να μην σε μπερδευω 04/09/76 09.30 π.μ Αθηνα μηπως σε διευκολυνω.

vikoza
11-09-2010, 11:46 PM
Σου απάντησα με μήνυμα !:love:

zw_epimenontas
12-09-2010, 11:26 AM
εμενα η σεληνη μου ειναι στους δυδιμους σε προοδευμενο και κανει αντιθεση με τον ουρανο
στον γεννεθλιο βρισκεται στον 7 οικο
τι σημαινει αυτο?

επισησς η ανοχη της μεχρι της 16 μειωνετε μετα αρχιζει να αυχανετε τι συμαινει και αυτο ?