PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Μεταμορφώνοντας και μεταλλάσσοντας: Πλανήτες στον 8ο οίκο



KALIANA
29-11-2010, 11:48 AM
Μπορούμε να πούμε ότι η επιστήμη της αστρολογίας είναι μια έκφραση του νόμου των αντιστοιχιών: όπως πάνω έτσι και κάτω. Αυτός ο νόμος δηλώνει ότι υπάρχει ένα σχέδιο στο σύμπαν που επαναλαμβάνεται και αντανακλάται σε όλες τις μορφές της δημιουργίας. Οι αποστάσεις ανάμεσα στα υποατομικά σωματίδια έχουν την ίδια αναλογία με τις αποστάσεις μεταξύ των πλανητών στο ηλιακό σύστημα, ή ακόμα και με τις αποστάσεις ανάμεσα στους αστερισμούς μέσα στον δικό μας γαλαξία. Τα υποατομικά αυτά σωματίδια περιστρέφονται γύρω από τον πυρήνα τους με τον ίδιο τρόπο που περιστρέφονται οι πλανήτες γύρω από τον Ήλιο και οι αστερισμοί γύρω από το γαλαξιακό τους κέντρο. Δεν υπάρχει κανένας διαχωρισμός στο σύμπαν. Όλα και όλοι συνδέονται και διασυνδέονται. Είμαστε όλοι Ένα.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: [Μεταφράσεις] Μεταμορφώνοντας και μεταλλάσσοντας: Πλανήτες στον 8ο οίκο (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%AC%CF%83%C E%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%C E%B9%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-152/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CF%81%CF%86%C F%8E%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CF%83%C F%83%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-8%CE%BF-%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%BF-13376/)

FireStarter
29-11-2010, 12:34 PM
Παιδια γεια σας
Να ρωτησω κατι γιατι μαλλον κατι δε καταλαβα...::blink:
εχω στον 8ο ηλιο και αρη στο σκορπιο , ακμη 8ου στο ζυγο και ακμη 9ου στο σκορπιο.
Τι διαβαζω? :unsure:
ευχαριστω

Μητσάκος
29-11-2010, 02:04 PM
Παιδια γεια σας
Να ρωτησω κατι γιατι μαλλον κατι δε καταλαβα...::blink:
εχω στον 8ο ηλιο και αρη στο σκορπιο , ακμη 8ου στο ζυγο και ακμη 9ου στο σκορπιο.
Τι διαβαζω? :unsure:
ευχαριστω
Διαβάζεις για τον Ήλιο στον 8ο. Αν κάποιος Οίκος έχει την ακμή του στον Λέοντα, τότε συνδυάζεις και αυτά που γράφει για τον αντίστοιχο κυβερνήτη (που στην προκειμένη είναι ο Ήλιος) στον 8ο :love:

FireStarter
29-11-2010, 02:20 PM
Κατ' αρχην ευχαριστω για την απαντηση :)
Μια ακομα διευκρινηση θα ηθελα,( γιατι αυτο με τους κυβερνητες με μπερδευει πολυ)..για να σιγουρευτω οτι καταλαβα, μια για παντα!
Λεω λοιπον, ηλιος στον 8ο, ακμη λεοντα στον 5ο, αρα διαβαζω για τον κυβερνητη του 5ου στον 8ο. Σωστα?
Ή....
αρης στον 8ο, αρης κυβερνητης κριου (ή σκορπιου?) , κριος στην ακμη του 2ου, αρα διαβαζω εκει που γραφει για τον κυβερνητη του 2ου στον 8ο?
Ή και τα δυο???:embarrest
Και η ακμη του 8ου? δεν εχει καμια σχεση??? :embarrest :embarrest :embarrest

labtec
29-11-2010, 06:20 PM
...καλησπέρα και απο μενα..!!
..Δλδ με Ουρανό και Πλούτωνα στον 8ο και δη να εμπεριέχονται στην Παρθενο...μιλαμε για αμφιταλαντευόμενο άτομο...??

giou
30-11-2010, 11:59 AM
Πολύ ενδιαφέρον άρθρο, αν και έχω κι εγώ μερικές απορίες:
Εγώ έχω τον Ερμή στον 8ο και ακμή του 8ου στους Ιχθείς.Πού υπάγομαι ως προς το πρώτο σκέλος του άρθρου?
Και μία ακόμη: Στο χάρτη άλλου προσώπου: Ακμή του 8ου στον Ταύρο και Αρης στον 8ο με τις εξής όψεις:Aρης τρίγωνο με Σελήνη 7.60, χιαστί με κρόνο 3.32, τετράγωνο με Ουρανό 3.07 και Χείρωνα 4.13 και εξάγωνο με Μεσουράνημα 5.34. Τί είναι η τοποθέτηση αυτή βάσει του άρθρου, θετική ή αρνητική?? Το πρόσωπο αυτό είναι γενημένο στις 17/8/1958 στις 9.30 π.μ στην Αθήνα
Ευχαριστώ...

Fotini Christodoulou
30-11-2010, 12:01 PM
Θα πρέπει να δείτε ποιον οίκο σας κυβερνά Ο Ερμής:bigsmile:

Μητσάκος
30-11-2010, 12:59 PM
Κατ' αρχην ευχαριστω για την απαντηση :)
Μια ακομα διευκρινηση θα ηθελα,( γιατι αυτο με τους κυβερνητες με μπερδευει πολυ)..για να σιγουρευτω οτι καταλαβα, μια για παντα!
Λεω λοιπον, ηλιος στον 8ο, ακμη λεοντα στον 5ο, αρα διαβαζω για τον κυβερνητη του 5ου στον 8ο. Σωστα?
Ή....
αρης στον 8ο, αρης κυβερνητης κριου (ή σκορπιου?) , κριος στην ακμη του 2ου, αρα διαβαζω εκει που γραφει για τον κυβερνητη του 2ου στον 8ο?
Ή και τα δυο???:embarrest
Και η ακμη του 8ου? δεν εχει καμια σχεση??? :embarrest :embarrest :embarrest

Διαβάζεις για τον κυβερνήτη του 5ου στον 8ο και για τον ¶ρη στον 8ο :love:

whitecat
01-12-2010, 11:25 AM
:bigsmile: πολύ ωραίο άρθρο :!!!.........με 5 πλανήτες στον όγδοο καιρό έψαχνα ένα τέτοιο άρθρο!!

Aquaries
21-03-2011, 07:01 PM
για μένα που έχω ανάδρομο Πλούτωνα στον 8ο ισχύει δηλαδή το ''Όταν είναι αρνητική η τοποθέτηση, ο Πλούτωνας φέρνει στην επιφάνεια όλες τις δυνάμεις του ¶δη και είναι μια δύναμη καταστροφής, χάους, αποσύνθεσης και εκφυλισμού. Από αυτή την άποψη, είναι ένας δυνατός δείκτης χειρισμού και εκμετάλλευσης των άλλων τόσο οικονομικά όσο και ψυχολογικά.'' ?????? :unsure:

Χρυσάνθη
21-03-2011, 08:50 PM
Αλήθεια πότε είναι θετική και πότε αρνητική η τοποθέτηση του πλανήτη και συγκεκριμένα του Πλούτωνα?? Έχει να κάνει πρωτίστως με το ζώδιο και δευτερευόντως με τις όψεις ή με κάτι άλλο?