PDA

View Full Version : Ερώτηση: Σύνοδος Αφροδίτη-Πλούτωνα στον 11ο οίκο;



xalitexnis
31-08-2010, 04:33 PM
Καλησπέρα σε όλους σας!

Επειδή πολύ μ' έχει προβληματίσει αυτή η όψη στο γενέθλιο χάρτη μου, θα ήθελα να μου πείτε, να συζητήσουμε πώς βλέπετε εσείς αυτή την όψη.

Σαν έξτρα πληροφορίες: Αφροδίτη στο Ζυγό στις 28,28 και Πλούτωνας στο Σκορπιό στις 0,52, αν και θα μπορούσαμε να το κρατήσουμε στο γενικότερο επίπεδο, αν και θεωρώ οτι το γεγονός οτι βρίσκονται και οι δυο πλανήτες στους κυβερνήτες τους, μάλλον διαφοροποιεί λίγο το γενικό. Αν και σ' οποιοδήποτε ζώδιο θα διαφοροποιούσε σχετικά το γενικό, σωστά;
Γενικά, πολύ συναισθηματική ένταση στο φιλικό επίπεδο(γυναίκες) που ανά φάσεις μπορεί να καταλήξει σε σωματική/σεξουαλική έλξη, αλλά ποτέ δεν έχει ξεκινήσει από εκεί. Έντονη συμπάθεια, έντονη αγάπη...κι έπειτα νοιώθω, οτι αυτή η αγάπη είναι πιο έντονη, πιο δυνατή και πιο βαθιά, απ' όσο μπορεί να αντέξει μονάχα η αγκαλιά.
Και ενώ (θέλω να) θεωρώ τον εαυτό μου ετεροφυλόφιλο, δεν μπορώ να αρνηθώ αυτές τις εντάσεις - που θεωρώ οτι αυτή η όψη θα δημιουργούσε - και δεν ξέρω πώς να τις διαχειριστώ γιατί τις φοβάμαι. Μα απ 'την άλλη, αυτές οι εντάσεις, με ομόφυλούς ή ετερόφυλους(όταν είναι με ετερόφυλους, όπως καταλαβαίνετε δε με προβληματίζει καθόλου:)), είναι αυτές που με κρατάνε ζωντανή, απ' όσο θυμάμαι τον εαυτό μου.
Τέλος, υπάρχει κι ένα παράλληλο εξάγωνο της συνόδου με τον Ποσειδώνα (28,43 Τοξότης, 1ος ) που δεν ξέρω τι ρόλο μπορεί να παίζει και αν, σ' αυτό που με προβληματίζει.

Μητσάκος
31-08-2010, 05:03 PM
Καλησπέρα σε όλους σας!

Επειδή πολύ μ' έχει προβληματίσει αυτή η όψη στο γενέθλιο χάρτη μου, θα ήθελα να μου πείτε, να συζητήσουμε πώς βλέπετε εσείς αυτή την όψη.

Σαν έξτρα πληροφορίες: Αφροδίτη στο Ζυγό στις 28,28 και Πλούτωνας στο Σκορπιό στις 0,52, αν και θα μπορούσαμε να το κρατήσουμε στο γενικότερο επίπεδο, αν και θεωρώ οτι το γεγονός οτι βρίσκονται και οι δυο πλανήτες στους κυβερνήτες τους, μάλλον διαφοροποιεί λίγο το γενικό. Αν και σ' οποιοδήποτε ζώδιο θα διαφοροποιούσε σχετικά το γενικό, σωστά;
Γενικά, πολύ συναισθηματική ένταση στο φιλικό επίπεδο(γυναίκες) που ανά φάσεις μπορεί να καταλήξει σε σωματική/σεξουαλική έλξη, αλλά ποτέ δεν έχει ξεκινήσει από εκεί. Έντονη συμπάθεια, έντονη αγάπη...κι έπειτα νοιώθω, οτι αυτή η αγάπη είναι πιο έντονη, πιο δυνατή και πιο βαθιά, απ' όσο μπορεί να αντέξει μονάχα η αγκαλιά.
Και ενώ (θέλω να) θεωρώ τον εαυτό μου ετεροφυλόφιλο, δεν μπορώ να αρνηθώ αυτές τις εντάσεις - που θεωρώ οτι αυτή η όψη θα δημιουργούσε - και δεν ξέρω πώς να τις διαχειριστώ γιατί τις φοβάμαι. Μα απ 'την άλλη, αυτές οι εντάσεις, με ομόφυλούς ή ετερόφυλους(όταν είναι με ετερόφυλους, όπως καταλαβαίνετε δε με προβληματίζει καθόλου:)), είναι αυτές που με κρατάνε ζωντανή, απ' όσο θυμάμαι τον εαυτό μου.
Τέλος, υπάρχει κι ένα παράλληλο εξάγωνο της συνόδου με τον Ποσειδώνα (28,43 Τοξότης, 1ος ) που δεν ξέρω τι ρόλο μπορεί να παίζει και αν, σ' αυτό που με προβληματίζει.
Η Αφροδίτη όταν βρίσκεται σε σύνοδο με τον Πλούτωνα θεωρητικά βγάζει βαθιά και παθιασμένα συναισθήματα, ούτως ή άλλως. Η συμμετοχή του Ποσειδώνα θα δώσει και επιπλέον ρομαντισμό και ευαισθησία, ιδίως με την Αφροδίτη στο Ζυγό και ίσως βγάλει και τάση ενασχόλησης με τη μουσική!
Από την άλλη όμως, αυτός ο σχηματισμός δεν δικαιολογεί την ιδιαιτερότητα στην επιλογή ερωτικού συντρόφου (αν και πρέπει να παίζει ρόλο ο Οίκος) ούτε και την ένταση που λες ότι δημιουργείται. Ο 5ος σου από πού ξεκινάει, τι έχει μέσα, τι όψεις κάνει ο κυβερνήτης του και αν έχει πλανήτες τι όψεις κάνουν; Ο Ουρανός κάνει όψεις με προσωπικούς πλανήτες και ιδίως με τη Σελήνη; Η Σελήνη σου βρίσκεται σε θετικό ή αρνητικό ζώδιο και τι όψεις κάνει; Το θέμα είναι πολύπλοκο και ιδιαίτερο, οπότε πρέπει και να το βλέπουμε αρκετά προσεκτικά και όχι με μεμονωμένες όψεις :love:

xalitexnis
31-08-2010, 05:50 PM
Αγαπητέ Μητσάκο, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! :)

Θα συμφωνήσω μαζί σου για την πολυπλοκότητα και ιδιαιτερότητα του θέματος, απλά ανέφερα τη συγκεκριμένη όψη, γιατί τα άλλα στοιχεία που έχω κοιτάξει, με τις φτωχές μου γνώσεις, δε βλέπω να σχετίζονται ιδιαίτερα (εκτός αν είναι πολύ φτωχές οι γνώσεις μου:D). Απ' την άλλη, ο 11ος σαν άφυλος πλανήτης ενοχοποιείται, και μια Αφροδιτούλα εκεί μέσα μ' έναν Πλουτωνάκο με προβλημάτισε, κι είπα έτσι, να το κουβεντιάσουμε. :) Μπας και βγάλω κι εγώ καμιά άκρη, γιατί η αλήθεια είναι, πώς...δεν ξέρω :blink:
Σου αναφέρω αυτά που ρώτησες: Ουρανός σύνοδο με Ωροσκόπο στον Τοξότη και τίποτα άλλο, 5ος στον Κριό και άδειος, ¶ρης στον Τοξοτή και 1ο με τετράγωνο Σελήνη με ανοχή 1,45, (πιο αδύναμο τετράγωνο με Ερμη(4,16) και ακόμα πιο αδύναμο εξάγωνο με Αφροδίτη(5,79)) και Σελήνη στην Παρθένο και 9ο, με σύνοδο Ερμή(2,71), το ήδη αναφερθέν τετράγωνο με τον Αρη και κάποιες πιο αδύναμες όψεις( σύνοδος με μεσουράνημα 4,68, και τετράγωνο με Κρόνο 7,54, εξάγωνο με Ποσειδώνα 7,49, που μάλλον είναι υπερβολικά αδύναμες για να έχουν αξιολογίσημη έκφραση, ε; )
Αλλά έχω και μια ένσταση, πώς ενώ συμφωνούμε οτι δημιουργεί βαθιά και παθιασμένα συναισθήματα, λες οτι δε δικαιολογεί ένταση... ?
Υποσημείωση και επιγράμμιση: πάντα προϋπάρχει φιλία και συναισθηματική επικοινωνία...έπειτα απλά γίνεται πιο έντονη η αγάπη(δεν είναι κανόνας). Σαν έντονη αγάπη το βιώνω, που δε βρίσκει διέξοδο...

ΥΓ: Δεν κρατάει απαραίτητα πολύ...Μπορεί να είναι μονάχα στιγμές αλλά μπορεί να κρατήσει και μήνες. Κάποτε το θεώρησα σαν ξεκαθάρισμα...ποιοί θα μείνουν και θα ανεβει επίπεδο η φιλία και ποιοί θα φύγουν...Μιλάω σε επίπεδο φιλίας, γιατί εκεί έχει μείνει.

ΥΓ2 για να γελάσουμε λίγο: Η τάση για ενασχόληση με τη μουσική υπάρχει, αλλά όλοι οι υπόλοιποι μου το έχουν απαγορέψει :D

Κοραλλία Μόζορα
01-09-2010, 01:26 PM
Στο θέμα της ομοφυλοφιλίας το 8ο σπίτι (το σπίτι της σεξουαλικότητας) παίζει πιο καθοριστικό ρόλο από το 5ο.
Αν έχεις ωροσκόπο Τοξότη είναι πολύ πιθανό να έχεις 8ο στον Καρκίνο. Αν συμβαίνει αυτό, η Σελήνη είναι στην Παρθένο και σε σύνοδο με τον Ερμή. Ο Ερμής (και τα ζώδιά του) είναι ο πλανήτης χωρίς φύλο και είναι διπλός στην φύση του κι έτσι συχνά δίνει περιπτώσεις αμφίφυλων ατόμων, δηλαδή ατόμων που μπορούν να νιώσουν ερωτικά και με τα δύο φύλα.

Η υπόθεσή μου, επειδή δεν γνωρίζω τον χάρτη σου στο σύνολό του, είναι ότι η ένταση που αισθάνεσαι προέρχεται τόσο από την σύνοδο της Αφροδίτης με τον Πλούτωνα όσο και από το τετράγωνο του ¶ρη με την Σελήνη και τον Ερμή. Πλούτωνας και ¶ρης είναι οι πλανήτες της σεξουαλικότητας. Ο Πλούτωνας μπορεί να δημιουργήσει και ενδόμυχες ενοχές για τα αισθήματά σου αυτά ενώ ο ¶ρης δημιουργεί ένταση και άγχος επειδή είναι ασαφής η σεξουαλική ταυτότητα και διχάζεται (τετράγωνο σε διπλά ζώδια). Οι όψεις και των δύο αυτών πλανητών δημιουργούν μια δυσκολία στον χειρισμό αυτού του θέματος.

Δεν χρειάζεται να νιώθεις ένταση γι' αυτό. Η προσπάθεια του κάθε ανθρώπου είναι να γίνει ο πραγματικός εαυτός του και να εκδηλώσει τις πραγματικές του τάσεις και ανάγκες για να είναι όσο το δυνατό πιο ευτυχισμένος και ολοκληρωμένος. Αν αυτή είναι η τάση σου είναι καλύτερα να την αποδεχτείς και να την βιώσεις ελεύθερα. Το γεγονός ότι την συζητάς είναι ένα καλό βήμα. Το να είναι κάποιος ετερόφυλος δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και "νορμάλ" και το να είναι κανείς αμφίφυλος ή ομοφυλόφιλος δεν σημαίνει αυτόματα ότι δεν είναι "νορμάλ".

xalitexnis
02-09-2010, 03:51 PM
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ Κοραλία!

Ναι, όντως, ο 8ος είναι στον Καρκίνο. Είναι και το Βερτεξ εκεί μέσα, παίζει ρόλο;
(Με τετράγωνο την Αφροδίτη. Και κάποιες άλλες όψεις(εξάγωνα) με β.δεσμό και MC.)
Και μια διευκρίνιση, όταν λες για την ένταση, εννοείς τη συναισθηματική ή το άγχος και τις φοβίες; Δηλαδή, ο Πλούτωνας με την Αφροδίτη δημιουργεί και τη συναισθηματική ένταση και ταυτόχρονα και τις ενδόμυχες ενοχές, και ο ¶ρης με τα τετράγωνά του αντίστοιχα, και τη συναισθηματική ένταση και το άγχος;
Και η περίπτωση αμφιφυλίας ή ομοφυλοφιλίας, πηγάζει από τον Ερμή που συνοδεύει το φεγγάρακι που κυβερνά τον 8ο μου; Μονάχα;
Οι σχέσεις με τις γυναίκες για τις γυναίκες είναι πιο ευκολες, όπως και οι σχέσεις με τους άνδρες για τους άνδρες, έτσι δεν είναι; Ένας αμφίφυλος, δεν είναι επομένως πιο "εύκολο" να νοιώσει ερωτικά με άτομα τα οποία συναναστρέφεται πιο συχνά και πιο πολύ; Ή λέω μεγάλες βλακείες...;
Πάντως, για να σας πω την αλήθεια, νοιώθω πιο καλά με το κουστούμι της ετεροφυλόφιλης, απλά δεν το φοράω πάντα. Αλλά το νοιώθω πιο καλά, δε σχετίζεται με τα συναισθήματα που νοιώθω για το εκάστοτε κάθε φορά άτομο, άνδρα ή γυναίκα. Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου σε σχέση με μια άλλη γυναίκα, μου φαίνεται από ένα σημείο και μετά βαρετό και στείρο, αν και δεν έχω καταλήξει αν δεν μπορώ να τον φανταστώ γιατί δε θέλω ή γιατί φοβάμαι. Και δεν έχω θέμα με το "νορμάλ" - αν και το "νορμάλ" κοινωνικά είναι πιο ευκολο - απλά...εγώ, πότε θα γίνω μάνα;! :)

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τον χρόνο! :)

Και συγνώμη αν κουράζω...:embarrest

cancerian
02-09-2010, 03:56 PM
Δεν χρειάζεται να νιώθεις ένταση γι' αυτό. Η προσπάθεια του κάθε ανθρώπου είναι να γίνει ο πραγματικός εαυτός του και να εκδηλώσει τις πραγματικές του τάσεις και ανάγκες για να είναι όσο το δυνατό πιο ευτυχισμένος και ολοκληρωμένος. Αν αυτή είναι η τάση σου είναι καλύτερα να την αποδεχτείς και να την βιώσεις ελεύθερα. Το γεγονός ότι την συζητάς είναι ένα καλό βήμα. Το να είναι κάποιος ετερόφυλος δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και "νορμάλ" και το να είναι κανείς αμφίφυλος ή ομοφυλόφιλος δεν σημαίνει αυτόματα ότι δεν είναι "νορμάλ".

Πολύ απλά έγραψες.... :love: Με αντιπροσωπεύουν τα λεγόμενα σου 100%.

Κοραλλία Μόζορα
02-09-2010, 04:07 PM
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ Κοραλία!

Ναι, όντως, ο 8ος είναι στον Καρκίνο. Είναι και το Βερτεξ εκεί μέσα, παίζει ρόλο;
(Με τετράγωνο την Αφροδίτη. Και κάποιες άλλες όψεις(εξάγωνα) με β.δεσμό και MC.)
Και μια διευκρίνιση, όταν λες για την ένταση, εννοείς τη συναισθηματική ή το άγχος και τις φοβίες; Δηλαδή, ο Πλούτωνας με την Αφροδίτη δημιουργεί και τη συναισθηματική ένταση και ταυτόχρονα και τις ενδόμυχες ενοχές, και ο ¶ρης με τα τετράγωνά του αντίστοιχα, και τη συναισθηματική ένταση και το άγχος;
Και η περίπτωση αμφιφυλίας ή ομοφυλοφιλίας, πηγάζει από τον Ερμή που συνοδεύει το φεγγάρακι που κυβερνά τον 8ο μου; Μονάχα;
Οι σχέσεις με τις γυναίκες για τις γυναίκες είναι πιο ευκολες, όπως και οι σχέσεις με τους άνδρες για τους άνδρες, έτσι δεν είναι; Ένας αμφίφυλος, δεν είναι επομένως πιο "εύκολο" να νοιώσει ερωτικά με άτομα τα οποία συναναστρέφεται πιο συχνά και πιο πολύ; Ή λέω μεγάλες βλακείες...;
Πάντως, για να σας πω την αλήθεια, νοιώθω πιο καλά με το κουστούμι της ετεροφυλόφιλης, απλά δεν το φοράω πάντα. Αλλά το νοιώθω πιο καλά, δε σχετίζεται με τα συναισθήματα που νοιώθω για το εκάστοτε κάθε φορά άτομο, άνδρα ή γυναίκα. Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου σε σχέση με μια άλλη γυναίκα, μου φαίνεται από ένα σημείο και μετά βαρετό και στείρο, αν και δεν έχω καταλήξει αν δεν μπορώ να τον φανταστώ γιατί δε θέλω ή γιατί φοβάμαι. Και δεν έχω θέμα με το "νορμάλ" - αν και το "νορμάλ" κοινωνικά είναι πιο ευκολο - απλά...εγώ, πότε θα γίνω μάνα;! :)

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τον χρόνο! :)

Και συγνώμη αν κουράζω...:embarrest


Δεν είναι μονάχα ότι ο Ερμής κάνει σύνοδο με την Σελήνη του 8ου σου αλλά κυρίως επειδή η σύνοδος αυτή γίνεται στην Παρθένο, δηλαδή σε ζώδιο του Ερμή οπότε και η επίδραση του είναι μεγαλύτερη και πιο καθοριστική.

Συναισθηματικές εντάσεις, άγχος και φόβοι υπάρχουν κυρίως λόγω της συμμετοχής της Σελήνης αλλά και της Αφροδίτης. Η Σελήνη στην Παρθένο έχει ήδη άγχη και φόβους, τώρα το τετράγωνο με τον ¶ρη τους εντείνει. Ακόμα κι αυτό που λες στο ποστ σου μπορεί να είναι ενδεικτικό: ο ¶ρης (η σεξουαλικότητα) έρχεται σε σύγκρουση (έννοια του τετραγώνου) με την ανάγκη σου να γίνει μάνα (Σελήνη).

xalitexnis
02-09-2010, 09:28 PM
Αυτό το τελευταίο, μου ακούγεται υπέροχο... :worried:

Όπως και να χει, θενκς ε λοτ ;)

xalitexnis
02-09-2010, 11:29 PM
ΥΓ: Ερώτηση, το οτι είναι 9ος οίκος, κι ο Ερμής σε πτώση εκεί μέσα, δε μειώνει τη μεγαλύτερη επίδραση..;

Κοραλλία Μόζορα
03-09-2010, 10:49 AM
ΥΓ: Ερώτηση, το οτι είναι 9ος οίκος, κι ο Ερμής σε πτώση εκεί μέσα, δε μειώνει τη μεγαλύτερη επίδραση..;

Είναι λανθασμένη αντίληψη στην αστρολογία ότι η θέση αδυναμίας ή πτώσης ενός πλανήτη μειώνει την δύναμη του σ' ένα χάρτη. Η δύναμη του δεν μειώνεται, απλώς η επίδραση του δεν θα είναι και τόσο θετική και θα χρειάζεται περισσότερη δουλειά από το άτομο για να εκφραστεί θετικά.

Ο Ερμής είναι δυνατός στον χάρτη σου επειδή κάνει σύνοδο με την Σελήνη σου. Το ότι είναι στο ζώδιο του τον βοηθά να εκδηλώνει την δύναμη του θετικά. Ο 9ος οίκος που βρίσκεται δεν μειώνει την δύναμη της λειτουργίας του απλώς μπορεί να χρειαστεί στα θέματα του 9ου να κάνεις μια υπέρβαση από τους περιορισμούς της Παρθένου.

xalitexnis
03-09-2010, 09:15 PM
ααααααααα :)

Θενκς!:amuse: