PDA

View Full Version : Εγκλωβισμενοι Μεταλλωρυχοι και Ομαδικο Καρμα



jupiterios
01-09-2010, 06:09 AM
Ολους μας συγκλονισε οι ιστορια των 33 μεταλλωρυχων στη Χιλη που στις 5 Αυγουστου από κάποιο ατύχημα εγκλωβιστηκαν 700 μετρα κατω απο την επιφανεια της γης σε ενα χωρο 50 τ.μ. Αν και θαμμενοι παραμενουν ζωντανοι στελνοντας video στον επανω κοσμο για να δειξουν οτι ειναι καλα και να ζητησουν βοηθεια για τον απεγκλωβισμο τους. Η διαδικασια σωτηριας τους θα διαρκεσει 4 μηνες αλλά καποιοι πιο αισιοδοξοι θα προσπαθησουν να το επιχειρησουν σε ενα περιπου μηνα γιατι κρινουν οτι οι ατυχοι εργατες δεν θα αντεξουν ουτε σωματικα ουτε ψυχολογικα θαμμενοι εκει κατω για 4 μηνες.

Βασικα το θεμα μεταλλωρυχια + θαμμενοι κατω απο το εδαφος + εγκλωβισμος σε μια πρωτη ματια μου κανει για οψη Πλουτωνα - Κρονου. Αρα στο εθνικο χαρτη της Χιλης θα πρεπει να δουμε αν υπαρχουν στοιχεια στις αρχες των παρορμητικων που να χτυπιουνται απο το τρεχον τετραγωνο Πλουτωνα - Κρονου που αυτη την εποχη συμβαινει. Πολυ περισσοτερο μαλιστα θα πρεπει να δουμε μια τετοια δραστηριοτητα στο χαρτη της Χιλης και για τον προσθετο λογο οτι προσφατα (27 φεβ 2010) ειχαμε εκει αλλο ενα τρομερο χτυπημα απο σεισμο 8,8 ριχτερ!! Αρα κατι σοβαρο συμβαινει στο χαρτη της...

Ψαχνοντας στο ιντερνετ βρηκα 2 ημερομηνιες γενεθλιες.

1. Πρωτα η ανεξαρτησια απο Ισπανια στις 18 Σεπτ 1810 (συννημενο 1). Αρχικα ακουγεται πιο εγκυρη αυτη η ημερομηνια. Με μια γρηγορη ερευνα δεν βρηκα κατι πλουτωνιο να διεγειρεται απο διελευσεις. Ομως απο ηλιακο τοξο φαινεται οτι φετος ο πρ. Αρης περνα ακριβως πανω από γεν. Πλουτωνα στις 14ιχθυων!! Αυτο λεει πολλα!

2. Η δευτερη ημερομηνια που βρηκα στα site
Horoscopes of Nations: Index to Country Data Base (http://members.tripod.com/tra_nations/a_index_nations.htm)
Mundane Horoscopes of Nations (http://www.dominantstar.com/tra_nationspage.htm)
αφορουν την μαχη του Μαϊπου και δινουν την 5 Απρ 1818 (συννημενο 2). Σε αυτην την ημερομηνια θα σταθω περισσοτερο γιατι δινει πιο πλουσιες αποδειξεις.

Καταρχην παλι απο ηλιακο τοξο εχουμε για φετος τον κακεργετη Κρονο να περνα στις 25παρθενου ακριβως απεναντι απο γεν. Πλουτωνα στις 25ιχθυων!! Αυτη η σκληρη αντιθεση ειναι μια πρωτη ενδειξη που αφορα οχι μονο το περιστατικο των μεταλλωρυχων αλλα και τη μεγαλη σεισμικη καταστροφη.

Απο διελευσεις τωρα, δεν βλεπω κατι ιδιαιτερο επι του γενεθλιου θεματος. Ομως, γινεται ο κακος χαμος επι του αναδρομα προοδευμενου ωροσκοπιου (converse progressions τις οποιες υποστηριζω φανατικα ως μεθοδο προβλεψης). Οπως φαινεται και στο συννημενο 3 την ημερα του περιστατικου ειχαμε αναδρομα προδευμενη εθνικη πανσεληνο (ηλιος στις 2 ζυγου - σεληνη στις 2 κριου) που χτυπιοταν ταυτοχρονα απο Αρη - Κρονο απο τη μια και Ουρανο - Δια απο την αλλη και ολα αυτα να δεχονται ενα τραγικο τετραγωνο απο Πλουτωνα!!!

Παντως το θεμα μου ειναι αλλο.
Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας για το ομαδικο καρμα που συνανταμε σε τετοιες μαζικες καταστροφες. Φαινεται στο προσωπικο ωροσκοπιο και των 33 μεταλλωρυχων οτι θα βιωναν κατι τοσο τραγικο? Σε αλλες περιπτωσεις π.χ. αεροπορικων δυστυχηματων με πολλους νεκρους, φαινεται στο ωροσκοπιο ολων των επιβατων ο επερχομενος θανατος? Ή εστω ο επερχομενος κινδυνος?
Αυτον τον προβληματισμο εχω. Υπαρχει κατι κοινο στα ωροσκοπια τοσο πολλων ατομων? Ή το μοιραιο συμβαν δηλωνεται με διαφορετικο τροπο στο χαρτη του καθενος? Και εν τελει θα πρεπει λογικα να φαινεται κατι στα ωροσκοπια ολων των παθουντων ανεξαιρετως?

Κοραλλία Μόζορα
01-09-2010, 02:11 PM
Ευχαριστούμε, Τζουπιτέριος, είναι όντως ενδιαφέρον θέμα. Συμφωνώ κι εγώ ότι είναι θέμα περισσότερο Κρόνου/Πλούτωνα και ότι ο δεύτερος χάρτης είναι πιο ενδεικτικός.

Το θέμα των ομαδικών τραγικών συμβάντων με απασχόλησε κι εμένα κυρίως λόγω του πραξικοπήματος και της τουρκικής εισβολής στην Κύπρο. Είναι δυνατό όλοι οι γενέθλιοι χάρτες ενός λαού να δείχνουν το ίδιο συμβάν;

Μελετώντας πολλούς χάρτες Κυπρίων που βίωσαν τα γεγονότα εκείνα έκανα μερικές βασικές διαπιστώσεις. Σε όλους τους χάρτες φαίνονταν τα τραγικά γεγονότα αλλά με διαφορετικό τρόπο ανάλογα με το πώς τα βίωσε ο καθένας. ¶λλος με μεγαλύτερη "τύχη" άλλος με λιγότερη. Κάποιοι έχασαν μόνο υλικά πράγματα, άλλοι σκοτώθηκαν, άλλοι εγκλωβίστηκαν στα κατεχόμενα, κάποιοι αιχμαλωτίστηκαν και στάλθηκαν στην Τουρκία, κάποιοι ήταν αγνοούμενοι, κάποιες γυναίκες βιάστηκαν. Ο κάθε χάρτης έδειχνε μια ιστορία και τον τρόπο που την βίωσε ο καθένας.

Στην αστρολογία, δεν μπορεί κανείς να σκοτωθεί ή να βιώσει κάτι τόσο τραγικό και να μην φαίνεται στον χάρτη του. Επομένως, πρέπει να είναι μια αστρολογική "σύμπτωση" γενέθλιων χαρτών, κάτι συμπίπτει στους χάρτες των ατόμων που βιώνουν ομαδικά τραγικά γεγονότα.

Δείμων
01-09-2010, 04:40 PM
H διαφορά τέτοιων γεγονότων (π.χ. δίδυμοι πύργοι, αεροπορικές τραγωδίες, ναυάγια, Χιροσιμα κλπ.. "ωραία" μακριά από μας) από έναν γενικό πόλεμο, είναι πως πολλοί άνθρωποι βιώνουν το ίδιο ακριβώς γεγονός την ίδια ακριβώς στιγμή. Οι διαφοροποιήσεις υπάρχουν μόνο στον δρόμο που οδήγησε τον καθένα προς εκείνο το χρονικό σημείο και στο τι θα αφήσει πίσω του. Δυσάρεστα πράγματα για σκέψη και συλλογισμό βέβαια, αλλά δυστυχώς έχουν συμβεί. Η ανάλυση ενός καλού δείγματος χαρτών, εάν υπάρχουν κάπου διαθέσιμοι, θα ήταν ενδιαφέρουσα.

Συμπληρωματικά να αναφέρω για το συγκεκριμένο συμβάν, ότι έχουν σταλλεί τέσσερεις ειδικοί από τη NASA για να συνδράμουν τους εργάτες, επειδή οι συνθήκες διαβίωσής τους ουσιαστικά δεν διαφέρουν από εκείνες στα διαστημόπλοια και τον διαστημικό σταθμό. Από αυτή τη άποψη και δεδομένης της παροχής ζωτικών αγαθών (τροφή - νερό - ενέργεια - επικοινωνία) καθώς και του καλού ηθικού των εργατών είμαι πολύ αισιόδοξος για το αποτέλεσμα. Μόνο μελανό σημείο ότι η όρασή τους θα παρουσιάσει προβλήματα ύστερα από τόσο διάστημα στο σκοτάδι.

Κοραλλία Μόζορα
02-09-2010, 12:41 PM
H διαφορά τέτοιων γεγονότων (π.χ. δίδυμοι πύργοι, αεροπορικές τραγωδίες, ναυάγια, Χιροσιμα κλπ.. "ωραία" μακριά από μας) από έναν γενικό πόλεμο, είναι πως πολλοί άνθρωποι βιώνουν το ίδιο ακριβώς γεγονός την ίδια ακριβώς στιγμή. Οι διαφοροποιήσεις υπάρχουν μόνο στον δρόμο που οδήγησε τον καθένα προς εκείνο το χρονικό σημείο και στο τι θα αφήσει πίσω του. Δυσάρεστα πράγματα για σκέψη και συλλογισμό βέβαια, αλλά δυστυχώς έχουν συμβεί. Η ανάλυση ενός καλού δείγματος χαρτών, εάν υπάρχουν κάπου διαθέσιμοι, θα ήταν ενδιαφέρουσα.

Συμπληρωματικά να αναφέρω για το συγκεκριμένο συμβάν, ότι έχουν σταλλεί τέσσερεις ειδικοί από τη NASA για να συνδράμουν τους εργάτες, επειδή οι συνθήκες διαβίωσής τους ουσιαστικά δεν διαφέρουν από εκείνες στα διαστημόπλοια και τον διαστημικό σταθμό. Από αυτή τη άποψη και δεδομένης της παροχής ζωτικών αγαθών (τροφή - νερό - ενέργεια - επικοινωνία) καθώς και του καλού ηθικού των εργατών είμαι πολύ αισιόδοξος για το αποτέλεσμα. Μόνο μελανό σημείο ότι η όρασή τους θα παρουσιάσει προβλήματα ύστερα από τόσο διάστημα στο σκοτάδι.

Δεν νομίζω ότι είναι ίδια εμπειρία για όλους. Στην Χιροσίμα κάποιοι σκοτώθηκαν ακαριαία, κάποιοι λίγο αργότερα, κάποιοι επέζησαν αλλά παρουσίασαν σοβαρά προβλήματα υγείας, κάποιοι την γλύτωσαν. Ακόμα και στην πρόσφατη αεροπορική τραγωδία της Ήλιος δύο άτομα δεν ήταν λιπόθυμα την ώρα της συντριβής και έζησαν τον θάνατο πολύ διαφορετικά από τους υπόλοιπους. Οι εργάτες στην Χιλή επίσης δεν το βιώνουν το ίδιο, κάποιοι έχουν καλό ηθικό και κάποιοι άλλοι παρουσίασαν συμπτώματα κατάθλιψης.

Δείμων
02-09-2010, 02:29 PM
Δεν νομίζω ότι είναι ίδια εμπειρία για όλους. Στην Χιροσίμα κάποιοι σκοτώθηκαν ακαριαία, κάποιοι λίγο αργότερα, κάποιοι επέζησαν αλλά παρουσίασαν σοβαρά προβλήματα υγείας, κάποιοι την γλύτωσαν. Ακόμα και στην πρόσφατη αεροπορική τραγωδία της Ήλιος δύο άτομα δεν ήταν λιπόθυμα την ώρα της συντριβής και έζησαν τον θάνατο πολύ διαφορετικά από τους υπόλοιπους. Οι εργάτες στην Χιλή επίσης δεν το βιώνουν το ίδιο, κάποιοι έχουν καλό ηθικό και κάποιοι άλλοι παρουσίασαν συμπτώματα κατάθλιψης.

Λογικό για τη Χιροσίμα Κοραλλία μου καθώς και για διάφορα άλλα γεγονότα - εννοώ όμως σε κάθε περίπτωση υπάρχει μια κύρια ομάδα ανθρώπων που έχουν την ίδια στγμή την ίδια εμπειρία. Σε ένα ναυάγιο π.χ, για να μην ασχοληθούμε με θανατικά, 50 100 ή 500 άνθρωποι βιώνουν ταυτόχρονα το γεγονός και με διαφορά λεπτών επιβιβάζονται σε βάρκες και διαφεύγουν. Η διαφορά μπορεί να είναι ότι κάποιος που είναι πιο ήρεμος θα το έχει πάρει μοιρολατρικά ή όντως θα έχει θάρρος και πίστη, και κάποιος που πανικοβάλλεται ή θα είναι πιο ρεαλιστής στη συνειδητοποίηση του κίνδυνου ή αδύναμος στη διαχείρησή του. Αυτά όμως είναι προσωπικά στοιχεία του γενέθλιου. Το γεγονός καθ' εαυτό νομίζω θα πρέπει να σημειοδοτείται κάπως ξεχωριστά.

Εκτός κι αν το πάρουμε αντιστροφά, ότι τοπολογικά υπάρχει μία προδιάθεση να συμβεί κάτι το οποίο θα επηρρεάσει όσους βρεθούν την χ-ψ στιγμή εκεί ανεξαρτήτως χάρτη. Σαν μια «μαύρη τρύπα» στον χωροχρόνο ας πούμε, που απορροφά μοίρες επιβάλλοντας τους δικούς της νόμους. Δηλαδή το εν λόγω ατύχημα να το όριζε ο χάρτης του ορυχείου, το ναυάγιό του ο χάρτης του Τιτανικού, την πρώτη ατομική ο χάρτης της Χιροσίμα - και οι μοίρες των ανθρώπων να ανταποκρίνονται ή τυχαία ή συναστριακά. Δεν ξέρω, υλικό για σκέψη που αστρολογικά μπορεί να είναι και σε λάθος βάση.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
02-09-2010, 02:36 PM
Συγκλονιστικο αυτο που συμβαινει στην Χιλη:cry:
το παρακολουθω το θεμα στην τιβι οπως πολλοι απο εσας φανταζομαι...
Μολις ειδα τον σωληνα που φτανει απο πανω εως κατω
σε
αυτα τα χαροκαμμενα πλασματα κατω στην γη...
απο εκει τους κατεβαζουν φαγητο,νερο,
και μηνηματα αγαπης και κουραγιο απο τους δικους τους:love:
τους δωσανε να φορεσουν ολους κοκκινες μπλουζες ..

Χριστε μου πως θα αντεξουν τοσους μηνες εκει κατω...

η σκεψη μου μαζι τους..........

jupiterios
02-09-2010, 03:03 PM
Αυτη η ιστορια μου θυμιζει λιγο το ανεκδοτο που λεμε μεταξυ μας για τις αεροπορικες πτησεις: οτι μπορει να μην ειναι η ωρα μου να φυγω απο τη ζωη σε αυτη τη πτηση, αλλά αν ειναι η ωρα του πιλοτου?....

Παντως κι εγω πιστευω οτι, λογικα, σε ολων των συμμετεχοντων τα ωροσκοπια θα πρεπει να φαινεται κατι. Εστω και με διαφορετικο τροπο. Το πως θα φανει στο χαρτη του καθενος παιζουν νομιζω μεγαλο ρολο η υποκειμενικη αντιληψη, δηλ. το πως εκλαμβανει ο καθενας την εμπειρια αλλά και η αντικειμενικη πραγματικοτητα, δηλ. τι αμεσες επιπτωσεις εχει η εμπειρια πανω του.

Ο εγκλεισμος για καποιον μεταλλωρυχο μπορει να εκληφθει κυριολεκτικα σαν να ηρθε το τελος του και να εκδηλωσει βαριας μορφης καταθλιψη, οποτε θα δουμε εντονη δραστηριοτητα Κρονου στο χαρτη του. Για καποιον αλλο με πιο δυνατο κι αισιοδοξο ηθικο μπορει να ειδωθει πιο αναλαφρα η εμπειρια του εγκλεισμου, σαν μια ολιγομηνη ταλαιπωρια που ομως θα εχει σιγουρα θετικη εκβαση, οποτε στο χαρτη του ισως δουμε απλως μια διελευση απο τον 12ο οικο.

Αντιστοιχως και στο παραδειγμα της Κοραλλιας, τα γεγονοτα της Κυπρου του 74 καποιοι τα βιωσαν κυριως ως ξεριζωμο (δραστηριοτητα 4ου οικου, Ουρανου κλπ), καποιοι αλλοι ως κακοποιηση και βιασμο (δραστηριοτητα Αρη-Πλουτωνα), αλλοι ως απωλεια περιουσιας (δραστηριοτητα 2ου οικου, Αφροδιτης κλπ) και δυστυχως για καποιους αλλους κοπηκε το νημα της ζωης (δραστηριοτητα πλουτωνα, 8ος οικος, γωνιακες ακμες κλπ). Το ιδιο γεγονος σημαινει κατι διαφορετικο στη ζωη και στον χαρτη του καθενος.

Θυμαμαι προσωπικα οταν εκπληρωνα τη στρατιωτικη θητεια μου που εβλεπα καποιους αλλους φανταρους να τους εχει πιασει βαρια καταθλιψη και ολοκληροι αντρες να κλαινε σα να ηρθε το τελος του κοσμου. Γι αυτους σιγουρα η θητεια στα ωροσκοπια τους θα φαινοταν μαλλον σαν Κρονια πιεση. Στο δικο μου ωροσκοπιο ειχα απλως μια ....χαρουμενη διελευση Δια στον 3ο οικο που δηλωνε οτι ηταν η πρωτη φορα που ελειπα απο το πατρικο μου για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα και σε τοση μακρινη αποσταση. Και οντως η θητεια μου δεν με αγχωσε ουτε με κατεθλιψε. Δεν λεω οτι ηταν ευκολα. Οχι, ειχε και πολυ δυσκολες στιγμες. Αλλα η γενικοτερη αισθηση που ειχα στο στρατο ηταν οτι ειμαι περαστικος απο εκει με ημερομηνια ληξης. Μια ολιγον ...τουριστικη διαθεση θα ελεγα- οπως ακριβως το εννοουσε και ο διελ. Διας απο τον 3ο!

Το ιδιο νομιζω συμβαινει και σε τετοιες μοιραιες ομαδικες εμπειριες.
Καποιοι μπορει να μην επιβιωσουν σωματικα - οποτε στο χαρτη τους θα δουμε εντονη πλουτωνια δραστηριοτητα.
Καποιοι αλλοι μπορει να μην επιβιωσουν ψυχολογικα - οποτε θα δουμε κρονια δραστηριοτητα ή μια βαρια διελευση απο 12ο οικο.
Για αλλους ειναι ενας αγωνας επιβιωσης - οποτε θα δουμε ισχυρο Αρη ή 8ο οικο.
Για καποιους αλλους ισως ειναι απλως μια ταλαιπωρια απο την οποια θα βγουν σιγουρα αλωβητοι - οποτε θα δουμε πχ μια πιο συντομη προοδο της Σεληνης πανω απο γεν. Κρονο, Πλουτωνα, Ποσειδωνα κλπ

Διαφορετικες αστρολογικες ενδειξεις για την ΙΔΙΑ εμπειρια. Αναλογα πως την εκλαμβανει, πως την βιωνει κανεις....

Κοραλλία Μόζορα
02-09-2010, 03:49 PM
Λογικό για τη Χιροσίμα Κοραλλία μου καθώς και για διάφορα άλλα γεγονότα - εννοώ όμως σε κάθε περίπτωση υπάρχει μια κύρια ομάδα ανθρώπων που έχουν την ίδια στγμή την ίδια εμπειρία. Σε ένα ναυάγιο π.χ, για να μην ασχοληθούμε με θανατικά, 50 100 ή 500 άνθρωποι βιώνουν ταυτόχρονα το γεγονός και με διαφορά λεπτών επιβιβάζονται σε βάρκες και διαφεύγουν. Η διαφορά μπορεί να είναι ότι κάποιος που είναι πιο ήρεμος θα το έχει πάρει μοιρολατρικά ή όντως θα έχει θάρρος και πίστη, και κάποιος που πανικοβάλλεται ή θα είναι πιο ρεαλιστής στη συνειδητοποίηση του κίνδυνου ή αδύναμος στη διαχείρησή του. Αυτά όμως είναι προσωπικά στοιχεία του γενέθλιου. Το γεγονός καθ' εαυτό νομίζω θα πρέπει να σημειοδοτείται κάπως ξεχωριστά.

Εκτός κι αν το πάρουμε αντιστροφά, ότι τοπολογικά υπάρχει μία προδιάθεση να συμβεί κάτι το οποίο θα επηρρεάσει όσους βρεθούν την χ-ψ στιγμή εκεί ανεξαρτήτως χάρτη. Σαν μια «μαύρη τρύπα» στον χωροχρόνο ας πούμε, που απορροφά μοίρες επιβάλλοντας τους δικούς της νόμους. Δηλαδή το εν λόγω ατύχημα να το όριζε ο χάρτης του ορυχείου, το ναυάγιό του ο χάρτης του Τιτανικού, την πρώτη ατομική ο χάρτης της Χιροσίμα - και οι μοίρες των ανθρώπων να ανταποκρίνονται ή τυχαία ή συναστριακά. Δεν ξέρω, υλικό για σκέψη που αστρολογικά μπορεί να είναι και σε λάθος βάση.

Πιστεύω πως όλα έρχονται και δένουν σ' ένα ομαδικό τραγικό γεγονός, ο χώρος, ο χρόνος, οι χάρτες των ατόμων που τους αγγίζει αυτό το γεγονός.

Πριν μερικές δεκαετίες, ένας ¶γγλος αστρολόγος μελετώντας μια έκλειψη σκέφτηκε ότι θα υπάρχει ατύχημα στην θάλασσα. Από τον χάρτη της έκλειψης θεώρησε πιο πιθανό να συμβεί στον Ινδικό ωκεανό και μάλιστα υπολόγισε περίπου το γεωγραφικό μήκος και πλάτος. Κοίταξε ωροσκόπια ναυτηλιακών εταιρειών της Αγγλίας και κατέληξε στην εταιρεία που κάποιο πλοίο της ήταν πιο πιθανό να έχει ατύχημα.

Μάλιστα έστειλε και επιστολή στην εταιρεία αυτή προειδοποιώντας τους αλλά αυτοί τον αγνόησαν. Το ατύχημα έγινε πραγματικά με πλοίο της συγκεκριμένης εταιρείας στον χώρο και χρόνο που είχε προβλέψει και με πολλά θύματα. Μετά απ' αυτό διέρρευσε στον τύπο η επιστολή που είχε στείλει και δημοσιεύτηκε στις εφημερίδες της εποχής.

dvork
06-09-2010, 03:39 PM
Τα ομαδικά ατυχήματα προϋποθέτουν <<ομαδικό κάρμα >>.
Ο κοινός παρονομαστής που έχει ομαδοποιήσει αυτούς τους ανθρώπους είναι αυτό που έχει την πρωταρχική άξια.
Η αστρολογία γενικά είναι ικανή να ανακαλύψει γεγονότα τα οποία έχουν κάποιο κοινό παρανομαστή δηλ. για παράδειγμα κάποια ομάδα ανθρώπων οι οποίοι εργάζονται στην ίδια εταιρία ή βρίσκονται σε ένα κράτος ή ταξιδεύουν μαζί κ.α.
Ότι προϋποθέτει αφετηρία έναρξης μπορεί να αξιολογηθεί όταν αυτό πρόκειται για ομάδα ανθρώπων, ζώων, πτηνών ή ακόμη και φυτών.
Στην περίπτωση ενός μεγάλου και τραγικού δυστυχήματος αν εξετάσουμε μεμονωμένα τον αστρολογικό χάρτη του κάθε θύματος, σαφέστατα θα δούμε το γεγονός.
Όταν δεν υπάρξει θάνατος και καλά είναι να μην υπάρξει, αυτό που θα διαπιστώσουμε στον κάθε μεμονωμένο χάρτη είναι η ταλαιπωρία, η ανησυχία ή τραυματισμός ανάλογα σε ποιο σημείο του σώματος υπάρχει αυτός.
Να είστε πάντα καλά.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
13-10-2010, 09:10 AM
καλημερα:bigsmile:
τι ομορφο να βλεπεις οτι υπαρχει η ελπιδα!
το μεγαλειο της ζωης!
νιωθω υπεροχα που βλεπω εναν εναν να ανεβαινει
απο την αγκαλεια του Πλουτωνα
στην αγκαλεια του ζωοδοτη Ηλιου
υπεροχο δωρο η ζωη

ολα τα αλλα ερχονται δευτερα...
Πρωτος βγηκε ο εμψυχωτης των εγκλωβισμενων
αυτος που τους εδινε ολους κουραγιο
αυτος που δεν το εβαλε στιγμη κατω..
Αυτον διαλεξαν πρωτον οι διασωστες
φοβερος χαρακτηρας ,δυνατος,
πολυ θα ηθελα να ηξερα το ωροσκοπειο του...
Φλορενσιο Αβαλος το ονομα του!!!χιλια μπραβο!!!!!!!!

ειμαι βαθεια συγκινημενη
Δεσποινα κουκι

Δείμων
13-10-2010, 09:12 AM
kathimerini.gr - Χιλή: Τρεις μεταλλωρύχοι στην επιφάνεια (http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_13/10/2010_359389)

¶σχετο, αλλά...

"Ο Πινιέρα (σημ: ο πρόεδρος της Χιλής) έκανε λόγο για το «μαγικό αριθμό 33»: 33 εργαζόμενοι, ενώ τα ψηφία της ημερομηνίας που άρχισε η επιχείρηση [13.10.10] αθροιζόμενα δίνουν 33."


Σχετικό: κοντά στην ώρα απεγκλωβισμού η Σελήνη περνούσε από τη συνοδο Βόρειου Δεσμού - Πλουτωνα ενώ έκανε τετράγωνο με τον Κρόνο. Αντιφατική ένδειξη η τελευταια κατά τη γνώμη μου.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
13-10-2010, 09:23 AM
το ονομα της καψουλας'' Φοινιξ''
ε..μα τι αλλο ε;
κατι που γεννιεται ξανα !!!:bigsmile:
αντε με το καλο να βγουν ολοι Παναγια μου!

μανταλένα
13-10-2010, 10:39 AM
Πρόσεξα σήμερα πως το σύνθημα που φώναζε..., ο δεύτερος μεταλλωρύχος που "αναλήφθηκε" ήταν: chi-chi-chi le-le-le colo colo de chi le....!!.... Λοιπόν για την ιστορία "colo colo" είναι μια Χιλιανή ομάδα η οποία μετά απο 23 πρωταθλήματα και ένα Κάπο Λιμπερτατόρες (κάτι σαν τσαμπιον λιγκ στις λατινοαμερικάνικες χώρες) που κατέκτησε το1991... βρέθηκε να απειλείται με πτώχευση.. και τότε δημιουργήθηκε μια εταιρεία σε λαϊκή βάση..! η πρώτη στην ιστορία του ποδοσφαίρου με σύνθημα: chi-chi-chi le-le-le colo colo de chi le....!!.... που σημαίνει περίπου "ή θα σωθούμε ή θα διαλυθούμε εντελώς"... κάτι σαν το δικό μας "ελευθερία ή θάνατος"... Αυτό το σύνθημα φωναζαν όλοι μαζί... ταίριαξε στη ζωή τους όπως και στην ομάδα που προσπαθούν να σώσουν...Οι πληροφορίες για το σύνθημα και την ομάδα (την πλέον.. ντανταϊστική!) είναι απο το λεύκωμα με τίτλο "colo colo" του ντανταϊστή- σουρεαλιστή Έλληνα ζωγράφου Παυλόπουλου (Εκδοσεις 'Αγρα).....που απο καθαρή σύμπτωση διάβαζα χθες βράδυ. Ήταν για μένα μια ανατριχιαστικά σουρεαλιστική εικόνα,... η κάψουλα με την ανθρώπινη ψυχή να ανεβαίνει στο φως... Ισως ο οβολός σε τούτη τη συναλλαγή να υπήρξε η περίσσεια αγάπη και η αλληλεγγύη που... σώζει..! Είθε όλοι μας να ανασύρουμε οτι βρίσκεται κρυμμένο... (κάτι θα κάνει ¶ρης και Αφροδίτη στο Σκορπιο.. :bigsmile: ) και "να΄ρθει ευλογημένο"....!..
Με σεβασμό και αγάπη σε όλους

katiakiss
13-10-2010, 11:31 AM
kathimerini.gr - Χιλή: Τρεις μεταλλωρύχοι στην επιφάνεια (http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_13/10/2010_359389)

¶σχετο, αλλά...

"Ο Πινιέρα (σημ: ο πρόεδρος της Χιλής) έκανε λόγο για το «μαγικό αριθμό 33»: 33 εργαζόμενοι, ενώ τα ψηφία της ημερομηνίας που άρχισε η επιχείρηση [13.10.10] αθροιζόμενα δίνουν 33."


Σχετικό: κοντά στην ώρα απεγκλωβισμού η Σελήνη περνούσε από τη συνοδο Βόρειου Δεσμού - Πλουτωνα ενώ έκανε τετράγωνο με τον Κρόνο. Αντιφατική ένδειξη η τελευταια κατά τη γνώμη μου.Με μεγάλη επιφύλαξη θα πω ότι ο Β.Δ έκανε σύνοδο με τον Πλούτωνα που έχει να κάνει με τα «βαθιά», «υπόγεια», «ομαδικό ασυνείδητο», «ορυκτά» και άλλα που δεν άπτονται του ενδιαφέροντός μας στο θέμα. Αυτό μου φαίνεται λογικό μέχρι εδώ. Η ύπαρξη της Σελήνης θα μπορούσε να σημαίνει το κοινό μια και η Σελήνη (κοινό), άνετα συνδέεται με το θέμα που παγκοσμίως παρακολουθείται. Όσο για το τετράγωνο του Κρόνου… Δεν ξέρω αυτοί οι άνθρωποι μετά από αυτήν την τρομαχτική εμπειρία που είχαν τι θα παρακινηθούν να κάνουν.
Οι συνθήκες εργασίας τους ήταν και εξακολουθούν να είναι άθλιες. Μετά την δημοσιότητα που πήρε το θέμα και την ηρωοποίηση των εγκλωβισμένων εργατών, ίσως να είναι η κατάλληλη στιγμή για έντονες διαμαρτυρίες με σκοπό μια δικαιότερη αντιμετώπιση (Κρόνος στον Ζυγό) και πιο ανθρώπινες συνθήκες εργασίας. Η ιστορία έχει δήξει ότι μετά από κάθε συγκλονιστικό εργατικό ατύχημα, υπάρχει βελτίωση με το φόβητρο της κοινής γνώμης(Σελήνη).

παλίρροια
13-10-2010, 11:49 AM
:embarrest Μέσα σε όλη αυτή την μαυρίλα ξημέρωσε επιτέλους μια καλή μέρα χαράς και αισιοδοξίας...:bigsmile::cheesy: Επιτέλους εμείς χρειαζομαστε κάτι τέτοιο γιατην ψυχολογία μας ,και οι οικογένειες ,τους δικούς τους ανθρώπους :bigsmile:!!!
Τετοιες μέρες θέλουμε!!!!!:cheesy: